skip to Main Content

Kariyer İçin Instagram, Facebook ve Twitter Hesap Silme

Ya bir gün kariyeriniz için facebook, twitter, instagram, LinkedIn, tumblr gibi sosyal paylaşım hesaplarınızı silmek zorunda kalırsanız?

Sosyal medya hesaplarınızın kariyerinizle ne alakası var? Facebook veya Twitter hesabınızı silmenizi gerektirecek ne olabilir? instagram hesabınız kariyerinize nasıl zarar verebilir? Bu konu kesinlikle tartışmaya değer.

Facebook, twitter ve instagram için hesap silmenizi gerektirebilecek durumlar

 • İş başvuruları için özenle hazırladığınız cv-özgeçmişinizi hatırlayın. Belki de saatlerinizi ayırdınız.
 • Başvurduğunuz bir iş için mülakata davet edildiğiniz günü hatırlayın. Telefonu kapattıktan sonra mülakat gününe kadar kafanızda binbir türlü kurgu yaptınız ve hızla firma hakkında bilgi toplamaya başladınız.
 • Mülakata gideceğiniz  o önemli günü hatırlayın. Kıyafetleri giyip giyip çıkardınız. En doğru kıyafeti seçmeye çalıştınız.

Tüm bu heyecan dolu aksiyonları çok istediğiniz bir işi almak için yaptınız ve mülakatta adeta döktürdünüz. Aldığınız cevap ise: “Teşekkür ederiz Ayşe hanım, görüşmemizi değerlendirip en kısa zamanda size geri dönüş sağlayacağız.” Buraya kadar herşey normal. Bundan sonra ise heyecanlı bir bekleyiş başlıyor. Peki siz beklerken görüşmeyi yaptığınız insan kaynakları personeli neler yapıyor?

Mülakat Sonrası İnsan Kaynakları Personeli Neler Yapar?

Özgeçmişinizde yazdığınız referansları arayıp hakkınızda bilgi alıyorlar.

Eskiden sadece bu kadardı. Son aşamaya gelen bir adayın referansları aranır ve olumlu yorumlar alınması durumunda süreç olumlu sonuçlandırılırdı. Evet bu kadardı!

FAKAT

Artık dijital çağda yaşıyoruz. Dolayısıyla, birileri hakkınızda bilgi toplamak istediği zaman en mantıklı kaynak internet ve sosyal medya platformları olacaktır. Günümüzde artık mülakat sonrası facebook profiliniz, twitter profiliniz, instagram profiliniz ve diğerleri inceleniyor. Bazılarınız şaşkınlıkla ve ivedi bir şekilde twitter hesabını açıp eski iletilerini gözden geçirmeye başlamış olmalı 🙂 Sakin olun! Makalede yapmanız gerekenleri anlatacağım.

Twitter'da eski paylaşımları silme

Facebook hesabınızı büluğ çağında açmış ve şuan utanmanıza sebep olacak paylaşımları yıllar önce nasıl da umarsızca yapmış olduğunuzu görebilirsiniz. İş görüşmesindeki o entelektüel tavrınızı twitter’da yaptığınız çok yaratıcı bir küfür ile paramparça etmiş olabilir misiniz? Hayat tesadüfleri sever ya hani; şuan başvuru yaptığınız firmanın yönetim kadrosunda çalışan birine işini öğretircesine ukala bir yorumu linkedin üzerinden göndermiş olabilir misiniz? Ne, yoksa alkollü bir gecenin hatırlayamadığınız anlarını dahi instagram hesabınızda mı paylaşmıştınız? Bu gibi hatalı aksiyonlarınız çoksa ve teker teker gözden geçirme imkanınız yoksa; kısacası durum vahimse eğer aşağıdaki yöntemlerle kolaylıkla üstesinden gelebilirsiniz.

