skip to Main Content

Kurumsal Şirket Nedir, Kurumsal Firma Olmak Ne Demek?

Kurumsal Şirket Nedir: İşleyiş süreçleri tek bir kişiye bağlı olmayan işletmelere kurumsal şirket denir. Kurumsal firmalarda yapılacak her iş önceden planlanmış, belirli kurallara, ilkelere veya kurum kültürüne bağlı olarak yapılır. Dolayısıyla her departmanın uzman bir yöneticisi veya çalışanları vardır. Çalışanlar neyi nasıl yapması gerektiğini önceden bilirler. Kurumsallaşmış şirketlerde personeller, tepedeki bir kişinin yönetimiyle değil, bağlı oldukları departmanın yönetimiyle çalışırlar. Bir kişinin eksikliği veya düşüncesi genel işleyişi değiştirmez.

Yukarıdaki tanıma göre, kurumsal firma/kurumsal şirketlerde denetim ve raporlama da söz konusudur çünkü yönetim varsa ölçümleme de vardır. Yapılan her işin ölçülebiliyor olması esastır. Bir örnekle açıklamak gerekirse:

Kurumsal Şirket İşleyiş Örneği

kurumsal şirket nedir

Kurumsal bir firmadan ürün çıkışı olacaksa bunun bir satış mı yoksa transfer mi olduğu önceden bilinir. Örneğin satış ise ürünü satın alan taraf adına hangi tarihte, ne kadar tutarda bir fatura kesileceği bilinir veya önceden hazırlanan kurallar bunu çoktan belirlemiştir. Firmadan kaç adet ürün çıkışı yapıldığı, hangi tarihte yapıldığı tek tek veya toplu olarak izlenebilir. Günlük veya dönem sonları toplam kaç adet işlem yapıldığı, bu işlemlerin sonuçları, işlemi yapan departmanlar ve hatta departmandaki x kişiye kadar raporlanabilir/rapor alınabilir.

Yukarıdaki örnek muhasebe, depo ve satış departmanlarını kapsayan bir örnekti. Kurumsal şirketlerde temizlikten pazarlamaya, sevkiyattan raporlamaya kadar her işin muhatabı olan bir kişi veya departman vardır.

“Kurumsal” kelimesinin TDK’daki karşılığı aşağıdaki gibidir.

Kurumsal ne demek: Değişik birim ve fonksiyonlarıyla bir kurumun niteliklerine tam anlamıyla sahip olan. (TDK)

Yine bu tanımları harmanlayarak şu sonuca ulaşabiliriz:

Kurumsal Firma Departmanlardan Oluşur

Kurumsal bir firmadan ürün alıp problem yaşadığınızda muhatabınız x bir şahıs değildir. Birebir destek alıyor olsanız bile karşınızdaki insanı marka sözcüsü olarak görebilirsiniz. Yani muhatabınız markadır. Örneğin, elektronik bir marketten cep telefonu alırken size satış yapan kişi, yarın bir gün olası problemlere karşılık teknik destek konusunda uzman olmadığı için sizi farklı bir uzman ile muhatap eder. Muhatap olduğunuz kişi de yüksek olasılıkla teknik servis departmanı çalışanı olur.

kurumsal firma

Aynı firmaya iş başvurusu yapmak isterseniz daha önce muhatap olduğunuz satıcıyla veya teknik destek personeliyle değil; bu defa insan kaynakları uzmanı ile muhatap olursunuz çünkü personel arayışı, personel değerlendirmesi veya işe alım süreçlerinde uzman olan departman insan kaynaklarıdır. Gördüğünüz gibi kurumsal şirketlerde her konuyla Haydar abi ilgilenmez:) Haydar abinin mutlaka bir uzmanlık alanı olmalı ve kendi alanındaki taleplere cevap vermelidir.

Şahıs Şirketi ile Kurumsal Şirket Arasındaki En Dikkat Çekici Farklar.

Kurumsal şirket yapısını az çok anlattık. Şimdi de şahıs şirketlerinde en sık gözlemlenen eksikliklerden bahsedelim. Bunu söylerken “şahıs şirketi kötüdür” şeklinde anlaşılmasın. Şahıs şirketleri de kurumsallaşma sürecine gidebilir ve daha büyük yapılara dönüşebilirler.

Şahıs şirketlerinde denetim yok denecek kadar zayıftır. Ölçümleme genellikle toplam kar-zarar, toplam ürün giriş-çıkışı gibi basit maddelerle incelenir. Çalışanların iş ve görev tanımları açık bir şekilde paylaşılmamıştır veya yoktur. Şahıs firmalarında genellikle gerçekçi ve profesyonel misyon ve vizyon yoktur. Kararlar uzman kişilerce yapılan toplantılarla değil, Haydar abinin o gün ki ruh haline göre alınabilir 🙂 Her departmanın bir yöneticisi değil bir yöneticinin birçok departmanı vardır.

Bünyamin Kapıcıoğlu

8 Yorum
  1. Yeni bir şirket açtım kurumsal olmayı düşünüyorum umarım başarırım çok departmanımız olmasa bile 2 yada 3 haydarımız var 😊bütün işlerim yeni olduğum için işler rayında gider

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top