skip to Main Content

Nikah Şekeri Neden Önemlidir?

Evlenen çiftlerin düğün olana kadar çektiği sıkıntılar bir hayli fazladır. Düğünün nerede olacağı, gelinlik, damatlık, misafir listesi derken düğüne çok az zaman kala tüm işler birbirine karışacak gibi görünür. Düğün öncesinde çiftlerin bu telaşlı dönemleri arasında bir de nikah şekeri vardır. Nikah şekerinin yetişip yetişmeyeceği, ne şekilde olacağı gibi sorular çiftlerin akıllarını karıştırır. Düğünde hiç bir sıkıntı yaşamamak ve nikah boyunca sevdiklerinize yaşadıkları o güzel anların bir hediyesin bırakmak için siz de nikah şekerlerinizi yaptırabilir ve en özel anınızı hatırlatacak minik hediyelerinizi sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

Dünyanın hemen hemen her yerinde nikah şekerleri gelenek olarak verilir. Evlilik anısı olarak adlandırılan nikah şekerleri yenmek amacıyla değil bir anının kalması amacıyla verilir. Eski zamanlarda da nikah şekeri veriliyordu ancak gelişen teknoloji ve zamana göre biraz daha farklı şekillerde bulunuyordu. Eskiden badem şekeri tel ve tül ile sarılarak çiftin yakınlarına ikam ediliyordu. Ancak bu şekerler neredeyse tarih oldu denilebilir. Nikâh şekerlerinin içinden şeker çıkmaması ise son dönemlerin modası haline gelmiş durumda. Çünkü nikah şekerinin amacı şekerin yenilmesi değildir. Şeker yerine içine lavanta konulan nikah şekerleri daha fonksiyonel yapılarda seçiliyor. Deniz kabuğundan mumluklara, biblolardan cam ürünlere kadar birçok malzemeden nikah şekeri yapılabiliyor. Hatta kuş tüyü bile en çok kullanılan malzemeler arasında yer alıyor. Misafirlerin elinin boş dönmesine izin vermemek ve yaşanan güzel anları bir figür ile saklamak için verilen nikah şekerlerinin ömrünün daha uzun olabilmesi ve bu anın hiç eskimemesi için aksesuarlar veriliyor ve şeker niyetine bu ürünler dağıtılıyor.

Şimdilerde ise nikah şekerlerinin yanında çikolata ve şekerler de ekstra olarak veriliyor. Şekerler düğün sırasında yeniliyor ve nikah şekeri formatında verilen aksesuarlar ise saklanmak üzere misafirlere dağıtılıyor.

nikah şekeri

Nikah Şekeri Nasıl Seçilmeli?

Eğer düğününüzde nikah şekerinizi en özel şekilde oluşturmak istiyor ve düğününüzün anısını sevdiklerinize en kalcı şekilde bırakma ak istiyorsanız seçtiğiniz adres şuan tam da ihtiyacınız olan adres. Doğru adresi bulduktan sonra sırada nikah şekerini nasıl seçileceğiniz yer alıyor. Öncelikle son zamanlarda fazla süslü modellerin kullanıldığını bilmeli ancak isteğe göre tüm nikah şekerlerini de kendi zevkinize göre oluşturabileceğinizin de farkına varmalısınız.

Nikah şekeri nikahtan en az bir ay önce başlanması gereken bir işlem olup aceleye gelmemesi ve bir aksilik çıkmaması için düğünden birkaç ay önce sipariş vermeniz sizin için daha iyi olacaktır. Nikah şekerinin sayısı da sizin belirleyeceğiniz davetli sayısına göre değişecektir. Hazırladığınız davetli listesinden en az 50 adet nikah şekeri sayısını fazla söylemeniz gerekir. Davetli sayısında her an bir değişiklik çıkabilir ve bu duruma önlem olarak da fazla sayıda yaptırmanızda fayda var.

Nikah şekeri modelleri arasından hem tarzınıza hem de zevkinize uygun olan modeli seçmelisiniz. Daha geleneksel mi olacağı yoksa daha modern mi bir nikah şekeri örnekleri seçeceksiniz bunu belirlemeniz gerekir.

Eğer düğününüzün yaz aylarında ve kır düğünü ise papatyalardan yararlanılmış bir nikah şekeri seçebilir, eğer düğününüz kış aylarında ise kar taneleri ile süslenmiş ve tül detayları olan nikah şekeri çeşitlerine göz atabilirsiniz.

Düğün konseptinizi seçtiktenken sonra nikah şekeri siparişlerinizin ardından tek yapmanız gereken rahat bir şekilde nikah şekerlerinizin gelmesini beklemek olacaktır. Hiç bir sorun çıkmadan düğünden en az 2-3 gün önce elinize ulaşacak olan nikah şekerlerini en özel davetlilerinize vermek sizin için son derece kolay olacak. Kalite ve gösterişin aynı yerde toplandığı nikah şekerleriniz ile en özel gününüzü hayatınızın sonuna kadar bu güzel aksesuarlar ile hatırlayacaksınız.

Yeni yazılarımı Instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️

Bir kişi yorum başlatmış. Sen de yaz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Bölüyorum ama…

Bu yazı ilgini çekmiş görünüyor.
Yeni yazılarımı Instagram’da duyuruyorum. Takip et, etkileşimde kalalım.

Bünyamin Kapıcıoğlu Instagram

Back To Top