skip to Main Content

Misyon ve Vizyon Nedir? Farkları Nelerdir?

Oku veya Sesli Dinle
Misyon nedir, vizyon nedir? Tanımlarını ve farklarını örnekleriyle anlattım.
Misyon ve Vizyon Firma/Kuruluşların amaçlarını ve konumlarını bildiren kısa paragraflardan oluşur. Yani firma neden var olduğunu, hangi amaca hizmet ettiğini ve ileriye dönük amaçlarını Misyon ve Vizyon bildirgesi ile tanımlar. Birçok kişi bu iki kavramı karıştırır ve neredeyse her iki başlığa da aynı tanımlamayı aynı açıklamayı işler. Fakat bu iki kavram birbirinden farklı soruları cevaplar. Profesyönel düşünenler için misyon ve vizyon bildirgesi olmazsa olmazlardandır. Peki Misyon ve Vizyon Nedir?

Misyon Nedir?

Misyon: Firmanın veya kuruluşun var oluş sebebini açıklayan bilgilendirmedir. Misyonunu açıklayan bir kuruluş; neden varız, ne iş yaparız, kime hitap ederiz gibi soruları yanıtlamış olur.

misyon nedir

 

Vizyon Nedir?

Vizyon: Firmanın veya kuruluşun (bu bazen birey de olabilir) gelecekte olmayı hedeflediği konumu açıklayan bilgilendirmedir. Örneğin, firmanın ortalama 10 yıl sonra hangi konumda olacağını, hangi konumda olmak istediğini veya geleceğe dair olabilesi gerçekçi hedefini açıklar. Yani, nereye varmak istiyoruz, gelecekteki statü-konumumuz, amacımız gibi soruları yanıtlar.

Misyon ve Vizyon Arasındaki Fark ve Doğru Örnek

Örneğin Pegasus firmasının resmi web sitesinde açıkladığı Misyon ve Vizyon (24.10.2013) bildirgesine göz atalım:

Misyonumuz: Havayoluyla yolculuğun herkesin hakkı olduğuna inanıyoruz. Pegasus Ailesi, tedarikçilerimiz ve iş ortaklarımız hep birlikte bunun için çalışıyoruz.

Vizyonumuz: Yenilikçi, akılcı, ilkeli ve sorumlu yaklaşımımızla bölgemizde lider ekonomik havayolu olmak.

Dikkat ederseniz Pegasus firması misyon bildirgesinde “Herkesin uçak seyahati yapabilmesi için varız.” diyerek, “neden varız” sorusuna cevap veriyor. Vizyon bildirgesinde ise “ekonomik olma özelliğimiz ile lider firma olmayı amaçlıyoruz” diyerek “gelecekte hangi konumdayız?” sorusunu yanıtlıyor.

Bünyamin Kapıcıoğlu

Yeni yazılarımı Instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️

59 Yorum
 1. 40tane siteye girdim sonunda aradığım öz bilgiyi buldum valla eline sağlık krdeş

  1. Bu örnek bir vizyon değil amaçtır .

   Yenilikçi, akılcı, ilkeli ve sorumlu yaklaşımımızla bölgemizde lider ekonomik havayolu olmak.

   Vizyonda mak-mek kulanılmaz

 2. Bünyamin bey genelde iyi fakat lokalde eksikler var. İş hayatı, pazarlama, satış vs konularda güzel makaleler var. Geliştirseniz daha iyi olur. İlgilenmelisiniz bence. Saygılar

 3. misyon ve vizyon konusunda ancak bukadar güzel açıklama yapılabilir güzel özet güzel tanım. elinize sağlık

 4. Misyon ve vizyon arasındaki farkı birtürlü çözemeyen birisi olarak çok işime yaradı. Misyon şuanı; vizyon ise geleceği temsil ediyormuş. Bukadar basit ya Birsürü sitede misyon ve vizyon hakkında anlatılmış da anlatılmış. Yok farkı şudur, farkları maddeler halinde budur gibi. Görende cep telefonu karşılaştırıyoruz zanneder

   1. Bazı firmaların vizyon ve misyonuna bakıyorum misyonuda vizyon gibi,mesela”Yatırım ürün ve hizmetlerini kaliteli ve güvenilir bir ortam içinde, müşteri odaklı ve yenilikçi hizmet anlayışı ile geniş kitlelere ulaştırmak”
    bu firmanın misyonu ama sanki vizyon tanımı gibi.

  1. Kimliğiyle marka olmuş bir kişinin kurum gibi davranması vizyonunu açıklaması gayet normal değil mi? Hatta her bireyin kendine bir vizyon edinmesi gerekmez mi 😉

    1. Kişisel vizyon ve misyon aşağı yukarı marka misyon-vizyonu ile aynı anlamı ifade eder. Şöyle ki; her insan birer üreticidir. Emek vermek, hizmet vermek, düşünmek vb aktiviteler sonucu sürekli değer üretiriz; gelir üretiriz. Bu yüzden kişisel misyonunuzu kariyerinizde geldiğiniz nokta (sahip olduğunuz tecrübeler toplamı ve uzmanlık alanınız) olarak ifade edebilirsiniz. Vizyonunuz ise x yıl sonra ulaşmak istediğiniz nokta (ulaşmanız muhtemel olan nokta) olarak ifade edebilirsiniz.

