skip to Main Content

Bu Tiple Şu Kızları Nasıl Tavladılar – Özgüven nedir?

Hepimizin zaman zaman duyduğu, belki de kullandığı bir cümledir bu. “Adamdaki tipe bak yanındaki hatuna bak!.” Biz erkekler biraz argo olsak da bayanlar aynı cümleyi olabildiğince kibar versiyonlayarak “çirkin şansı” ifadesini kullanırlar. Neticede her iki cinsiyette ulaşılması zor gördüğü insanların yanında beğenmediği veya küçümsediği kişileri görünce duruma anlam veremez. Aslında bu durumu anlamak hiç de zor değil.

Hızlı adam böyle keskin başlıklar atmayı seviyor. Durun bir saniye! Tabiki de çapkınlık dersi vermeyeceğim. Özgüven konusunu alışılageldikten daha farklı bir anlatımla ele almak istiyorum. Özgüven neden önemlidir?

Öncelikle klasik bir şekilde özgüven kelimesinin sözlük anlamına bakalım.
Özgüven: Bireyin kendisiyle barışık olması ve kendine güvenmesi anlamına gelir.
Özgüven eksikliği: Karamsar ve inançlarını yitirmiş bireylerde görülür. Zayıf yönlerinden utanan ve zayıflıklarını kabul etmiş kişilerin özgüveni eksikdir. Toplumla ve kendisiyle kavgalı, boyun eğmeye meyilli ve pasif kişiler özgüven yetersizliğinden dolayı bu işkenceyi yaşamaktadırlar.

Durum böyleyken birilerinin başarılarına ağzımız açık bakmamız da özgüven eksikliğimizden kaynaklanıyor olabilir. Dikkat! Şaşıracak birşey yok. Ummadığımız taş başımızı yarabiliyorsa taşın özgüveninden kaynaklanıyor olabilir. Denemekten çekinmeyen, deneyip başaramadığında bu duruma “başarısızlık” değil de “tecrübe” gözüyle bakan bireyler özgüvenlerinin verdiği rahatlıkla başarıya ulaşırlar.

Şımartılarak büyütülmüş çocuklar genellikle yüksek özgüvene sahip olurlar. Aynı şekilde sürekli tebrik edilen bireylerin özgüveni zamanla daha da sağlamlaşır. İlkokulda yakamıza takılan kurdelenin, dönem sonu verilen başarı belgelerinin başka ne amacı olabilir ki? Maddi değeri olmayan bu materyaller birer özgüven deposudur.

Özgüven Nasıl Artırılır

  

özgüven

özgüven

Bu işin olmazsa olmazı kendimizle barışık olma durumumuzdur. Hepimiz herşeyi bilen insanlar olmadığımızı iyi biliyoruz. Aynı şekilde hepimizin de keşfedilmiş veya keşfedilmeyi bekleyen çok güçlü yönleri muhakkak vardır. Güçlü yönlerimizin üzerine gitmeliyiz. Bununla birlikte kendimizi tanımamız gerekir. Kendimizi tanımak da özgüven artıran bir eylemdir. Bireyin kendisini tanıyabilmesi için eleştirilere açık olması gerekir. Dış eleştirilere açık olduğumuz gibi kendi kendimizi de eleştirebiliriz.

 • Bu zamana dek hangi başarılı işlere imza attım?
 • En son nezaman, hangi konuda tebrik edildim?
 • Neyi yapmak istedim de denemekten korktum veya neyi deneyip başarısız/başarılı oldum?
 • En son nezaman, hangi konuda risk aldım?

Bu sorulara vereceğimiz yanıtlar kendi özgüvenimizi sorgular. Eğer hiç denememişsek neden denemiyoruz? Tebrik edildiğimize göre biz bu işi başarılı yapıyoruz. Öyle değil mi? Bakın sadece birkaç kısa soru ve birkaç kısa cevap kendimizi tanımamıza yardımcı olabiliyor. Siz soruları ve cevapları sınırsızca çoğaltabilirsiniz.

