skip to Main Content

2016’nın En İyi Dizüstü Bilgisayarı: Apple MacBook İncelemesi

Blog yazarlığı, bizzat teknolojik cihazlarla icra edilen bir hobi&meslek olduğu için bloggerların büyük bir kısmı teknoloji ile yakından ilgilidir. Buraya kadar ilginç bir durum yok. İlginç olan: Herkes için teknoloji mağazalarını ziyaret eden arkadaşlarınızın katalogları bile okumadan önce direk sizi arıyor olmasıdır. Yani, blog yazıyorsanız Teknosa mağazasına giden arkadaşlarınızın büyük bir kısmı sizi arayarak hangi ürünü neden alması gerektiğini size sorabiliyor 🙂 Benim sıkça sorulan sorular (S.S.S) listemin başını çeken sorulardan biriyle başlayalım.

“En İyi Dizüstü Hangisi?” 

“En iyi” kavramı, beklentilerimize göre değişiklik gösterir. Mesela ben, Apple’ın ürettiği akıllı cihaz teknolojileriyle yakından ilgileniyorum çünkü “hız” konusu benim için çok önemli. Apple ürünlerini tercih ederek -hız dahil- birçok konuda yüksek standartlara sahip taşınabilir cihazları, tasarımsal tercihlerimden taviz vermeden kullanabiliyorum. Bunlardan biri de özellikle hafifliği ve inceliğiyle 2016’nın en iyisi olan Apple MacBook. En yakın Teknosa mağazasına gidip Apple Macbook’u incelediğinizde benimle aynı düşüncelere sahip olacağınızdan şüphem yok. “En iyisi” dememin sebebi de bu!

Henüz inceleme fırsatı olmayanları daha fazla meraklandırmadan ürünün detaylarından bahsediyorum:

Hafiflemek İsteyenlere Şüphesiz En İyisi

Benim tasarımsal öncelilerimden biri de hafifliktir. Siz de benim gibi işinizi (bilgisayarınızı) sürekli yanınızda taşıyorsanız hafiflik sizin için de önemli olmalı. O halde sıkı durun! Macbook’un ağırlığı sadece 900 gram.

Apple MacBook, hafifliği ile tabletleri kıskandırdığı gibi inceliğiyle akıllı telefonlara da adeta meydan okuyor. Tahmin edin, Apple MacBook’un kalınlığı kaç mm? Cevap veriyorum: Sadece 13,1 mm 😉 Bu gerçekten harika!

Peki,

“Bu kadar hafiflik ve bu kadar incelik beraberinde neleri getirip, neleri götürüyor?”

Geçtiğimiz yıl üretilen Macbook’un pil ömrü bağımsız ölçümlere göre günlük kullanımda yaklaşık 7-8 saat olarak belirtilirken 2016 model MacBook’un pil ömrü 10 saate kadar yükseltildi.

Retina teknolojisi ve 12 inç ekran aynı şekilde sabit. Yani, incelik ve hafiflik için pil ömründe veya ekran teknolojisinde herhangi bir kayıptan bahsedemeyiz. Aksine, iyileştirmelerden bahsedebiliriz.

Standart gümüş, altın, uzay grisi renk serisine bir yenisi yine 2016 MacBook ile eklenmiş ve seçenekler arasında roze altın renk de yerini almış.

apple-macbook-Teknosa

Herkes için teknoloji denildiğinde nasıl ki aklınıza Teknosa geliyorsa; Teknosa’da Apple MacBook’u inceleyen herkesin aklına da aşağıdaki soru geliyor 🙂

“MacBook’un bu kadar ince olması, sağlamlıktan ödün verildiğini gösterir mi?”

Kesinlikle esnek olmayan Apple MacBook’u elinize aldığınızda size güven vereceğinden şüpheniz olmasın. MacBook gayet sağlam bir cihaz. Çantanıza atın ve gittiğiniz her yere götürün.

 Apple MacBook’u Detaylı Teknik Özellikleri

İşletim Sistemi: OS X 10.11 El Capitan

İşlemci: Intel Core m5-6Y54 1.2 GHz [çift çekirdek]

Ekran: 12 inç LED IPS

Grafik: Intel HD 515

Bellek: 8 GB 1867 MHz LPDDR3

Depolama: 512 GB

Bağlantılar: USB Type-C, 802.11ac Wi-Fi; Bluetooth 4.0

Boyutlar: 280 x 197 x 13.1 mm

Daha  detaylı bilgi ve satın alma seçenekleri için tıklayınız

Yeni yazılarımı Instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️

4 Yorum
  1. Notbook hakında diğer ürünler genelde 11 inc ve 32 gb hafıza ya sahip ürünlerden meydana geliyor. Bu kapsamda aynı özelliklerde ama en üstün ürün ve marka modelini de öğrenmek isterim.

    Teşekkürler..

  2. Asus’un Zenbook serisi ( UX ) şahane bilgisayarlar. Kesinlikle Macbook’tan çok daha kaliteli bir cihaz. İkisinide kullanan farkını anlayabilir. Apple kendisi üretici bir firma olmadığı için yaptığı bilgisayarların parçalarını satın alarak montaj cihaz ürettiriyor. Bu nedenle kendisine ait bir teknoloji yok cihazlarında. Ne ekranı, ne işlemcisi, ne de main board’ı kendisi tarafından üretilmemiş bir cihazın en iyi cihaz olabilmesi konuyla ilgili insanlar için çok inandırıcı değil açıkçası. İyi parçalarla toplanmış cihaz yaptığını söyleyebiliriz ama en iyi olması mümkün değil.

    1. Merhaba Ruşen bey,

      “En iyi” kavramı kişiden kişiye değişir. Makalede beklentilerime karşılık gelen en ideal bilgisayardan bahsettim. Örneğin sizin bahsettiğiniz cihazın estetik tasarımı benden sınıfta kalıyor. En iyi demek, bütün parçalarını kendisi üreten demek değildir ki. Umarım anlatabilmişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Bölüyorum ama…

Bu yazı ilgini çekmiş görünüyor.
Yeni yazılarımı Instagram’da duyuruyorum. Takip et, etkileşimde kalalım.

Bünyamin Kapıcıoğlu Instagram

Back To Top