skip to Main Content

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) İle Organik Trafiklerinizi Zirveye Taşıyın

Bu yazımızda web sitenin Google’da daha yüksek sıralar elde etmesi için önerilerimizi paylaşacağız. Web siten Google üzerinde yükseldikçe, web site trafiğin artacağından web sitenden daha çok fayda sağlayabileceksin.

SEO önerilerimizi iki bölüm altında toparlamaya çalışacağız: İçeriksel SEO ve Altyapısal SEO konu başlıkları ile detaylandıracağız.

Öncelikle içeriksel SEO çalışmalarında dümenin tamamen sende olduğunu ve kimseye ihtiyacın olmadığını bilmelisin. Sadece bu konuya zaman ayırmalı, emek vermeli ve sabırlı olmalısın.

1- İçeriksel SEO

İçerik, SEO’nun en önemli konularından biridir. İçerikleriniz ne kadar kaliteli ve özgün ise daha çok ziyaretçiye hitap edecek ve bunun sonucunda da SEO çalışmalarında başarı gelecektir.

Blog Oluşturun

Web sitene bir blog bölümü oluştur ve belirli bir rutinde özgün ve kaliteli içerikler üretip bu bölümde yayınla. İçerik sayısı ya da ne sıklıkla içerikler ürettiğinden ziyade, hazırladığın içeriğin kaliteli, özgün ve kullanıcılarının ilgisini çekmesine odaklan. 10 tane basit içerik üretmektense 1 tane kaliteli içerik üretmek her daim daha iyidir. Aklına “ne kadar sıklıkla içerik üretmek idealdir” diye soru geldi değil mi? Kaliteli içerik üretmeye, acele etmemeye ve özenli olmaya çalış. Her gün basit bir içerik yayınlamak yerine, ayda 1 tane kaliteli içerik üretmen SEO açısından sana daha yararlı.

Blog bölümü sektörün ya da ürünlerinle ilgili özgürce içerikler üretebileceğin bir bölümdür. Dolayısı ile blog kategorin altında sana uyan her konu hakkında içerikler üretebilirsin. İçerik üretirken imla kurallarına dikkat etmeyi unutma. Başka sitelerden kopya içerik kullanma. Bunun sana yarardan çok zararı olacaktır. Ek olarak içeriklerini özgün görseller ile üretmen ilgili içeriğin daha ilgi çekici olmasını sağlar.

İçerik ile ilgili yazdığımız son maddeler elbette sadece blog sayfaların için değil, tüm sitenin içeriği için geçerli. Örneğin hakkımızda sayfasının da özgün, seni net bir şekilde anlatır ve görseller ile desteklenmiş olması gerekli.

Web Sitendeki Tüm Sayfa – İçerikleri Gözden Geçirmenin Vakti Geldi

Web sitendeki içeriklerin ne kadar trafik getirdiğini analiz etmelisin. (Bunun için Google Analytics kullanmalısın, bu SEO için de sana artı puan getirecektir. Az trafik getiren içerik başarısız demektir ve bu başarısız içerikleri sitenden kaldırmalı ya da bu içerikleri geliştirmelisin. Ayrıca çok kısa olan içeriklerini de ya kaldırmalı ya da bunları birleştirmek sureti ile başka ve daha uzun içeriğe sahip sayfalar oluşturmalısın.

İçerik sayfalarında heading tagleri kullanman SEO açısından oldukça önemli. Örneğin sayfa başlığın h1, paragraflara ait alt başlıklar h2, alt alt başlıklar h3 tagleri içerisinde yer almalıdır.

Title ve Description Alanlarının Doğru Kullanımı

Title ilgili web sayfasının html kodları içerisinde başlığını temsil etmektedir. Arama motorlarında da sonuçlar listelendiğinde ilk görünen alandır. Description yani açıklama ise ilgili sayfanın kısa açıklamasıdır ve yine arama motoru sonuçları içerisinde titledan sonra gösterilir. Title ve description oluşturulurken cümle kullanılmalı, direk olarak anlam sağlamayacak şekilde anahtar kelimeler yan yana dizilmemelidir. Web sitenizi bir içerik yönetim sistemi ile kullanıyorsanız web sitenize ait ilgili sayfanın başlığından otomatik olarak anlamlı bir şekilde title ve description oluşmalıdır. Ana sayfan için de seni anlatan en kısa şekilde title ve description alanlarını belirlemelisiniz. Title konusunda detaylı bilgi almak için, https://yemlihatoker.com/title-ne-demek/ yazımızı okuyabilirsiniz. Birkaç örnek verelim:

Doğru title: “İstanbul Taksim’de 40 yıldır değişmeyen pasta ve çikolata lezzet klasiği: X Pastanesi”

Yanlış title: “İstanbul pastane, taksim pastane, pasta, çikolata”

Doğru Description: “X Pastanesi 40 yıldır İstanbul/Taksim’de harika pasta ve çikolatalar üretmektedir. Paket Servisimiz Mevcuttur.”