Olumsuz betimlemelerden uzak durmamız gerekiyor. “Ne beceriksizim ben, benden adam olmaz, bu dersi geçmek benim harcım değil !” dediniz mi hiç? Susun! Demişsek bile unutalım gitsin. Bu cümleleri ve türevlerini hayatımızdan sonsuza dek silmeliyiz. Negatif düşünce yapısı özgüven eksikliğine yol açan en güçlü etkenlerden biridir. Hepimizi pozitif düşünmeye davet ediyorum. Pozitif düşünen insanlar, bardağın dolu tarafını görür.

Pozitif Düşünce

pozitif düşünce bir yaşam biçimidir ve aynı zamanda huzur kaynağıdır. Olaylara ve kişilere iyi yönlerini ele alarak yaklaşmalıyız. Mesela, patronumuz aşırı otoriter değil de işini titizlikle yapan biri olabilir gözümüzde. Çocukluğumuzda babamız bizi umursamıyor değil de bize çok güveniyor yasaklara gerek duymuyordur bence.  Eşimiz bizi kıskanmıyorsa bizi sevmediğinden değil bize çok güvendiğinden olmalı. Tam tersi eşimiz bizi çok kıskanıyorsa, bize güvenmediğinden değil bizi kimseyle paylaşamayacak kadar çok seviyor olmasındandır.  Örneklere göz atarak hangi düşünce yapısında olmanın daha sağlıklı olduğuna siz karar verin.

 • İlgisiz bir babanın elinde büyümüş, sıkıcı bir patronla çalışan ve eşi tarafından sevilmeyen insan olmak mı istiyorsunuz;
 • Kendisine güvenen bir babaya sahip, eşi tarafından çok sevilen ve profesyönel yöneticilerle çalışan bir insan mı olmak istersiniz?

Her iki örnekte de aynı insanlar çevremizde. Tek fark bakış açımız. İşte bu pozitif olmanın getirisidir.

Sevilen insanların özgüveni yüksek olur, güvenilen insanların özgüveni yüksek olur, işinde başarılı olan insanların özgüveni yüksek olur. Özgüveni yüksek insanlar amaca daha hızlı ulaşır, daha başarılı olur.

Özgüvenin Rengi Olur

Özgüveni yüksek bireyler olabilmek için düşüncelerimizi savunabiliyor olmamız gerekir. İyi bir iletişim yeteneğine sahipsek eğer kendimizi daha rahat ifade edebilir ve toplumda saygı görürüz. Düşüncelerimizi doğru bir biçimde iletebilir, her alıcıya uygun mesajı kodlayabiliriz.

Doğruluğuna inandığımız düşüncelerimiz vardır. Toplumda yanlış gördüğümüz olaylar veya savunduğumuz kavramlar vardır. Sadece inanmak yetmez. İfade edebiliyor olmamız gerekir. Bizim rengimiz kırmızıysa bize mavi demelerine müsade edemeyiz. Eleştiriye kapalı olmaktan bahsetmiyorum. Haklarımıza sahip çıkmamız gerektiğini savunuyorum. Duygu ve düşüncelerimizi özgürce (başkalarının haklarını ihlal etmeden) ifade etmemiz gerekir. Bizim rengimiz kırmızıdır ve kırmızı olmanın gerekliliklerini anlatırız. Neden kırmızı olduğumuzu gizlemek ya da mavi gibi davranmak özgüvenimizi zedeler. (Bazı durumlarda siyaset yapmak hariç)

Kendimizi Sevmek Özgüvenin Leziz Sosudur

Biraz önce kendimizle barışık olmamız gerektiğini söylemiştik. Konuyu birazdaha irdeleyip kendimizi sevmekten bahsedeceğim. Bu noktada kendinizi alıcısı olan bir ürün gibi düşünmenizi isteyeceğim. Karşınızdakine kendinizi nasıl satarsınız(kabullendirirsiniz)??

