skip to Main Content

Portfolyo Nedir, Nasıl Yapılır ve Ne Amaçla Kullanılır?

Portfolyo: Kişi veya kuruma ait çalışmaların tümüdür. Sözlük anlamıyla; evraklandırma, evrak çantası, döküman gibi anlamlara karşılık gelmektedir.

İş hayatınta portfolyo: Portfolyo; referanslar, yapılan iş ve deneyimler dosyası olarak da tanımlanabilir. CV’ye benzeyen yapısı, aslında CV’yi de içine alacak şekilde çalışmalarınızı daha kapsamlı açıklamaktadır.

Öğrenciler için portfolyo: Öğrencinin akademik hayatı boyunca veya belirli bir döneme ait çalışmalarını kronolik sırayla içeren,

portfolyo

Örneğin: İç mimarlık bölümü okuyan bir öğrencinin, öğrenim süresince yaptığı kapsamlı çizim, tasarım / ödev ve projeleri bir araya getirerek neler yapabildiğini sergiliyor olması güzel bir portfolyo çalışması olarak kabul edilir.

Portfolyo, kişiyi değerlendirmek isteyenler tarafından değerlendirmeyi kolaylaştıran ve sağlıklı karar vermelerine yardımcı olabilecek nitelikte bir araçtır.

Bu içeriği okumak yerine sesli dinlemeyi de tercih edebilirsin
Portfolyo nedir, nasıl oluşturulur?

Portfolyo Ne İşe Yarar?

Yapılan işlerin derlenip toparlanarak sunulabilir hale getirilmesi, iş görüşmeleri, iş başvurusu veya bireysel yetenek sergisi için kullanılabilir. Hatta bu güzel bir artıdır.

Firmaların sizi daha iyi tanımasını ve değerlendirmesini kolaylaştırdığı gibi kendi işlerinizde birer referans olarak kullanabileceğiniz çalışmalarınızı içerir.

Freelance iş fırsatlarını da kolaylaştıran portfolyalar, müşteri ile hizmet sunan arasındaki beklentiye cevap verebilme veya doğru kişi ile doğru işi yapabilme adına önemli ipuçları sağlar.

Örneğin: Doğum fotoğrafçısı arayışınız varsa; fotoğrafçının daha önceki çalışmalarını merak edersiniz. Dolayısıyla sizin de uzmanlık alanınızda iş teklifi yapmak isteyenler portfolyonuzu merak edebilir; incelemek isteyebilirler.

Portfolyo Nasıl Oluşturulur:

Basılı kitap, katalog şeklinde yapılabileceği gibi elektronik ortamda yapılması da mümkündür. Günümüzde referans çalışmaların elektronik ortama taşınması (e-portfolyo) sunumu ve arşivlemeyi kolaylaştırdığı gibi güncellemek için de daha uygun bir zemin sağlar. Portfolyoda kapak ve cv ekli olabilir. Hakkınızda birkaç cümlelik bilgi veya özgeçmiş yazısı da eklenebilir.

> Şeffaf dosyalardan oluşan bir klasör içine, yapılan çalışmaların çıktısını alıp eklemek, tipik bir portfolyo çalışmasıdır.

> Bununla birlikte dijital ortamda pdf, word, powerpoint sunumları hazırlamak da birer e-portfolyo örneğidir.

> Blog yazmak, web sitesi kurmak ve bu mecralarda yapılan çalışmaları sergilemek birer portfolyo çalışmalarıdır.

Portfolyo Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Arşive eklenecek çalışmaların, uzmanlık alanınızda veya hedeflediğiniz kariyer doğrultusunda hazırlanmış olması önemlidir.
 • Sunumu kolay olmalıdır
 • Yapılan çalışmaları detaylıca incelemeye fırsat verir yapıda olmalıdır
 • Her işi değil, en iyi yaptığınız işleri içeriyor olması daha sağlıklı olacaktır
 • Kendi gelişiminizi takip edebileceğiniz yapıda olmalıdır.
 • Değerlendirmede karşı tarafa kolaylık sağlayan ve ipuçları içerebilen yapıda olmalıdır.
 • Çalışmalarınız başka mecralarda kullanılmışsa, ödev veya proje olmaktan öteye geçmiş fiilen değerlendirilmişse; kullanım alanlarını belirtmelidir.

Eğitim Alanında Portfolyo Kullanım Amacı:

 • Öğrencinin kendi gelişimini takip edebilmesini sağlar.
 • Öğrencinin, eğitmenler tarafından gözlemlenebilmesini sağlar.
 • Zaman içinde katedilen mesafenin ölçümlenebilmesini ve yorumlanabilmesini sağlar
 • Öğrencinin teori ile uygulama arasındaki farkını ortaya koyar. Öz eleştiri ve dış eleştirilere imkan verir
 • İleride tekrar ve geçmişe dönük analiz yapmaya imkan sağlar
 • İş dünyasına ilk adımını kolaylaştırır. İş görüşmelerine artı değer katar

Zamanı ve enerjisi olan her öğrencinin portfolyosunu oluşturmaya başlaması, kariyeri için ilk adım niteliğindedir. Aynı şekilde çalışan kişilerin de kendi arşivlerini oluşturması, kariyer gelişimi ve daha başarılı işler için önemli bir aksiyon olacaktır.

HızlıAdam | İş Dünyasında Rekabet Hız İster

11 Yorum
 1. Bak bu işime yaradı admin. Eline sağlık. Portfolyo hazırmaya başladım bile 😉

  1. Bana dönüş yapabilir misiniz rica etsem. Bi konu hakkında bilgi almak istiyorum.yardimci olursanız çok sevinirom

 2. size katılıyorum. her insanın belirli bir portfolyosu olmalı. özellikle elektronik ortamda hazırlanan portfolyolar iş başvurularında daha etkili olabilir bence

 3. Üstadım çok güzel bir açıklama olmuş, sayende webtasarımı nasıl şekillendireceğim konusunda yardımcı oldunuz. Bundan sonra takipdeyim 🙂 Yorumlarınıza ayrıca abone oluyorum ^

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top