skip to Main Content

Slogan Bulma Tavsiyelerim | Fikrin Doğuşu

Slogan: Öz mesajdır. İyi bir slogan bulmak, verilmek istenen mesajı en kısa cümleyle, akılda kalıcı bir şekilde ileterek mümkündür. Öyleyse sloganın iki belirgin özelliğinden bahsedebiliriz.

Daha detaylı tanım için bakınız: Slogan Nedir?

 1. Doğru mesajı vermeli
 2. Akılda kalmalı

Öyleyse doğru mesaj maddesinden başlayarak slogan bulma konusunda fikir alışverişi yapalım.

Slogan Bulma İçin Doğru Mesaj

slogan bulmak

Bir markamız var ve halka arz ediyoruz. Markamızın faaliyet alanına göre de çeşitli rakiplerimiz var. Her marka gibi bizim de kendimize has yönlerimiz/yöntemlerimiz olmalı (Muhtemelen büyük ya da küçük farklarımız var).

Hizmet farkı, ürün farkı, fiyat farkı gibi önemli farklardan bahsediyorum. Örneğin ayakkabı markası olarak pazara nüfus etmeye çalışıyorsak Nike Air Force modelinin birebir aynısını veya Kemal Tanca’nın x bir modelini aynı şekilde, aynı fiyatta, aynı şartlar altında sunmuyoruz değil mi? Bizim ayakkabı markamızın farklı modelleri, farklı fiyatları olduğu kesin. Öyleyse bizim yarattığımız farkın da bir açıklaması olmalı. İşte bu açıklamanın en önemli iletim aracı slogandır.

Bu anlattıklarımdan yola çıkarak, iyi bir slogan bulmak için markamızı iyi tanımamız gerektiği sonucunu çıkarabilir miyiz? Kesinlikle!

[Bu arada markamızın adı da, Janglı olsun. Anlamsız bir ses sadece. Janglı Ayakkabı Üretim A.Ş]

Cevap Bulması Gereken Sorulardan Bazıları

 • Nasıl faydalar sağlıyoruz?
 • Nasıl değer katıyoruz?
 • Farkımız ne?
 • Güçlü yönlerimiz neler?
 • Şaşırtan yönlerimiz var mı?
 • Ne kadar inanıyoruz, ne kadar iddialıyız?

Bu gibi sorulara cevap bulmak markamız için slogan bulma konusunda bize yardımcı olacaktır. Ayakkabı örneğinden devam edersek, tasarım olarak alışılmış modeller üretiyoruz ama tam ortopedik olduğunu varsayalım. Öyleyse bu marka için “farklı tasarım” sıfatlaması yapmak uygun olur mu? Dikkat edin: güzel olur mu? demiyorum; etik olur mu diye sormuyorum. Evet, “farklı” sıfatı her zaman dikkat çekicidir. Muhtemelen güzel bir slogan için uygun kelimedir ancak gerçekten bizi (ayakkabı markamızı) ifade etmiyorsa hiç bir işe yaramayacaktır. Müşteriler bir süre sonra hiç de farklı tasarımlara sahip olmadığımızı zaten görecektir. Peki biz bu üretimleri yaparken farklı tasarımlarla ön plana çıkmayı mı yoksa ortopedik olmasından kaynaklı olarak sağlıklı yönümüzle ön plana çıkmayı mı hedeflemiştik?

Cevap basit: Her zaman görmeye alışık olduğumuz modellere çok yakın ürünler tasarladığımız halde ayakkabı pazarına girmeyi düşündüğümüze göre tasarım farklılığı ile dikkat çekmeyi amaçlamadığımız kesin! Öyleyse kendimizi daha doğru ifade etmeliyiz çünkü bu pazara girerken bir amacımız vardı. Amaç amaç amaç…. İşte bunu unutmak ölümcül bir hata olur. Örneğimize göre biz ortopedik ayakkabı üreterek pazara girmek istedik ve vurgulamamız gereken yön daha çok sağlık, konfor ile ilgili olmalı.

Hayal ürünü olan ayakkabı markamız üzerinden devam edelim.

