skip to Main Content

En Etkili Satış Teknikleri

Herkes iş kurmak ve işini büyütmek için satışlarını artırmak istiyor. Çoğu insan, faaliyete geçmek daha uygun maliyetli olduğundan online işleri tercih ediyor.

Bu makalede işletmelerin satışlarını ve karlarını artırmak için uygulayabilecekleri en etkili 25 satış tekniğinden bahsettik. Unutmayın, satış hacmini arttırmak yeterli değildir. Aynı şekilde karı da artırmalısınız.

 

Satış tekniği 1: İçerik pazarlamadan faydalanın

satış personeli

Önemli olan karar vericiyi aramak değildir. Önemli olan sizi arayacak bir karar vericinizin olmasıdır. -Jeffrey Gitomer

Birkaç sene önce satacak ürününüz veya hizmetiniz olduğunda haberlerin yayılması için ne yapıyordunuz? Basın bültenleri, televizyon reklamları, gazete reklamları, soğuk temas, banner reklamlar, ilan panoları, tabelalar ve diğer reklam araçlarından faydalanıyordunuz.

Bugün insanlar her gün karşılaştıkları binlerce pazarlama mesajını önemsemiyorlar. İnternet kullanımının ve insanların farkındalığının artmasıyla bütün bu geleneksel pazarlama yaklaşımları günden güne zayıflamaya başladı.

Bağlantılı pazarlamayı benimseyen insanlar içerik pazarlamasının gücünü kavramış durumda. Geleneksel pazarlama yöntemleriyle karşılaştırıldığında içerik pazarlama ilgisiz kitleleri ürününüze veya hizmetinize itmiyor.

İçerik pazarlamanın avantajlarından bazıları:

Ön yeterliliğe sahip potansiyel müşteriler

Daha düşük pazarlama maliyetleri

Daha yüksek dönüşüm oranı

Daha yüksek müşteri tatmini

Daha düşük müşteri kazanç oranı

İçerik pazarlamayı sadece avantajları için benimsememelisiniz. İçerik pazarlama zaman almasına rağmen çok işe yarayan bir yöntemdir ve muhtemelen gelecekte işe yarayacak tek pazarlama tekniği olacak.

 

Satış tekniği 2: Upsell tekniğini etkili bir biçimde kullanın

Upsell tekniği bir müşteriyi daha pahalı olanı satın almaya ikna etmektir. Upsell tekniğini kullanmazsanız, hazır paraya hayır demiş olursunuz. “Yemeğinizin yanına patates kızartması da ister misiniz?” sorunu kaç kere duydunuz veya bir şey satın aldığınızda kaç kere başka bir ürün için indirim aldınız?

Upsell tekniği satışları arttırmak için oldukça etkili bir yoldur. Bir kere ürün alan müşteriye ek satış yapmak daha kolaydır.

İnternet üzerinden iş yapanların birçoğu affiliate pazarlamacılara %100 komisyon veriyor. Affiliate pazarlamacılar ürün alan müşterilere, ek bir lüks ürün sunuyorlar. İşte bu nedenle bir sürü insan online ürünlere daha çok para harcıyor.

 

Satış tekniği 3: Talebi olan bir ürün yaratın

Arz daima talebin peşinden ortaya çıkar. – Robert Collier

Bu düz mantıktır. Müşterilerin gerçekten ne istediğini anlayın. Pazarda potansiyel müşteriye çözüm sunan bir ürün var mı? Yoksa hemen sunun.

Bir ürün veya çözüm varsa, müşterinin ihtiyaçlarını daha iyi karşılamanın yollarını düşünün. Daha kaliteli bir ürün sunabilirsiniz. Ürününüzü daha çekici hale getirmek için ufak değişiklikler yapabilirsiniz.

 

Satış tekniği 4: Akıllı fiyatlandırma önemlidir

Barış bile, büyük ücretlerle satın alınır. -Benjamin Franklin

Varlıklı bir insan olarak dünyaya gelmeyen çoğu insan alışveriş yaparken fiyat karşılaştırması yapar.

