skip to Main Content

Dışa Bağımlılığı Azaltan, Çevre Dostu Enerji Sistemleri Türkiye’de

Enerji kaynaklarının tükenmesi tüm dünyayı endişelendirirken, üretilen enerjileri satın almanın maliyeti de her geçen gün artıyor. Daha vahim olan, enerji üretim ve tüketim aşamalarında ortaya çıkan sera gazı emisyonları. Bildiğiniz gibi sera gazı emisyonları küresel ısınmanın başlıca sebeplerinden biri. Doğal su kaynaklarının zarar görmesi ve çevrenin kirlenmesi gibi birçok olumsuz faktör birbirini takip ediyor. Peki, dünya kendini yok etmeden enerji üretimini nasıl sağlayacak ve Türkiye bu sistemlere ne kadar adapte olabilir?

Yenilenebilir Enerji Sistemleri ile Enerji Verimliliği Artırılıyor

Rüzgâr enerjisi, güneş enerjisi, jeotermal enerji, hidroelektrik enerjisi veya biyokütle enerjisi kullanmak hem verimlilik hem de çevre sağlığı açısından oldukça avantajlı. Gelişmekte olan ülkeler ve gelişmiş ülkeler kendi coğrafyalarına uygun yenilenebilir enerji sistemlerine rekor yatırımlar yapmaya başladı. Türkiye olarak şanslı olduğumuz kısım ise coğrafyamızın bu enerji sistemlerinin tamamına uygun olması. Bu durum %70’ini dışarıdan satın aldığımız enerjiyi artık kendi imkânlarımızla üretebileceğimizi ve dışa bağımlılığımızı azaltabileceğimizi işaret ediyor.

Yenilenebilir Enerji Sistemleri Türkiye’ye ve Dünyaya Neler Kazandırıyor?

General Electric (GE) yenilenebilir enerji sistemlerinde yaptığı inovasyonlarla sürdürülebilirliği ve maksimum verimliliği sağlamaya devam ediyor. En taze gelişmelerden bahsedecek olursak:

general-electric-9ha-01

  • General Electric’in geliştirdiği 9HA serisi gaz türbinleri, sadece 1 bardak atık sıvı kaybına karşılık 23 tanker gazı yakarak enerjiye dönüştürebilir. Bir 9HA.01 gaz türbini, 680.000‘den fazla evin enerji ihtiyacını karşılamaya yetiyor ve 10 yılda ortalama 50 milyon dolarlık tasarruf sağlayabileceği görülüyor.

GE 3.4-130 rüzgâr türbini

  • Türkiye’de ilk defa ICCI’da tanıtılan GE 3.4-130 rüzgâr türbini ise yine GE tarafından geliştirilen Predix Cloud teknolojisi ile birleşerek verimliliğin %20’ye kadar artmasını sağlıyor. Predix Cloud teknolojisi, rüzgâr türbinlerinin üzerindeki sensörler ile toplanan veriyi tüm türbinlere dağıtarak rüzgârın durumuna göre kendilerini yeniden konumlandırmalarını sağlıyor.

rüzgâr türbini (ecoROTR) strataform burnu

  • Yine General Electric tarafında üretilen rüzgâr türbini (ecoROTR) strataform burnu sayesinde rüzgârı kanat uçlarına doğru yönlendirerek verimliliğin %3 artmasını sağlıyor (Sınıfındaki diğer rüzgâr türbinlerine göre).

General Electric bu tür inovasyanlar ile yenilenebilir enerji sistemlerine değer katmaya devam ederken geçtiğimiz yıl dünyada yenilenebilir enerji sistemlerine 285,9 Milyar dolarlık rekor yatırım yapıldı. Dünyada bu bilincin sağlanması mutluluk verici. Türkiye’de ise durum şu şekilde:

Yenilenebilir enerji sistemlerinin 7 yıl sonra Türkiye’de üretilen enerjiye en az 20.000 MW katkı yapması hedefleniyor. Bu yönde yatırımlar hızla devam ediyor.

Sektörden diğer gelişmeleri takip etmek için http://geturkiyeblog.com adresini ziyaret edin.

Yeni yazılarımı Instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Bölüyorum ama…

Bu yazı ilgini çekmiş görünüyor.
Yeni yazılarımı Instagram’da duyuruyorum. Takip et, etkileşimde kalalım.

Bünyamin Kapıcıoğlu Instagram

Back To Top