skip to Main Content

En İyi Bloglar | Türkiye’nin En İyi Blog Siteleri

26 Adet Blogdan Oluşan En İyi Blog Siteleri Listesi 2019-2020

Blog sitem vasıtasıyla bana ulaşıp profesyonel destek isteyen kişi sayısı gün geçtikçe artıyor. Çeşitli sponsorlu teklifler, proje bazlı çalışmak isteyenler, firmasının kadrosuna almak isteyenler (iş teklifi yapanlar) ve çeşitli ortaklık teklifleriyle ulaşan kişiler oluyor. Bunlarla birlikte, özellikle sponsorlu teklifler için “başka hangi blog siteleri önerirsiniz?” diyenler oluyor. Tam da bu soruya cevaben> bu yazımda profesyonel blog siteleri içeren bir liste paylaşarak işinizi kolaylaştırmak istiyorum. Bu liste, yıllar önce yazıldı ve sürekli güncelleniyor (birileri listeye giriyor, birileri çıkıyor). Son olarak, 2019-2020 en iyi bloglar listesini aşağıda paylaştım. Güncel:

En İyi Blog Sitelerien iyi bloglar

 

BU ARADA; henüz blogu olmayanlar: siz de profesyonel bir blog sahibi olup bir sonraki en iyiler listesine girmek, bloğunuzdan para kazanmak istiyorsanız inanın bana zor değil. Tıpkı benim gibi hiçbir kodlama bilgisine sahip olmadan ayda 100.000 kişiye yakın ziyaretçisi olan bir blog oluşturabilirsiniz. Nasıl blog açılır başlıklı yazıda adım adım ve gayet net bir şekilde anlatılıyor. Bence hayalinizde varsa ertelemeyin. Hemen başlayın!

 En İyi Bloglar Listesi

1- aorhan.com
Teknoloji konusunda, Türkiye’de görüp görebileceğiniz, okuyup takip edebileceğiniz en profesyonel bloglardan biridir. İnternet teknolojilerinden tutun, masaüstü uygulamalara; mobil uygulamalardan tutun fiziksel cihazlara kadar teknoloji alanında çok geniş bir yelpazesi var. Bloglama konusunda da işinizi kolaylaştıracak pratik bilgileri aorhan.com’da okuyabilirsiniz

 

2- begonvilsokagi.com
Ağırlıklı olarak gezi blogları ve düşünce yazıları paylaşan Begonvil’in (kimliği kapalı bir yazar olduğu için ‘Begonvil’ diye bahsediyorum) o kadar güçlü ve sıcak bir kalemi var ki, yeni bir içerik paylaştığında hemen okuyorum. Özellikle, deneme türünü sevenler hak verecektir; bu blogda arama motorlarına servis edilmiş içerikler değil; seçici okurlara yönelik içerikler var.

 

3- blogacmak.com
Benim gibi kodlamadan, teknik işlerden anlamayan; bu işlere ilgi duymayan ama blog yazmak isteyenler için iyi bir rehber. Mehmet Erbay’a ait bu rehber sitede, bloglama üzerine size kestirme olacak özgün içerikler ve blogger ipuçları var. Çok da sade ve kullanıcı dostu bir blog sitesi. İnceleyin derim.

 

4- burakgoc.com
Burak Göç’ün kisisel blog sitesini ziyaret etmeden kimse “ben özgün yazıyorum” demesin! Hayır, “hakkımızı yemiyor musun?” da demeyin lütfen 🙂 Önce bir ziyaret edin, hak vermezseniz o zaman konuşalım. Burak, tamamen kendine has tarzı olan, oldukça kreatif düşünen bir blogger.

 

5- egonomik.com
Web tasarım, grafik tasarım ve yazılım gibi profesyonel konularda profesyonel yayın yapan bir blog. Bununla birlikte genel teknoloji konularını işliyor ve hayatınızı kolaylaştıracak birçok yöntemden bahsediyor. Zaman zaman sosyal sorumluluk kapsamında okunabilecek yazılar da paylaşıyor. Teknoloji konusunda profesyonel yazılar okumak istiyorsanız hiç beklemeyin 😉

 

6- ehliblog.com
Blog yazarları için rehber niteliğinde olan ehliblog, arama motoru optimizasyonu (Seo) ‘dan tutun da, blog siteleri için kazanç yöntemleri ve daha iyi bloglar için okunması gereken birçok yazının paylaşıldığı büyük bir arşiv. Bloğunuza profesyonel dokunuşlar yapmak isterseniz Poyraz Şahin’in bloğu’nu (ehliblog.com) incelemelisiniz.

 

7- fozdemir.com
Seyahat deneyimlerinden, kültür-sanat konularına, psikoloji hakkındaki yazılarından pazarlama ve sosyal medya yazılarına kadar çok geniş konu yelpazesi olan profesyonel bir blogdur. Fatih Özdemir, uzun yıllardır blog yazan ve blog siteleri için örnek ihtiva eden bir blogger. Listenin en iddialı isimlerinden biri olan fozdemir.com’u inceleyin.

 

8- herkeseyekredi.com.tr
Normale bu site, kredi danışmanlık hizmeti veren bir kurumun web sitesi ama arkadaşların bir de blog yazıları var ki görmelisiniz. SEO amacıyla anahtar kelimelerin anlamsızca tekrar etmediği, okuyucuyu sıkmayan, krediler konusunda net bilgiler veren, gayet nitelikli blog yazıları okudum. Krediler hakkında merak ettikleriniz varsa direk bu sitede cevap arayın.

 

9- hizliadam.com
Şu anda incelemekte olduğunuz blog. Kendi bloğumu listeye dahil edip etmeme konusunda karar vermek için listedeki diğer bloglar ile çeşitli karşılaştırmalar yaptım. Sayısal verilere ve çeşitli ölçüm araçlarına dayanarak yaptığım karşılaştırmalarda HızlıAdam’ın da rahatlıkla bu listede olabileceğini gördüm. Hızlı adam, rekabetçi piyasada kişi veya markaların daha fazla para kazanmasını amaçlayan, pazarlama ağırlıklı bir blog sitedir.