Herkesin ihtiyacını karşılayan harika bir ürününüz olabilir. Ancak fiyatınız rakibinize göre yüksek olursa, Apple olmadığınız sürece satışlarınızı arttıramazsınız.

Ürününüzü fiyatlandırmak için 5 strateji

Pazar araştırması yapın ve rekabetçi fiyatlandırmayı öğrenin. Bu bilgiyi aklınızda tutarak ister daha fazla özelliği olan bir ürün geliştirin ve daha yüksek fiyatlandırın, ister aynı kalitede bir ürün geliştirin ve daha düşük fiyatlandırın.

Yüksek fiyat “yüksek kalite” hissi uyandırır çünkü insanlar fiyatı yüksek olan bir ürünün kalitesinin daha iyi olduğunu düşünürler. Ürününüzün fiyatı yüksekse, müşterilerin beklentilerini karşılamaya hazırlıklı olun.

Benzer şekilde düşük fiyat düşük kalite algısı yaratır. Fiyatları yüksek tutmanın en iyi yolu müşterilere daha çok şey sunmaktır.

Bir ürünün fiyatı “algılanan değer” ile orantılıdır. Ürününüz rakip üründen daha üstün olursa, ürününüzü daha yüksek fiyata satabilirsiniz.

Fiyat “algılanan marka değeri” ile orantılıdır. Ürününüzün marka değeri varsa, insanlar ürünleriniz veya hizmetleriniz için daha yüksek fiyat öderler.

Ürününüz müşterinin ödeyeceği paraya değsin.

 

Satış tekniği 5: Müşteri ödül programı yaratın

Ödül programınızın olması için en iyi 500 şirket arasında yer almanıza gerek yok. Müşterilerin indirimler alabileceği ve müşterileri tatmin edebilecek küçük ödüllerin sunulduğu bir program yaratabilirsiniz.

Bir yıllık müşterilere ikinci yılın ilk alışverişinde %50 indirim

Hediyeler ve indirimler almak için puanlar toplamak

100 TL üzeri alışverişlerde %10 indirim

Ne demek istediğimi anladınız.

 

Satış tekniği 6: Reklam gerekli bir şeytandır

Dergi, insanları reklamı okumaya ikna eden basit bir araçtır. –James Collins

Birçok insan reklamcılığı ürünü herhangi bir şekilde satmak olarak algılıyor. Pazarlamacıların hesaba katmadığı şeyse müşterilerin aldatılmaktan veya satın alınmaktan hoşlanmamasıdır.

Ürününüz beklentileri karşılarsa müşteriler sizi tercih etmeye devam ederler.

Reklam, dikkat çekmek için olmazsa olmaz araçlardan biridir. Ürününüz için doğru reklam araçlarını kullanın. Radyo, televizyon, yazılı basın ve internet ürününüzün veya hizmetinizin reklamını yapmak için kullanabileceğiniz araçlardandır.

Bütün reklam faaliyetlerinizi tek bir şirket üstlenmesin. Ürün hattınız varsa her ürünü farklı bir ajansa verin ve hangisinin en yüksek faydayı sağlayacağını deneyin.

 

Satış tekniği 7: Ücretsiz numuneler dağıtın

Ücretsiz numuneler dağıtmak, satışları arttırmanıza yardımcı olacak kanıtlanmış en iyi yöntemlerden biridir. E-kitap satıyorsanız bir veya iki bölümü ücretsiz yapın. Ürünler satıyorsanız kullanıcıların denemesi için küçük numuneler dağıtın. Hizmet veriyorsanız ücretsiz danışmanlık sunun.

Bunları yaptığınız taktirde ürününüzü veya hizmetinizi kullanmaya başlayan potansiyel müşterilerin güven seviyesi artar. Bu da satışların hızlanmasına yardımcı olur.

 

Satış tekniği 8: Müşterilerinize ulaşın

Ürünlerin reklamını yapmak yeterli değildir. Reklam, alıcının ürünü biraz daha sahiplenmesini sağlar. Ürününüzü test ettikten sonra, müşterilerinize ulaşın ve ürünlerinizi kolaylıkla alabildiklerinden emin olun.