“Farklı” kelimesini de çok sevdik. Bunu kullanacağız çünkü bir şeyleri gerçekten farklı yaptığımıza inanıyoruz. Mesajımızı da bu fark üzerine kurmak istiyoruz. “Farklı Tasarım” sloganını eledik gitti. Hmm… başka ne olabilir? Ortopedik yapıyoruz, insanların ayaklarını rahatsız etmiyoruz, sağlıklıyız, rahat ettirmek için varız… Eee? İnsanlar bizim ayakkabılarımızı giydiğinde, kullandığında daha farklı hissedecek, rahat olacak. Bi’saniye-bi’saniye. Ne dedik? “İnsanlar bizim ayakkabılarımızı giydiğinde, kullandığında daha farklı hissedecek, rahat olacak.” Bakın fikir geliyor sessiz olun 🙂 “Farklı hissedecek” dedik. İşte bu!

Ayakkabı Markamız: Janglı
Sloganımız: Farklı Hissettirir

Bulduğumuz slogan ilk bakışta çok basit görülebilir. “Bu mudur yani?” demiş olabilirsiniz. Evet, aslında yapmamız gereken bu kadar basit bir işlem. Neden mi? Akılda kalıcı olmaktan bahsetmiştik. Bu konuyu da ikinci başlıkta inceleyelim

Akılda Kalıcı Slogan Bulmak İçin

Bir çok marka danışmanı, reklam danışmanı, reklam metin yazarı –veya art direktör mü demeli bilmiyorum– bu konuda yanılıyor ki Türkiye’de kaliteli slogan sayısı çok az. Şuan için yetersiz diyebiliriz. Bana göre yapılan en büyük hata: edebiyat eseri üretircesine slogan aramak.

“Öyle bir slogan yazmalıyım ki, derin manalar içermeli, şifreleri olmalı ya da mükemmel bir hikayesi olmalı” düşüncesiyle vaktini boşa harcayıp vasatın bir tık üstünde slogan üreten ajanslar yok değil!

İddialı olmak adına klişeleri zorlayan ajansları veya bireyleri; ürettikleri olumsuz örnekleri unutun gitsin.

Akılda kalıcı slogan için bilinen en iyi iki yöntemi zorlamanızı tavsiye ederim.

 1. Ses benzerliği, kafiye ile slogan üretmek (Örnek: Çakar çakmaz çakan çakmak | TOKAI)
 2. Oldukça yalın ve kısa slogan üretmek (Örnek: Kirlenmek güzeldir | OMO)

İşte bu iki maddeye veya sadece birine doğru mesajı giydirebilirseniz en iyi sloganı bulmuşsunuz demektir. Şimdi bunu yeniden düşünün ve markanızı/ürününüzü en iyi ifade eden sloganı hemen bulun. Zihnimiz açılsın diye birkaç örnek paylaşayım.

 

Ses Benzerliği Olan / Kafiyeli Slogan Örnekleri

Arçelik Demek Yenilik Demek | Arçelik

Kek Dünyasında Tek | Ülker Dankek

Tamekse Koy Sepete | Tamek

Sağlamsa Lassa | Lassa

Fabrikadan Halka Hepsi İyi Marka | ŞOK

Yeni Stil O | Fiat Stilo

 

Yalın ve Kısa Slogan Örnekleri

Önce Güven | Bosch

Bir Dünya Markası | Beko

Hayat Paylaşınca Güzel | Turkcell

Yaşamın Renkleri | CNBC-e

Görev Tamam | Ford Ticari Araçları

Yola Gelmeyenlere! | Greyder

Örneklerde gördüğünüz gibi her marka kendine güvendiği konuda akılda kalıcı bir mesaj vermeye çalışmış. Slogan örneklerinden bazıları bizzat markanın ana sloganı; bazıları ise alt ürünlerin sloganı. Neticede halka arz edilen ürün, hizmet her neyse ona uygun mesaj için uygun sloganlar bulunmuş. Siz de markanız veya markanıza ait ürünler için bu yazıdan feyz alabilir, danışabilir veya bu yazı altında yorum yaparak fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.

Bünyamin Kapıcıoğlu | Hipnotik Metin Yazarı

6 Yorum
 1. bu sene firmamızın 25 inci yılını kutluyoruz 25 yıl için slogan bulamıyorum yardımlarınızı bekliyorum

  1. İnanın tüm bu yazıları yardımcı olabilmek için yazıyorum ama spesifik isteklere çözüm üretmek, şöyle yorumlarımı kontrol ederken “dur şuna da 5 dakikada çözüm üreteyim” diyebileceğim kadar kolay bir iş değil. Buna mesai ayırmam lazım. Maalesef öyle bir vaktim yok şu sıralar.

 2. Bende yeni bloğumda “Öğrendiklerimi Paylaşıyorum” sloganını kullanmaya başladım. Ama alternatif fikirlere açığım. Önerisi olan?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top