 

10- kaganuslu.com
Kişisel bloglar arasında çok beğendiğim ve bu listede muhakkak olması gerektiğini düşündüğüm bloglardan biri de kaganuslu.com
Kişisel blog olmasına karşılık ağırlıklı olarak işlediği konular: Blog, webmaster, internet teknolojileri, mobil teknolojiler, sosyal medya ve diğer benzer konular.

 

11- kelimelerbenim.com
Ödüllere doymayan kişisel blog kelimelerbenim.com ‘u halen daha bilmeyenler, görmeyenler, okumayanlar varsa çok şey kaçırıyorlar demektir. Blog siteleri arasında hemen farkedilen ve özellikle yazım tarzıyla ön plana çıkan Sezer İltekin’in bloğunu incelemeden blog okuyorum demeyin. Tek kelime ile “Mükemmel”

 

12- leventisikli.com
Standart gezi bloglarından ve her sayfada peri bacalarını görmekten sıkılanlar için çok keyifli bir alternatif. Bizzat gezip gördüğü ve de özellikle EĞLENDİĞİ yerler üzerine blog yazan Levent Işıklı, bu listenin olmazsa olmazlarından. Yurtdışı seyahatleri, gittiği yerlerdeki eğlence mekanları ve ulaşım seçenekleri gibi konularda rehberlik yapan Levent Işıklı, yazılarında merak edebileceğiniz bir çok soruyu siz sormadan cevaplıyor. Göz atmanızı öneririm.

 

13- mehmetcabar.com
Bir konu düşünün ve o konuyu en çarpıcı halde nasıl sunabilirim sorusunu Mehmet Cabar’a sorun. Mutluluk satıcısı mottosuyla yayın yapan mehmetcabar.com kişisel yazım yeteneği ile ön plana çıkan, “içerik kraldır” söylemini sonuna kadar ıspatlayan sade ve kaliteli bir blogdur. İncelediğinizde ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız 😉

 

14- mehmetergenoglu.com
Fırsat buldukça kategorileri genişletmeye çalışıyorum. Bildiğiniz gibi, özellikle de uzmanlığını blog sitesinde sergileyen ve spesifik konuda yazan bloggerları her zaman beğeniyorum. Mehmet Ümit bey, kalp ve damar cerrahisi uzmanı. Bir ajans ile anlaşıp kendisine kartvizit görevi gören web sayfası yaptırmak yerine; %100 özgün, doyurucu ve uzmanlık gerektiren blog postları paylaşıyor. Yazıları adeta emek dolu, bloğu da olması gereken sadelikte.

 

15- muzikmutfagi.com
Müzikle ilgileniyorsanız; hele ki elektronik müzikle ilgileniyorsanız ses mühendisi & Aranjör Özkan Meydan‘ın tamamen özgün ve deneyim dolu blog sitesini keşfetmiş olmalısınız. Blog sitesinde, elektronik müzikle ilgilenenlere çok önemli tüyolar veriyor, müzik teknolojilerini kullanmayı öğretiyor. Hande Yener’e yaptığı remix çalışmasından sonra elektronik müziğin Türkiye’de dinlenme potansiyelini ön plana çıkaran Özkan Meydan, kendisi gibi genç yeteneklerle Türkiye’de elektronik müziği parlatan aranjör olmak için çok çalışıyor. Ben de bu çabasını takdir ediyorum.

 

16- oguzveliyavas.com
Sosyal medya, pazarlama, teknoloji ve bloglama hakkında yayın yapan profesyonellerden biri daha. Kazançlarınızı arrıtacak birçok yöntemi bu blogda incelemeniz mümkün. Sade ve kullanıcı dostu tasarıma sahip, sıkı bir blog incelemek için acil ziyaret edin 😉

 

17- sebnemseckiner.com
Mahlasını (Manyak Anne) ilk duyduğumda ön yargılı olsam da kendisini tanıdıkça, yaptığı işleri gördükçe şapka çıkarttığım doğrudur. Bu arada, Şebnem yalnızca blogger değil; kitap yazarı, köşe yazarı, blog yazarı, Instagram fenomeni (estağfurullah diyecektir ama öyle), tam bir kalem kurdu 🙂 Ha gerçekten manyak mı? Bence manyak 🙂 Yalnız bu manyaklık şu türden bir manyaklık: “Abi, kadın manyak bişiy yaa!” İnceleyin inceleyin 😉

 

18- SeoSozluk.com
Blog okumayı seviyorum ama özellikle tek bir uzmanlık alanına odaklanmış blog sitelerini sevmenin ötesine geçip aşk tadında duygular besliyorum 🙂 Dijital pazarlama danışmanı Emre Tonguç’un yazdığı SEO konulu yazılardan öğreneceğiniz çok şey olmalı. Arama motoru optimizasyonu konusunda yüzlerce site bulmanız mümkün ama SeoSozluk.com dijital bir dükkan değil; sürekli faydalı içerikler paylaşan uzman bir blog. Zaten işinde uzman olduğu için müşterileri ona bloğu üzerinden ulaşabiliyor. Sosyal medya ve Seo konularıyla ilgileniyorsanız bu bloğu takibe almalısınız.

 

19- spaksu.com
web tasarım, arayüz ve teknoloji konularında yayın yapan fenomen bloglardan bir diğeri de spaksu.com
Özellikle tasarım meraklılarının mercek altına alması gereken bir blog. Kesinlikle inceleyin!

 

20- suskumru.com
Şimdi buraya ne yazsam bilemedim. Kişisel Blog=suskumru | suskumru= Kişisel Blog
Çağrı Mustafa Alkan’ı tanımayan var mı? Zannetmiyorum. Blog siteleriyle ilgilenen herkes onu tanıyor olmalı. Lafı hiç uzatmadan bir fenomenin bloğu demek istiyorum. İnceleyin

 

21- teakolik.com
Donanım ve ağ (network) uzmanı bir bloggerın profesyonel yayın yapan bloğudur. Tahmin ettiğiniz gibi ağırlıklı konular teknoloji, bilgisayar ve bilişim. Çok fazla çay tüketen bir blogger olduğu için teakolik (çaykolik) ismiyle anılmaktadır.

