skip to Main Content

Dünyanın En İlginç Kuşları

En canlı renklerden en ilginç seslere kadar dünyadaki en büyük canlı sınıfından birisi de kuşlar. Et yiyeninden konuşanına kadar bir çok farklı cinsin bulunduğu bu aile günümüzde dinozorların devamı olarak aramızda bulunuyor.

Kakapo Kuşu

Kakapo Kuşu

Baykuş papağan olarak da bilinene Kakapo kuşları en ilginç kuşlar arasında yer alıyor. Nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan bu hayvanlar uçamayan tek papağan türü. Kanatlarını yürürken denge kurmak için kullanan kakapolar gündüzleri dinlenirken geceleri avlanıyor.

Guyanalı Kaya Horozu

Guyanalı Kaya Horozu

Güney Amerika’nın yağmur ormanlarında yaşayan Guyanalı Kaya Horozu, diğer türlerin aksine her zaman açık şekilde duran bir ibiğe sahip olması ile biliniyor. Yarım daireye benzeyen bu ibiği birbirine yaslanan çift sıra tüy dik tutmaya yarıyor. Guyanalı Kaya Horozu birçok meyve türünün yanı sıra böcek, kertenkele ve kurbağa gibi canlılarla da besleniyor.

Emu

Emu

Emular, Avustralya’ya yerleşmiş olan göçmenlerden hayatını kurtarabilmiş olan tek kuş türü olarak biliniyor. İri bir gövdeye sahip bu kuşlar aynı zamanda uzun bacaklarıyla Tepeli Deve Kuşlarını andırıyor. Aynı renkte olan erkek ve dişilerin koyu boz renge sahip kafaları ve kahverengimsi gövdeleri bulunuyor.

Christmas Adaları Fırkateyn Kuşu

Christmas Adaları Fırkateyn Kuşu

Deniz kuşları arasında yer alan Christmas Adaları Fırkateyn Kuşu isimlerini hızlı savaş gemileri firkateynlerden alıyor. Korsanlar tarafından sık kullanılan firkateynlerin adını almasının nedeni ise bu kuşların da korsanlar gibi davranması. Diğer balıkçıl ve deniz kuşlarının avlarını ağzından kapmalarıyla meşhur bu kuşlar boğazlarının altında yer alan kırmızı balon şeklindeki keseleri ile ilk bakışta diğerlerinden ayrılabiliyor.

Kırmızı Taçlı Turna

Kırmızı Taçlı Turna

Fiziksel olarak leyleklere benzeyen bu turna türünü akrabalarından ayıran en büyük özelliği gagası. Leyleklerden daha küçük gagalara sahip turnalar göçmen kuşlar arasında yer alıyor. Uzun bacaklara ve boyna sahip Kırmızı Taçlı Turna’nın adı ise kuşun başının üzerinde yer alan kırmızı renkten geliyor.

Yakalı Toy Kuşu

Yakalı Toy Kuşu

Yakın zamana kadar ülkemizde de görülen Yakalı Toy Kuşu da nesli tehlike altında yer alan kuşlar arasında yer alıyor. Artık Anadolu’da görülmeyen bu kuş türleri yaşamlarını Afrika, Çin, Hindistan, Pakistan ve Moğolistan gibi ülkelerde sürdürüyor. Son 20 yılda sayıları bir hayli gerilen kuşların azalmasının başında avcılık geliyor.

Palmiye Kakadusu

Palmiye Kakadusu

En iri gagalı papağan olma özelliğini taşıyan Palmiye kakadusu aynı zamanda kakadugillerin en iri yapılı olanlarından. Avustralya’nın kuzey doğusunda yaşayan kuşun ayrıca Yeni Gine’de ve Aru Adaları’nın ormanlarında yaşadığı biliniyor.

İnka Sumrusu

İnka Sumrusu

Uzun bir süre boyunca martıların alt türü olarak kabul edilen Laridae familyasına ait olarak görülen İnka Sumrusu gagalarının yanlarında yer alan bıyık şeklinde tüyler ile tanınabiliyor. Artık sumrugiller familyasına ait olan İnka Sumrusu kırmızı ve turuncu renkli gagası, koyu gri vücudu ile Peru ve Şili’de yaşıyor.

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top