 

Satış tekniği 9: Görünüş önemlidir

Ürünler alırken her zaman tasarıma bakarım. Ne zaman ailemle alışverişe gitsem, illüstrasyonları güzel olan ürünleri seçerim.

İlkokul çocuğunun elinden çıkmış gibi görünen bir ürünü kesinlikle almam. Profesyonellik ve aynı zamanda anlam benim için çok önemlidir.

Apple’ı bir düşünün. Apple tasarıma odaklandı ve her şey evrim geçirdi. Basit bir dokunmatik ara yüz, şık ve kullanışlı tasarım Apple’ı günümüzün en saygın teknoloji şirketine dönüştürdü.

 

Satış tekniği 10: İsim dediğimiz nedir ki?

İsim dediğimiz nedir ki? Gül dediğin şu şey başka isimle de kokar, hem de aynı güzellikte. –William Shakespeare

Müşterinin kolayca telaffuz edebileceği ve zorlanmadan hatırlayabileceği bir ürün adı seçin. Seçtiğiniz ismin ürün detaylarıyla ilgili bilgi verdiğinden emin olun. Seçtiğiniz isim hedef müşterilerinizin zihnine tohumlar eksin.

Eşsiz bir isim seçebilirsiniz ve bu ismi markalaştırmaya çalışabilirsiniz. Önemli olan müşterilerin ismi doğru bir şekilde yazabilmesidir.

 

Satış tekniği 11: Kalite kraldır

Kalite ölçüsü olun. Bazıları mükemmeliyet beklentisi olmayan ortamlara alışık olmayabilir – Steve Jobs

Ürününüzün kalitesinden asla ama asla ödün vermeyin. Müşteri markanıza olan güvenini kaybederse, işletmeniz iskambil destesi gibi dağılır.

Bazı insanlar kalitenin fiyat artışını engelleyeceğini düşünür. Ancak gerekli olursa kalitesi düşük bir mal üretmektense, fiyatı arttırın ve aynı kaliteyi sunun. Aynı fiyata daha az sayıda ürün satın.

 

Satış tekniği 12: Bayilerinize satış yapmaları için bir sebep verin

Bayilerin ürününüzü satmayı reddetmesi kadar kötü bir şey olamaz. Rakip markadan daha iyi bir fiyat almış olabilirler veya ürününüzü satmak için bir neden bulamamış olabilirler. Bayilere iyi komisyon verin ve teslimatları her zaman zamanında yapın. Bunu yaptığınız takdirde, bayilerinizle uzun vadeli ilişkiler kurabilirsiniz.

Online dünyada affiliate pazarlama diye bir şey var. Affiliate pazarlamacılar komisyon karşılığında ürün satıyorlar.

Bilgi yayıncılığı işinde, affiliate pazarlamacılara %75 komisyon veriliyor. Daha düşük komisyonlar verirseniz, kendilerine daha fazla komisyon veren rakiplerinizin ürünlerini pazarlarlar. Affiliate pazarlamacıları motive edebileceğiniz bir sürü ödül var.

Affiliate pazarlamacıların çok azı değere göre tanıtım yapıyor. Bu, online dünyanın çirkin bir gerçeği. Bu nedenle satışlarınızı affiliate pazarlamacılar aracılığıyla artırmayı düşünüyorsanız ürünleriniz için % 50 ila %75 komisyonu gözden çıkarmalısınız. Bazıları alıcı listesi oluşturmak için 100 % komisyon bile veriyor.

Bir hizmet veya yazılım satıyorsanız affiliate pazarlamacılara zarara girmeden ne kadar komisyon verebileceğinizi hesaplayın. %3 ila %25 arası komisyon veren yazılım satıcıları ve hizmet sağlayıcılar var.

satış yöntemleri

Satış tekniği 13: Ülkenin farklı yerlerine üretim merkezleri kurun

Olay üretim merkezi kurmak olduğunda her zaman çeşitlendirmeye gidin. Büyük coğrafi bir alanda birden çok merkeziniz olsun. Tek bir bölgeye odaklanırsanız, bir sürü problem yaşarsınız.