2011 yılında yöneticilik yaptığım bir mağazada bunun deneyini yapmıştım. Satış danışmanı arkadaşlarıma mağazadaki hangi ürünü daha çok sevdiğini sordum. Aldığım cevaplar doğrultusunda her personeli sevdiği ürünü satmakla görevlendirdim. Ali’nin sevdiği ürünle ilgilenen bir müşteri olduğunda Ali, Ebru’nun sevdiği bir ürünle ilgilenen müşteri olduğunda Ebru ilgilenecekti. Sonuçlar beklediğim gibi oldu. O hafta satışlar günlük ortalamalarını ikiye katlamıştı. Bunun nedeni çok açıktır. Ürüne sevgi katmak. Çünkü sevdiğimiz, gerçekten beğendiğimiz bir ürünü tanıtırken olabildiğince samimiyizdir. Bu bir enerjidir. Enerji bizim görüp dokunabildiğimiz bir madde değildir. Fakat karşımızdakini etkileyen bir sinyaldir. Hepimiz pozitif enerjiden ve atmosferden olumlu yönde etkileniriz. Dolayısıyla kendimizi seversek (sivilcemize, kilomuza, fiziksel veya duygusal olumsuzluklarımıza takılı kalmadan) kendimizi daha iyi ifade eder ve amaca daha kısa sürede ulaşırız. En önemlisi amaca ulaşırız. Başarırız.

Sonuç olarak toparlamak gerekirse:

Özgüveni yüksek insanlar, neyi başarıp neyi başaramayacağını iyi bilirler. Değiştirilebilir olumsuzluk ya da eksikliklerin üzerine gider ve kendilerini olumlu yönde geliştirirler. Değiştirelemeyecek gerçekleri kabullenir (örneğin 35 yaşında 1.50 m boyunda olmak) ve kendilerini bu haliyle sevip kucaklarlar.

Özgüveni düşük insanlar, yeteneklerinin ve sınırlarının farkında değildir, sahip olduğu kompleksleri çevresiyle arasında güçlü duvarlar kurar. Sosyalleşmede zorluk çeker ve denemekten hep korkarlar. Böyle bir ruh hali de başarısızlığı peşinden sürükler.

Özgüveni artırmak için:

 • Kendimizi tanımak
 • Kendimizle barışık olmak (Kendimizi sevmek)
 • Eleştiriye açık olmak
 • Kendimize negatif nitelendirmeler yapmamak
 • Pozitif düşünmek
 • Düşüncelerimizi savunabiliyor olmak (Rengimizi gizlememek) gerekmektedir.

Hayatı mutlu/huzurlu kılmak, sosyal, bireysel ve akademik hayatında başarılı olmak bizim elimizde. Aynı şekilde asosyal kalmak, bireysel ilişkilerde başarısız olmak, terfi almadan yerinde saymak ve hayatı çekilmez kılmak bizim elimizde.

Seçiminizi yaptıysanız gidin ve o kızı tavlayın ;))

Bünyamin Kapıcıoğlu

38 Yorum
 1. Özgüven konusu yüzlerce sitede, blogda anlatılmış zaman. Çoğu psikiyatristlerin bloglarında bilimsel terimlerle anlatımlar var. Amacım okuyucuyu sıkmadan bilgiyi verebilmek. Beğenmenize sevindim

 2. Tek kelimeyle muhteşemdi... Bu konuda çok yazı okumama rağmen okuduğun en iyi 3 yazı arasına girdi diyebilirim. dedi ki:

  Tek kelimeyle Muhteşemdi…bu konuda okuduğum en iyi yazı diyebilirim.

 3. Tek kelimeyle muhteşemdi... Bu konuda çok yazı okumama rağmen okuduğun en iyi 3 yazı arasına girdi diyebilirim. dedi ki:

  Nasıl bi heyecanla yazdıysam artık dikkat edememişim 😀

 4. Özgüven Telkinleri Var Daha Önceden Lucid Rüya Telkini Dinleyip Etki Almştım Acaba Özgüven Telkin Dinlesem İşe Yararmı Bu Arada Bi Kullanıcı İsim Yerine Yorum Yazmış Sesli Gülmüştüm 😀 Bende Bu Konuyu Sorum dedim o kişinin aynı şeyi yaptım son anda farkettim buraya yazdım 😀

 5. Özgüven kişinin aileden gelen bir eğitimi ile de alakalıdır.Sağlam ve doğru bir eğitim almış ise kişi kendine güveni artacaktır zamanında ve yerinde olacaktır diye düşünüyorum..

