skip to Main Content

İş Hukuku Avukatı

İş hukuku işçi ve işveren arasındaki uyuşmazlıkların engellenmesi ve tarafların haklarını korumak için yasal olarak düzenlenen kurallar ilkesidir. Uyuşmazlık konusunda iş hukuku avukatı size yardımcı olur. İşveren ile ilgili bir sorun yaşadığınızda avukattan destek alabilir ve yasal olarak haklarınızı arayabilirsiniz.

İş Davalarında İş Hukuku Avukatının Rolü

Günümüzde birçok kişi işveren tarafından haksız olarak işten çıkarılıyor. İşten çıkarılma sebebi olarak da birçok neden gösterilebiliyor. Performans düşüklüğü, şirket küçültme ve benzeri nedenler gösterilerek kişinin iş akdi fesih edilebiliyor. Bu gibi durumlarda haklarınızı öğrenmek için uzman iş avukatı desteği alabilirsiniz. Avukat iş kanununa vakıf olması ile size yardımcı olur. Yasal kapsam içerisinde nelere sahip olabileceğiniz ve işverenden neleri talep edebileceğinizi size aktarır. Açılan iş davalarında da avukatın rolü büyüktür. İş hukukuna vakıf bir avukat haksız yere fesih edilen sözleşmeniz doğrultusunda işverene gerekli yaptırımları uygulatabilir. Bu yaptırımlar tazminat veya işe iade olabilir. Bunun için avukat seçimine gereken özen gösterilmelidir.

İş davası avukatı sizden gerekli bilgi ve belgeleri aldıktan sonra işçi mahkemesine başvuru yapar. Haksız fesih olduğuna dair bilgiyi de ekler. Bundan sonraki süreçte avukat davayı takip eder. Verilen mahkeme gününde hazır olur. Siz isterseniz davaya da katılabilirsiniz. Bundan sonraki gelişecek tüm olaylar karşısında da size bilgilendirme yapar. Bunun için alanında uzman bir avukat size profesyonel olarak yardımcı olacaktır.

İş Avukatı İle İşçi Alacaklarının Tahsil Süresi Ne Kadardır?

İşveren çıkardığı işçiye tazminat ödemekle yükümlüdür. Eğer tazminat ödemiyorsa işçi yasal haklarını kullanabilir. Ayrıca haksız fesih söz konusu ise içi işverene dava açabilir. Bu dava kapsamı içerisinde fazla mesai sürelerini de alabilme imkanınız olur. İş hukuku avukatı mahkeme sürecini başlatması ve takip etmesi ile bu süre 6 ile 12 ay arasında değişiklik gösterir. Davanın yargıtaya gitmesi durumunda ise alacakların tahsil süresi 18 aya kadar uzayabilir. Mahkeme süreci iş hukuku bilirkişi tarafından raporlanmasını talep edebilir. Bu raporlama da süreye eklenirse alacak tahsil süresi biraz daha uzayacaktır.

Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, iş kazası,  işyerinden hakları almak, izin alacağı, maaş alacağı, ödenmeyen maaş, fazla mesai alacağı gibi hususlarla ilgili detaylı bilgi için ocalhukuk.com adresinden detaylı bilgi alabilir, 0216 504 55 77 numaralı telefondan direkt konunun uzmanı avukat ile görüşerek avukatlık talebinde bulunabilirsiniz.

Yeni yazılarımı Instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Bölüyorum ama…

Bu yazı ilgini çekmiş görünüyor.
Yeni yazılarımı Instagram’da duyuruyorum. Takip et, etkileşimde kalalım.

Bünyamin Kapıcıoğlu Instagram

Back To Top