skip to Main Content

Çok Sattıran İki Yöntem – ACI ve ZEVK

acı ve zevk yöntemiHepimizin hergün defalarca yaşadığı iki farklı duygudan bahsedeceğim. Sadece tanık olmakla kalmayıp cebimizdeki parayı harcatan iki inanılmaz pazarlama metodu ACI ve ZEVK.

Birşeyleri tanıtıyor ve satmak istiyorsunuz. Sizi kaç kişi dinliyor? Hiç düşündünüz mü, insanlar söylediklerinizle neden ilgilensin?

Size şimdi satış mektuplarımda, tanıtım sayfalarımda ve bizzat ikili iletişim halindeyken sıkça kullandığım sırlarımdan bahsedeceğim. Geri dönüşü %100 ve tecrübeyle sabit. Konuya başlamadan önce “Kelimelerle ikna etmenin yolları” isimli kitapdan alıntı bir sözle zihninizi açmak istiyorum.

“İnsanları falakaya yatırarak ya da gözlerinin önünde leziz bir havuç sallayarak harekete geçirebilirsiniz”
Joe Vitale

İnsanları harekete geçiren adımlardan ACI yöntemiyle başlayalım.

ACI: İnsanların Sorunlarını Tespit Edin. Tam da bundan söz edin. Örneğin:
Kilo verdiren diyet programı satıyorsunuz. Konuya nasıl girersiniz? Veya başlığınız nasıl olurdu?

KİLO VERDİREN SAĞLIKLI DİYET PROGRAMI > Sizce nasıl? Bence vasatın altında! Günümüzde insanlar böyle başlıklara hiç itibar etmiyor. Acıya odaklanın. Daha iyisini bulabilirsiniz.

KİLO VERMEK İSTER MİSİNİZ? > Cevap muhtemelen “evet” fakat bizim amacımız merakımızı gidermek değil. Ürünümüzü satmak. İlk başlığa göre daha iyi sayılır. En azından cevabı var. Vasat olmasa da yeterli değil.

Reklamcılık Acı yöntemi

Örnek Ekran Resmi

FAZLA KİLOLARINIZ SİZİ MUTSUZ MU EDİYOR? > İşte sihirli başlık. Acıyı tespit ettik. Mutsuzluk! Eğer gerçekten fazla kiloları yüzünden mutsuz olan birisi bu başlığı görürse direk ona seslenmişsiniz gibi size döner, sizi dinler. E zaten siz de zayıf insanlara kilo verdirmeye çalışmıyorsunuzdur:) Müşteri kitlenizi kilolu insanlar oluşturuyor olmalı. Öyleyse hedefe nokta atışı yapılmıştır. Dilerseniz sağ köşedeki görseli inceleyin. Google reklamlarından ekran görüntüsü. Acıya odaklanan can alıcı soruyu görselde görebilirsiniz.

Tabi iş bukadarla sınırlı değil. “Şşştt!” diye seslenip dikkati üzerimize çektik. Bizi dinlemeye hazır müşterimiz var. Devam ediyoruz.
-Sadece 36 günde forma girerek tüm gözleri üzerinize çekmek ister misiniz? (Vaat)
-HızlıAdam sağlıklı kilo verdirme programını kullanan kişilerin düşüncelerini okuyun, dinleyin, okumak için tıklayın vs (Kanıt)
-Fazla kilolarınızdan hızla kurtulmanızı sağlayacak HızlıAdam diyet programına servet ödemek zorunda değilsiniz. Aylık 10 TL ödeyerek tüm kredi kartlarına 12 taksitle alabilirsiniz (Fiyat)

Kullandığımız formülü gözden geçirelim.

  • Sorun
  • Vaat
  • Kanıt
  • Fiyat

Bu yöntem Reklamcılığın klasiklerindendir. Çok dikkat çeker ve harekete geçirir. Satınalmaya teşvik eder. Şimdi de ikinci yönteme bir göz atalım. ZEVK

Bu yöntemi uygulamak daha kolaydır fakat hangisinin daha etkili olabileceği konusunda henüz netleşebilmiş değilim. Pozitif düşüncenin en inançlı savunucularından olsam da ACI yönteminin etkisiz olduğunu söyleyemem. Öyleyse en az acı yöntemi kadar etkili olduğunu düşündüğüm ZEVK duygusundan bahsedeyim.

ZEVK: İnsanların arzularını tespit edin. Amaçlarını, varmak istedikleri noktayı yada yaşamak istedikleri duyguyu tespit edin. Gelin aynı ürünü tekrar satalım.

GÖZ KAMAŞTIRAN VÜCUDA SAHİP OLMAK İSTER MİSİNİZ? > Alıcının yaşamaktan zevk alacağı bir duyguya

Örnek Ekran Resmi2

Örnek Ekran Resmi2

değindiniz. Onu mutlu etmek istiyorsunuz. Sizi dinleyecektir.
-Ünlü pazarlamacı Bünyamin Kapıcıoğlu (ve ya o her kimse) 36 günlük HızlıAdam diyetiyle fazla kilolarından kurtuldu. (Kanıt-Referans)
-Yemek yiyerek zayıflamak mümkün. Xx formülü araştırmalarla kanıtlandı (Kanıt bilimsel-örnek2)
-Fazla kilolarınızdan hızla kurtulmanızı sağlayacak HızlıAdam diyet programına servet ödemek zorunda değilsiniz. Aylık 10 TL ödeyerek tüm kredi kartlarına 12 taksitle alabilirsiniz (Fiyat)

Özetle formül:

  • Vaat
  • Kanıt
  • Fiyat

Evet ACI yönteminin sade ve pozitif versiyonu. Her iki örnekte de duygulara dokunduğumu fark etmişsinizdir. Bu şekilde dikkatleri üzerinize toplayabilirsiniz. İnsanların sizi dinlemesini sağlayabilirsiniz. Evet! Bu yöntemleri kullanarak satışlarınızı arttırabilirsiniz. İster internet sitenizde, ister satış mektubunuzda, kitabınızda, reklam filminizde, isterseniz de birebir canlı görüşmelerinizde iki sihirli metodu kullanın. ACI ve ZEVK.

Bünyamin Kapıcıoğlu

4 Yorum
  1. Satış danışmanlarından nefret ettireceksiniz beni. Bunlar nasıl sinsi taktiklerdir ya 🙂

  2. Acı yöntemi daha etkilidir olumsuz mesaj olumlu mesajdan daha fazla harekete geçirir. Dünyanın en güzel insanı olmak ister misin? Dünyanın en çirkinsin bundan kurtulmak ister misin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top