Sayfalar

Slogan Nedir, Slogan Oluşturma Teknikleri?

slogan nedir?

Slogan nedir: Slogan, bir kişi veya kuruluşun (firma, sektör, vakıf vs) marka değeri oluşturmaya yönelik mesajıdır. İyi bir slogan, markanın misyon ve vizyonuyla bağdaştırılmış, markayı simgeler nitelikte olmalıdır.

Slogan; markanın hatırlanabilir olması için de çok önemlidir. Aynı zamanda slogan; orjinalliği ve etkileyici olmayı hedefler. Başarılı markalar (bu bazen birey de olabilir) kaliteli sloganlar ile ön plana çıkmıştır. Marka değerini besleyen ve rakipler arasında fark yaratmayı sağlayan slogan nasıl olmalıdır?

İyi Bir Sloganın Özellikleri:

Orjinal: Sıradan olmayan bir cümle olmalıdır. Örneğin birçok market “alışverişin güvenilir adresi” sloganını kullanır. Bu slogan başarılıdır fakar herkes tarafından kulanıldığı için alıcıda anlam ifade etmez. Klişedir. Öte yandan Migros’un sloganına bakarsak daha orjinaldir: “Alışverişin en keyiflisi”

Kalıcı: Süreklilik arz etmelidir. Bu yüzden markanızı en iyi temsil edecek cümleyi bulmalı ve kalıcı olmasını amaçlamalısınız. Örneğin mavi jeans “çok oluyoruz” sloganını çok iyi konumlandırmıştır.

Hafızada kalan: Telaffuzu zor cümlelerden oluşmamalıdır. Tek okunuşta akılda kalabilecek yalın bir slogan sürekli hatırlanmanızı ve anılmanızı sağlar. Örneğin Turkcell’in “Hayat Paylaşınca Güzel” sloganı basit yapısı sayesinde herkesin hafızasına kazınmış durumdadır.

Kısa: Bir – Dört (1-4) kelimeden oluşan sloganlar en etkili sloganlardır. Akılda kalması yönünden de önemlidir. Özellikle bu kurala uyan birsürü başarılı firma ve birçok örnek mevcuttur. Pirelli: Kontrolsüz güç; güç değildir, HSBC: Dünyanın yerel bankası, Bosch: Önce güven vb sloganlar kısa sloganın başarısına örnektir

İddialı: Albenisi olması için iddialı olması da önemlidir. Rekabetin kızışık olduğu piyasada iddialı ürün ve kişiler tercih sebebi olabilir. Örneğin Audi’nin “Teknoloji ile bir adım önde” sloganı iddialı ve başarılı bir slogandır

Gerçekçi: Olması imkansız vaatlerde bulunan sloganlar hiç iyi geri dönüş sağlamaz. Firmanın yaptıklarına ve yapabileceklerine uygun slogan seçimi başarılı slogan oluşturmak adına önemli bir etkendir. Örneğin Avea’nın “şimdi konuşma zamanı” sloganı ekonomik operatör olma özelliği ile iyi bağdaştırılmış başarılı bir slogandır.

Birden Fazla Slogan Nedir? Slogan Örnekleri

Bir kişi veya kurumun kısacası markanın birden çok sloganı da olabilir. Marka adına bir slogan, marka altındaki ürünleri için de birer slogan belirlenebilir. Bu konuda en başarılı bulduğum firma Turkcell’dir. Her sloganı ustaca seçilmiş, hafızalara yer etmiş ve dilden dile dolaşmıştır. “Hayat paylaşınca güzel”, “Turkcelle bağlan hayata” gibi birden fazla ve her biri başarılı sloganlar konuya örnek verilebilir.

Mesela:

Şuanda ziyaret ettiğiniz web sitesinin sloganı da bu kriterler doğrultusunda belirlenmiştir. Daha hızlı kariyer yapmanızı, daha hızlı para kazanmanızı ve rakiplerinize fark atmanızı amaçlayan/öğütleyen hizliadam.com’un sloganı “Rekabet Hız İster” cümlesiyle oluşturulmuştur. Yardımcı sloganları ise:

 • Türkiye’ni En Hızlı Pazarlama Bloğu
 • İş Konulu Niş Blog

[Slogan Nedir, Slogan Oluşturma Teknikleri?]

Bünyamin Kapıcıoğlu

Yeni yazılarımı Instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️


BURADA YORUMUN DEĞERLİ
Binlerce HızlıAdam Takipçisi Yorumunu Merak Ediyor

, , , , , , , , , , , , ,

10 Yorum = Slogan Nedir, Slogan Oluşturma Teknikleri?

 1. foto_sair_blog 2 Temmuz 2014 at 14:23 #

  yine yaptın şovunu bünyamin 🙂 rekabet hız ister. seni yakalamak da öle valla:)

 2. Anonim 2 Ocak 2016 at 19:31 #

  Aynı tat uygun fiyat

 3. Anonim 7 Ocak 2016 at 15:54 #

  Lays

 4. Vahit Mutlu 7 Şubat 2016 at 21:05 #

  Sitenizin sloganı da gayet sağlam ve marka bir slogan olmak için çok uygun.

  • Hızlı Adam 8 Şubat 2016 at 12:16 #

   İlk sloganım “rekabet hız ister” olmuştu. Sonrasında bu tanımı biraz daha anlaşılması kolay hale getirmek için “iş dünyasında rekabet hız ister” şeklinde güncelledim. Marka olmak için iyi bir slogan ve vizyonumla da uyumlu. Ancak bloğun yayın alanıyla ilgili çok fazla ipucu veremiyor, yeterince basit değil ve iddiası yok. Bu olumsuzluklardan dolayı daha standart (belki birileri için klişe ama pragmatik bakarsak etkili olacağına inandığım) “Türkiye’nin En Hızlı Pazarlama Bloğu” sloganını kullanmaya başladım. Sık sık slogan değiştirmek sağlıklı mı derseniz aslında deneme yanılma sürecinde olduğumu da söyleyebilirim. Tam oturana kadar ana slogan ve çevresinde dolaşan yardımcı sloganlar ile bu süreci sağlıklı tamamlamaya çalışıyorum.

   İlginize teşekkür ederim

 5. zerda 27 Mart 2016 at 22:40 #

  hiç bi işe yaramadı

 6. mürüvvet nur deger 19 Nisan 2016 at 20:10 #

  Slogan nı çok güzel Gercektenmi evet

 7. Kayıhan İlter YILMAZ 8 Mayıs 2016 at 11:33 #

  Makale içeriği gayet güzel ancak redaksiyona ihtiyacı var, ücretsiz destek verebilirim, başarınızın devamını dilerim.

Bir cevap yazın


Bölüyorum ama…

Bu yazı ilgini çekmiş görünüyor.
Yeni yazılarımı Instagram’da duyuruyorum.