skip to Main Content

Slogan Nedir, Slogan Oluşturma Teknikleri?

 

Slogan nedir: Slogan, bir kişi veya kuruluşun (firma, sektör, vakıf vs) marka değeri oluşturmaya yönelik mesajıdır. İyi bir slogan, markanın misyon ve vizyonuyla bağdaştırılmış, markayı simgeler nitelikte olmalıdır.

slogan nedir-slogan oluşturma

Slogan; markanın hatırlanabilir olması için de çok önemlidir. Aynı zamanda slogan; orjinalliği ve etkileyici olmayı hedefler. Başarılı markalar (bu bazen birey de olabilir) kaliteli sloganlar ile ön plana çıkmıştır. Marka değerini besleyen ve rakipler arasında fark yaratmayı sağlayan slogan nasıl olmalıdır?

İyi Bir Sloganın Özellikleri:

Orjinal: Sıradan olmayan bir cümle olmalıdır. Örneğin birçok market “alışverişin güvenilir adresi” sloganını kullanır. Bu slogan başarılıdır fakar herkes tarafından kulanıldığı için alıcıda anlam ifade etmez. Klişedir. Öte yandan Migros’un sloganına bakarsak daha orjinaldir: “Alışverişin en keyiflisi”

Kalıcı: Süreklilik arz etmelidir. Bu yüzden markanızı en iyi temsil edecek cümleyi bulmalı ve kalıcı olmasını amaçlamalısınız. Örneğin mavi jeans “çok oluyoruz” sloganını çok iyi konumlandırmıştır.

Hafızada kalan: Telaffuzu zor cümlelerden oluşmamalıdır. Tek okunuşta akılda kalabilecek yalın bir slogan sürekli hatırlanmanızı ve anılmanızı sağlar. Örneğin Turkcell’in “Hayat Paylaşınca Güzel” sloganı basit yapısı sayesinde herkesin hafızasına kazınmış durumdadır.

Kısa: Bir – Dört (1-4) kelimeden oluşan sloganlar en etkili sloganlardır. Akılda kalması yönünden de önemlidir. Özellikle bu kurala uyan birsürü başarılı firma ve birçok örnek mevcuttur. Pirelli: Kontrolsüz güç; güç değildir, HSBC: Dünyanın yerel bankası, Bosch: Önce güven vb sloganlar kısa sloganın başarısına örnektir

İddialı: Albenisi olması için iddialı olması da önemlidir. Rekabetin kızışık olduğu piyasada iddialı ürün ve kişiler tercih sebebi olabilir. Örneğin Audi’nin “Teknoloji ile bir adım önde” sloganı iddialı ve başarılı bir slogandır

Gerçekçi: Olması imkansız vaatlerde bulunan sloganlar hiç iyi geri dönüş sağlamaz. Firmanın yaptıklarına ve yapabileceklerine uygun slogan seçimi başarılı slogan oluşturmak adına önemli bir etkendir. Örneğin Avea’nın “şimdi konuşma zamanı” sloganı ekonomik operatör olma özelliği ile iyi bağdaştırılmış başarılı bir slogandır.

Birden Fazla Slogan Nedir? Slogan Örnekleri

Bir kişi veya kurumun kısacası markanın birden çok sloganı da olabilir. Marka adına bir slogan, marka altındaki ürünleri için de birer slogan belirlenebilir. Bu konuda en başarılı bulduğum firma Turkcell’dir. Her sloganı ustaca seçilmiş, hafızalara yer etmiş ve dilden dile dolaşmıştır. “Hayat paylaşınca güzel”, “Turkcelle bağlan hayata” gibi birden fazla ve her biri başarılı sloganlar konuya örnek verilebilir.

Mesela:

Şuanda ziyaret ettiğiniz web sitesinin sloganı da bu kriterler doğrultusunda belirlenmiştir. Daha hızlı kariyer yapmanızı, daha hızlı para kazanmanızı ve rakiplerinize fark atmanızı amaçlayan/öğütleyen hizliadam.com’un sloganı “Rekabet Hız İster” cümlesiyle oluşturulmuştur. Yardımcı sloganları ise:

 • Türkiye’ni En Hızlı Pazarlama Bloğu
 • İş Konulu Niş Blog

[Slogan Nedir, Slogan Oluşturma Teknikleri?]

Bünyamin Kapıcıoğlu

15 Yorum
 1. yine yaptın şovunu bünyamin 🙂 rekabet hız ister. seni yakalamak da öle valla:)

  1. İlk sloganım “rekabet hız ister” olmuştu. Sonrasında bu tanımı biraz daha anlaşılması kolay hale getirmek için “iş dünyasında rekabet hız ister” şeklinde güncelledim. Marka olmak için iyi bir slogan ve vizyonumla da uyumlu. Ancak bloğun yayın alanıyla ilgili çok fazla ipucu veremiyor, yeterince basit değil ve iddiası yok. Bu olumsuzluklardan dolayı daha standart (belki birileri için klişe ama pragmatik bakarsak etkili olacağına inandığım) “Türkiye’nin En Hızlı Pazarlama Bloğu” sloganını kullanmaya başladım. Sık sık slogan değiştirmek sağlıklı mı derseniz aslında deneme yanılma sürecinde olduğumu da söyleyebilirim. Tam oturana kadar ana slogan ve çevresinde dolaşan yardımcı sloganlar ile bu süreci sağlıklı tamamlamaya çalışıyorum.

   İlginize teşekkür ederim

 2. Makale içeriği gayet güzel ancak redaksiyona ihtiyacı var, ücretsiz destek verebilirim, başarınızın devamını dilerim.

 3. bakarmısnız bünyamin bey ben dershanem beyaz kurs için bir slogan arıyorum bişey önerebilirmisiniz.

  1. Merhaba Burak Bey,

   Bu iş böyle 2-3 dakikada birine çözüm üretecek kadar basit bir iş değil bence 🙂 Çocukluk arkadaşım yeni açacağı işletme için benden isim-slogan istedi, yaklaşık 1 ay çalışmak zorunda kaldım. Dolayısıyla, pat diye bir çözüm öneremem size. Eğer slogan alternatifleriniz belliyse onları söyleyin, eleştireyim mesela.

   1. poser hazırlamam gerek sadece bu akşam ve yarına kadar vaktim var lütffen doğa ve melodinin uyumuyla ilgili bir slogan hazırlarmısın lazım acill destek olurmusunuz lütffen acilllll

 4. Fabrikada, makinalara yapılan/yapılacak bakımının getireceği katma değere yönelik bir slogana ihtiyacım var. YARDIM

  1. Eğer benden yardım istiyorsanız, bunun böyle bir yorumu cevaplarken gözlerimi hafif tavana çevirip 10 saniye düşündükten sonra yanıtlayabileceğim bir istek olmadığını söylemeliyim. İçime sinecek, bulabileceğimin en iyisi buydu sanırım diyebileceğim bir slogan üretmek için en az 3 güne; en sağlıklısı 2 haftaya ihtiyacım var. Dolayısıyla bu tür yardım isteklerine sadece profesyonel (ücretli) destek veriyorum. İletişim sayfasındaki bilgilerle bana ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top