skip to Main Content

Sıfır Araba Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Sıfır araba fiyatları üzerindeki artış son dönemin en çok tartışılan konularından biri. Bir önceki yıl ile kıyaslandığında araba satış fiyatlarındaki minimum %25’lik artışı görmek mümkün.

Peki sıfır araba fiyatları neden bu kadar çok yükseldi? Öncelikle en büyük etkenin Türkiye Otomobil Piyasası’nın dövize endeksli olduğunu belirtmek gerek. Piyasada satılan birçok aracın ithal olduğunu düşünürsek, özellikle Euro döviz kurundaki yükselişin bu zamlara ön ayak olduğunu söyleyebiliriz.

Sıfır araba fiyatlarına doğrudan etki eden bir başka unsur ise vergilendirme sistemi. Bir aracın satış fiyatı belirlenmeden çıplak fiyatının üzerine ÖTV ve KDV gibi ağır vergi yükleri de biniyor. Örneğin 40.000 TL’lik baz fiyata sahip bir araç üzerine eklenen vergileri ile birlikte etiket fiyatı 68.500 TL olarak belirleniyor.

Bu bilgiler ışığında araba fiyatlarının belirlenmesinde döviz ve vergi gibi iki temel unsurun en büyük etken olduğunu görüyoruz. Diğer yandan satış fiyatı belirlenmiş olan bir araba modelinin farklı fiyatlara sahip birden fazla versiyonu bulunmasının temel nedeni nedir?

Bir aracın aynı marka ve model içinde farklı fiyat etiketleri ile satışa sunulma sebebi ise farklı motor ve donanım versiyonlarının yer almasıdır. Örneğin benzinli ve dizel motorlar birbirlerinden maliyet olarak ayrılırlar. Dizel motor çeşitleri hem teknolojik hem de bakım maliyeti olarak benzinli motorlara göre fiyatları daha yüksektir. O nedenle satış fiyatları daha pahalıdır.

Donanım olarak da bir aracın baz donanım dediğimiz temel teknolojik unsurları ile satışa sunulan fiyat etiketi, üzerine daha fazla donanım eklenmiş diğer versiyonlarına göre daha ucuzdur. Örneğin baz donanıma sahip bir modelde açılır cam tavana yer verilmezken biraz daha dolu bir donanım paketi ile aynı araç satışa sunulduğunda doğal olarak araba fiyatları daha yüksek bir etiketine sahip olacaktır.

Geçmişi yüzyıla dayanan birçok otomobil markasının geçen zaman içinde oluşturdukları marka algısının tüketici üzerinde yarattığı talep de fiyat mekanizmasını etkileyen unsurlardandır. Örneğin lüks otomobil üretiminde daha detaylı ve uzun bir sürece sahip modellerinin dönemlik üretim adetleri sınırlı sayıda olurken, tüketici piyasasından gelen talebin üretim adedinden yüksek olması bu modellerin fiyatını da yükseltecektir.

Tam tersi durumda, hammadde kaynaklarına yakın, güncel ar-ge ve teknolojilere yer verilmeyen, düşük ücretli işgücüne sahip ülkelerdeki seri üretim bantlarından çıkan otomobiller ise düşük fiyat etiketine sahip olacaktır. Bazıları devlet destekli olan bu tip üreticiler ise piyasadaki arzın üzerinde bir üretim sayısına da ulaşabilmektedir.

Son dönemde yaşanan fiyat artışlarının ardından tüketiciler sıfır araba piyasasından ikinci el araç piyasasına kayma eğilimi gösterse de, ikinci el araç piyasasının en büyük belirleyicisinin yine sıfır araç fiyatları olduğunu belirtmek gerek. Aynı modelin sıfır ve ikinci el fiyatları arasında hiçbir zaman kopmalar yaşanmaz. Bir modelin ikinci el fiyatı, sıfır fiyatının artış ya da azalışı ile doğru oranlı olarak artar ya da azalır.

Sonuç olarak araba fiyatları ile ilgili belirleyici olarak birden fazla etken varken ülkemiz için en büyük etkenin dövize dayalı fiyat endeksi ve vergilendirme sistemi olduğunu söyleyebiliriz. Güncel sıfır araba fiyatlarını anlık olarak http://www.arabalar.com.tr/araba-fiyatlari adresinden takip edebilirsiniz.

Yeni yazılarımı Instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️

Bir kişi yorum başlatmış. Sen de yaz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Bölüyorum ama…

Bu yazı ilgini çekmiş görünüyor.
Yeni yazılarımı Instagram’da duyuruyorum. Takip et, etkileşimde kalalım.

Bünyamin Kapıcıoğlu Instagram

Back To Top