Sayfalar

Pragmatizm Nedir? Pragmatik Olmak Gerekir mi?

pragmatikPragmatizm: Faydacılık olarak dilimize uyarlanan bu felsefi düşüncenin temelinde sonuç odaklı olmak esastır. Eyleme dayalı bu düşünce yapısında işin nasıl yapıldığından ziyade nereye vardığı gibi sonuçlar incelenir.

Pragmatik Olmak: Yapılan işin neden, nasıllarından ziyade sonuçlarıyla ilgilenme durumudur. Pragmatik insanlar doğrudan başarıyı değerlendirir. Pragmatik düşüncede başarının ölçümlenebilir değerleri vardır. Bu değerler genellikle işin sağladığı fayda üzerine kuruludur.

Eski Yunancada felsefi bir terim olan “pragma” sözcüğünden türemiştir. Pragma: iş, uygulama, eylem gibi anlamlara karşılık gelmektedir.

Pragmatizm İle İlgili Örnek

Kendisinden yapılması beklenen bir işi başarısızlıkla sonuçlandıran kişinin, pragmatik düşünce karşısında pek şansı yoktur. Başarısızlık=istenen faydaya ulaşılamama. Pragmatik olan kişiler “neden başaramadın?” kısmıyla pek ilgilenmeyip direk sonuçları değerlendireceği için başarısızlığın pragmatik düşünceye mazeretler sunması anlamsız kalır.

Tüm insanların keyifle izlediği bir TV reklamı hayal edin. Reklam karşısında adeta hipnotize olur gibi ekrana kilitleniyor ve kesinlikle zaplamıyorsunuz. Bu reklam sizi güldürebiliyor veya şaşırtabiliyor özellikte bir reklam olsun. Tıpkı sizin gibi milyonlarca insanı şaşırtma veya güldürme özelliğine sahip olan bu reklam, ürünün satışlarını hiç veya beklenen oranda artıramıyorsa pragmatizm anlayışıyla başarısız bir reklam demektir. Pragmatik düşünen üretici, insanların bu reklama kilitli kalmasıyla ilgilenmeyecek ve doğrudan satışlara olan etkisini ele alarak başarısız bir reklam olduğuna kanaat getirecektir. (Reklamın amacı ürünün sıcak satışını sağlamaksa)

YORUM:

pragmatizm ve pragmatik olmakBazen tembelci yönetim modeli olarak değerlendirdiğim pragmatizm anlayışını, zaman zaman gerekli gördüğümü de belirtmeliyim çünkü:

Bir işin veya işi yapan kişinin neden başarısız olduğunu incelemek, kişiyi kazanma adına önemli bir adımdır. Aynı şekilde bir sonraki iş için daha sağlıklı adımlar atmayı kolaylaştırır. Direk sonuçlarla ilgileniyor olmak ise mutluluğu sadece eylemin sonucuna göre kurgulamak ve süreçleri irdelemekten kaçış gibidir.

FAKAT:

Bazı işlerde tecrübe esastır ve işi yapan kişilerin tecrübeli olduğu varsayılır. Bu kişiler için başarısızlık nedenlerini sorgulamak iş öncesi yapılmalı veya işten sonra sadece zaman kaybı olarak değerlendirilmelidir. Aksi halde başarısızlığı dışsal nedenlere yorumlama tembelliği çalışanların birer mazeret makinesi olmasına yol açabilir. Bu gibi durumlarda pragmatik olmanın önemi artmaktadır.

Bu çok hassas bir çizgi olsa da tamamen pragmatik düşünmek veya tamamen pragmatizmden uzak olmak doğru tercihler olmamalı. Hassas çizgi üzerinde hassas dengenin kurulabildiği düzende pragmatik düşünebiliyor olmak kişiye veya yöneticiye avantaj sağlar.

EK BİLGİ:

Pragmatizm, Amerika’da ortaya çıkmış felfese akımıdır. William James ile popüler hale gelmiştir.

Bünyamin Kapıcıoğlu | HızlıAdam | İş Dünyasında Rekabet Hız İster

Yeni yazılarımı Instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️


BURADA YORUMUN DEĞERLİ
Binlerce HızlıAdam Takipçisi Yorumunu Merak Ediyor

, , , , , , ,

20 Yorum = Pragmatizm Nedir? Pragmatik Olmak Gerekir mi?

 1. Hüsniye Çakır 30 Ocak 2015 at 23:54 #

  Pragmatizm konulu tez ödevim için mükemmel bir kaynak oldu. Ne kadar teşekkür etsem azdır.

  • Hızlı Adam 31 Ocak 2015 at 10:33 #

   Pragmatizm ile ilgili ödevinize katkıta bulunabildiysem mutlu olurum. Geri bildirim için teşekkürler.

 2. Adem Varlıoğlu 30 Ocak 2015 at 23:55 #

  Pragmatik olmak gerekmez bence. Pragmatik insanlardan nefret ediyorum!

