Sayfalar

Freelance Çalışmak Nedir, Freelancer Ne Demek?

freelance-çalışma

Freelance: Herhangi bir kurumdan bağımsız, taraflar (işi veren ve işi yapan) için uzun vadeli bağlayıcılık oluşturmayan serbest çalışma modelidir. Freelancer ise işi yapan kişidir.

Örnek: Firması için logo tasarımı yaptırmak üzere herhangi bir medya ajansı ile anlaşmak yerine LinkedIn’dan keşfettiği grafiker F.Gökhan Yıldız ile anlaşan bir yönetici freelance çalışma modelini tercih etmiş demektir. Bu durumda logoyu tasarlayacak olan F.Gökhan bey freelancer çalışandır.

Freelance kelime kökü free=serbest + lance=mızrak anlamlarını içerir. Türkçe’ye uyarlanışı “serbest savaşçı” şeklindedir. Serbest çalışanlar gerçekten birer serbest savaşçıya benzer. Hayatını idame ettirmek üzere sürekli yeni -av demek istemiyorum– müşteriler bulmalıdırlar.

Home office çalışanların büyük bir kısmı freelancer çalışandır ancak home office çalışan ile freelancer aynı anlama gelmez. Evde çeşitli el işleri üretenler, yazarlık yapanlar, elektronik müzik yapanlar, internet sitelerine editörlük yapanlar, blog yazarları home office çalışan freelancerlara örnek olarak gösterilebilir. Bununla birlikte bir firmanın kadrosunda yer alıp firmaya ait işleri evinden yürüten home office çalışanlar da vardır. Örnek: Bir e-ticaret sitesinin müşteri danışmanı pozisyonunda çalışan ve ofise gitmek zorunda kalmayan kişi freelancer değildir ama home office çalışandır.

Başarılı bir freelancer olmak için serbest zamanlı çalışan kişinin şahsına münhasır vasıflarını geliştirerek kendisini markalaştırması gerekir. HızlıAdam’ı takip edin

Freelance Metin Yazarı | Bünyamin Kapıcıoğlu 😉


BURADA YORUMUN DEĞERLİ
Binlerce HızlıAdam Takipçisi Yorumunu Merak Ediyor

,

4 Yorum = Freelance Çalışmak Nedir, Freelancer Ne Demek?

 1. Hikaye Oku 18 Haziran 2018 at 18:46 #

  çoook beğendim makaleyi, çok faydalı oldu teşekkürler.

 2. Finans Kredi Rehberi 29 Haziran 2018 at 22:07 #

  Son zamanlarda oldukça fazla kişinin yöneldiği ve internetten para kazanma gibi fikirleri geliştirmek isteyen kişilerinde başvurduğu yöntemde diyebiliriz. Evden çalışmak büyük rahatlık olsa gerek.

 3. Doğuşhan BALCI 4 Temmuz 2018 at 14:31 #

  Özellikle rahatına düşkün insanlar için freelance çalışmak en iyisi.

 4. Mustafa TÜRKÖZ 16 Temmuz 2018 at 15:26 #

  Genellikle grafikerlere hitap eden bir alan .

Bir cevap yazın


Bölüyorum ama…

2 dk’dan uzun süredir buradasın. Öyleyse bir beğeniyi hak ettik 😉