skip to Main Content

Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya İlişkisi

İnternet üzerinde yapılan alışverişler her geçen gün daha çok artmaktadır. Bu sitelerde genellikle dijital pazarlama yöntemleri kullanılarak ticaretin artması ve daha fazla kitleye ulaşılması sağlanmaktadır. Ticaret yaparak dijital pazarlama tekniğini kullanmayan kişiler, istedikleri sonuçlara ulaşamayabilir.

Dijital pazarlama, sitenizin ve ürünlerinizin tanıtılmasına yardımcı olmaktadır. Belirlenen hedef kitleye kısa süre içerisinde ulaşmanızı, popüler olmanızı ve ürünlerinizin her yerden daha rahat bir şekilde tanınmasını sağlamaktadır. Ticaret olarak reklamınızın yapılması ve müşterilerin size ulaşmasını sağlayan bir yöntemdir. Ve her geçen gün daha fazla kişi tarafından tercih edilmektedir.

Dijital pazarlama da en önemli noktalardan biri reklamdır. Reklamın doğru bir şekilde yapılması siteye olumlu sonuçlar verecektir. Reklamlarda genellikle kısa bilgiler verilmekte, kullanıcıya anlatılmak istenen net bir şekilde verilmektedir. Ayrıca genel bir şekilde ürünlerden bahsedilir. Bunun yanı sıra fiyat konusunda bilgi vermek ve özellikle indirim, kampanya gibi fırsatlar sunmakta siteniz için çok avantajlıdır.

Dijital pazarlama yönteminde ise müşterilerin sizi bulması sağlanmaktadır. Arama sonuçlarında üste çıkmanız, kısa sürede istenilen ziyaretçinin gelmesi ve çok karlı kazanç elde edilmesi sağlanmaktadır. Crovu sitesi üzerinde web tasarımı, seo danışmanlığı ve dijital pazarlama hizmetleri verilmektedir.

sosyal medya pazarlama

Sitelerin daha iyi bir hale getirilmesi, geliştirilmesi ve iyileştirilmesi sağlanmaktadır. Ufak çaplı değişiklikler yapılarak büyük farklar yaratılmaktadır. Özellikle dijital pazarlama konusunda sitenizin tanınması ve popülerlik kazanması sağlanır. Ayrıca ani dönüşümler yapılarak olayların tamamen olumlu yönde ilerlemesi sağlanmaktadır.

Dijital Pazarlama Adımları

Dijital pazarlamada temel olarak 4 adım bulunmaktadır. İlk olarak elde et yani acquire adımı ile başlanır. Bu adımda müşterilerin satış yapılacak sayfaya çekilmesi yapılmaktadır. Bunun için arama motoru reklamları, gelir ortaklığı, sosyal medya ve interaktif karşılaştırma gibi önemli durumlar yapılmaktadır.

Böylece ziyaretçilerin sitenize gelmesi ve ürünlerinize bakması için fırsat sunulur. Daha sonraki adım kazan (convert)’dır. Sitelerin hedefleri sadece satış yapmak değildir. Paylaşılan blogların veya makalelerin okunması, incelemeler yapılması gibi durumlarda oldukça önemlidir.

İkinci adımda müşterinin siteye geldikten sonra incelemeler ve okumalar yapması, ürünleri ve yorumları incelemesini ve alışveriş yapmasını sağlayacak aktiviteler yapılmaktadır. Site içerisinde müşterilerin ne kadar zaman geçirdiği gibi konular da oldukça önemlidir.

Bu adımda içerik yönetimi, müşteri destek hizmetleri, ikna edici metinler yazma, kullanıcıyı çekme ve işe yararlık seviyesini arttırma gibi çalışmalar yapılmaktadır. Üçüncü aşama ise ölç ve optimize et (measure – optimize) aşamasıdır. Bu aşamada diğer rakipler ile karşılaştırmalar yapılmaktadır.

Ayrıca site içerisinde neleri yanlış, neleri doğru yaptığınız hakkında bilgi veren bir aşamadır. Öncelikle bu aşamada mevcut sitenizin performansını analiz etmeniz gerekir. Web analiz yazılımları kullanılarak kolay bir şekilde performans hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bunu düzenli olarak yapmanız da oldukça önemlidir.

Bu sayede önceki analiz ile şuan ki durumunuzu analiz edip karşılaştırma yapabilirsiniz. Eğer performans da düşüş varsa, düşen konuları takip etmeli ve hemen işleme geçerek gerekli düzenlemeleri yapmalısınız. Performansınız önceki aya göre daha iyiyse, istikrarlı bir şekilde çalışmalarınızı arttırarak devam etmelisiniz.

Son aşama ise sahip çık ve büyüt (retain – grow) aşamasıdır. Bu adımda var olan müşterilerinizin memnun olmasını sağlama ve daimi olarak müşteri haline getirmeniz gereken bir aşamadır. Dinamik bir şekilde fiyatlandırma stratejileri uygulayabilir, sadakat programları, topluluk oluşturma işlemleri, kişiselleştirme ve referans programları başlatma gibi stratejileri kullanabilirsiniz. Dijital pazarlama oldukça geniş bir alana yayılmıştır.

Bu adımları takip ederek ve uzman kişilerden yardım alarak işlerinizi büyütebilir ve sitenizi genişletebilirsiniz. Ayrıca daimi müşteriler kazandıktan sonra çalışmalarınızı aynı şekilde devam ettirirseniz başarıyı yakalamanız uzun sürmeyecektir. Kısa süre içerisinde popüler olup kazançlar elde ederek sitenizi yönetebilirsiniz.

Sosyal Medya Etkisi

Dijital pazarlama ve sosyal medya artık ayrılmaz bir bütün durumuna geldi. Bu bağlamda, dijital pazarlama çalışmalarının odak noktası olma yolunda ilerleyen sosyal medyanın gücünü hafife almamak gerekiyor. Sosyal medyanın gücü ile hem SEO konusunda daha ileri gidilebilir hem de yeni satış kanalları yaratılabilir.

Sosyal medya hizmetleri konusunda bir partner arıyorsanız, şüphesiz Türkiye’nin ilk sosyal medya hizmetleri sitesi Crovu’ya bir göz atmanız gerekiyor. Örnek vermek gerekirse, Crovu’dan satın alacağınız Instagram takipçilerle Instagram profilinizi güçlendirebilir ve satış yollarınızı arttırabilirsiniz. İlgili sayfaya: https://crovu.co/instagram-takipci-satin-al/ buradan ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top