 3. pragmatik adam 5 Mart 2015 at 16:21 #

  bi pragmatik olanlar profesyoneller vardır bi de pragmatik olmaya çalışan amatörler. ben onlara şahin görünümlü doğan diyorum

 4. isimsiz 16 Mart 2015 at 16:20 #

  pragmatik olmak gerekir

 5. isa akyıldız 26 Mart 2016 at 15:35 #

  DEĞERLİ BİR BİLGİ.EMEĞİNİZiçin teşekkür ederim

  • Hızlı Adam 26 Mart 2016 at 17:00 #

   Fayda yüklü yeni makalelerde görüşmek dileğiyle 😉 Yorum için teşekkür ederim

 6. Burak 27 Kasım 2016 at 16:27 #

  bence pragmatik olmaya gerek yok. pragmatizm demek duygusuzluk demektir

  • Hızlı Adam 27 Kasım 2016 at 16:37 #

   Farklı bir akış açısı. Konuyu farklı bir noktadan ele aldınız sanırım.

 7. Esin 31 Ekim 2017 at 02:28 #

  Aslında pragmatik insanlara çok büyük ihtiyaç var. Onlara birlikte duyguları işin içine karıştırmadan birçok şeyi akıl mantık ve tarafsız olarak çözmek demektir. Bu insanlar sayesinde bir çok şeye çare ve çözüm bulunuyor. İyiki varlar. Onlar egeoistdegiller. Duygusuz hiç değiller. Hatta bizlerden daha derin duygular olan sapla samanı birbirine karıştırmayın insanlar
  İşleri kolay değil. Çünkü biz mantık kullanmadan sadece duygularımızla hareket edenler sınıfına aitiz.hatta duygularımızla sadece kendi çıkarlarımız doğrultusunda kullanıyoruz. Yani oldukça egoistisiz de.herne kadar kabul etmeşek te.😯😯

 8. Umut 17 Aralık 2017 at 07:04 #

  pragmatik düşünceye örnek bir deyim; Haticeye değil neticeye bak 🙂

  Harika bir yazıydı teşekkürler bilgi küpüne döndüm sayende Hızlı adam 🙂

  • Hızlı Adam 17 Aralık 2017 at 22:07 #

   Biraz şımartıyorsunuz 🙂 Ben teşekkür ederim ilginize.

 9. Cumhur 26 Aralık 2017 at 10:05 #

  Teşekkürler. Çok faydalandım gerçekten.

 10. bilbo 31 Mart 2018 at 04:46 #

  Geçen ay pragmatik bir direktör yüzünden işimi kaybettim,sonuca giden yolda neler yaşandığına bakmadan, yeterli iş sonuçları üretemiyorsun diye duygusuzca beni işten kovdu.Pragmatizm kavramına dört elle sarılmak bu insanlarda yer alan güç ve koltuk bağımlılığını tetikliyor bence.

 11. evden eve nakliyat 2 Haziran 2018 at 16:52 #

  Herkesin fayda üzerine ilişkilendiği bir dünya düzeni ile karşı karşıyayız. Şöyle ki;
  İnsanlar çıkar için gelirler vecde, menfaat olmasaydı etmezlerdi sana secde.

  Emeğinize sağlık güzel bir paylaşım olmuş.

 12. Yakut Kemal 26 Ağustos 2018 at 12:27 #

  Pragmatizm ; Narsizim, yüksek-ego, tedbirsizlik, gelişigüzelcilik, kaba-saba-yaklaşım, kararlı-görüntü-verme, birlik-oluşturma, güçlü-liderlik-görüntüsü-verme gibi konular ile yakındır…
  Pragmatizm den kaliteli ve sürekli düzgün iş-sonuç çıkması imkansız gibidir, şansa bağlıdır…
  Kalite daha geniş bir feedback çevrimini gerektirir..Sebep-sonuç ilişkisini yeterinde irdelemezsen, asla kaliteni artıramazsın, muhafazada edemezsin…Pragmatizm yaklaşımlar dönem denem ( TARTIŞILABİLİR OLARAK ) hızlı ve net başarılı sonuçlar almayı sağlıyabilir…Ancak hayatın her alanında ve herzaman uygulayamazsın…

 13. Yakup ATA Yılmaz 1 Kasım 2018 at 17:36 #

  Pragmatik düşünce;yalın dille anlatılacak olur ise kanımca “İş Bitiricililik!”olurdu…

 14. Nihal çelik 20 Şubat 2019 at 09:51 #

  Aynen katılıyorum size Esin hnm.

 15. Ehliyet 19 Mayıs 2019 at 13:24 #

  Lisede felsefe dersinde bu kavramı öğrenmiştim çok tuhafıma gitmişti.

Bir cevap yazın


Bölüyorum ama…

Bu yazı ilgini çekmiş görünüyor.
Yeni yazılarımı Instagram’da duyuruyorum.