skip to Main Content

Viral Ne Demek, Viral Reklam Nedir?

Viral: Virüs aracılığıyla, virüs gibi yayılan, virüs özelliğinde demektir. Esasen bu kelimenin tam Türkçe karşılığı olmadığı için aşağıda, viral ne demek, örneklerle yanıtladım.

Önce, viral reklam çalışmalarının en belirgin özelliğini hatırlayalım: Viral reklamlar, standart reklamlardan çok daha farklı yapıda ve genellikle “reklam değilmiş” gibidirler. Viralleşmelerinin, yani yaygınlaşmalarının başlıca sebebi bu özellikte olmalarıdır.

Şimdi, bunu aklımızda tutarak tanımlara yeniden göz atalım.

Viral Reklam Nedir?

Viral reklam: Virüse benzetilen ve kendiliğinden yayılan bir çeşit reklam türüdür. Reklamın ilginç olması, haber değeri taşıması ve benzeri özelliklere sahip olması paylaşılmasını ve yaygınlaşmasını sağlar. Viral reklam uygulamasında asıl amacın, ürünü tanıtmak değil de olayı anlatmak olduğu izlenimi verilir. Bu manipülatif özelliği ile virüse benzetildiği için adı viral reklam olmuştur.

Viral reklam, ağızdan ağıza pazarlama (WOM) ile çok benzer bir yapıya sahiptir. En önemli farkı ise bu tür reklamların yaşam alanlarının %99 internet ortamı olmasıdır.

Viral reklamların en çok viralleştiği mecralar, sosyal paylaşım siteleridir. Örneğin, Twitter isimli sosyal paylaşım platformu, yapısı gereği viral reklam için çok etkili bir zemindir. Twitter’ın kurulum amacına baktığımız zaman twit atmak (cıvıldamak, dedikodu yapmak) zaten ağızdan ağıza yaymak anlamına da geliyor. Bunların dışında tüm sosyal paylaşım platformları, özellikle de video paylaşım siteleri, yine viral reklamlar için uygun zeminlerdir.

Viral reklamlar firma veya kullanıcı tarafından kurgulanabilir. 

Bu örneği iki şekilde görebiliriz.

Kullandığı ürün ile ilgili yaşadığı ilginç deneyimi paylaşan gönüllü kullanıcının oluşturduğu viral reklamlar ve firmaların kurguladığı izlemesi keyifli reklamlardan oluşur.

Bazen kullanıcı tamamen tesadüf eseri viral reklamın oluşmasına da sebep olabilir. Bazı firmalar ise profesyonel ekiplere, amatör görünümlü kısa film çektirip viral yapıda reklam oluşturmaları için para öder.

Bazen bir ileti, bazen de bir mesaj, viral reklam özelliği gösterebilir. Teorik olarak viral ne demek anladık. Şimdi örneklerini inceleyelim.

Viral Örneği

viral reklam örneğiEski sevgilisinin fotoğraf makinesini gittigidiyor.com’da satma kararı alan kızın intikam videosunu hepimiz biliyor olmalıyız.

İlk izlediğimizde bunun sadece bir intikam videosu olduğunu zannetmiştik değil mi?

Oysa ki ortada satılan bir ürün vardı ve bu ürün için hiç tanımadığımız bir insanın seçtiği pazar doğrudan gittigidiyor.com adresiydi.

Verilmek istenen mesaj çok net değil mi? “İkinci el bir ürün satılacaksa gittigidiyor.com‘da satılır.” İntikam almak isteyen kız da gittigidiyor.com’u tercih etmişti.

Yani biz, aldatılan kız Fulya’nın, eski sevgilisi Mert’ten nasıl intikam aldığını izlerken aslında gittigiyor.com’un reklamını izliyorduk; farkında bile değildik.

YouTube arama çubuğuna; “Aldatılan kız, Fulyanın İntikamı” yazdığınızda sevgilisinden intikam almak için eski eşyalarını gittigidiyor’da satan tepkili bir kadın görürsünüz. İşin aslı intikam değil; gittigidiyor reklamı yapmaktır. En başarılı viral reklam örneklerinden biridir.