 

22- timurdemir.com.tr
Enlerin olduğu her listede muhakkak adı geçen timurdemir.com.tr bloglama konuları başta olmak üzere; içerik pazarlama, sosyal medya pazarlama ve SEO (arama motoru optimizasyonu) konularında marka olmuş bir blog sitesidir. Aynı zamanda sahibi Timur Demir’in blog koçluğu misyonu da var. Blog denildiğinde akla ilk gelen isimlerden biri olan Timur Demir’in bloğunu inceleyin.

 

23- turkmustafa.com
Bu aralar bloğunu pek güncellemese de bu listede adı geçmesi gereken bloglardan biri çünkü yazdığı zaman kişisel blogculuğun hakkını veriyor. Bu arkadaş da çok çay tüketir 🙂

 

24- usluer.net
Tıpkı suskumru gibi kişisel blog denildiği zaman ilk akla gelen isimlerden biri de İsmail Usluer’in bloğudur. Eleştiri, güncel konular, internet, teknoloji, tavsiye film-kitap gibi konularda kesinlikle okunası yazılar paylaşıyor. İnceleyin

 

25- wpmavi.com
Blog ipuçları, blog pazarlama ve bloglama hakkında benzersiz yazılar okuyabileceğiniz tamamen fayda odaklı bir blog. Bu bloğun en önemli özelliklerinden biri de “Soru Sor” butonuna sahip olması. Yani siz soruyorsunuz Burak Oran kaleme alıyor. Profesyonel bir blog için takibe alınması gereken bloglardan biri de  wpmavi.com – Ne yapın ne edin takibe alın derim.

 

26- miskinadam.com (Bu da BONUS)
Bu da düşüncelerime sansür uygulamadığım blog sitem MiskinAdam. İçerisinde mutluluğu resmeden yazılar KAFA YAPANLAR kategorisinde, tespit ve eleştiri yazıları KAFA AÇANLAR kategorisinde yer alırken; kaleme almaya değer gördüğüm diğer tüm konular da BAZI ŞEYLER kategorisinde yer alıyor. Biraz sıra dışı bulacağınızı düşünüyorum.

 

NOT: Listeyi oluştururken bahsi geçen blog siteler için etraflıca bir inceleme yaptım. Yayın kalitesi, yazım kalitesi, blog bilinirliği, marka değeri, etkileşim oranı, blog yaşı, sponsorlu çalışmaları ve uzmanlık alanları incelenerek oluşturduğum liste zamanla değişebilir veya silinebilir. Bu liste hiçbir resmi istatistiğe takılı kalmadan, kendi gözlem ve incelemelerim sonucunda oluşturulmuş bir listedir. Kısacası Hızlı Adam’ın kalite anlamında referans olabileceği blog sitelerini incelediniz. (Sıralama alfabetik olarak yapılmıştır)

ÖZÜR VE TEŞEKKÜR:

Bu listede yer almayan çok değerli blog siteleri var ancak takip ettiğim ve yakından incelediğim, hakkında fikir sahibi olduğum blogları paylaştığım için en iyiler listesinde olması gerekip adını paylaşamadığım diğer blog yazarlarından özür dilerim. Tahmin ettiğim höşgörülerinden dolayı da teşekkür ederim.

Daha iyi blog siteleri sizlerin olsun 🙂

Bünyamin Kapıcıoğlu | Hipnotik Metin Yazarı

Yeni yazılarımı Instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️

638 Yorum
   1. bloglar güzel gerçekten listedeki arkadaşlarda bunun gibi listeler oluştursa büyük bir blog ağına ulaşabileceğimiz bir sörf ortamı oluşabilir tebrikler

  1. Bloğu olmayan dostlarımız için acayip motive edici bir yazı. Tahmin ediyorum ki bu yazıyı okuduktan sonra blog açmak isteyen onlarca kişi olmuştur. Teşekkürler Hızlı Adam pardon Miskin Adam 🙂

 1. Bünamin böyle değerli bir yazıda wpmavi.com’a yer vermen ve bunu övgü dolu sözlerle yapman inan beni çok mutlu etti. Ayrıca, yazdığın yazının neyi, nasıl hedeflediği ders niteliğinde anlatılması gereken bir pazarlama stratejisi ki sen bunu da yapacaksındır, eminim. Tabii benim de boş durmayıp, yazdığın bu yazıyı ileride yayıma sokmayı planladığım bir çok yazımda uygulamalı bir örnek olarak göstereceğime emin olabilirsin.

 2. Böyle bir güzel listede, isim sırasından ilk sırada da olmanın verdiği ek mutluluk ile 🙂 teşekkür ediyorum. Liste güzel ve benim hep aradığım bu listelerden biri olmuş. Çünkü çoğu kaliteli blogu bulmak çok zor oluyor ve kendim için yeni güzel siteler keşfetmiş oldum 🙂 Teşekkürler.

 3. Listede yer verdiğin için çok mutlu oldum 🙂 Blog sektörünün, sizin gibi mütevazi ve birbirinin başarısıyla gurur duyan bloggerların sayısının artmasıyla daha da şenleneceğine inanıyorum. Yeni yazılarınızda bol okuyucu dilerim.

 4. Çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık. Blog yazmayı ve takip etmeyi seven biri olarak benim gibilere faydalı bir kaynak çıkmış ortaya 🙂

 5. Severek takip ettiğim birçok blogun da bulunduğu listede yer edinmek oldukça gurur verici. Artan bloglar içerisinde takip edilesi blogları listelemen hem blog yazarları hem de takipçileri için çok güzel bir kaynak olmuş.

