Sayfalar

Pazarlama Nedir?

Pazarlama Nedir ve Hangi Aşamalardan Oluşur? Pazarlama Yönetimi Süreci Hakkında:

pazarlama nedirPazarlama: İşletmenin, belirli faaliyetlerini maddi kara dönüştürmesi için yürüttüğü sürece pazarlama denir. Bu faaliyetler, ürün veya hizmet olabilir. Yani, bir ürünün üretiminden dağıtımına; dağıtımından son tüketiciye ulaştırılmasına kadar izlenen stratejiye pazarlama stratejisi dersek yanlış bir tanım olmaz.

Devam etmeden önce kısa bir örnekle tanımı güçlendirelim.

Bir ayakkabı firmasının (markanın) üreteceği model için piyasa araştırması yapması, malzeme seçimi, üretimi, medya araçlarına reklam vermesi, pazar yeri bulması, müşteri hizmetleri sağlaması hatta satış danışmanı yetiştirmesi ve ürünü satışa sunması, satması ve satış sonrası destek vermesi bir pazarlama örneğidir. Bu bir süreç ve çok boyutlu çalışmadır. Üretimden önce başlar; satıştan sonra da devam eder.

Pazarlama, bir işletmenin temel fonksiyonudur. İşletmeye bağlı diğer tüm departmanlar, dolaylı veya doğrudan pazarlamaya hizmet eder.

Sözlük anlamıyla pazarlama nedir? dersek eğer: Pazar oluşturma ve pazara ürün çıkartarak satışa çevirme aktivitesidir. İngilizcesi “marketing” olan bu kelime, Türkçe’de pazar’dan türemiş ve birçok dilde yine marketing olarak kullanılmaktadır.

Pazarlama nedir sorusunun cevabını irdelerken; pazarlama sürecini de incelersek bu geniş kapsamlı tanımı biraz daha netleştirebiliriz.

Pazarlama Süreci

Pazarlama Yönetimi Süreci her kaynakta farklı kelime veya cümlelerle ifade edilmiş olsa da temel kalıp (mantık) aynıdır. Bazı pazarlama uzmanlarına göre 4, bazı dehalara göre ise 5 aşamadan oluşabilir. İncelediğimizde çok fark olmadığını görebiliriz. Günümüzde pazarlama teknikleri çok çeşitlilik gösterdiği için bu süreci keskin sınırlarla kalıba sokmak doğru olmasa gerek.

konumlandırma

Pazarlama Süreci Temel Mantığı Şu Aşamalardan Oluşur

1- Araştırma: Bu süreç pazar ile ilgili fırsat ve benzeri araştırmaların yapıldığı süreçtir.

2-Hedefleme: Ürün konumlandırma, hedef kitle ve hitap kesimlerinin belirlendiği/uygulandığı süreçtir. Bu süreçte konumlandırma çalışması, ürünün avantajları ve farklarını tüketiciye kabullendirilmesi şeklinde işler.

3-Taktik Pazarlama: Ürün, fiyat, dağıtım ve tutundurma aşamalarının bir arada değerlendirildiği süreçtir. Bu süreçte ürünün yapısı, modeli, rengi vs belirlenir. Ardından hitap edilen kesime ve piyasa şartlarına göre fiyatı biçilir. (Fiyatı etkileyen çok fazla +faktör vardır) Sonrasında ise üretimden, tüketime kadar ürün akışı (sevkiyat vs) planlanır ve reklam, iletişim gibi yöntemler kullanılarak tutundurma çalışmaları ile son bulur.

4-Kontrol: Bu aşamada ise geri bildirimler ve raporlar değerlendirilir. Elde edilen kar, potansiyel ve değerlendirilebilen potansiyel gibi unsurlar irdelenerek pazarlama stratejileri geliştirilir. Sürdürülür.

Özetle: Pazarlama nedir? Pazarlama Süreci Nedir? Pazarlama Süreci Aşamaları ve Pazarlama Yönetimi konularını incelemiş olduk. Pazarlama ile satış arasındaki fark nedir? sorusuna bir sonraki yazımda cevap vereceğim. hizliadam.com’u takip edin.

Bünyamin Kapıcıoğlu

Yeni yazılarımı Instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️


BURADA YORUMUN DEĞERLİ
Binlerce HızlıAdam Takipçisi Yorumunu Merak Ediyor

, , , , , , ,

17 Yorum = Pazarlama Nedir?

 1. zeynep 14 Mart 2016 at 18:59 #

  güzey bir metin bu

  • Hızlı Adam 16 Mart 2016 at 12:34 #

   Teşekkür ederim.

   [ Pazarlama Nedir? ] [ HızlıAdam ]

 2. mehmet 14 Nisan 2016 at 17:34 #

  ürünlerimi acaba nasıl pazarlarım ve kendimi piyasaya nasıl tanıtım.Fikri olan varsa bekliyorum
  sitem : tufekonline.com

 3. Ibrahim 3 Mayıs 2016 at 00:03 #

  Çok çok. Güzel. Abicim yaaa

  • Gulsum 3 Mayıs 2016 at 00:04 #

   Aynen

 4. Ibrahim 3 Mayıs 2016 at 00:47 #

  Teşekkürler benjamin

 5. tüfek 13 Mayıs 2016 at 16:42 #

  bence ürünün satılacagından kesin eminseniz direk tv reklamlarını öneriyorum

 6. bugra 9 Temmuz 2017 at 17:38 #

  Pazarlamayla ilgilenen ve bu konuda çalışan biri olarak son derece aydınlatıcı ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Pazarlamanın ne olduğunu çok net ve kısaca okuyucuya aktarmışsınız.

 7. Ali 9 Kasım 2017 at 20:31 #

  Pazarlama hakkında mükemmel bir yazı olmuş. Marketing işi yapanlar bu yazıyı kesinlikle okuması gerektiğini düşünüyorum .

 8. MailGraf 14 Kasım 2017 at 09:08 #

  Güzel bir yazı olmuş. Pazarlama çeşitlerinin sayısı son yıllarda arttı. Email pazarlama, sosyal medya, içerik pazarlaması vb.

 9. Duygu 16 Aralık 2017 at 18:49 #

  pazarlama aktıvıtelerıyle ılgılı bır tez yazıyorum bır sorum olacak pazarlama stratejısı ıle pazarlama ak
  tıvıtesı aynı sey mı

  • Hızlı Adam 17 Aralık 2017 at 22:10 #

   Pazarlama stratejisini duydum da “pazarlama aktivitesi” tek başına bir uzmanlık alanı veya spesifik bir konuyu çağrıştırmıyor bana. Pazarlama aktivitesi, herhangi bir stratejiyi eyleme dönüştürmek olsa gerek. Dolayısıyla, strateji ve aktivite aynı şeyler değildir. Benim yorumum bu.

 10. gerer 5 Aralık 2018 at 19:54 #

  🙂 🙂
  çok güzel 🙂

 11. Z Kuşağı 8 Aralık 2018 at 15:02 #

  Tanımlar anlaşılır bir şekilde ifade edilmiş, güzel bir çalışma olmuş. Tebrik ederim.

 12. Mehmet Ortaç 2 Mart 2019 at 10:22 #

  Güzel anlatmışsınız. Elinize sağlık.

 13. Okan 2 Temmuz 2019 at 00:50 #

  Arama motorlarında bulabileceğini en iyi pazarlama tanımı

Bir cevap yazın


Bölüyorum ama…

Bu yazı ilgini çekmiş görünüyor.
Yeni yazılarımı Instagram’da duyuruyorum.