skip to Main Content

✔️ Dijital Reklam Nedir? Dijital Reklam Türleri ve Örnekleri

Dijital ortamlarda sergilenen reklam faaliyetlerini ifade eden dijital reklam kavramı, pazarlama faaliyetlerinin önemli bir ayağını oluşturuyor. Mobil internet erişiminin artması, dijital kanalların her geçen gün çeşitlilik kazanması, markalar için dijital reklamı pazarlamanın vazgeçilmez unsurlarından birisi haline getirdi. Bu reklam türleri, dijital mecralar arasında yer alan başta arama motorları olmak üzere, sosyal medya, mobil uygulamalar, web siteleri ile e-posta kanalları aracılığı ile hedef kitleye ulaşıyor. Pazarlama stratejileri doğrultusunda uygun olan dijital reklam türleri ile müşterilerin web sitesine yönlendirilmesi ve sayfada daha fazla zaman geçirmeleri hedefleniyor. Dijital reklam türleri arasında yer alan banner, arama motoru (SEM), sosyal medya, remarketing, PPC (tıklama başına maliyet), native reklamlar, influencer pazarlama, e-mail marketing, video reklam çalışmaları marka hedefleri doğrultusunda kullanıcılara ulaşıyor. Markaların pazarlama faaliyetlerinin önemli bir bölümünü oluşturan bütün bu dijital reklam türleri ise dijital reklam ajansı tarafından profesyonel bir şekilde uygulanmakta ve sonuçlar ölçümlenerek değerlendirilmektedir.

dijital_reklam1

Banner Reklamları ile Online Kullanıcılara Kolayca Ulaşın

Dijital pazarlama faaliyetleri kapsamında kullanıcılara rahatlıkla ulaşılabilen reklam türleri arasında başı çeken banner reklamları, web sayfalarında gezinti yapanlara anında hitap edebilme imkanı yaratır. Metin, görsel ve video üçlüsünün kullanılarak hazırlandığı bu tür reklamlar, web sayfalarının üst ya da sağ-sol alt kısımlarında online durumdaki kullanıcıların rahatlıkla fark edebilecekleri biçimde yerleştirilir. Banner reklamları kadar yaygın kullanım alanı olan bir diğer dijital reklam türü ise SEM (Search Engine Marketing) olarak adlandırılan reklam türüdür. Kullanıcıların web üzerinde yaptıkları sorgulamalarda arama motorları üzerinden web sitelerine kullanıcıları yönlendirmek üzere yapılan reklamlardır. SEM reklamları; site üzerinde yapılan ve organik trafik yaratmak amaçlı SEO çalışmalarından farklı olarak ücret karşılığı oluşturulan kampanyalarla yapılmaktadır. Ülkemizde yaygın olarak kullanılan arama motoru Google üzerinden yapılan Adwords reklamları ile hedef kitleye ulaşım sağlanır.

Sosyal Medya Reklamları Kişiselleştirilmiş Mesajlarla Fark Yaratıyor

Dijital reklam türleri arasında yer sosyal medya reklamları, aktif sosyal medya kullanıcılarının artması ile reklam verenler için bu alanı cazip ve etkili bir mecra haline getirdi. Mobil internet kullanımının yaygınlaşmasına paralel olarak aktif sosyal medya kullanıcılarındaki artışı, 2020 yılı istatistikleri sayılarla ortaya koyuyor. “Türkiye İnternet, Sosyal Medya ve Mobil Kullanıcı İstatistikleri 2020” sonuçlarına göre, ülkemizde 54 milyon aktif sosyal medya kullanıcısı bulunuyor. Böylesi etkili bir dijital ortamda kullanıcı profiline göre özelleştirilmiş görüntülü ya da metin içerikli reklamlar; hedef kitleye ulaşma, ürünleri tanıtma, sosyal medya hesabına yeni takipçiler kazandırmada kullanılıyor. Kullanıcıların sosyal ağlarda geçirdikleri zamanın artması başta Facebook olmak üzere Instagram, Twitter, Youtube gibi sosyal medya kanalları marka bilinirliği ve ürün tanıtımı için etkili birer alan oluşturuyor. Son zamanlarda en çok kullanılan dijital reklam türlerinden birisi de ‘native advertising’ yani doğal reklamlar. Bu tür çalışmada, web sitesinde olan online kullanıcılara o içeriklerle uyumlu marka mesajları video, makale ya da görsellerin içerisine yerleştirilerek sunuluyor. Böylelikle kullanıcılara, ilgilendikleri konulara uygun içerikler sunulduğu için rahatsızlık vermeden mesajlar iletilmiş oluyor.

dijital_reklam

Dijital Reklam Ajansları ile Markanıza Özel Medya Planlama

Dijital reklam faaliyetleri arasında yer alan bir reklam türü olan remarketing ise kullanıcıları web sitelerine tekrar yönlendirmede etkili yöntemlerden birisi olarak tercih ediliyor. Web sitesinden ayrılan müşterilere geçtikleri yere göre yeni içerikler, indirim kuponları gibi fırsatlar sunularak tekrar siteye dönme ihtimali arttırılıyor. Sosyal medya kullanılarak yapılan influencer reklam türü ise son zamanlarda çok tercih edilen dijital reklam çeşitlerinden birisi. Tanınmış kişilerin Instagram ya da Youtube hesaplarıyla anlaşmalar yapılarak markanın içeriklerine yer veriliyor. Böylece reklamı yapılan ürünün o kişinin takipçilerine ulaşması ve tanıtımı amaçlanıyor. Dijital reklamlar hangi türde olursa olsun; profesyonel dijital reklam ajanslarının stratejik planlamaları, özelleştirilmiş, hedef kitlenin özellikleri ile uyumlu olarak uygulandığında, marka bilinirliğine önemli katkı sunuyor. Sempeak, dijital medya pazarlaması ile markanıza uygun pazarlama stratejilerini kullanarak web dünyasındaki görünürlüğünüzü artırıyor. Dijital dünyanın günlük hayattaki yeri her geçen gün artarken, bu mecrayı etkili dijital reklamlarla verimli bir biçimde kullanarak müşteri kitlenizi büyütmek için Sempeak Dijital Reklam Ajansı ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top