Aldatılan Kız Fulya | gittigidiyor.com virali

İşte, En İyi Viral Reklam Örnekleri:

Başka bir örnek ise THY tarafından düzenlenen fakat izleyenlerin romantik bir sevgili gördüğü “evlenme teklifi” videosudur. Bu video ilk başlarda “çılgın evlenme teklifi, sevgilisi için dünyayı gezen adam, en romantik evlenme teklifi” gibi aramalarda karşımıza çıkıyordu. Sonra insanlar olayı çözdü ve artık viral reklam olmaktan çıkmış durumda. Şu an kimse etkilenerek paylaşmıyor.

Türk Hava Yolları İçin Düzenlenen Viral Reklam

Yine çok can alıcı ve yerinde bir örnek ise “İstanbul’da hoş bir kız olmak” isimli Samsung viralidir.

Samsung tableti video kayıt modunda arka cebine koyan bir kadının, arkasından kalçasını dikizleyen insanları kayda aldığı ve videoyu YouTube’a attığı kurgu aslında, Samsung tablet için düzenlenmiş bir viraldir.

İstanbulda Hoş Bir Kız Olmak | Samsung Tablet Viral Reklamı

 Reklam Kokan Eğlenceli Viral Şarkılar

Kliplerin bazıları gizli reklam yaparak bazıları da kendiliğinden yüksek paylaşım potansiyeline sahip olarak viral  olma özelliğini barındırıyor.

Mesela Batesmotelpro’nun gittigidiyor.com virali yaptığı Ah Anam Lahanam isimli şarkısını komik olduğu için dinleyebiliyoruz. Aynı şekilde benzer viral şarkıları, toplumda dinlemeye çekinsek de yalnız kaldığımızda, radyoda pop müzik dinlercesine tercih edebiliyoruz.

Bilirsiniz: Bir şarkının dinlenmesi için sözlerinin derin duygular içermesine gerek yoktur. Anlamını bilmediğimiz yabancı şarkılarda olduğu gibi bazen ritim, bazen müzik ve hatta sadece klip bile şarkıların yüksek dinlenme potansiyelini yaratabiliyor. Tıpkı bu sayfadaki viral reklam klipleri gibi. Bu şarkılar da viral ne demek sorusunun cevabını hakkıyla veriyor.

16 Yorum
  1. Ben halen daha viral ne demek anlamadım. Reklam reklamdır işte virali mirali mi var 🙂

    1. Reklam reklamdır ama reklamın da çeşitleri yöntemleri var değil mi? Viral reklam da bu yöntemlerden birisi. İlk etapta reklam olduğu belli olmayan içeriklere viral diyoruz

  2. Viral son dönemin en akılcı ve hızlı yayılan reklam türlerinde benim nazarımda. THY’nin de buna benzer bir Viral reklamı mevcut; dünyayı gezip sevgilisine evlenme teklifi yapan bir çocuk vardı. Gittigidiyor’a ait başka bir Viral daha mevcut ayrıca; Sevtab Erener’in Sevdam Ağlıyor şarkısı üzerinden yapılmış eğlendirici bir viral reklamdı 🙂 Makale için teşekkürler…

  3. bir gazetenin açtığı bir hikaye yarışmasına katıldım. kazandığım takdirde o gazetede yazar olma şansım doğacak. mailime bu hikayemin ekipler tarafından beğenildiğini söylemişler. şimdi bu hikayeni facebook da paylaş ve viral değerini birlikte görelim demişler. bu sonuca göre de döneceklermiş bana. ben paylaştım. fakat şimdi beğenileri mi baz alacaklar yoksa kaç arkadaşımın daha bu etkinliği paylaşarak yaymasını mı? ben neye tabi tutuluyorum şuan dersiniz 😀

  4. geçen aylarda istanbulda kar yağışında sokak köpeklerini ve kedilerini mağaza içinde bakan ve onlara yemek veren mağaza firması televizyonlara ve sosyal medyaya haber olmuştu işte viral reklam denen şeyin iyisi o dur işte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top