skip to Main Content

Dış Görünüşünden Memnun Olanlar İş Dünyasında Daha Başarılı

Her 10 iş ilanından en az 8’inde, adaylarda aranan kriterler arasında “prezentabl olmak” var. Fransızca kökenli bu kelimenin Türkçe’deki karşılığı: Sunulabilir olmak. Peki ama sunulabilir olmaktan kasıt nedir? Güzel olmak mı?

Cevap: Hem evet, hem hayır.

Neden mi?

İş verenler, –cast ajans vb sektörler hariç– adaylarda aradıkları kriterler arasına güzel bir yüze sahip olmayı ve güzel bir fiziğe sahip olmayı şart koşamazlar. Böyle bir beklenti toplum tarafından etik kabul edilmez çünkü bir işin yerine getirilmesinde dış görünüş değil; işi gerçekleştiren kişinin beceri ve tecrübeleri önemlidir.

İnsan, güzelliğiyle değil; kişiliğiyle, bilgisiyle, tecrübesiyle ve diğer insanlara kattıklarıyla değer görür. Buraya kadar hemfikiriz ancak GERÇEKLER bazı noktalarda bizimle hemfikir değil.

-Ve bizler gerçekleri göz ardı edemeyiz…

 

güzel olmakİş Dünyasında Dış Görünüş Gerçekten Önemli!

Beden dili öyle bir iletişim aracıdır ki asla ve asla susmaz. Hiç kıpırdamadan durmak bile karşı tarafa beden diliyle bir mesaj vermektir. Hiç susmayan ve iletişimde en önemli faktör olan beden dilinin güzelliği de tıpkı düzgün diksiyona sahip olmak kadar önemlidir.

Bizler, kişilik değerlerinin kutsallığını yaşatmak adına “önemli olan iç güzelliktir” ifadesini sık sık kullansak da etkileyici güzellikle insanlara karşı gardımızı dik tutmakta zorlanırız. Bu insanoğlunun doğasında var. Yapılan araştırmalar güzel/yakışıklı insanların, karşısındaki insanları ikna etmekte daha az zorlandığını ortaya koyuyor. Bu da iş dünyasında daima bir avantaj sağlıyor.

Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir deneyde, iş başvurusu yapan adayların birbirine yakın donanıma sahip olmalarına rağmen aralarında CV’lerinde güzel bir yüze sahip olanların öncelikli değerlendirildiği tespit ediliyor. (Ekonomist, Markus Mobius ve Tanya Rosenblat’ın araştırması)

Aranızda Fİ isimli kitabı okuyanlar varsa ne demek istediğimi daha kolay yorumlayabilirler. Bir tür farkındalık yaratma amacı ile yazılmış olan kitapta, şehrin en ünlü TV yüzü Psikolog Can Manay’ın yüksek özgüvene sahip olduğundan sık sık bahsediliyor. Bir gün Can Manay, kendisinden daha uzun boylu, daha atletik ve daha yakışıklı bir adama karşı kendini ispatlama/ifade etme gereği duyuyor. Kendisini o adamdan daha vasıflı hissediyor olmasına rağmen iletişim kurarken adeta eziliyor. Sırf karşısındaki adam kadar güzel bir dış görünüşe sahip olmadığı için…

Kitaptaki senaryonun konumuzla ne alakası var derseniz hatırlatmak isterim: Fi isimli kitabın yazarı, davranış bilimleri uzmanı Azra Kohen‘dir 😉

Benim kişisel yorumum: Evet, dış görünüşümüz işlerimizi kolaylaştırma konusunda etkili ancak bu durum daha çok kendimizi iyi-kötü hissediyor olmamızla alakalı. Ne zaman ayna karşısında kendimi beğeniyor olsam o gün daha yüksek bir özgüvenle işe gidiyorum:) Ne zaman özgüvenim yüksek olsa anında meyvelerini yiyorum. İş dünyasında özgüvenin önemini bu makalede anlatmayacağım.

Benim bu yazıda asıl anlatmak istediğim: İnsanın dış görünümünden memnun olmasının, iş dünyasındaki başarısına dahi etki edecek önemde olmasıydı.

Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Dr. Defne Erkara’nın blog yazısında şu ifade dikkatimi çekti:

Memelerini güzel bulmayan kadınlar kendilerini eksik hissedebilirler. Bu da özgüvenlerini zedeleyebilir. Bu gibi durumlarda meme büyütme ameliyatı tercih ediliyor.

Dr. Defne Erkara’nın ifadesi de düşüncemi destekliyor çünkü bu düşüncenin cinsellikle hiç ama hiç alakası yok. İnsan, karşı taraftan ziyade kendine güzel görünmek istiyor. İnsan, yeterli olduğunu hissetmek istiyor…

Kendinizi Daha İyi Hissetmek İçin

dış görünüşünden memnun olmamak

Bazı insanlar, sahip olduğu fiziksel şartlardan bir türlü hoşnut olamazlar. Onlara kızamıyorum çünkü ben de aşırı zayıf olmaktan pek hoşnut değilim. Bunu kendime dert etmesem de sağlıklı bir şekilde ve zahmet çekmeden kilo alabileceğim bir yöntem olsa yok demezdim 🙂 Benim problemim yemek yeme konusunda kapasitemi zorlamakla ilgili. Yani, ekstra çaba gerektiriyor. Burun estetiği gibi küçük bir operasyonla halledebileceğimiz bir konu olmasını isterdim 🙂

Bu yazıyı yazarken insanların kendi dış görünümleriyle ilgili şikayetleri, beklentileri ve müdahale tercihleri hakkında araştırmalar yaptım. Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Dr. Defne Erkara‘nın yazılarını okumak oldukça aydınlatıcı oldu. Ameliyatlı veya ameliyatsız estetik hakkında düşünceleriniz varsa incelemenizi tavsiye ederim: www.defneerkara.com

Yeni yazılarımı Instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️

Bir kişi yorum başlatmış. Sen de yaz:
  1. Bu eskiden de böyleymiş. Nasrettin Hoca’nın “ye kürküm ye” hikayesi malum. Bakımlı olmak iyidir. İnsanın yürüyüşü bile değişir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Bölüyorum ama…

Bu yazı ilgini çekmiş görünüyor.
Yeni yazılarımı Instagram’da duyuruyorum. Takip et, etkileşimde kalalım.

Bünyamin Kapıcıoğlu Instagram

Back To Top