Sayfalar

Viral Ne Demek, Viral Reklam Nedir?

viral ne demekViral” kelimesinin tam Türkçe karşılığı olmadığı gibi anlam olarak: virüs aracılığıyla, virüs gibi yayılan, virüs özelliğinde demektir. Bu yazıda viral ne demek ve viral reklam nedir sorularını örneklerle yanıtladım.

Viral reklam çalışmalarının özelliğini hatırlarsak “viral ne demek?” sorusuna biraz daha somut cevaplar verebiliriz. Viral reklamlar, standart reklamlardan çok daha farklı yapıda ve genellikle “reklam değilmiş” gibidirler.

Viral Reklam Nedir?

Viral reklam, virüse benzetilen ve kendiliğinden yayılan bir çeşit reklam türüdür. Reklamın ilginç olması, haber değeri taşıması ve benzeri özelliklere sahip olması paylaşılmasını ve yaygınlaşmasını sağlar. Viral reklam uygulamasında asıl amacın ürünü tanıtmak değil de olayı anlatmak olduğu izlenimi verilir. Bu özelliği ile virüse benzetildiği için adı viral reklam olmuştur.

Viral reklam, ağızdan ağıza pazarlama (WOM) ile çok benzer bir yapıya sahiptir. En önemli farkı ise viral reklamların yaşam sahasının %99 internet olmasıdır.

Viral reklamın kullanım alanı: en çok video paylaşım siteleridir. Bununla birlikte twitter isimli sosyal paylaşım platformu da yapısı gereği viral reklam için çok etkili bir zemin olarak kullanılmaktadır. Twitter kurulum amacına baktığımız zaman twit atmak (cıvıldamak, dedikodu yapmak) zaten ağızdan ağıza yaymak anlamına da geliyor. Bunların dışında tüm sosyal paylaşım platformları yine viral reklamlar için uygun zeminlerdir.

Viral reklamlar firma veya kullanıcı tarafından kurgulanabilir. Bu örneği iki şekilde görebiliriz. Kullandığı ürün ile ilgili yaşadığı ilginç deneyimi paylaşan gönüllü kullanıcının oluşturduğu viral reklamlar ve firmaların kurguladığı izlemesi keyifli reklamlardan oluşur. Bazen kullanıcı tamamen tesadüf eseri viral reklamın oluşmasına da sebep olabilir. Bazı firmalar ise profesyonel ekiplere amatör kısa film çekip viral yapıda reklam oluşturmaları için para öder.

Bazen bir ileti, bazen de bir mesaj viral reklam özelliği gösterebilir. Teorik olarak viral ne demek anladık. Şimdi örneklerini inceleyelim.

viral örneğiViral Örneği

Eski sevgilisinin fotoğraf makinesini gittigidiyor.com ‘da satma kararı alan kızın intikam videosunu hepimiz biliyor olmalıyız.  İlk izlediğimizde bunun sadece bir intikam videosu olduğunu zannetmiştik değil mi? Oysa ki ortada satılan bir ürün vardı ve bu ürün için hiç tanımadığımız bir insanın seçtiği pazar doğrudan gittigidiyor.com adresiydi.

Verilmek istenen mesaj çok net değil mi? “İkinci el bir ürün satılacaksa gittigidiyor.com‘da satılır.” İntikam almak isteyen kız da gittigidiyor.com ‘u tercih etmişti. Yani biz, aldatılan kız Fulya’nın, eski sevgilisi Mert’ten nasıl intikam aldığını izlerken aslında gittigiyor.com ‘un reklamını izliyorduk, farkında bile değildik.

Youtube arama çubuğuna; “Aldatılan kız, Fulyanın İntikamı” yazdığınızda sevgilisinden intikam almak için eski eşyalarını gittigidiyor’da satan tepkili bir bayan görürsünüz. İşin aslı intikam değil gittigidiyor reklamı yapmaktır. En başarılı viral reklam örneklerinden biridir.

Aldatılan Kız Fulya | gittigidiyor.com viral reklamı

İşte En Popüler Viral Reklam Örnekleri:

Başka bir örnek ise THY tarafından düzenlenen fakat izleyenlerin romantik bir sevgili gördüğü “evlenme teklifi” videosudur. Bu video ilk başlarda “çılgın evlenme teklifi, sevgilisi için dünyayı gezen adam, en romantik evlenme teklifi” gibi aramalarda karşımıza çıkıyordu. Sonra insanlar olayı çözdü ve artık viral reklam olmaktan çıkmış durumda. Şuan kimse etkilenerek paylaşmıyor.

Türk Hava Yolları İçin Düzenlenen Viral Reklam

Yine çok can alıcı ve yerinde bir örnek ise “İstanbul’da hoş bir kız olmak” isimli Samsung viral reklamıdır. Samsung tableti video kayıt modunda arka cebine koyan bir bayanın arkasından kalçasını dikizleyen insanları kayda aldığı ve videoyu youtube’a attığı kurgu aslında: Samsung tablet için düzenlenmiş viral reklamdır.

İstanbulda Hoş Bir Kız Olmak | Samsung Tablet Viral Reklamı

 Reklam Kokan Eğlenceli Viral Şarkılar

Aşağıdaki kliplerin bazıları gizli reklam yaparak bazıları da kendiliğinden yüksek paylaşım potansiyeline sahip olarak viral reklam olma özelliğini barındırıyor.

