skip to Main Content

Evrensel Sanatlar Müzik Merkezi

Dilini hiç bilmediğiniz, nasıl anlaşabileceğiniz hakkında herhangi bir fikriniz olmayan farklı bir kültüre nasıl seslenirsiniz? İnsanlar arası etkileşimi uyandıran, konuşmaya bile gerek kalmadan en güzel iletişimi sağlayan araçlardan biri müziktir. Sanatın en özel dallarından biri olan müzik; içinde enstrümanları, sesleri barındırmasının yanı sıra duygularla hitap edilen en masum iletişim araçlarından, saygın sanat dallarından birisidir.

Ülkemizde sanata verilen değer ve önemin ne yazık ki az olmasından büyük bir kitle şikayetçi. Kapatılan tiyatro ve sinemalar şöyle dursun, sergilenecek piyeslere, söylenecek şarkılara, çalınacak ezgilere kadar birçok duruma müdahale söz konusu. Ancak asıl olan, bireysel ve toplumsal olarak daha iyi yerlere gelebilmek için bu sanat dallarına da gerekli önemi en iyi şekilde vermek, yakından ilişkili olmak ve sanatın topluma katkı sağlamasında rol alabilmektir.

Evrensel Sanatlar Müzik Merkezi de öncelikle bu amaç doğrultusunda, sanatı hiçbir zaman göz ardı etmeyen, müziği hayatından eksik etmeyen insanların amaçladıkları yere gelmesine destek olan bir adımdır. Ülkemizdeki güzel sanatlar liseleri ve konservatuarların az sayıda ve seçici davranması nedeniyle sanat aşığı birçok kişi müzikten, danstan, resimden kısacası birçok sanat dalından mahrum kalmakta. İşte bizim merkezimizde de sanat ve bilim kavramının iç içe olmasından yola çıkılarak, tüm dünyaya kolayca hitap edilebilmesini sağlayan dallardan biri olan müzik çalışmaları ile konservatuarlara hazırlık için hizmetler sunulmaktadır.

Gelecekte sevdiği ve saydığı mesleğini yerine getirirken; müziğin sadece ses ve sözlerden oluşmadığını yürekten hisseden ve bu bilinçle etrafındaki herkese bir bilim-sanat dalı olan müziği sevdirecek, saygı gösterilmesini sağlayacak ve bu sayede de her dilden, her milletten kişiye duygu ve düşüncelerini aktarabilecek kişiler yetiştirilmektedir.

Şu ana kadar müziğin dünyaya yayılabilmesi adına yaptığımız konservatuara hazırlık çalışmaları sayesinde sadece ülkemiz sınırlı kalmayıp, Avusturya, Almanya ve İngiltere gibi sanatın ileri geldiği ülkelerde öğrenciler kazandırılarak en büyük arzumuz olan müziğin evrenselleştirilmesine katkı sağlamıştır. Sıkıcı, tekdüze ve ezberci eğitim programlarının yanı sıra öğrencilerine müzik sanatının bilimselliğini hissettirerek eğitim sunan konservatuara hazırlık bölümünde temel ve ileri müzik bilgisi, solfej-deşifraj, ritimsel işitme, ezgisel işitme, müzik tarihi ve form bilgisi, bireysel enstrüman eğitimi, şan egzersizleri, sesin doğru kullanılması gibi çeşitli dersler sunulmaktadır. Bknz: Piyano kursu

Gelecekteki meslek kaygısı nedeniyle ailelerin de yönlendirmesi sonucunda birçok müzik tutkunu çocuk ve genç bireyler güzel sanatlar liselerine ya da konservatuarlara girmekten mahrum kalabiliyor. Ancak Evrensel Sanatlar Müzik Merkezi, içinde müziği her zaman taşımış, taşıyan ama sistemin dayattıkları nedeniyle farklı alanlara yönelmiş olan kişilerin asıl istedikleri olan müzikle buluşmalarına, hazırlık kursları sayesinde destek olmaktadır. Burada öğrencilerimizi uyarmamız gereken tek konu disiplini elden bırakmadan eğitimlerine devam etmelerinin önemli olduğu çünkü yılsonunda girecekleri sınavdaki rakiplerinin dört yıldan beri müzik eğitimi alan güzel sanatlar lisesi öğrenicilerinin de olacağıdır.

Ancak inanıyoruz ki, merkezimiz sayesinde bilimsel müzik eğitimini alan, müziği kalbinde hisseden ve hayatının merkezine koyan her öğrenci biraz da disiplin ve çabayla dilediği amaca ulaşacak ve hayallerini gerçekleştirebilecektir.

piyano-kursu-evrensel-sanatlar

Yeni yazılarımı Instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️

0 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Bölüyorum ama…

Bu yazı ilgini çekmiş görünüyor.
Yeni yazılarımı Instagram’da duyuruyorum. Takip et, etkileşimde kalalım.

Bünyamin Kapıcıoğlu Instagram

Back To Top