  Emeğine sağlık, takipteyiz 😉

  1. Sizin bloğunuz da çok profesyonel görünüyor ama dediğim gibi “gözden kaçmış yüzlerce blog olması anlayışla karşılanır diye umuyorum.” Yorum için teşekkür ederim

 6. Güzel, faydalı bir yazı olmuş. Sanırım listeye BlogHocam’ı da eklesek hiç fena olmaz, zira blog’u tüm bloggerlar için bir kaynak niteliğindedir. İyi çalışmalar…

  1. 2014 yılında yazdığım yazıda blog hocam’a yer vermiştim. Serdar beyin bloğundan geçmeyen blogger yoktur diye düşünüyorum 🙂 Bu makalede sadece içerik kalitesi veya ziyaretçi sayısı değil; tasarımıyla da günümüze hitap eden bloglardan bahsettim. Blog Hocam için de artık kurumsal kimlik çalışması ve tema değişim zamanı gelmedi mi? Buradan Serdar hocama sesleniyorum: Hocam lütfen temanıza modern dokunuşlar yapın. Zira blog yazarlığının en önemli temsilcilerindensiniz… Saygılar

 7. Merhaba, listedeki tüm blogları takip ediyorum, elinize sağlık.

  Ancak benim son dönemde gördüğüm, SEO bizim tatlı dilimizi güler yüzümüzü en çok da makalelerde sıcaklığımızı unutturdu. Her şeyi Google için yapmaya başlamış gibi hissediyorum. Bu yüzden SEO bir uyuşturucu ve günden güne bizi uyuşturuyor.

  1. Maalesef öyle de bir durum var. Ben çok kurallara takılmıyorum. İçimden geldiğince yazıp daha sonrasında SEO adına birkaç ufak düzeltme yapıyorum sadece

 8. Yeni blog’larla tanıştım bu liste sayesinde teşekkürler 🙂 Bu arada tanıyor musunuz bilmiyorum ancak takipçisi olduğum bir blog var, listede olur mu bilmem ancak incelemenizi tavsiye ederim 🙂

 9. Bloguma daha önce hiç girmemiş olabilir misiniz acaba ? 🙂 Listede göremedim de 🙂 Şaka bi yana zaten takip ettiğim sitelerde listede boy göstermiş. Teşekkürler 🙂

 10. Sevgili hızlıadam sayenizde blogger olma isteği doğdu içime kendi blog sitemide oluşturdum Buraya yazdığınız bir çok siteyide takip etmeye yeni şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Umarım nalaninkaleminden ‘i de bir gün buralarda görürüz 🙂

 11. Çok güzel bir paylaşım olmuş.
  Her bir blog sitesine ziyaret ettim. Dediğiniz kadar başarılı içeriklere sahipler. Tabi daha önceden kelimelerbenim blog sitesi gibi takip ettiğim bloglar da var ancak yeni sitelerle tanışma fırsatı yakaladık, sayenizde. Teşekkürler.

 12. Kendi adıma müthiş bir kaynak oldu. Son 2 yıldır blog yazma konusunda çabalayıp duruyorum, ancak bir türlü istediğim sonucu alamadım. Bu kaynakları takip etmenin bana çok fazla yararı olacağını düşünüyorum. Paylaşım için teşekkür ederim.

  1. Davetiniz için teşekkür ederim ama bir iki kelime de bu makaleyle ilgili yorum yapsaydınız bu davetiniz daha samimi karşılanırdı. Lütfen bunu bir tavsiye olarak değerlendirin. İlgi alakanız için teşekkür ederim

   1. Bu gönderiden yararlanmak için burdaydım. Ama sırf yorum yapmış olmak için yorum yapan birine verdiğiniz ayar için siteyi artık sürekli takip edeceğim. Siz çok yaşayın e mi 😀

  1. Bu listede bloğuna yer veremiyor olmak beni de üzdü. Kalemi güzel yazarların bloglarını boşlamaması lazım. Umarım eski isteğinle tekrar kaldığın yerden devam edersin ve daha iyi bir blogcu olarak listeleri sen yaparsın 😉

 13. Güzel bir yazı olmuş. İçlerinden ehliblogu biliyorum, bunun yanında bloghocam da listede olsa güzel olurdu. İlerde turizm şehri nide listede görmek isterim. Bunun için çok çalışmak gerek, herkse kolay gelsin

 14. Harika bir site ve harika bir liste. Teşekkürler.

  Live A+ (http://liveaplus.com) ile yaklaşık 1.5 yıl önce çıktığım yolun bundan sonraki bölümünde, yapacak ne çok, ne güzel ve ne başarılı işler olduğunu gösteren bu içerik için çok teşekkürler. Elinize sağlık. Umarım Live A+ da bir sonraki listenize girebilir ve bir başka blogger için bir ışık yakarak, yol haritasına eşlik edebilir.

  Tekrar teşekkürler. Elinize sağlık.

  1. Gözden kaçan 2-3 değil yüzlerce blog vardır belki de. Ben sadece detaylı inceleme fırsatı bulduğum blogları paylaştım. Buradaki her bir blog neredeyse herkes tarafından (bloglarla ilgilenen herkes) bilinen bloglar. Listede yer veremediklerim için kendilerinden özür diliyorum

  1. Merhaba;
   sanırım, online ortak blog yayınlamanın ne demek olduğunu bilmiyorum 🙂 Bu listenin yer aldığı ortak bir alan adını mı soruyorsunuz? Eğer sorunuz buysa, “hayır yok”

 15. Kardeşim paylaşımın için saol bu tür blogları paylaşmanı tavsiye ederim özellikle 2016 olanları çünkü eskiler bir çogu kapalı ne kadar yeni site paylaşırsan o kadar iyi olur yoruma açık bloglar 2016 yazınca ilk sırada çıkıyorsun buda senin için sevindirici olmalı devamını bekliyorum Başarılar

 16. Çok zekice planlanmış bir durum…reklam amaçlı olarak bloklar tanıtılmış…yani paraya para katmak bu olsa gerek…nette o kadar kişiye sormama rağmen herkes bu bloklardan bihaber…kaç bin kişiden bi kişidemi çıkmaz çıkmadı maalesef…böyle para kazanmak etik olmasada zekice…takdir ettim…