Bu gibi eğlenceli şarkıları toplumda dinlemeye çekinsek de yalnız kaldığımızda radyoda pop müzik dinlercesine tercih edebiliyoruz. Bilirsiniz: bir şarkının dinlenmesi için sözlerinin derin duygular içermesine gerek yoktur. Anlamını bilmediğimiz yabancı şarkılarda olduğu gibi bazen ritim, bazen müzik ve hatta sadece klip bile şarkıların yüksek dinlenme potansiyelini yaratabiliyor. Tıpkı bu sayfadaki viral reklam klipleri gibi. Bu şarkılar da viral ne demek sorusunun cevabını hakkıyla veriyor.

Don Duran – Titre Bakalım – Sağlam Basıcan (Lassa – Kış Lastikleri)


Shez Long – Sağlam Yatıcan (Lassa – Yaz versiyonu)

 

Batesmotelpro – gitti gidiyor (Gittigidiyor.com)

Özellikle Batesmotelpro’nun yaptığı çalışmalar inanılmaz eğlenceli oluyor. Bu grubun reklam amaçlı olmayan şarkıları da youtube’da mevcut.

Bu ve benzeri viral reklam çalışmaları yaptırmak isteyen firmalar, amatör görünümlü profesyonel ekiplerden proje istiyor ve ciddi bütçe ayırabiliyor.

Yeni yazılarımı Instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️


BURADA YORUMUN DEĞERLİ
Binlerce HızlıAdam Takipçisi Yorumunu Merak Ediyor

, , , , , ,

16 Yorum = Viral Ne Demek, Viral Reklam Nedir?

 1. Hüso 2 Ocak 2016 at 16:07 #

  Ben halen daha viral ne demek anlamadım. Reklam reklamdır işte virali mirali mi var 🙂

  • Hızlı Adam 2 Ocak 2016 at 18:12 #

   Reklam reklamdır ama reklamın da çeşitleri yöntemleri var değil mi? Viral reklam da bu yöntemlerden birisi. İlk etapta reklam olduğu belli olmayan içeriklere viral diyoruz

 2. Hüso 2 Ocak 2016 at 18:10 #

  Viral reklamı anlatırken gittigidiyor örneği iyi oldu. teşekkürler

 3. musa 3 Şubat 2016 at 15:22 #

  Gittigidiyor.com örneği çok açıklayıcı ve iyi bir örnek oldu.

 4. Vahit Mutlu 8 Şubat 2016 at 16:33 #

  Viral son dönemin en akılcı ve hızlı yayılan reklam türlerinde benim nazarımda. THY’nin de buna benzer bir Viral reklamı mevcut; dünyayı gezip sevgilisine evlenme teklifi yapan bir çocuk vardı. Gittigidiyor’a ait başka bir Viral daha mevcut ayrıca; Sevtab Erener’in Sevdam Ağlıyor şarkısı üzerinden yapılmış eğlendirici bir viral reklamdı 🙂 Makale için teşekkürler…

  • Hızlı Adam 8 Şubat 2016 at 18:52 #

   Makaleye değer katan viral reklam örnekleriniz ve yorumunuz için teşekkür ederim

 5. PINAR 6 Mart 2016 at 06:37 #

  bir gazetenin açtığı bir hikaye yarışmasına katıldım. kazandığım takdirde o gazetede yazar olma şansım doğacak. mailime bu hikayemin ekipler tarafından beğenildiğini söylemişler. şimdi bu hikayeni facebook da paylaş ve viral değerini birlikte görelim demişler. bu sonuca göre de döneceklermiş bana. ben paylaştım. fakat şimdi beğenileri mi baz alacaklar yoksa kaç arkadaşımın daha bu etkinliği paylaşarak yaymasını mı? ben neye tabi tutuluyorum şuan dersiniz 😀

  • Hızlı Adam 6 Mart 2016 at 10:46 #

   Beğenilme, yorum sayısı ve paylaşılma. Hepsi bir arada değerlendirilecek olmalı.

   • PINAR 7 Mart 2016 at 04:02 #

    tşk ederim

 6. iş kurmak 25 Mart 2017 at 15:02 #

  geçen aylarda istanbulda kar yağışında sokak köpeklerini ve kedilerini mağaza içinde bakan ve onlara yemek veren mağaza firması televizyonlara ve sosyal medyaya haber olmuştu işte viral reklam denen şeyin iyisi o dur işte.

  • Hızlı Adam 25 Mart 2017 at 21:29 #

   Güzel tespit. Makaleye katkı sağladınız, teşekkür ederim

 7. ismail 26 Temmuz 2018 at 14:26 #

  bu makale ve yorumlar (benimki de dahil) gittigidiyor’un viral reklamı olabilir mi 🙂

  • Hızlı Adam 31 Temmuz 2018 at 09:53 #

   Net cevap vereyim: Amaç olarak hayır; sonuç olarak evet 🙂

 8. Emre Efe 2 Aralık 2018 at 08:10 #

  Başarılı bir yazı olmuş tebrikler 🙂

Bir cevap yazın


Bölüyorum ama…

Bu yazı ilgini çekmiş görünüyor.
Yeni yazılarımı Instagram’da duyuruyorum.