Yanlış Description: “X Pastanesi, İstanbul, Taksim, Çikolata, Pasta, pasta siparişi”

Şimdi Web Siteni Hızlandıralım

İçerik kalitesi kullanıcı memnuniyetini nasıl arttırıyorsa web site hızı da kullanıcıların olumlu deneyim yaşamasını sağlıyor. Google algoritmasında da kullanıcı memnuniyeti en önemli kriter olduğuna göre, web siten hızlı açılmalı. Bu hız konusu elbette yer sağlayıcının sorumluluğunda olan bir konu gibi görünse de içeriksel olarak bazı hatalar sen farkında olmadan web siteni yavaşlatabilir. Örneğin ana sayfa slider kısmına 20 tane görsel yüklersen web siteni yavaşlatacaktır. Bu bakımdan ana sayfana ve içerik sayfalarına görsel yüklerken hız değerini düşünerek abartıya kaçmamalısınız. Ek olarak png ve jpg türü resimleri tinypng.com sitesinden ücretsiz olarak kalite kaybı olmadan sıkıştırabilirsin. Sana önerimiz hiç üşenme ve tüm görsellerini bu site üzerinde sıkıştır ve sonrasında sitene yükle.

Gereksiz animasyonlar, renk işlemleri gibi bazı uygulamalar web siteni güzelleştiriyor gibi görünse de harici çok fazla kaynak kullandığından web siteni yavaşlatabilir. Bu yüzden gereksiz javascript ve css yüklemelerinden de kaçınmanı öneriyoruz. Ve tabii ki harici sitelerden çekilen hava durumu, döviz kuru, maç sonuçları gibi gereksiz uygulamalar da web sitenin yavaşlamasına neden olabilir. Varsın ziyaretçilerin bu bilgileri senin sitende bulmasınlar. Önemli olan web sitenin ziyaretçi çekmesi ve bu ziyaretçiyi memnun etmek. Kaliteli içerik + hız bunu sağlayan en önemli faktörler. Dolayısı ile sana çok şık görünen bir effekt ya da animasyon tüm emeklerini boşa çıkarabilir. Bu yüzden sadeliğe ve netliğe önem vermeni öneriyoruz.

Gelelim Sosyal Medyaya

Sosyal medyada etkin olmak SEO başarısı için oldukça önemlidir. Takipçilerinin olması, takipçilerinin gönderilerine bağlı web siteni ziyaret etmesi, sonrasında tekrar başka bir konu için ziyarette bulunması SEO açısından artı puandır. Bu yüzden Facebook, Instagram, Twitter gibi önde gelen sosyal mecralarda bulunmalı ve düzenli olarak paylaşımlarda bulunmalısın.

Ayrıca web siten üzerinde de sosyal medya hesaplarına ait ikonları bulundurmalısın. Örneğin web siteni sosyal medyadan bağımsız şekilde ziyaret etmiş bir kişi sosyal medya hesaplarına da direk ulaşabilmeli. Nasıl ki, sosyal medyadan web sitene ziyaretçi aldık, bu sefer web sitenden sosyal medya hesaplarına bir abone almamız mümkün

Google Ads – ( Eski  Adı İle Adwords )

Küçük bir puan getirisi de olsa Google Ads kullanmanı öneriyoruz. Bütçen dahilinde belirli kelimeler için Google Ads reklamı kullanmak SEO açısından sana dolaylı fayda sağlayacaktır.

İyi İçerik + Sosyal Medya = Backlink

Backlink yani harici sitelerden bağlantı almanın SEO konusunda önemli bir konu olduğunu duymuşsundur. Kendi kendine başka sitelerden link almanın en iyi yolu da kaliteli içerik ve etkin sosyal medya kullanımı ile sağlanır. Şöyle düşün, elde harika bir içerik var, sosyal medyada da paylaşılmış; çok kişiye ulaşan bu içerik illa ki belirli forum sitelerinde ya da başka bloglarda alıntı gösterilerek paylaşılacaktır. İyi içerik yerinde durmaz paylaşılır ve internet üzerinde web sitene birçok backlink yaratır.