     Örnek verelim:

     Kişisel misyonum: Türkiye’de blog yazarlığına yeni bir soluk katmak, aylık yüzbinlerce kişinin kişisel gelişimine katkıda bulunmak.
     Kişisel vizyonum: Dünya çapında blog mentörü olmak.

     İlk aklıma gelen basit bir örnek. Siz de kendi uzmanlık alanlarınıza ve kariyerinizdeki durumunuza göre yorumlayabilirsiniz

  1. misyonu da iyi aciklamis. “Havayoluyla yolculuğun” ifadesiyle ne is yaptigini, “herkesin hakkı olduğuna inanıyoruz” ifadesiyle neden var oldugunu, “herkesin hakki” ifadesiyle de kime hitap ettigini vurgulamis. bence mukemmel

 5. Yakında Eklenecek Olanlar.

  Misyon ve Vizyon Bildirgesinin Önemi,
  Misyon ve Vizyon Olmazsa Olmaz mı?
  Kişisel Vizyon ile Kurumsal Vizyon Arasındaki Fark,
  Misyon ve Vizyon Bildirgesi Kaç Cümle-Paragraftan Oluşmalıdır.

  Nedir? Neden? Nasıl? Soru-Cevap Makaleler İçin hizliadam.com’u takip edin

 6. Açıklamanız için çok teşekkürler, istifade ettim. Yalnız neden güzel Türkçemiz varken yabancı sözcükleri kullanıyoruz? Sonuçta pek kimse anlamıyor. Eminim Türkçemizde bu terimlerin çok güzel karşılıkları vardır. Ne yazık ki internette öztürkçe bir sözlük de henüz yok. Sanıyorum ki ulus olarak araştırma zahmetine katlanmıyoruz, örneğin özgeçmişe cv (curriculum vitae) dediğimiz gibi. Ne yazık ki kültürümüzün temel, belki en temel unsurlarından biri olan dilin yanlış kullanımı ile kültür erozyonu yaşıyoruz. Bence bu konuda acilen bir ulusal bilinç oluşmalı!

 7. Merhaba. Çok açıklayıcı olmuş. Teşükkür ederim. Bu ikisini karıştırmaya başlamıştım ve daha karıştırmayacayıma inanıyorum.

 8. Hocam gerçekten tebrik ederim.Helal olsun.AÖF işletme 3.sınıf öğrencisiyim.Kitaplarında baktım okudum ama akılda kalıcı ve iyi bir anlatımla karşılaşamadım.Ama sayenizde hiç unutmayacağım güzel bir anlatım olmuş.Ellerinize,aklınıza ve kabiliyetinize sağlık!

  1. İkisi de birbirini içine almaz 🙂 Kapsayan küme değil de sıralama şeklinde değerlendirirsek,

   Misyon şunu ifade eder: Vizyon’u gerçekleştirmek için bugün sahip olunan değerler.

   Vizyon ise hiçbir zaman tamamlanmaz çünkü hedefinize ulaştığınızda yeni bir hedef belirleyerek vizyonunuzu genişletmiş olursunuz. Dolayısıyla 10 yıl önce yazdığınız vizyon bugün gerçekleşmisse o artık bugünün misyonu olmuştur. Şimdi yeni bir vizyon belirleyip 10-15 yıl sonrasını planlama zamanıdır.

   1. Çok teşekkürler çok aydınlatıcı.bir gayrimenkul firması kurma aşamasındayım misyon mu vizyon mu olmalı seçeneklerimin arasında.sizce hangisi daha çok uygun olur.çok teşekkürler.

     1. İyi çalışmalar önceliklr çok teşekkür ediyorum.ben firma adı olarak koymak istiyorum misyon gayrimenkul danışmanlık Ayfer Sultan dan mı? Yoksa vizyon g.y.d. A.s mi uygun altınada açıklama kısmımda klişe misyonumuz ve vizyonumuz şeklinde bi açıklama .bi arkadaşım misyom biraz misyonerliği çağrıtıtıyor gibi bi yorum yaptı.vizyon kelimesinide biçok firma isim olarak kulllanmış.ne zor şeymiş isim bulmak.umarım en uygununu bulurum🙏

 9. Olabilecek en net açıklamalardan birisi olmuş. Tebrik ederim bu anlamda. Ek olarak sitem için kullandım bu açıklamalarınızı.

 10. Gerçekten herkesin anlayabileceği sade ve öz anlatım dili kullanmışsınız, verdiğiniz örneklerde tatminkar ve birbirini tamamlayıcı bu nedenle,misyon ve vizyonu araştıran insanlara bende dahil olmak üzere çok faydalı olduğunuzu görüyorum.Bundan dolayı site ve yöneticilerine çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Bölüyorum ama…

Bu yazı ilgini çekmiş görünüyor.
Yeni yazılarımı Instagram’da duyuruyorum. Takip et, etkileşimde kalalım.

Bünyamin Kapıcıoğlu Instagram

Back To Top