skip to Main Content

Yabancıların Gündemi Çalışma İzni

Ülkemiz Türkiye, bir çok bakımdan cennet konumundadır. Bulunduğu stratejik konum, büyüyen ekonomi ve iş olanaklarının artması nedeni ile yabancı ülkelerden çalışmak için ülkemizi tercih etmek isteyen kişilerin sayısı bir hayli fazla. Durum böyle olunca Türkiye’de çalışmak isteyen yabancı uyruklu bireylerin, yasal konularda kurallara uyarak bu konuda adımlar atması mümkündür.

Peki bir yabancının ülkemizde çalışması için ne gibi bir izin alması şarttır? bugün bunlar hakkında bilgiler sunacak ve yasal prosedürler hakkında bilgiler vereceğiz. Yabancı uyruklu vatandaşın, Türkiyede çalışması için ne gibi bir izin alması gerekir?

Çalışma izni alınması gerekir

Kişinin öncelikli olarak yabancı çalışma izni alması zorunluluğu bulunuyor. Türkiye’ye yasal yollar ile giriş yapmış olan ve çalışmaya karar veren bir kişinin, çalışacağı yer tarafından çalışma izni başvurusunun yapılmış olması ve onaylanmış durumda olması zorunludur. Çalışma izni almak için şu siteyi ziyaret edebilirsiniz: vuraldanismanlik.com.tr

Yasal Olarak Sorun Yaşatabilir?

görevliler tarafından kaçak olarak işçi çalıştırdığı tespit edilen firmalar veya kuruluşlar maddi olarak yüksek meblalarda cezalara maruz kalacaktır. Bunun yanında kaçak olarak çalışan yabancı kişi ise ayrıca ceza alacaktır. Ceza tutarları ise 6 (altı) ayda bir değişim göstermektedir. Net bir rakam için çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığının internet sitesi ziyaret edilebilir.

Sonuç olarak; yabancıların çalışma izinleri alanında sorunların önüne geçilmesi maksadıyla çalışma izni belgesinin, çalıştırdığı kurum, kuruluş yani işveren tarafından yaptırılması gerekir. Aksi halde yabancı yasaları çiğnemiş olmakta kalmaz, iş verende kaçak işçi çalıştırmaktan büyük cezalara maruz kalır. O nedenle yabancının kafasında soru işaretleri olmadan, yabancı çalışma izninin alınması ile birlikte yaşamına devam eder ve iş performansında yükselmeler gözlemlenir.

Bu noktada yabancılara yardımcı olacak bir danışmanlık firması olan vural danışmanlık ile kişi rahat bir nefes alır ve işlemini hızlı bir biçimde, gerçekleştirebilir.

Yabancılar için çalışma izni

Görsel Kaynağı: depositphotos

Yeni yazılarımı Instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Bölüyorum ama…

Bu yazı ilgini çekmiş görünüyor.
Yeni yazılarımı Instagram’da duyuruyorum. Takip et, etkileşimde kalalım.

Bünyamin Kapıcıoğlu Instagram

Back To Top