  1. Etik olmayan nedir anlayamadım? Eğer yorumunuzu doğru anladıysam buradaki blogların ücret karşılığında listelendiğini düşünüyorsunuz. Bu yanlış bir düşünce. Listedeki blogları herkes bilmeyebilir ama kime sorduğunuz da önemli tabi. Türkiye’de yüzlerce fenomen blog yazarı var. Bunlar da bir kısmıydı. İlgi alakanız için teşekkür ederim

  1. Merhaba, makaleyi paragraf atlayarak okuduğunuzu düşünüyorum. Tamamını okusaydınız listeyi neye göre yaptığımı ve bazı blogların neden listede olamadığını yazmıştım 🙂 Güzel bir hizmet veriyorsunuz. İnşallah bir sonraki listelerde değerlendirmeye çalışırım

 17. Kişisel blog yazarıyım ve işim gereği bir çok blog, forum takibi yapıyorum. Listenizde yer verdiğiniz blogların bir çoğunu takip ediyorum. Çok faydalı bir yazı olmuş. Bir gün bu listede kişisel blog sitemide görmek isterim. Belki bloğumu incelemek istersiniz. Kim bilir? Belki ileriki zamanlarda listeyi güncelleyebilirsiniz. Sitenizi takipteyim. 🙂

 18. ellerine sağlık. güzel liste..
  bizim de blogumuzu ziyaret edebilirsiniz. yeniyiz ama güçlüyüz! 😀
  genelde diğer dillerden türkçeye şarkı sözlerini çeviriyorum ben. mohsen namjoo, ali azimi,marjan farsad, pallett gibi sanatçıların şarkıları.
  http://gumusdis.com

 19. Oldukça güzel bir konu. Son dönemlerde bloglar yeniden popüler hale gelmeye başladı. Buradaki bloglardan birçoğunu biliyor ve takip ediyordum. Yeni öğrendiklerim de oldu. Gerçekten başarılı bloglar hepsi. Benim de naçizane son on yıldır sahibi olduğum bir blog var. http://seyrusefer.com/
  Takibe değer görürseniz beklerim.

 20. Yıllardır blog yazıyorum. Bazen alıntı çoğu zaman kendim yazıyorum. Umarım bu listelere bir gün biz de layık oluruz.
  Bu blogları da ayrıca takip ediyorum. Başarılı bloglar

 21. Blogcuların hepsi neden erkek acaba,nerede bu bayanlar diyerek blog açmak için girişmlere başlıyoruz 🙂 Çok güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler.

  1. Herhangi bir şey yapmanıza gerek yok aslında. Ben sizi bulurum 😛 İşin şakası bir yana, bu liste herhangi bir başvuru veya benzeri talepler sonucu oluşturulmadığı için şunları yapın diyemem. İyi bir bloğa sahip olduğunuzda ve bir şekilde ben o bloğu keşfetmiş olduğumda bir sonraki listede olmanız mümkün tabi.

   İyi bloglar dilerim

 22. içlerinde benim de takip ettiğim birkaç blog var özellikle listenin sonlarına doğru da olmuş olsa teakolik adamın günde 30 bardak çay içmesi şaşırtmıştı beni 🙂

 23. güzel bir paylaşım olmuş yeni siteler keşfetmek için böyle yazılara ihtiyacımız var malum her site google da ilk sıraya yerleşemez farklılıklara ulaşmak bir değerdir kolay gelsin

 24. faydalı bir liste olmuş bir kısmını biliyordum bir kısmınıda sizin yazınız sayesinde takip etme fırsatını buldum teşekkür ederim yazınız için

 25. Sitenizden cok istifa ettim tesekkurler. Sizin tavsiyenize uyarak bir linked hesabi actim ama bu hasabin blog ismimle alakali olmali yoksa kendi icerinde bir ayarmi yopiluyor bilemedim. Biraz bu konuda cahilim😯 onun icin bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim. Birde okadar cok sartti varki bu linkedln sikinti olur mu bilmiyorum😊.simdiden bilgilendirmeniz icin tesekkurler

  1. LinekIn’da blog sayfanızın adıyla grup oluşturmanızı tavsiye ederim. Paylaşımları hem profilinizde hem de grubunuzda yapabilirsiniz. Bu arada linkedin hesabı aldığınıza göre bloğunuzun iş dünyası veya kişisel gelişim ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Eğer öyle değilse linkedin yerine başka sosyal medya platformu kullanmalısınız

 26. siteniz gezdim dolaştım çok begendim benimde bir sitem var ama işte ben onu nasıl geliştircem diye düşünüyordum sizden destek alcam..:)

 27. Çok güzel bir liste olmuş, bir çoğu hali hazırda okumakta olduğum siteler, böylece diğerlerini de keşfetmiş olduk.

  Benim de eğlenceli bir gezi blogum var. Gezi blogları hakkındaki yazınızda yer almak isterim.

  Teşekkürler.

 28. gerçekten çok yararlı ve şahane bir liste olmuş… tebrikler 🙂 umarım ben de gelecekte önerdiğiniz bloglar arasında olabilirim… bunun için sıkı çalışacağım 🙂 çok teşekkür ederim 🙂

  dizi, film değerlendirmelerinin yer aldığı ve önerilerin sıklıkla yer aldığı; ayrıca birbirinden güzel müzik listelerinin eklendiği bloğuma göz atın 🙂 hollywooddanfisiltilar.blogspot.com

 29. Seo amaçlı açtığım siteyi, yavaş yavaş blog tadında günlük paylaşımlara çevirerek bu listeye girmeye çalışacağım 🙂 Listedekileri tebrik, sizede teşekkür ederim liste için.

 30. Benimde özgün yazılardan oluşan teknoloji blogum umarım birgün bu listeye girer. listeden takip ettiğim bloglar var çok güzel bloglar

 31. En az 10 tane siteyi bende takip ediyorum hatta birkaç tanesi chrome’da yer imlerinde ekli. Bu listeye bir 10 site takviyesi de yapılabilir güzel bloglar var.

