skip to Main Content

Slogan Oluşturma Teknikleri

Sloganı oluşturan kelimeler genellikle gündelik hayatta kullandığımız çok bilindik kelimelerdir (yalın, sade). Asıl önemli olan fikrin ortaya çıkışı, fikrin yazılı ortama aktarılmasıdır. Bir önceki yazımda slogan bulma (fikrin oluşması) konusunda tavsiyeler paylaşmıştım. Öyleyse bu kısmı atlıyorum ve slogan oluşturma tekniklerine geçiş yapıyorum.

Bkz: Slogan Nedir?

slogan-oluşturma

ÇOK GÜZEL BİR SLOGAN BULDUM AMA ÇOK KLİŞE OLDU

“Hızlı Adam’ın tavsiyelerine de uyarak kendi markamı en iyi ifade eden sloganı buldum ama o kadar sıradan ki hiç dikkat çekmeyeceğini düşünüyorum”

Yukarıdaki cümle size ait olabilir. Öyleyse gelin bulduğunuz slogana ufak bir iki dokunuş yapalım ve daha dikkat çekici hale getirmeye çalışalım.

Hemen bir örnek bulalım ve üzerinden devam edelim. Firmanız elektronik eşya üreten bir işletme olsun. Jack ucu bozulmayan, kablosu kırılmayan veya kopmaya karşı dayanıklı kulaklıklar ürettiniz. Bu modelin adını da kulax koydunuz 🙂 Şimdi kulax’ı pazarlama zamanı. Tabi ki slogansız olmaz.

Bir önceki yazımda olduğu gibi akılda kalıcı ve çok basit bir şekilde ürünümüzü ifade eden cümle ararken “çok sağlam” cümlesini bulduk.

Kulax Damla Kulaklık | Çok Sağlam

Çok sıradan bir cümle ama tam da bizi ifade ediyor. Biz bir kulaklık ürettik ve çok sağlam olmasını amaç edindik. Sağlamlığı ile fark oluşturmak, sağlamlığı ön plana çıkararak pastadan pay almak istedik. Öyleyse sloganın güzelliğini (amaca uygunluğunu) tartışmaya gerek yok. Tek yapmamız gereken: insanların bu sloganı fark etmesini sağlayacak küçük bir dokunuştur.

Çok sağlam şeklinde kalsa fark edilmez mi? Hemen açıklayalım.

SLOGAN OLUŞTURURKEN TOPLUMSAL OLARAK SAĞIRLAŞTIĞIMIZ KELİMELERDEN KAÇINMAK

Sıktığımız parfümün bir süre sonra kokusunu alamıyoruz. Burnumuz aynı kokuya alışıyor ve o kokuya karşı duyarsızlaşıyoruz. Fon müziği şeklinde çalan müzikleri bir süre sonra duymamaya (fark etmemeye) başlıyoruz.

Özellikle mağaza satış danışmanları bu durumu iyi bilir. Mağazada sürekli başa saran playlist bir süre sonra danışmanlar için duyulmaz hale gelir. Yeni gelen müşteriler ise müziğe kulak verirler. Çok sık duyduğumuz nasihatler de bir süre sonra düşündürme etkisini kaybeder.

Sürekli duyduğumuz flaşör kelimeler (KAMPANYA, İNDİRİM vs.) de bir süre sonra gözümüzü kamaştırmaya yetmez. Bu yüzden renklerle, puntolarla veya görsellerle desteklenerek sergilenir.

Kırmızı büyük bir pankart üzerine kocaman beyaz puntolar ile “İNDİRİM” yazmak dikkat çekebilir. Mağazanın saydam camına sıradan puntolar ile “İNDİRİM” yazmak ise hiç dikkat çekmeyecektir. Aslına bakarsanız tam olarak aynı kelime kullanılmış fakat ufak bir farkla.

Peki slogan için küçük farkı nasıl oluşturabiliriz?

Eş anlamlılar sözlüğünden yararlanmayı düşündünüz mü? Bu çok iyi bir yöntemdir. Hemen bir word dosyası açın ve başlığına “ÇOK SAĞLAM” yazın. Sonra internet üzerinden beğendiğiniz bir online eş anlamlılar sözlüğüne girin.

“Çok” kelimesinin eş anlamlılarını arayın.

“Sağlam” kelimesinin eş anlamlılarını arayın.

“Çok” kelimesinin eş anlamlısı > “Fazla”
“Sağlam” kelimesinin eş anlamlıları >”Dayanıklı, bozulmamış”

Sonra bu bulduğunuz karşılıkların tekrar eş anlamlısını aratın. Mesela sağlam kelimesinin eş anlamlısı “dayanıklı” olarak listelendiğinde tekrar dayanıklı kelimesini girip aratınca “güçlü” kelimesini bulabilirsiniz. Bu şekilde birebir eş anlamlı veya çok benzer anlamda kullanılan kelimeleri tespit edebilirsiniz.

Bunlar da hepimizin bildiği ve gündelik hayatta sıkça kullandığı kelimelerdir ancak üretirken aklımıza gelmeyebiliyor. Bu yüzden eş anlamlılar, benzer anlamlılar sözlüğü müthiş bir yöntemdir.

Şimdi sloganımıza ufak dokunuşlar yapalım.

Kulax Damla Kulaklık | Fazlasıyla Dayanıklı
Kulax Damla Kulaklık | Fazla Sağlam
Kulax Damla Kulaklık | Pek Güçlü, Pek Dayanıklı

Bakın nasıl da örnekler çoğalmaya başladı. Yine aynı mesajı veriyoruz ama ÇOK duyduğumuz, ÇOK alıştığımız kelimeler yerine “FAZLA” sağırlaşmadığımız kelimelerle. Şimdi mesajımız biraz daha duyulur oldu sanki 😉

ARTI OLARAK

Global markaların ve yerli markaların sloganlarını, en beğenilenleri, dilimize dolanan jingle çalışmalarını hatırlayın. İnternette arayın ve okuyun. Ufkunuz açılacaktır. Zihniniz üretmek için yeterli motor sıcaklığına ulaşınca gaza basın ve devam edin.

Bu yazıyı, bir önceki yazı ile birleştirdiğinizde daha sağlıklı düşünebilir ve güzel sloganlar üretebilirsiniz.

Bünyamin Kapıcıoğlu | Hipnotik Metin Yazarı

7 Yorum
  1. Düşünmeyi öğreten sitelerden birisiniz. Açıklama baya iyi olmuş, yeni websitemiz için slogan türetmeye çalışıyorduk umarım birkaç gün içerisinde sonuca erişeceğiz 😉

  2. Merhaba. Yalçınlar yapı market ile ilgili slogan istiyorum bu bir dükkan için de ev ürünlerine dair herşey var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top