  1. Para = güç demektir. Güçlü olan kişinin özgüveninin yüksek olması normaldir fakar bu konuyu sadece para ile ilişkilendirmek eksik bir yorum olur. Para için şunu söyleyebiliriz: Özgüveninizi destekleyici unsurlardan biri.

   1. İlgisi yok ya tipin olacak ya paran tipsiz erkeklerin kızları tavladığı görülmemiştir tavlarsa bile zengindir onun için insan kendine güvenmemelidir hayatta hiçbir insanın özgüveni yoktur ve kadınlar 3 ayrılır
    Paraya bakan kadınlar
    Tipe bakan kadınlar
    Hem tipe hem paraya bakan kadınlar..

    1. Ali bey, kaç gündür bu makaleyi tekrar tekrar okuduğunuzu düşünüyorum. Sürekli yorum gönderiyorsunuz ancak bu makalede konu kız tavlamak değil. Verilmek istenen mesajı size ulaştıramadığımı düşünüyorum.

     Lütfen detayları değil, konuyu değerlendirin. Teşekkürler

 6. Bana değil kimseye ulaştıramadın çünkü öyle bir şey yok.. Özgüvenin tarifi bile yok..

 7. doktorum. evim arabam var. yaşım 25 kiloluyum .erkeğim. hic kız arkadaşım olmadı cabaliyorum boşa olsa da. cabalicagim çünkü durup bittim demek zaten cozum degil. Şuan bunun sıkıntısını yaşıyorum. Özgüvenim eksik asosyalim. isin kötü yanı bulundugum cevre ve meslek buna cok guzel zemin hazırlıyor. 15-20 kg versem biraz özgüven kazanacağımı düşünüyorum. genelde negatif yönler görürüm hayatta ve insanlarda. iliskilerim pamuk ipligine bağlıdır can ciger dostlarim yoktur. kimseyi kırıp incitmem uzmemeye calisirim hayvanlari ve masumiyeti severim kimseye yalakalik da yapmam. kimse de bana yapmaz kimse beni takdir etmez, alıştım cok dert etmiyorum. taktir edilmek elbette hosa gider. belli ki iletisimde ya da ozguven eksikligim kaynakli insan ilişkilerimde bi sorun var. bu da tüm hayatima olumsuz olarak yansıyor. kilo vermem neyi ne kadar çözücek bu sacma döngüyü kıracak mi bunu 3-4 aya görücez. ama bence mesele daha büyük. ben şuan acı çekiyorum. bana boyle yazılar kitaplar lazım ozguvenimi kazanmak zorundayim. psikolog ya da psikiyatrist suan düşünmüyorum. şükür ki intiharin esiginde de degilim. teşekkürler..

  1. Merhaba,

   “İyi Hissetmek” isimli kitabı muhakkak okumanızı öneririm. Yazar: David Burns.
   Kitabın bana öğrettiklerinden yola çıkarak şunu tahmin ediyorum: Düşünceleriniz sizi yanıltıyor ve olumsuz düşünmenize sebep olan depresyon belirtilerine çok benziyor.

   Kitabı incelemek için TIKLAYIN

   -Ve muhakkak bir uzmandan destek alın. Yaşadığımız dünyada, yaşadığımız zaman diliminde kimse çok sağlıklı değil. Psikolog ve psikiyatr yardımı almak gerçekten herkesin ara sıra yapması gereken bir iştir.

   Tez zamanda sizi rahatsız eden duygularınızdan kurtulmanız dileğiyle…

   1. tesekkur ederim kitabı okucagim. Kendime yeni planlar yaptım. olumlu düşünmek ve oyle hareket etmek bir bir eksiklerimi gidermek istiyorum en azından bu bir süreç. Hayırlısı inş.

 8. Gozlemlerimden yola cikarak, kendimde ozguven eksikliginin sonuclarini goruyorum ama bu her zaman ve her yerde olmuyor. Dusuncem; ayni sonuçları topluma karsi olan katlanamama, nefret, bıkkınlık, insanlarin cogunlugunu kucumseme, tiksintilik gibi duygularim da verebilir. Bu boyle midir? Kendimle barisik bir insanim ve yeteri kadar tanidigimi dusunuyorum(zamanla yeni seyler ogreniliyor ama elimden geldigince ben buyum diyip kensimi degisime kapamam) benim sorunum diger insanlarla barisik olmamam. Baslarda bunun nedeninin ozguven eksikligi oldugunu dusunmustum ama bu yaziyi okuyunca aklimda yeni dusunceler pirildadi ve sanirim ben topluma katlanamiyorum. Basari elbette kendini guvenmekle alakalidir ama toplumla olan iletisimi koparmak aleyhimize olur heralde. Toplumla nasil barisabilirim??

