skip to Main Content

Dar Alanlar En Kullanışlı Şekilde Nasıl Dekore Edilir?

Nüfusun hızla artması artık şehirlerde yaşam alanlarının bir hayli küçülmesini beraberinde getirdi. Artık binalar daha küçük ve haliyle evler de çok daha dar! Özellikle sıklıkla kullanmıyor olsa dahi eşyalarını saklamayı tercih edenlerin işinin çok daha zor olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü küçük mekanları tüm eşyaları düzenli bir şekilde yerleştirerek dekore etmek sanıldığı kadar kolay olmuyor. Bu noktada size bazı önerilerde bulunmak istiyoruz. Önerilerimizi dikkatlice inceleyerek sizin yaşam alanlarınıza uygun olanları hemen evinize uyarlayabilirsiniz.

Dar alanları dekore ederken hem evin şıklığından ödün vermemek hem de kullanışlı bir yaşam alanı yaratmak zorundasınız. İşte bu noktada devreye depolama alanları giriyor. Evinizi derli toplu görünmesi ve aynı zamanda da kullanışlı olması için bol miktarda depolama alanına ihtiyacınız olacak. Bu nedenle mobilya seçiminizi büyük bir dikkatle yapmanız gerekiyor. Mobilyalarınızın kesinlikle aynı zamanda depolama alanı sunması lazım.

Dar Alanlarda Mobilya Seçimi Daha da Önem Kazanıyor!

Örneğin klasik koltuk takımları yerine alt bölüme bazalı olarak dizayn edilen koltuk takımlarını tercih etmelisiniz. Bu sayede oturma alanında dahi kullanmadığınız eşyaları görünmeyecek şekilde muhafaza edebilir ve böylece yerden tasarruf sağlayabilirsiniz. Depolama alanında en çok yatak odasında ihtiyaç duyacağınızı da belirtmek isteriz. Yatağınızın kesinlikle bazalı olması gerekiyor.

Çünkü misafiri yorganlarından kullanmadığınız kıyafetlere kadar pek çok eşyanızı yatağınızın altında rahatlıkla depolayabilirsiniz. Ayrıca çok büyük mobilya seçimlerinden de uzak durmalısınız. Örneğin çok geniş bir orta sehpa yerine daha küçük ebatlarda bir orta sehpa tercihi yaparak oturma alanında daha ferah bir alan yaratabilirsiniz. Aynı durum yan sehpa çeşitleri için de geçerlidir. Geniş bir tv ünitesi kullanmak yerine tv modelini duvara monte edebilirsiniz. Yerden tasarruf sağlayacak tüm yöntemlere açık olmanız gerekiyor.

Açılıp kapanabilen masa ve sandalyeler dar alanlarda yaşayanların adeta imdadına yetişiyor. Kullanılmadığı durumda kapatılan ve yer kaplamayacak bir şekilde muhafaza edilebilen bu mobilyalar son dönemin trend tasarımları arasında yer alıyor. Gayet işlevsel olduklarını belirtmeye gerek dahi yok. Artık tüm dünyada mobilya tercihleri fonksiyonel ürün modellerinden yana yapılıyor. Büyük evlerde yaşayanların dahi tercihini bu yönde kullandıklarından emin olabilirsiniz.

Evinizde Bol Miktarda Raf Kullanın!

Küçük evlerde aslında en kullanışlı alanların duvarlar olduğunu biliyor musunuz? Bu nedenle evinizde bol miktarda raf kullanmanız gereklidir. Aslında raflar yeni mekanı modernize etmek ve şık göstermek hem de yerden tasarruf etmek için harika bir seçenek  oluyor. Raflar aynı zamanda mekana renk katmak ve dekorasyon stili ile taçlandırmak amacıyla da kullanılan materyaller oluyor. Evinize kazandıracağınız rafları kitaplık olarak kullanabileceğiniz gibi aksesuarları nasıl sergilemek için de tercih edebilirsiniz.

Aynı zamanda dekorasyonunuzu olabildiğince açık renk tonlarını kullanarak yapmanızda fayda olacak. Çünkü açık renkler dar alanları çok daha geniş gösterir. Aynı zamanda mutlaka koridor gibi alanlarda ayna kullanmaya özen gösterin. Aynalar ışığı yansıttığı için mekanın daha geniş, daha ferah ve daha derin görünmesine yardımcı oluyor. Mobilya seçimlerinizi de açık renk tonlarından yana yapmanız da  önemli bir detay.

Şayet imkanınız varsa yatak odanıza derinliği çok fazla olmayan bir gömme dolap kazandırabilirsiniz. Gömme dolaplar atıl durumda olan eşyalar da kullanılmayan kıyafetler e kadar her türlü eşyanın temiz ve tertipli bir şekilde muhafaza edilmesine olanak tanıyor. Artık çok daha düşük ücretlerle bir gömme dolap yapımı için marangozla anlaşabilirsiniz. Dar alanların nasıl dekore edilebileceğine dair örnekleri internette de bulabilirsiniz. Özellikle superbetin gibi popüler sitelerde zaman geçirirken arada bir dekorasyon sitelerine de uğramanızda fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top