 32. güzel yazı ellerinize sağlık bütün blogu olan arkadaşlara başarılar dilerim benim bloguma göz atmak isteyen arkadaşlar için onurileli.com

 33. Bunca yıldır blog kurtluğu yapan ben nasıl kaçırmışım Kelimeler Benim’i. Bu güzel keşif için teşekkürler. Yuh bana.
  Listedeki bir kısım blogun altına ben de imzamı atarım ama hepsi için aynı şeyi söyleyemeyeğim.

  Bu arada Biz Evde Yokuz gibi bir blogun kesinlikle bu listede olması gerektiğini düşünüyorum. Adamlar hikayeleri ve verdikleri ilhamla TED Talks’ta konuşmacı oldular, daha ne olsun.

  Bir de sitesinden çok Instagram’ı ziyaret edilse de Billur Saatçi de bu listeye yakışır.

 34. faydalı paylaşımlar için teşekkürler. Bu listenin yeni blog yazarlarına da yol gösterici bir rehber olacağını düşünüyorum.

 35. Kendi işinin patronu olmak isteyen Girişimcilere ve KOBİ’lere yönelik yayınlar yapan Yenilikçi İş Fikirlerinin adresi [URL Kaldırıldı] ‘i de listeye ekleyin lütfen. Teşekkürler.

 36. Açıkca söylemem gerekirse 5-6 tane normal takip ettiğim blog varken özellikle http://www.wpmavi.com gibi bloglar dışında takip etmem gereken içerisinde kaliteli birçok içeriğin bulunduğu ve bana da yeni bir blogger olmama rağmen çok fazla katkısı bulunana bloglar keşfettim. Çok teşekkürler fazlasıyla kaliteli bir yazı olmuş. Devamını sabırsızlıkla bekliyorum. Herkeze iyi bloglar.

  http://kismizamanliblogcu.com/

 37. Çok iyi bir yazı olmuş. Teşekkür ederim. Benim de blog sayfama göz atarsanız sevinirim . Fikriniz önemli 😊
  ozleminsayfasibu.blogshot.com.tr

 38. Gayet başarılı bir liste, bir çoğu yıllardır bildiğimiz ve çizgisini bozmayan bloglar.
  Ancak listede bazı nish bloglarada yer verebilirdiniz. Örneğin paratic.com gibi bir site bu listede olmalıydı.

 39. Google da gezinirken denk geldim yazıya. Blog ortamında en sevdiğim şey birinin başka birini takdir edebilmesidir. Bu sayfa da birden fazla tanıtımda bulunmuşsunuz ve sayenizde bir kaç değerli blog görmüş oldum. Başarılarınızın devamını dilerim.

 40. En iyiler arasına girmeyi hak etmiş gerçek bir liste..Hepsi de başarılı ve tanınmış bloglar. Blog yazmak emek isteyen bir iş olduğu gibi aynı zamanda faydalı olmak daha da zordur. Herkese blog hayatında başarılar dilerim…

 41. Gerçekten kaliteli bloglar . Faydalı bir paylaşım olmuş emeğinize sağlık. Umarım bu liste tekrar güncellenir. Şahsen kendimde blog sitesi yönetiyorum. Umarım bizleri de ziyaret edersiniz.

 42. Arkadaşlar en iyi blog sitelerini konusuyorsunuz güzelde ben bir site yaptım umarım begenirsiniz teslim edicem yaptıgım firmaya bloguda var ama musterlerden yazan olursa super olucak. yaptıgım site Bez Çanta Satan bir firmaya ayit site. http://www.hambezcantam.com

 43. Bünyamin selam,

  Bu yazina organikten gelmedim burak oranın sitesinden sana geldim fakat blogunu takip ediyorum yani seni biliyordum😊 Bu yazında gercekten adil davrandığına hic süphem yok.
  E-ticaret hakkında bir sorunuz olursa cekinmeden beklerim.

  Iyi bloglar.

 44. İlgimi çeken bir konu oldu. Blogculuk üzerine bir hayli düşüncem vardı. Verilen blog sitelerini inceledim. Gerçkten bana yardımcı oldu. sAğolun.

 45. Çok güzel bir paylaşım. Yazınızda yer alan blogların çoğunu zaten takip ediyordum bu yazı ile birlikte bilmediğim daha ilginç olanlarıda öğrendim. Umarım ileride benim sitemde yer alır burada.

  1. Hayır hayır, bayan bloglarını çok takip etmiyordum. O yüzden henüz keşfetmemiştim. Çok kaliteli bayan blogları var. Onları MarkaHocam isimli blog sayfamda paylaşacağım (Çok yakında)

 46. Çok kaliteli blog siteleri ortaya çıkmaya başladı. Özellikle teknoloji alanında çıkan blog siteleri güzel incelemeler ve yeni çıkan cihazlar hakkında kullanıcılara ürünü almadan önce güzel bilgiler sunuyor. Başarılarınızın devamını diliyorum.

 47. Bende blogda sizin ilk sıralarda olduğunuz bir yazı hazırlıyordum. Bizim bloğumuz yeni ama ilerde umarım listelerde yer alırız..

 48. Kaliteli blog sayfalarını tespit etmemiz kaliteli araştırma yapan sistemler ve o araştırmalar sonucu insanları doğruya yönlendiren kişilerin emeği ile paralel olduğunu düşünüyorum. O yüzden teşekkür ederim hocam yararlı bi içerik olmuş.

 49. Böyle bilgiler verdiğiniz için teşekkür ederim.Böyle bilgiler vermeniz herkese yardımcı olacaktır.Tekrardan teşekkürler

 50. Merhaba, çok güzel bir liste oluşturmuşsunuz. Burdaki blogların çoğunu takip ediyorum. Benim de Gece Edebiyat isimli edebiyat ağırlıklı bir blog adresim var. Son zamanlarda bu blogda epey mesafe katettim. Eğer yolunuz düşer de bir göz atarsanız çok memnun olurum.
  Saygılarımla.

  Tuna BAŞAR

 51. Türkiye’de en iyi ve tecrübeli okuyucularına özgü yazılar yazan siteleri sunduğunuz için site yöneticilerine teşekkürleri sunuyorum.Bunu en içten sunuyorum gerçekten bu sektör üzerinde insanoğlunu bilgilendiren her kişiye artı yenilik kazandıran bu yazıları yazan tüm emekçilere tüm hayatında başarılarımı sunuyorum.

