skip to Main Content

Misyon ve Vizyon Nedir? Farkları Nelerdir?

Oku veya Sesli Dinle
Misyon nedir, vizyon nedir? Tanımlarını ve farklarını örnekleriyle anlattım.
Misyon ve Vizyon Firma/Kuruluşların amaçlarını ve konumlarını bildiren kısa paragraflardan oluşur. Yani firma neden var olduğunu, hangi amaca hizmet ettiğini ve ileriye dönük amaçlarını Misyon ve Vizyon bildirgesi ile tanımlar. Birçok kişi bu iki kavramı karıştırır ve neredeyse her iki başlığa da aynı tanımlamayı aynı açıklamayı işler. Fakat bu iki kavram birbirinden farklı soruları cevaplar. Profesyönel düşünenler için misyon ve vizyon bildirgesi olmazsa olmazlardandır. Peki Misyon ve Vizyon Nedir?

Misyon Nedir?

Misyon: Firmanın veya kuruluşun var oluş sebebini açıklayan bilgilendirmedir. Misyonunu açıklayan bir kuruluş; neden varız, ne iş yaparız, kime hitap ederiz gibi soruları yanıtlamış olur.

misyon nedir

 

Vizyon Nedir?

Vizyon: Firmanın veya kuruluşun (bu bazen birey de olabilir) gelecekte olmayı hedeflediği konumu açıklayan bilgilendirmedir. Örneğin, firmanın ortalama 10 yıl sonra hangi konumda olacağını, hangi konumda olmak istediğini veya geleceğe dair olabilesi gerçekçi hedefini açıklar. Yani, nereye varmak istiyoruz, gelecekteki statü-konumumuz, amacımız gibi soruları yanıtlar.

Misyon ve Vizyon Arasındaki Fark ve Doğru Örnek

Örneğin Pegasus firmasının resmi web sitesinde açıkladığı Misyon ve Vizyon (24.10.2013) bildirgesine göz atalım:

Misyonumuz: Havayoluyla yolculuğun herkesin hakkı olduğuna inanıyoruz. Pegasus Ailesi, tedarikçilerimiz ve iş ortaklarımız hep birlikte bunun için çalışıyoruz.

Vizyonumuz: Yenilikçi, akılcı, ilkeli ve sorumlu yaklaşımımızla bölgemizde lider ekonomik havayolu olmak.

Dikkat ederseniz Pegasus firması misyon bildirgesinde “Herkesin uçak seyahati yapabilmesi için varız.” diyerek, “neden varız” sorusuna cevap veriyor. Vizyon bildirgesinde ise “ekonomik olma özelliğimiz ile lider firma olmayı amaçlıyoruz” diyerek “gelecekte hangi konumdayız?” sorusunu yanıtlıyor.

Bünyamin Kapıcıoğlu

63 Yorum
  1. İkisi de birbirini içine almaz 🙂 Kapsayan küme değil de sıralama şeklinde değerlendirirsek,

   Misyon şunu ifade eder: Vizyon’u gerçekleştirmek için bugün sahip olunan değerler.

   Vizyon ise hiçbir zaman tamamlanmaz çünkü hedefinize ulaştığınızda yeni bir hedef belirleyerek vizyonunuzu genişletmiş olursunuz. Dolayısıyla 10 yıl önce yazdığınız vizyon bugün gerçekleşmisse o artık bugünün misyonu olmuştur. Şimdi yeni bir vizyon belirleyip 10-15 yıl sonrasını planlama zamanıdır.

   1. Çok teşekkürler çok aydınlatıcı.bir gayrimenkul firması kurma aşamasındayım misyon mu vizyon mu olmalı seçeneklerimin arasında.sizce hangisi daha çok uygun olur.çok teşekkürler.

     1. İyi çalışmalar önceliklr çok teşekkür ediyorum.ben firma adı olarak koymak istiyorum misyon gayrimenkul danışmanlık Ayfer Sultan dan mı? Yoksa vizyon g.y.d. A.s mi uygun altınada açıklama kısmımda klişe misyonumuz ve vizyonumuz şeklinde bi açıklama .bi arkadaşım misyom biraz misyonerliği çağrıtıtıyor gibi bi yorum yaptı.vizyon kelimesinide biçok firma isim olarak kulllanmış.ne zor şeymiş isim bulmak.umarım en uygununu bulurum🙏

 1. Olabilecek en net açıklamalardan birisi olmuş. Tebrik ederim bu anlamda. Ek olarak sitem için kullandım bu açıklamalarınızı.

 2. Gerçekten herkesin anlayabileceği sade ve öz anlatım dili kullanmışsınız, verdiğiniz örneklerde tatminkar ve birbirini tamamlayıcı bu nedenle,misyon ve vizyonu araştıran insanlara bende dahil olmak üzere çok faydalı olduğunuzu görüyorum.Bundan dolayı site ve yöneticilerine çok teşekkür ederim.

 3. Bence web sitenizin tasarımı ve kodlaması gayet güzel başarılarınızın devamını dilerim

 4. Misyoner ve vizyoner aynı kişi olmayabilir, vizyonu olanın misyonu oluyor ama tam tersi her zaman mümkün değil gibi. Pegasus’un herkesin uçmaya hakkı olması inancı misyondan çok vizyon, her ile uçak kaldıracağız diyebiliyorsa bu misyon.

 5. “Yenilikçi, akılcı, ilkeli ve sorumlu yaklaşımımızla bölgemizde lider ekonomik havayolu olmak.” vizyon misyon karışımı olmuş bence.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top