Şapkanızı önünüze koyup düşünün ve başka bir üretim merkezi açın.

İnternet üzerinden iş yapıyorsanız, destek personelinizi çeşitlendirin. Bölgesel mevcudiyetinizin iyi olması, insanların size olan güvenini artıracaktır.

 

Satış tekniği 14: Ürün yelpazenizi çeşitlendirin

Birçok şirket küçülmeye gitti ve belki de onlar için en doğru olan şey buydu. Biz farklı bir yol tercih ettik. İnancımız, müşterilerin önüne harika ürünler koyamaya devam edersek, onların da cüzdanlarını açmaya devam edeceği yönündeydi. – Steve Jobs

Olay, bağlantılı pazarlardaki pazar payını artırmaktır. Sadece tek bir ürüne odaklanırsanız çok uluslu şirket olma şansınızı riske atarsınız. Bu nedenle ürün hattınızı her zaman genişletmeye çalışın.

Et üretiyorsanız sadece et değil farklı donmuş gıdalar da üretin. Saha personeliniz varsa, maaşlarını yüksek tutun. Sadece bir ürüne odaklanırsanız ve saha personelinizin maaşlarını düşük tutarsanız yeteri kadar kazanç sağlayamazsınız.

Online dünyada satışları artırmanın yolu çeşitlendirmedir. Kasların nasıl geliştirileceğini öğreten bir ürününüz olabilir ve aynı ürün karın kaslarının nasıl geliştirebileceğine dair bilgi vermiyor olabilir. Karın kaslarının nasıl geliştirileceğini gösteren ayrı bir ürün sunabilirsiniz.

Satışları artıracak olan bu strateji hem iki farklı ürünü rekabetçi bir şekilde fiyatlandırmanıza yardımcı olacak, hem de iki alıcı listenizin olmasını sağlayacaktır.

 

Satış tekniği 15: Müşterilerinizi dinleyin

Neye ihtiyaçları olduğunu öğrenin. Neden sizin ürününüzü kullansınlar? Ürününüz hangi özellikleriyle işlerini kolaylaştırabilir? Bu tür detaylara her zaman önem verin.

Satışları arttırmak istiyorsanız müşterilerinizi dinlemelisiniz. Müşterilerinizi dinlerseniz müşterilerinizin dilini öğrenirsiniz. Müşterilerle etkileşime girmeye ve onların problemlerini anlamaya başladıktan sonra ürün pazarlama mesajınızı müşterilerin diline göre iletmeyi öğrenirsiniz.

 

Daha fazlası için: www.yeniisfikirleri.net/en-etkili-satis-teknikleri

13 Yorum
  1. Merhabalar Bünyamin Bey,

    Emeğinize sağlık… Faydalı bilgileriniz için teşekkürler…

  2. Elinize sağlık Çok güzel bir yazı olmuş. Satışlarını artırmak isteyen Bütün satıcıların Yazıyı çok dikkatli bir şekilde okuduklarında Satışlarını Arttırmamaları Mümkün değil. Her bir madde Dikkatlice uygulandığında Sonuca ulaşmak Daha da kolay olacaktırYazılan yazı için Teşekkür ederim

  3. Bugün yeşilimsi bir bahçenin içindeki kafede (haftasonları oraya gitmeyi çok severim) otururken, değer yaratmak üzerine konuşmuştuk arkadaşımla. Popülerite denen kavramın aslında ihtiyaçların zirvesinde yer alan değer olduğundan falan bahsettik. Bunun üzerine senin yazındaki “Arz daima talebin peşinden ortaya çıkar” cümlesini de okuyunca; parmak basmış olduk konuya. Düşüncem, bir satışın mükemmel ve fazla olması için; taleplerin yaratılması gerekiyor.

    Bana güzel bir fikir verdin. Bunun üzerinde çalışmalı. Sağolasın ^^

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top