  Tüm yazdıklarım tamamen gerçek ve hayal ürünü değildir

 52. teşekkürler hızlıadam sayenizde bir çok yeni yerler keşfettim verdiğiniz adreslerde de yeni sayfalar buldum hepsinide yaptım bir de elinizde hazır ziyaretçi defteri listesi varmı varsa süper olur.

 53. İyi bir bloga sahip olmak gerçekten emek isteyen bir iş, sahip olduğum blogu güncel ve enerjik tutmaya çalışsam da hala başarabilmiş değilim.Tüm bloggerlara selamlar 😀

 54. Bizim Blogumuzda var ama artık zaman içerisindeki bir çok blog tanınmata başlıyor mesela yeni bloglar içeriği ne kadar iyi olursa olsun zaman geçmeden tanınamıyor bence blog dediğin bilgi paylaşımı için kullanılmalıdır . makaleniz gayet iyi tebrik ederim çalışmalarınızın devamını dilerim .

  1. 2017-2018 blog ve blogculuk döneminde listeyi güncelleyeceğim 🙂 Listeye girmek için çok fazla talep geliyor. Gerçekten listede olması gereken 100’lerce blog var ve hepsini değerlendirmem mümkün değil. Bu yüzden listeyi taleplere istinaden değil yine kendi gözlem ve deneyimlerimle güncelleyeceğim
   @Hakan UYSAL

 55. Hocam ben blogdaki isimlerin bir çoğunu takip ediyorum. Ellerinize sağlık sagolun. Dile getirmissiniz. Insallah ilerleyen zamanlarda guncellemek isyerseniz yazınızı bende o listeye girmek isterim. Siteme bakabilirsiniz.
  Googledan nuriozzkan yazinca direkt sitem çıkıyor. Bakabilirsiniz

 56. Hakikaten kişisel blog sıralamanız çok yerinde olmuş hepsi de birbirinden başarılı sitelere yer vermişsiniz. HızlıAdam.Com olarak daha fazla makale bekliyoruz. Merakla okumaya devam edeceğiz. Başarılarınızın devamını dilerim.

  1. Merhaba Murat, ulaşılmaz insanlar değiliz ve olmak da istemeyiz. Beni sosyal medyada ekleyen hemen hemen herkesi kabul ediyorum. Profili gerçekten tekin olmayan kişiler hariç tabi 🙂 Görüşmek dileğiyle, iyi bloglar

 57. Buradaki blogların ortak özelliği sürekli güncel ve hiç bir yerde olmayan içerikleri.Bir blog nasıl başarıya ulaşır derseniz bu blogları inceleyebilirsiniz.

 58. bu blog yazarları içinde bir bayan blog yazar olması güzel bir şey.
  devamlı takip etmek için ilgi alanına göre seçim yapılabilir. ben bana gerek olanı tercih ediyorum hepsini takip etmek çelişkilere yol açabilir diye düşünüyorum listeleme için teşekkürler yakında benim blogum da yer alır diye düşünüyorum.

  Kader

 59. Merhaba Hızlı Adam.

  Henüz 9 aylık bir bebek olan Android blogum bir gün böyle listelere girer inşallah. Bu güzel liste ve diger hizmetleriniz için çok teşekkür ederim. Umarım yollarımız bir gün kesişir. Kolay gelsin.

 60. Organik ürünler satışını yapan aynı zamanda blog sayfasında bilgilendiren bir site keşfettim gcorganik.com
  Bir kaç kere sipariş verdim işlerini güzel yapıyorlar. Aklınızda bulunsun.

  1. Biz de aptalız ya bunun sahte bir yorum olduğunu anlamadık(!) Gördüğünüz gibi arkadaşlar gcorganik.com adında bir site varmış ve böyle köylü kurnazları tarafından reklam edilmeye çalışıyormuş. Aklınızda bulunsun.

  1. Neden böyle düşündünüz? Bence az bile. Bu sayfa daha uzun olmalı diye düşünüyorum. Bu yıl yalnızca 1 yeni blog ekleyebildim. Gözlemleme fırsatı bulup gerçekten beğendiğim bloglar arttıkça bu liste de uzayacaktır.

 61. Gerçekten harika bir yazı olmuş’ta hocam artık sosyal alemde o kadar website var ki bu zamanda site kuruyorsanız paraya baya kıymanız lazım demektir

 62. teşekkür ederim yazınız ve bilginiz için bi nebze olsun ufuk açtınız bende blog konusunda

 63. Merhabalar, blog sitesi yönetme konusunda tecrübeli olduğunuz yazıların göze hitap etmesinden dolayı kaliteli içeriklerle beslemeniz olmuş, bu konuda başarılı ve doğru bir çalışma konusunda detaylı bilgilendirme yapmış olduğunuzu kabul edebiliriz. Tecrübe işin rengini her zaman değiştirmek farklı bir rota çizme konusunda bize yardımcı olmuştur. Sizden Kaliteli backlink alımı hakkında detay talep etsek bize yardımcı olmanız mümkün mü?

 64. Gerçekten muazzam bir liste oluşturmuşsunuz bende yaklaşık bir yıldır kişisel blog yayımı yapan biriyim ve umarım bir gün sizin gibi birinin enleri listesinde yer alabilirim.

 65. Gerçekten hepsi harika kaliteli eğitici ve öğretici bloklar bizimle paylaştığın yeni blokları keşfetmemizi sağladığın için çok teşekkürler.. Bu listede girebilmek dileğiyle..

 66. faydalı bir liste olmuş, elinize sağlık. bloğunuza ilk defa geliyorum. benim de kent ve mimari üzerine deneyimlerimi paylaşmak amacıyla geliştirmekte olduğum bir blogum var.
  destekleriniz beklerim 🙂

 67. 1 senedir boş vaktim oldukça yazdığım bir web master blogum var bildiğim kadarıyla yazıyorum insanlarla paylaşmaya çalışıyorum. Bizde bu listede kendimizi görmek isteriz zamanla web sitenizi düzenli olarak takip ediyorum. Eski yazılarınızı okuyorum çok faydaları bilgiler ediniyorum. Gerçekten teşekkür ederim.

