skip to Main Content

Dijital Pazarlamanın Kralı SEO Mu?

dijital pazarlamanın kralı

Günümüz dünyasında dijital pazarlama, şirketlerin en temel pazarlama faaliyetleri arasında diyebiliriz. Dijital pazarlama konusu kendi içinde bölümlere ayrıldığını görebiliyoruz. Bu bölümleri kısaca özetlemek gerekirse; SEO, SEM ve sosyal medyanın başı çektiğini görebiliriz. Peki en verimli dijital pazarlama aracı hangisi? Hiçbir pazarlama faaliyetini atlamamak gerekir ama SEO konusu diğerlerine göre daha kapsayıcı ve daha çok kitleye ulaşabilmesi nedeniyle, diğer pazarlama araçlarından bir miktar ayrışmaktadır. Öncelikle SEO nedir? Sorusunu yanıtlayalım ve daha sonrasında bu konuyu daha detaylı inceleyelim.

SEO Nedir?

“SEO ifadesi, Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden meydana gelmektedir. Türkçe karşılığı “Arama Motoru Optimizasyonu” olarak gösterilmektedir. Başta Google olmak üzere, arama motorlarında, istenilen kelimelerde, üst sıralara çıkmak için yapılan çalışmadır.

Günümüzün en popüler arama motoru olan Google, kaliteli ve popüler web sitelerini daha üst sıralarda göstermektedir. Bir web sitesinin kalitesi; site içi SEO (On-Page) olarak tabir edilirken, popülerliği ise; site dışı SEO (Off-Page) olarak tabir edilmektedir. Bu iki konunun doğru ve doğal bir şekilde işlenmesi durumunda, hedeflenen anahtar kelimelerde başarı sağlanabilmektedir.”

Kaynak: https://www.seomedya.com/seo

SEO Neden Önemli?

Daha önce bahsettiğimiz gibi her dijital pazarlama faaliyeti önemlidir ama SEO’nun önemi biraz daha farklı. Bunun nedeni, potansiyel müşterilerinizin sizi Google’da aramasından gelmektedir. Reklamlar ve sosyal medya, ürün veya hizmet alma düşüncesi olmayan kitlelere ürün ve hizmeti akıllarına sokmak için kullanılırken, SEO direkt olarak potansiyel alıcılara ulaşma yönetimidir. Google’da bir ürün ya da hizmet arayan kişi zaten %80 oranında potansiyel alıcıdır. Dolayısıyla bu kullanıcıların sitenize hızlı bir şekilde ulaşması ve kullanıcıyı sitenizde memnun etmeniz, size satış getirecektir. Bunun yanında, SEO sitenize yaptığınız kalıcı bir yatırımdır. Diğer reklam araçları gibi bütçenizin veya kampanyanızın bitmesi durumunda yok olmaz.

SEO Çalışması ile Sitem Ne Zaman Yukarı Çıkar?

seo çalışması

Herkesin en çok merak ettiği soruya gelelim. Bir SEO ajansı ile anlaştınız. Ertesi günü siteniz 1. Sıraya gelecek mi? Tabi ki hayır! SEO bir danışmanlık hizmetidir ve bir süreçtir. Önemli olan bu süreci doğru ve doğal yürütmektir. Zaman konusuna gelecek olursak, sitenizin yaşı, sektörü ve daha önceki yapılan çalışmaları gibi unsurlar etkili olmaktadır. Eski ve yıllanmış web sitelerinde başarı elde etmek bazen 2 ile 3 ay sürerken, yeni web sitelerinde bu süre, sektörün rekabetine göre 6 ay ve 1 yılı bulabilmektedir. Aslında başarı konusu göreceli bir kavramdır. Neye göre başarı? Kime göre başarı? Şunu da söylemeden geçmeyelim. Günümüzde, ben Google’da 1. Sırada olmak istiyorum kavramı değişti. Artık, ben Google’da daha görünür olmak istiyorum kavramı oluştu. Bunun nedeni Google’ın kişiye ve konuma özel sonuçlar vermesinden gelmektedir.

Hiçbir Pazarlama Faaliyetini Kaçırmayın!

Yazımızda ne kadar SEO’nun önemini anlatsak da tüm dijital pazarlama araçları, farklı kitlelere ve sektörlere değindiği için hiçbiri birbirinin alternatifi değildir. Bu nedenle her kitleye ulaşmak ve networkümüzü genişletmek istiyorsak, her platformda yerimizi almamız gerekiyor. Dijital pazarlama faaliyetlerinize belli bütçeler ayırarak, doğru ajanslar ile yol almanızı tavsiye ederiz.

Bir kişi yorum başlatmış. Sen de yaz:
  1. SEO’yu iyi bir biçimde açıklamışsınız, güzel bir blog yazısı elinize sağlık. Tüm Dijital pazarlama alanları etkili olsa da maliyet, çeşitlilik ve markalaşma açısından SEO tek geçilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top