  1. Aslında problemin farkındasınız ve bunun tamamen sizin düşüncelerinizin sonucu olduğunu biliyorsunuz. Bence, eleştirel yönünüzü törpüleyip empatinin sınırlanırı zorlayın. Kızdığınız, tepki gösterdiğiniz davranışları yapan insanların neden bu davranışlara başvurduğunu düşünün. Aynı zamanda o insanların iyi yönlerini de düşünün. Bir insan hem iyi, hem kötü olabilir mi? Bizim tepki gösterdiğimiz davranışların çok güçlü sebepleri olabilir. İnsan başına gelmedikçe karşı tarafı anlama konusunda başarılı olamayabiliyor. Topluma karşı öfkenizi bastırmanın, benim tarafımdan bilinen yöntemi bu. Kendi yaşadığınız mağduriyetleri, kendi zaaflarınızı ve kendi hatalarınızı düşünün. Başkalarının hataları ile kendi hatalarınız arasında bağ kurmaya çalışın. Toplumu anladıkça öfkenizi bastırmanız mümkün olabilir. Ben davranış bilimci değilim. Sadece kendi yöntemimden bahsettiğimi bilmenizi isterim. Naçizane

  1. Bu arkadaş da G.O.R.A filminde ikidebir “bir cisim yaklaşıyor” diye gelen elemanı hatırlatıyor bana 🙂 @Ali, ben bunları kayınçomdan duydum, geldim buraya yazıyorum. Olmaz mı?

    1. @Ali, konuyu sabote etmene rağmen yorumlarını neden onayladığımı hiç düşünüyor musun? Seni topluma kazandırabilmeyi isterdim ama bunu başarabileceğimden emin değilim sanırım 🙂

 9. Sen radikal peşinde olduğun için diyeyim konuşmalarım sana aykırı haa birde pofpoflamadım enteresan gelebilir

  1. Bence sen muhalif yorumlarınla dikkat çekmeye çalışıyorsun ama konuyu çok farklı şekilde ele aldığını, bu yazıda konunun birilerini tavlamak olmadığını en başta izah etmiştim. Israrla özgüvenin para ve güzellikle alakalı olduğunu savunurken aslında özgüvenin değil; karşı cinsin ilgi alanına girmenin yöntemlerini ifade etmeye çalıştın. Ona da katılmıyorum da henüz o kısmı tartışma fırsatımız olmadı çünkü dediğim gibi konuyu adeta sabote ettin. Neyse, yorumları okuyanlar arasında sana hakverenler de olabilir. Bu da bir görüş neticede

 10. Ben doğruları söylüyorum senden yana çıkacağım diye birşey yok söylediklerime hak verenler olurmu olmazmı onu bilemem ama karşı cinsin ilgi alanına girmeye çalışmadım ksrşı cinsin ilgi alanıda beni hiç ilgilendirmez herkesin doğrusu kendine sen beni çevirmeye çalış ben zaten doğruları söylüyorum

 11. Kısacık boyda olan bir erkeğin özgüveni mi olur? Siz bile kısa erkeklerin özgüveni olunca gömüyosunuz

 12. ne tip var nede özgüven var ayrıca kelim …Allahım kıyamet kopsa diye dua ediyor o kadar yani ormanda hayvanlar yaşamak bile istiyorum… kırılmaktan usandım. . Ve binlerce kitap makale okudum ne Çare hepsi bir nebze rahatlatıyor ama haftaya bir üzüntüye yine aynı insanlardan nefret etmek korkuyom …para olsada o huzuru paraya bulamadim ….ve bulunmaz da bence yapay bir icat olu.. yaşım 30 ve artık bitsin diyorum Nefs e lanet okuyorum . Thé End

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top