skip to Main Content

Paris’in Dünyaca Ünlü 9 Müzesi

Fransa’nın gözbebeği olan Paris, aynı zamanda ülkenin biricik başkenti. Her insana farklı bir açıdan hitap edebilen bu şehir için harika bir Paris müzeleri rehberi hazırladım. Paris’te gezilecek yerler listesinin başında gelen müzelere, Paris turları ile şehri gezmeden önce mutlaka göz atmanızı öneriyorum. Çiftlere sonsuz romantizm, lezzet avcılarına inanılmayacak tatlar, kültür meraklılarına da sonsuz değerli eser sunabilen şehrin en gözde müzeleri hakkında merak ettiklerinizi bu yazımda bulabilirsiniz. Avrupa turları arasında müzeye doyacağınız Paris’in en güzel 9 müzesini açıklıyorum:

Louvre Museum

Louvre Müzesi - Paris

Louvre Müzesi – Paris

Paris turları sırasında kesinlikle kaçırılmaması gereken bu oldukça önemli müzede yaklaşık 35.000 adet eser bulunuyor. Aralarında Leonardo da Vinci’nin unutulmaz eseri Mona Lisa tablosunun da olduğu bu değerli hazineleri görmek için sabah erkenden gitmelisiniz. Sadece salı günleri kapalı olan ve Paris müzeleri arasında oldukça kıymetli olan bu yer 1700’lü yıllarında sonundan bugünlere kadar her ziyaretçisini aynı asaletiyle ağırlıyor.

Les Arts Decoratifs

Les Arts Decoratifs

Les Arts Decoratifs

Louvre müzesine yakın bir konumda bulunan Paris’te gezilecek yerler listemizde ikinci sırayı alan Les Arts Decoratifs isimli müze pek çok kişiye ilham kaynağı olabilecek nitelikte bir yer. Mimari, mobilya, tasarım ve reklamcılık alanlarında olanların özellikle hayran kalacağı müzede bu alanlar da yapılan ürünlerin, kıymetli çalışmaları bulunuyor. Müzede grafik sanatları, oyuncak, cam, duvar kâğıdı ve mücevher olmak üzere 5 bölüm var. Orta Çağ, Rönesans, 17, 18 ve 19. yüzyıllarına ait olan bu eserleri görmek için bu müzeye de bir gününüzü ayırmalısınız.

Musee d’Orsay

Van Gogh, Gaugin, Renoir, Cezanne, Manet, Monet, Degasve Seurat gibi sanatçıların eserlerinin bulunduğu müze Paris gezi rotanıza farklı bir bakış açısı getirebilir. İzlenimci olarak çalışmalar yapan bu sanatçıların dışında da eserlerin bulunduğu yer, diğer Paris müzeleri gibi fazlasıyla yoğun oluyor. Gitmeden önce internet üzerinden biletlerinizi almak, rahat bir Paris turu için oldukça önemli. Saat 09.30-18.00 aralığında açılan müzeyi ziyaret etmeden şehirden ayrılmayın.

Centre Pompidou

Oldukça büyük bir kompleks olan bu yer, Paris Halk Kütüphanesi ve Modern Sanatlar Müzesi’ni debünyesinde barındırıyor. Bu müzeyi diğerlerinden ayıran çok önemli bir başka özelliği var ki, gerçekten takdire şayan. Görme ve duyma konusunda rahatsızlığı olan kişileri de düşünerek özel bir bölme oluşturulan Pompidou’ya haftanın her günü girilebiliyor fakat giriş saatleri değiştiği için internet üzerinden kontrol etmeden gitmemelisiniz. Salvador Dali, Pablo Picasso, Marcel, Duckamp gibi ünlü sanatçıların emeği olan pek çok eseri burada bulabilirsiniz.

Grand Palais

Paris’te gezilecek yerler listesinin başında gelen Grand Palais, sanatseverlerin tek kelimeyle hayran kaldığı bir yer. Pek çok alanda sergilerin düzenlendiği müze, Paris moda haftasında da dünyaca ünlü marka Chanel tarafından organize edilen gösterilerle ziyaretçilerini büyülüyor. Daha pek çok sanat akımının burada sergilendiği günleri ve saatleri öğrenmek için önceden bir araştırma yapmanız size büyük kolaylık sağlayacak.

Petit Palais

Paris turları, insanlara eğlencesin yanında farklı kültürlerle tanışıp inanılmaz tecrübelerle dönme şansı tanıyan şahane tatil seçenekleri arasında bulunuyor. Bu Petit Palais’de fazlasıyla öğretici olan güzel sanatlar alanındaki müzelerden biri.Orta Çağ döneminden 19.yüzyıla kadar pek çok resim ve heykelin sergilendiği müze, Fransız sanatının detaylarını gözler önüne net bir şekilde seriyor.

Espace Dali

Paris turu güzergahlarından olan Montmartre’de bulunan bu müze, adından da anlaşılabildiği gibi meşhur ressam Salvador Dali’nin eserlerinin yer aldığı oldukça değerli yerlerden biri. Dali’nin çalışmalarının pek çoğunu bir arada görme şansı sunan müze, farklı sanatçıların modern çalışmalarına da yer veriyor. En çok ilgi gören eser de Alice in Wonderland isimli heykel oluyor.

Musee du Luxembourg

Paris - Musee d'Orsay

Paris – Musee d’Orsay

Paris gezi rehberi derlemelerinde oldukça sık duyacağınız Lüksemburg Bahçeleri’nde geçen bir gezinin ardından bu müzeye uğramalısınız. Farklı eğlence aktivitelerinin yanında değişik sanat eserlerinin de doğumuna ön ayak olan Paris turu sonrasında sanatın her dalına olan bakış açınız biraz daha güçlenecek. Sürekli sergilerin düzenlendiği müze, 1750’li yıllarda şehrin ilk resim müzesi olarak da seçilmiş bir yer.

Musee Picasso

Değerli sanatçı Picasso’nun yaklaşık 3.000 adet eserini sergileyen müze, Paris gezi rotalarına mutlaka eklenmesi gereken önemli noktalardan sadece bir tanesi. Gerek eserleri gerekse vizyonu ve düşüncesiyle dünyaca ünlü olan Picasso’nun eserlerine bir de yakından bakmak sizi fazlasıyla heyecanlandıracak o sebeple kaçırılması gereken değerli müzeyi kesinlikle ziyaret edin.

2 Yorum
  1. Fransa, kendisini 15.yydan itibaren sanata verdiği önemle şimdi turizmde kazanıyor. Biz de antik şehir ve höyük gibi farklı tarihli yapılara sahip olsakta turizmde nal topluyoruz,
    Benim de hayallerimden biri o müzeleri gezmek.

    1. Eleştirinizde haklı olmanız ne kadar da üzücü 🙁
      Bu arada, umarım hayallerinizi yaşama fırsatınız olur. Bol bol selfie bekliyorum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top