skip to Main Content

Bana Böyle Haberlerle Gelin: En İyi Haber Uygulaması | İnceleme

Bizler, aslında okumayı seviyoruz ama adeta okumayalım diye yazılan sayfalar var! Mesela, Türkiye’nin en büyük haber sitelerini konuşalım. Gündem hakkında bir haberi açtığınızda, kendinizi google örümceği gibi hissedebilirsiniz. O haber için arama motorlarında önemli olan kelime defalarca tekrar eder. Ne kadar sıkıcı değil mi?

Bahsettiğim türdeki haber sitelerinde konunun özüne gelene kadar aynı cümlelerin ısıtılıp ısıtılıp tekrar ettirildiğini görürsünüz. İşte benim buna tahammülüm yok! Bu yüzden haber sitelerinin büyük bir bölümünü takip etmiyorum. Bu defa da “Okumayı sevmiyor musun?” şeklinde soruların muhatabı oluyor ve hatta “Okuma kültürümüz yok” şeklindeki serzenişlerin bir parçası oluyorum. “Siz gerçekten kaliteli içerik yazdınız da biz mi okumadık?” Deseniz de sesinizi duyan yok! Aslında var 🙂 Yeni buldum. Ontrava adında bir uygulama var. Şöyle:

Bir gün App Store’da gezinirken favori uygulamalar arasında denk geldiğim Ontrava.com haber sitesinin mobil uygulamasını görünce incelemeden duramadım. En fazla 3 dakikada okunan iş ve yaşam haberleri sloganını gördüğüm anda yenilikçi bir anlayışla yola çıkan bu uygulamanın haber siteleri ve sosyal medya arasında sıkışan insanların derdine çare olabileceğini anladım. Uygulamayı indirdikten sonra haberlere göz gezdirdim ve bu zamana kadar nasıl sıradan haber anlayışıyla yazılmış sıkıcı yazılara maruz kaldığımızı bizzat fark ettim. Ontrava beni temiz ve şık arayüzü ile oldukça cezbetti.

Bir süre haberlere bakındıktan sonra uygulamada sağ alt köşedeki kahve sembolüne dikkatimi çekti. Tıkladığımda karşıma özet haberler çıktı. Bu sekmede gün içerisinde meydana gelen en önemli haberleri 10 maddede derliyorlar. Gündemin özeti niteliğindeki bu bölüme de #OntravaKahveniz adını vermişler. İş çıkışına doğru attıkları “Kahveniz hazır” bildirimiyle de gündemi kısa ve öz olarak takip etmemize de yardımcı oluyorlar. Kahveniz bölümünü her gün düzenli takibe aldıktan sonra anladım ki insanlar aslında birçok gereksiz bilgiyle meşgul ediliyor ve aslında gerçekten neyin önemli neyin önemsiz olduğunu ayırt edemez hale geliyor. Ontrava ise bir haber sitesinden ne bekleniyorsa onu vererek kullanıcılarına en iyi şekilde hizmet ediyor.

ontravaGündemin bunaltıcı yoğunluğundan sıkıldığım bir günde ise kategoriler sekmesinde tatlı haberlere denk geldim. Normalde alışık olduğumuz ekonomi, kültür&sanat, iş dünyası ya da dünya kategorilerinin yanında böyle bir kategori açarak okunduğu zaman insanı en azından bir tebessüm etmesini sağlayacak yine en fazla 3 dakikada okunabilir haberleriyle okuyucuya ulaşmak için farklı bir yöntem tercih etmişler.

Ontrava’yı okudukça fark ettiğim bir detay ise yazarlarının çeşitliliği oldu. Bu fazlalığın sırrını da öğrendim. “Çekirdek Yazarlık” adında bir program açmışlar ve yazılarını düzenli olarak yayımlamak isteyen yazarların kendi isimleriyle Ontrava üzerinden büyük bir okuyucu kitlesine seslenme şansı elde etmesine fırsat tanıyorlar. Bu program yazma konusunda kendini geliştirmek isteyen insanlar için de bulunmaz bir fırsat oluştururken aynı zamanda sosyal sorumluluk adına insanlara bir umut ışığı da oluyor.

Siz de böyle bir platformun parçası olmak için ontrava.com’u şimdi takibe alabilir ve iOS&Android uygulamalarını telefonlarınıza indirebilirsiniz! Eminim siz de çok seveceksiniz.

Yeni yazılarımı Instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Bölüyorum ama…

Bu yazı ilgini çekmiş görünüyor.
Yeni yazılarımı Instagram’da duyuruyorum. Takip et, etkileşimde kalalım.

Bünyamin Kapıcıoğlu Instagram

Back To Top