İçerik bölümünü özetlersek, çok emek verip, zaman ayırıp kaliteli içerikler oluşturmak ana hedefin olmalı. Bunu yaparken de sosyal medyayı es geçmeyip, tüm içeriklerini de sosyal medya üzerinde yaymalısın. Ve tabii ki bu içeriklerini kullanıcılarının hızlıca ulaşmasını ve başka bir içeriğine geçişini de kolaylaştırmalıyız.

Google Search Console

Google’ın sunduğu muhteşem bir araç olan Google Searh Console’u mutlaka kullan. Tüm kelimelerine analiz çıkartabileceğin, web sitene ait olumsuz durumları görüntüleyebileceğin harika bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz.

2- Altyapısal SEO

Evet, şimdi gelelim seninle çok ilgisi olmayan ama çalıştığın web servis firması ile ilgili olan altyapısal özelliklere.

Mobil Uyum

Web siten mobil uyumlu değilse herşeyi unut! Web siteni çöpe atabilirsin. Mobil uyum kullanıcı deneyimi olarak kusursuz bir görünüm sağladığı için ziyaretçilerini memnun eder. Aynı içerik ve hız konusunda olduğu gibi mobil uyum Google algoritmasında önemli bir yer tutmaktadır. Eğer web siten mobil uyumlu değilse hemen çalışmaları başlatmanı ve en kısa sürede mobil uyumlu bir web sitesine kavuşmanı öneririz.

Mobil uyumlu bir web sitesi ister bilgisayar, ister tablet, ister cep telefonundan ziyaret edilsin, tasarım şekli ile birlikte ilgili ekrana uyum sağlayan bir yapıdadır. Dolayısı ile ziyaretçinin ekran büyüklüğü ya da küçüklüğü web sitesinin okunmasını, gezilmesini engellemez. Ve ilgili web sitesi tüm cihazlarda kusursuz görüntülenir.

SSL Sertifikası

Google için herşey ziyaretçi memnnuniyeti, sanırım bunu söylememizden artık bıktın Ama sık sık tekrar etmemizin sebebi de bu algoritmanın gerçekten çok önemli olduğunu anlatabilmek. SSL Sertifikası bir site içerisinde ziyaretçilerin yaptıkları işlemler için bir takım güvenlik önemleri sağlar. Ziyaretçi memnuniyeti asıl konumuz olduğuna göre site güvenliği de buna paralel önemli bir faktör haline geliyor. Eğer web sitenizde SSL setifikası yok ise altyapı sağlayıcınızdan bu sertifikayı temin etmeniz gerekli. Bu konuyu ertelememenizi ve ivedi bir şekilde çözmenizi öneririz.

Site Haritası

sitemap.xml olarak bilinen, arama motorlarının web site içeriğini taradığı ve yeni içerikleri bulmasını sağlayan dosyadır. Bu dosyanın ana dizininde bulunması ve otomatik olarak yeni içeriklerini barındırması SEO açısından oldukça önemli. Eğer bir site haritan yok ise bu konuda da destek alıp bir an önce sitemap.xml dosyasına sahip olmanı öneriyoruz.

Akıllı Urller

Web sitene ait sayfaların urlleri SEO uyumlu mu? Hemen kontrol et! Eğer değilse bu konuda da çalışma yapman gerekecek. SEO uyumlu urller, örnek olarak alanadi.com/seo-calismalari gibi olmalıdır. alanadi.com/?id=99 şeklindeki urller SEO uyumlu olmadıkları gibi eski bir yapılandırmada kalmışlardır.

Doğru url: “www.alanadi.com/pastalar”

Yanlış url: “www.alanadi.com/sayfa.php?id=99”

Favicon

Web sitene ait favicon bulunması SEO açısından küçük bir artı puan getirse de önemli bir konudur. Bu yüzden web sitende favicon bulunamasını önermekteyiz. Favicon web sitenin browserda açıldığında url adresinin yanında beliren ikondur.

Web Site Hızı

İçeriksel anlamda anlatım yaparken hız konusunda içerik ya da tasarımsal detayların bazı yavaşlamalara yol açabileceğini belirtmiştik. Bunların haricinde web sitenizin barındığı yer ve servise göre de web siteniz yavaşlayabilir. Öncelikle Türkiye’de yayın yaptığınızı varsayar isek web sitenizin Türkiye merkezli bir sunucuda olması gerekliliğini belirtmek isteriz. Ek olarak web sitenizin barındığı sunucunun donanımsal özellikleri de web sitesinin hızını etkiler.

Genel olarak SEO çalışmaları çok detaylıca takip edilecek ve profesyonel olarak ilgilenilmesi gereken alanlardan birisidir. Profesyonel SEO hizmeti almak için yemlihatoker.com web sitemiz üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top