skip to Main Content

Beden Dili Nedir, Beden Dilimiz Neler Söylüyor?

İletişimde en etkili faktör beden dilidir. Öyle ki bilim adamları ve beden dili araştırmacıları tarafından yapılan araştırmalar aşağıdaki istatistikleri ortaya koymuştur. Beden dili nedir, neden bu kadar önemlidir? İşte bu sorunun cevabı aşağıdaki istatistiklerde gizli.

İletişimi Etkileyen Faktörler:

Sözcükler (%10)
Vurgu ve ses tonu (%30)
Beden dili(%60)

Beden Dili Nedir ?

beden diliBeden dili genel anlamıyla fiziksel duruş, jest ve mimiklerimizin karşımızdakine (alıcıya) ilettiği mesajdır. Yüzümüzün tüm kas hareketleri mimiklerimizi oluştururken, el-kol ve bacak hareketlerimiz jestleri oluşturuyor. Bununla birlikte komple duruşumuz (oturma şekli, omuzların duruşu, pozisyonumuz vb) beden diliyle kurduğumuz iletişimdir.

Diğer bir tanım ile beden dili kendimizi daha iyi ifade edebilmek için sözcüklerimizi vücut hareketlerimizle destekleyerek duygu ve düşüncelerimizi en iyi şekilde aktarmaktır.

Beden dili neler söyleyebilir:

    Aslında beden dili hemen hemen herşeyi söyler. Özellikle içinde bulunduğumuz ruh halini çok iyi özetler. Konuyu çok uzun tutup sizi sıkmadan birkaç örnek vermek gerekirse. Kolları göğüs hizasında iliştirmek iletişime kapalılık, kendini korumaya(savunmaya) ihtiyaç duyduğumuz anlarda bilinçli yada bilinçsiz en sık yaptığımız hareketlerden biridir. Başka bir örnekle konuşma esnasında gözleri kısmak: Bu eylem karşımızdakinin dediğini daha iyi anlayabilmek için zamana ihtiyaç duyduğumuzu gösterir. Gözlerimizi hafif kısarak düşünür ve karşımızdakinden zaman istemiş oluruz.

—Beden diliyle ilgili daha detaylı yazılar paylaşacağız.— E-mail abonesi olarak bizi takip edin | Hızlı Adam  —

Beden Dilinde Sağlık ve Estetik Duruş:

Sağlıklı bir vücuda sahip insanların beden dilini daha etkili kullandığı gözlemlenmiştir. Özellikle güzel bayanların iş görüşmelerinde daha başarılı olduğu gizlenmeyen bir gerçektir. Bu durum erkekler için de geçerli. Hatta bazı insanların beden dilini daha etkili kullanabilmek için estetik cerrahi operasyonlar yaptırdığı özellikle ünlülerde duymaya alışık olduğumuz bir durumdur.

Magazin programlarında bayan ünlülerin, yağ aldırma operasyonu, botoks, silikon, dudak estetiği ve dolgu yaptırdığını; erkek ünlülerin de burun estetiği, saç ekimi, cilt bakımı ve hatta lazer epilasyon yaptırdığını sık sık duyarız. Tüm bu estetik cerrahi operasyonlar ünlüler için güzel görünmekten daha fazlasını ifade eder.  Çünkü: Ünlüler sürekli sahnelerde, göz önünde olduğu için beden dillerini kusursuz kullanmaya çalışırlar.

Beden Dili Nerelerde Kullanılır:

Sözcüklerle iletişim kurup kurmamak bizim tercihimizken beden dili gizlenemez bir mesajdır. Yanıltıcı olabilir fakat kesinlikle sessiz kalamaz. Dolayısıyla beden dilinin tercihe bağlı kullanım alanı yoktur. Put gibi hareketsiz durmamız bile bir mesaj veriyordur (seni umursamıyorum, birşey deniyorum, protesto ediyorum gb) birçok anlam ifade edebilir. Örneğin, Gezi Eylemlerinde 18 Haziran 2013 tarihinde performans sanatçısı Erdem Gündüz’ün başlattığı hareketsizlik eylemi “Duran Adam”  hiçbir ifade kullanmadan toplumsal mesaj vermeyi başarmıştır. (Doğru veya yanlış tartışmıyorum. Neticede mesaj vermiştir)

Bünyamin Kapıcıoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top