skip to Main Content

Vazgeçemediğimiz Lezzet: Çikolata (Faydaları & Zararları)

Yıllardır tartışılan malum soruyu 2 yönlü ele aldık. Çikolata faydalı mıdır yoksa zararlı mı?

Kimileri çikolatanın faydalı olduğu konusunda ısrarcı olurken büyük bir kesim de çikolatanın fazla tüketildiğinde zararlı olduğunu savunuyor. Olayı değerlendirmeden önce en başına gidelim.

Çikolata 2El yapımı çikolata

İlk keşfedildiği zamanda sıvı olarak tüketilen ve adına “acı içecek” denilen kakao çekirdeklerinden üretilen soğuk bir içecek olarak hayatımıza girdi çikolata. Sadece soyluların tükettiği ve şifalı olduğu düşünülen bu içeceğe daha sonradan bir takım maddeler eklenerek bildiğimiz çikolata üretilmeye başlandı.

Tam da bu noktada tartışmalar kuvvetlendi. Özellikle çikolata içerisine ilave edilen koruyucular sebebi ile çikolata zararlı diyenlerim sayısı oldukça arttı.

Peki bunun gerçekten dayanağı var mı? Çikolata zararlı mı?

Çikolatanın Faydaları

Çikolatanın ana maddesi kakaodur. Kakao ağacının tohumlarının mayalanması sonrasında kurutulması ile kakao çekirdeği elde edilir. Kakao çekirdeği oldukça yağlıdır ancak faydalı yağlar kategorisinde yer alır. Bunlara ek olarak çeşitli mineraller ve azot içeren lifli bir besindir. Lifli yapısı bağırsakları çalıştırır.

Çikolatanın içerisinde flovanol adı verilen bir madde bulunur. Bu madde ise beyne daha fazla oksijen gitmesini sağlar.

Tabii ki bu saydığımız bütün faydalar yeteri miktarda çikolata tüketildiğinde geçerli. Dozunun kaçırılması vücudumuza birçok zarara neden olabilir. Yetişkin bireylerin günde en fazla 2 ya da 3 tatlı kaşığı kakao tüketmeleri önerilir. Çikolata olarak bakıldığında ise en fazla 25 gramlık bir çikolata yetişkin bireylerin günlük ihtiyaçları için yeterlidir.

Kakao içerisinde bulunan polifenoller sayesinde insüline olan duyarlılık artar ve insülin direnci yüksek olan kişilerde için kilo kontrolünün sağlanmasına destek olur.

Çikolata dopamini tetikleyerek vücuda mutluluk hormonu salgılanmasına yardımcı olur. bu sebeple çikolata için doğal bir antidepresandır diyebiliriz. Strese karşı savaşta oldukça etkili bir ilaçtır.

Çikolata cildi güzelleştirebilme özelliğine sahiptir. Antioksidan deposudur.Antioksidanlar hasarlı hücrelerin tedavi edilmesinde ve yenilenmesinde aktif rol alırlar, bu sebeple cilt kusurlarını gidermede çikolata faydalıdır.

Çikolata içerisinde bakır bulunur bu sebeple gönül rahatlığı ile çikolata tüketmenin damar sağlığını koruduğunu belirtebiliriz. Kalbe ve giden damarların tıkanmasına engel olarak kalp krizi ve beyin kanaması riskini azalttığını da belirtmekte fayda var.

özel çikolata

Çikolatanın yararları olduğu kadar zararları da var elbette. Aslına bakarsanız her şeyin fazlası zararlı.

Öncelikle çikolata içerisinde çok fazla yağ bulunan kakao yer alıyor. Bu sebeple fazla tüketilmesi halinde fazla kilolara, selülitlere, ciltte sivilcelenmelere sebep olabilir. Bu durum kakao yağı haricinde yağ kullanılarak yapılan çikolatalarda daha olumsuz sonuçlar verebilir.

İçerisinde bulunan şeker sebebi ile dişlerde çürümelere sebep olabilir. Ancak diş sağlığına zarar vermesinin en büyük sebebi kalitesiz, yani içerisinde fazlaca katkı maddesi bulunan çikolatalardır. Her çikolata tüketiminden sonra dişlerin fırçalanması önerilir. Ayrıca hemen su içilmesi önerilmez.

Kakao içerisinde bulunan feniletilamin ve tyramine vücutta doğar olarak bulunan miktarın artmasına sebep olur ve bu da baş ağrısını artırır. Yani baş ağrısı problemi çekenlerin çikolata tüketmemesi önerilir özellikle migreni tetiklemesi, bu rahatsızlığı çekenleri lezzetli bir gıdadan mahrum bırakmaktadır.

Az önce çikolatanın faydalarından bahsederken mutluluk hormonunu tetiklediğini söylemiştik. Bu da zamanla çikolatanın bağımlılık yapabilmesi durumunu ortaya çıkarmaktadır. Ancak dengeli tüketildiğinde böyle bir sorun söz konusu değilidir.

Çikolataya duyarlı kişilerin çikolata tüketmeleri sonucunda vücutlarında çeşitli morluklar ve ezilmeler görülebilir. Bu kişilerin kesinlikle çikolata tüketiminden kaçınmaları gerekir.

Gördüğünüz üzere her güzelin bir kusur var. Ancak tadı güzel birçok şeyin aslında çok da sağlıklı olmadığı düşünülürse, çikolata gibi leziz bir gıdanın bu kadar faydalı olması bizler için oldukça büyük bir şans. Siz de kaliteli çikolata tüketerek çikolatanın zararlarından kaçınabilir, faydalarından yararlanabilirsiniz.

Yeni yazılarımı Instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️

Bir kişi yorum başlatmış. Sen de yaz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Bölüyorum ama…

Bu yazı ilgini çekmiş görünüyor.
Yeni yazılarımı Instagram’da duyuruyorum. Takip et, etkileşimde kalalım.

Bünyamin Kapıcıoğlu Instagram

Back To Top