 68. Bu listede takip ettim bloglar da yer alıyor . Ayrıca böylesine güzel kişisel blogları gün yüzüne çıkardığınız için teşekkür ederim. Motivasyon için bu blogları tavsiye ederim.

 69. Açıkçası çok güzel bir makale olmuş, internette birçok web sayfası var ama listedeki sitelerin çok ayrı bir yeri var.Hepsi özgün içerikleriyle, okuyucularına renk katan bloglar yazıyorlar.Bu özellikleride onları listede yer almalarını sağlıyor.

 70. Selamlar, 2016 Altın Örümcek En İyi Blog ödülü alan ve dünyanın en çok takip edilen viski blogları arasında listelenen blogum meleklerinpayi.com u listenize eklemek isteyebilirsiniz. Emeğinize sağlık

 71. Merhaba,
  çok emek sarfettiğiniz belli, güzel yazılar paylaşılmış blog yazmaya yeni başlamış biri olarak örnek teşkil edecek çalışmalar,
  paylaşımlar için de teşekkürler, çalışmalarımıza referans olacak bloglar.

 72. Hocam öncelikle paylaşımınız başarılı ve aşırı derecede yorum almis , tebrik ederim sizi, daha nice güzel paylaşımlara , devamlarını bekleriz

 73. Hak eden hak ettiği gibi listede ki yerini almış merak uyandırıcı bilgileri paylaştığınız için ve ayrıca güzel bloglamalarınız için sizlere teşekkür ederim.

 74. Haklarında bilgi verdiğiniz bloggerlerin bir kısmını tanımakla beraber çok başarılı bulduğumu da söylemek istiyorum… Henüz10 günlük bir bloggerim ve umarım ben de bir gün bu listede yer alabilirim… Bütün arkadaşlara başarılar diliyorum… Tabi ki ‘hizliadam’ sizin de başarınız daim olsun…

 75. güzel liste ama bloghocam, webkenti, adnanguney, teknomani bu listenin çoğundan daha kaliteli blogları var, aklıma ilk gelenler bunlar

 76. Tamamen tesadüf eseri sitenize yolum düştü lakin öncesinde sürekli girip ilham aldığım blogların başında yer alırdı, kişisel blog için denemeler yaptım ve başaramadığım için aramıza mesafe girmiş olabilir 🙂 Şu an için hemsireyiz.net Hemşirelik blogum ile uğraşıyorum sizden çok şey kaptım engin bilgilerinizi esirgemeyip paylaştığınız için teşekkür ederim.

  1. Tahmin ediyorum ki bu yorumu ücretsiz PR yapmak için paylaştınız ancak varsayalım bu benim ön yargım olsun. Peki, iddianızı hangi nedenlere dayandırıyorsunuz? kitapolmak.com’u ileri seviyede kılan özellikler nedir mesela?

 77. Uygun görürseniz bende bu listenin içinde yer almak isterim.
  “İnternet Sağlık Ansiklopedisi Sağlıklı Kal”

  Güzellik, Sağlık, Diyet ve yemekler hakkında güncel makaleler yazıp paylaşıyorum.

  Cevabınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler

 78. bir çoğunu bayağıdır takip ediyorum artıları oldu kendimi geliştirmemde hızlıadam da bunların içinde liste için teşekkürler Bölüyorum ama… ama poup da güzel olmuş aldım onu 🙂

 79. Merhaba,

  İnanırmısın Yazının Başlığını Okuduğumda ilk Aklıma Gelen Acaba Kendi Sitesini Ekledimi Oldu:))) Eklemeliydinde Zaten Yazılarınız Makalelerinizi Okuyorum Ancak İlk Kez yorum Yazıyorum. Bu Arada Kendimde Kendi Sitemin Seo Çalışmasını Yapıyorum Size Bir Konuda Danışmak Firinizi Almak İstiyorum Bloger Ve WordPress Blog,larından Sitemin Adıyla Blog Açtım Ve İki Üç Tane Özgün Makale Yayınladım Yayınladığım Bu Makalelerde Anahtar Kelimelerimi Kullanarak Bu Anahtar Kelimelerden Siteme Link Verdim. Burda Sormak İstediğim Soru Şu Aslında, yeni açılmış blog sitesinden link verilirmi ? ve kendi site adımla açtığım blogtan link verilmesinin zararı yada faydası varmı ? Ayrıca Dış Seo İçin Samimiyetinizle Önerileriniz İstiyorum. Azdağa Yeni Açtığım Bloğun İsmini Söylemeyi Unutuyordum anadolutransport.blogspot.com.tr anadolutransport.wordpress.com Lütfen İncelemeyi unutmayın Başarılarınızın Devamını Dilerim.

  1. Merhaba Fatih bey,

   Yeni açılmış bir blogdan backlink almanın bir faydası yoktur. Paravan blog yapmanızı önermem. Dış SEO dediğiniz şey de backlink edinme sanırım. Samimi tavsiyem: Bu listedeki bloggerlardan teklif isteyin bence.

 80. Vay be ne bloglar varmış. Tebrikler sayenizde haberdar olduk dostum. Senin hızlıadam sitesi bence artık bi marka. Ne arıyorsam hemen hemen çoğunda kapsamlı ve geniş açıklamayı burada buluyorum. Örnek alınacak bi site olarak gösterilmesi gereken bir site bu. Yok hayır aslında geniş kapsamlı bi ansiklopedi. Teşekkür ediyorum kaliteli içerikler için. Başarılar

 81. Çalışmanız için tebrikler.

  Psikoloji, psikiyatri, panik atak ve sosyal fobi hakkında en doğru, güncel bilgilerin yer aldığı bloğum, panikataksite, uzun yıllara dayanan deneyim ve bilgilerimi sizlere aktarmama yardım ediyor.

  Uzman psikoterapist Hasan Durna