SayfalarYatırım Yapmaya Nereden Başlamak Gerekir?

Yatırım yapmak için para ve zaman gerekir. Son derece klişe olsa da işin matematiği yapıldığında bu kesinlikle doğrudur.

Mesela, 20’li yaşlarda genelde eldeki para bol veya paraya ihtiyaç az olduğundan para biriktirmeyi düşünmek pek olası değildir. Ancak işin matematiği yapıldığında, 20’li yaşlarından itibaren yılda ortalama 3 ila 5 bin lira arasında birikim yaparsanız gelecekte milyoner olursunuz. Bu, bileşik faizin ödülüdür.

Bunun aksine yolu yarıladığınızda, paranın önemini geç anladığınızda ve paraya eskidenden çok daha fazla ihtiyaç duyduğunuzda birikim ve yatırıma başlarsanız ancak elde edebileceğiniz potansiyel birikim ve yatırım getirisinin çok daha azını elde etmiş olursunuz.

Söz gelimi, yatırım için para ve zaman hem önemli hem de gerekliliktir. İşte bu sebeple yatırıma başlamanın en ideal yolunu; erken vakitte, doğru zamanda, kârlı bir şekilde ve mümkün olabildiğince çok varlık edinimi oluşturur.

Peki, nereden ve nasıl başlamak gerekir? Bazı tavsiyelere göz atın:

yatırım yapmak

Yatırımınızı bölün

Hisse senetleri, altın, döviz ya da yatırım fonları güzeldir, fakat tüm yatırımlarınızı tek bir yöne odaklamayın. Bunun yerine kendi yatırım portföyünüzü oluşturun ve çeşitlendirin.

Söylentilere, meşhur tüyolara (!) kulak asmayın ve sizin için doğru olan ideal yoldan sapmayın. Mesela portföyünüzde bir miktar hisse bulundurmaya karar verdiğinizde bildiğiniz, güvendiğiniz, hatta günlük hayatınızda tercih ettiğiniz şirketlere yatırım yapın. Zira bilip kullandığınız bir şirkete yatırım yapmak, doğrudan borsa piyasasına ya da şirketin bulunduğu sektöre girmenin sağlıklı ve güvenli bir yoludur.

Çeşitlendirmede yatırım fonlarını mutlaka düşünün

Günümüzde yasal altyapının sağladığı fırsatlar sayesinde yatırım fonları her yatırımcı türüne uygun seçenekler sunmaya başladı. Yatırım fonları portföyünüz için güzel bir uzun vadeli çeşitlendirme olabilir. Risk tercihinize uygun olarak; çeşitli endeksleri izleyen hisse senedi yatırım fonları ve altın fonları gibi tercihler yapabilirsiniz.

Öte yandan anapara garantili ve koruma amaçlı fonlar da portföyünüzü piyasanın belirsizliğinden ve uçuculuğundan koruyabilir. Sizin için en uygun yatırım fonunu bulmak için TEFAS platformuna göz atmayı düşünebilirsiniz.

Yatırımlarınızı artırın

Düzenli olarak yatırımlarınızı artırın. Tek seferde toptan yatırım yapmak pek akıllıca değildir. Eğer 5000 lira paranız varsa ortalama piyasa maliyetini kullanın. Bu yaklaşım piyasanın uçuculuğunun yaratacağı muhtemel sorunları düzeltmeye yarar ve düzenli olarak örneğin, belirli bir hisse veya yatırım fonuna yatırım yapmış olursunuz.

Piyasanın genel durumunu sürekli takip edin

Varlıkları satın alıp elde tutmak çoğu zaman güvenli stratejilerdir fakat yatırımlarınızı otomatik pilota almış olmanız yatırımlarınıza etki eden güçleri tamamen görmezden gelebileceğiniz anlamına gelmez.

Yatırımlarınız hakkında güncel bilgi sahibi olmanız ve piyasanın genel durumunu düzenli olarak takip etmeye devam etmeniz gerekir. Bu sebeple piyasayı takip etmeyi ve bilgilerinizi güncel tutmayı ihmal etmeyin.

Masraflara dikkat edin

Al-sat yapmayı seven biri değilseniz ödediğiniz masraflar karşılığında ne aldığınızı her zaman bilin. Bazı aracı firmalar aylık ücret keserken bazıları işlem başına komisyon alır. Ne ödediğinizi ve karşılığında ne aldığınızı bilin. Ayrıca unutmayın ki en ucuz çözüm her zaman en iyi çözüm olmayabilir.

Özetle, yatırım eğlenceli bir şey olabilir ki olmalıdır da. Ekonomist.co’da sıkça vurgulandığı üzere: “yatırım eğitici, bilgilendirici ve her daim ödüllendiricidir.” Disiplinli bir yaklaşım, satın alıp elde tutma ve başarılı stratejiler size de yatırımın en kötü zamanlarda bile ödüllendirici olduğunu mutlaka gösterecektir.


İLGİNİ ÇEKECEK DİĞER BAŞLIKLAR


Kazançlarınızı artıran enfes makalelerin mail adresinize gelmesini ister misiniz? Sadece e-posta adresinizi yazarak hemen abone olun! Hızlı Adam işinizi hızlandıracak makaleleri mail adresinize göndersin ama reklam vs göndermesin ;)

e-mail adresiniz:

BURADA YORUMUN DEĞERLİ
Binlerce HızlıAdam Takipçisi Yorumunu Merak Ediyor

, ,

1 Yorum = Yatırım Yapmaya Nereden Başlamak Gerekir?

  1. Alvina 13 Ağustos 2017 at 23:07 #

    Herşeyi analiz etmek gerekiyor tüm herseyi cogu insan hesap yapmadan yatırım yapıyor ve zarar ediyor dikkat etmeniz gerek arkadaşlar

Bir Cevap YazınBölüyorum ama…


2 dk’dan uzun süredir buradasın. Öyleyse bir beğeni hakettik 😉