Facebook Hesap Silme

Facebook hesabınızı saniyeler içinde silebilirsiniz. Bu işlem çok basittir ve nasıl yapmanız gerektiğini bu sayfadan öğrenebilirsiniz > Facebook hesap silme

Twitter Hesap Silme

Twitter hesabınızı silmek de tıpkı facebook hesap silme işlemi gibi basit ve zahmetsizdir. Tabi deneme yanılma yöntemi yerine bu sayfadaki adımları uygulamayı seçerseniz > Twitter hesap silme

Instagram Hesap Silme

Sosyal medya geçmişinizi silip sıfırdan bir sayfa açmak istiyorsanız ve instagram hesabınızı silme kararı aldıysanız bu işlem de oldukça kolaydır. Bu sayfadan instagram hesabı silmeyi öğrenebilirsiniz > Instagram hesap silme

profili kapatıp hesabı silmeDiğer Sosyal Medya Hesaplarımı Nasıl Silerim?

Linkedin, Foursquare, Swarm, Tumblr, Ask.fm, Google Plus, Skype, Outlook ve Hotmail gibi hesapları silmek de mümkün. Yukarıda paylaştığım sitede (www.hesapsilme.org) hepsi detaylı bir şekilde anlatılıyor.

Hayatınıza, kariyerinize, itibarınıza gölge düşürecek olumsuzluklar varsa bugün kurtulun. Yarına bırakmayın 😉

Yeni yazılarımı Instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️

8 Yorum
 1. Hocam iş hayatını viral reklamlara bağlayarak harika konular çıkarıyorsun ve takdir ediyorum. Yalnız yanlış anlamanı istemem, artık bloğunu daha çok viral konular bularak yada onlar sizi bularak reklam konuları açtırıyorlar. Hocam biraz bloğunuzun özüne dönerek kendi yazılarınızı ve düşüncelerinizin paylaşım vakti gelmedi mi 🙂 Biz okurlar olarak dikkat edersen analystic verilerinde sayfa eğrin veya yorumlara olan katkılarını da görebiliryorsundur 🙂 Değerli takipçilerine daha çok özgün ve iş hayatınızın sentezleriyle oluşturulmuş konularını bekliyoruz. Sakın yorumumu yanlış anlamayın bu size güzel bir geri bildirimim olsun. Saygı ve Sevgilerimle esen kalın. Blog Okurun olarak Teşekkür Ederim

  1. Merhaba Ahmet bey;

   Bununla ilgili çalışmalarım başladı. Eskiden sponsorlu makaleler direk ana sayfada göterim alıyordu ve asıl fayda odaklı makaleler ile iç içe geçip okuyucunun kafasını karıştırıyordu. Şimdi sadece İNCELEME&TANITIM başlıklı sütunda listeleniyor. Bu makale bir istisna olarak ana sayfada Kariyer İncelikleri kategorisinde yayınlandı çünkü sponsorlu olmasının yanı sıra tüm okuyucuya fayda niteliği olan bir çalışmamdı. Eskisi kadar sık yazamasam da yine fayda odaklı özgün makaleler üretmeye devam ediyorum.

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Daha sık yorumlaşmak dileğiyle 😉

   1. Başlık atlında yayınlamanız daha iyi olur zira sizin yazılarınızı gözden kaçırıyoruz. Bu şekilde içerik daha faydalı olacaktır. Teşekkürler, görüşmek üzere.

 2. Merhabalar.
  Bir süre sonra açılan facebook beğenisini nasıl yaptınız acaba? Eklenti mi kod mu? Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

  1. Eklenti. pop-up yazarak arattığınızda çıkıyor. Eklentiyi kurduktan sonra tıpkı yeni yazı ekler gibi pop-up içerisinde görünmesini istediğiniz yazı veya kodu yapıştırıyorsunuz. Sonra da süresini ayarlayıp yayınla diyorsunuz. Hepsi bu kadar

 3. İş görüşmesi öncesi patronum Facebook ve Instagram profilimi incelemiş ve bu nedenle mülhakatta bazı sıkıntılar yaşadım. Başvurduğum iş olmadı ama yazınız sayenizde bazı hesaplarımı gizledim bazı hesapları mı da kapattım. İçerikleriniz gerçekten değerli, teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Bölüyorum ama…

Bu yazı ilgini çekmiş görünüyor.
Yeni yazılarımı Instagram’da duyuruyorum. Takip et, etkileşimde kalalım.

Bünyamin Kapıcıoğlu Instagram

Back To Top