skip to Main Content

✔️ E Ticaret Sitesi Nasıl Yapılır?

E ticaret siteleri insanların çok fazla ilgisini çeker. Bu ilgi, teknolojinin ilerlemesi ve internetin yaygınlaşmasıyla daha da artmıştır. Dolayısıyla e ticaret sitelerinin kullanımı da artmıştır. 1990 yılında başlayarak gelişim gösteren e-ticaret insanları için vazgeçilmez bir hale gelmiştir. Hayatı kolaylaştırması ve çeşitliliği nedeniyle çoğu kişi ihtiyaçlarını e-ticaret üzerinden halleder hale gelmiştir. Ayrıca çok fazla kişi, e-ticaret üzerinden iş yapmayı temenni eder. Bunun içinde gerekli olan araştırmaları yapmalı ve planlarınızı ona göre yapmalısınız.  E-ticaret tüm dünya üzerinde büyümüş ve tercih edilen bir sektör haline gelmiştir. E ticaret siteleri diğer sektörlerden daha ön plana çıkmış olup, gelişimini sürdürmeye devam etmektedir.

E Ticaret Siteleri

E Ticaret sitesi kullanımının çok fazla avantajı vardır. Bu avantajlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir;

  • E ticaret sitesi olanlar 7/24 satış yapabilirler ve dükkan açma kapatma gibi bir durum söz konusu değildir.
  • Düşük bir bütçeyle de başlansa, başarılı olunabilmesi olasıdır. Bunun için zaman ve sabır çok önemlidir.
  • Hangi konumda olunursa olunsun satış yapılabilme imkanı vardır.
  • İnternet üzerinden alışveriş yapan kişilere ulaşmak mümkündür.
  • Online ödeme olması nedeniyle çok fazla müşterinin ilk tercihi olunabilir ve bu da satış olarak size geri döner.
  • E-ticaret sitesine ziyaret eden kişilere yeniden ulaşılabilmesi ve satış yapılabilmesi mümkündür. Bu gibi avantajlardan dolayı e-ticaret siteleri başarı ve kazançlarını artırmaya devam edebilirler.

E Ticaret Sitesi

Kurulan e ticaret siteleri üzerinde, çok farklı e-ticaret iş modelleri tercih edilebilir. Önemli olan hedef kitlenin kim olacağına karar verebilmektir. E ticaret sitesi olanlar, şirketten şirkete, şirketten tüketiciye ya da tüketiciden tüketiciye satış yapabilirler. Bunun kararını vermek tamamen satış gerçekleştirecek kişilerin kendisinin elindedir. E-ticaret sitesi ile satış yapmaya çalışmak bazı kişilere göre riskli gibi görülse de, çok fazla risk almadan daha fazla kazanç elde edilebilmesine de yardımcı olur. E ticaret sitesi iş modelleri içerisinde en popüler iş modellerinin içerisinde, şirketten tüketiciye satış gösterilebilir. Toptan satışlar için çoğunlukla, şirketten şirkete olan iş modeli tercih edilir. Tüketicilere ürün satışı yapan firmalar, toplu ürün satışlarını bu model sayesinde tedarik ederler. E ticaret siteleri olanlar site üzerinde çok fazla ürünü halka ulaştırabilir. Tanınan ve bilinen ürünler her zaman daha fazla satış yaptırma imkanı tanır. Ürünler hakkında detaylı bilgiye sahip olunması da, satışın kolay yapılabilmesine yardımcı olur. Satılacak ürün seçimi yapılırken mutlaka çok satma kriterine göre tercihler yapılmalıdır. Hangi ürünleri satacağını bilmeyenler bunun içinde araştırma yapabilirler. Hangi ürünler satılabileceği konusunda fikir sahibi olunabilecek yerlerden bazıları şunlardır;

-Rakip firmaların internet siteleri

– Online pazaryerlerinin çok satan ürünleri

– Fiyat karşılaştırma siteleri

– Çeşitli arama motorlarından satış yapılabilecek ürünler konusunda bilgi sahibi olunması

Böylece nasıl bir e ticaret sitesi olması gerektiğiyle ilgili bilgi edinilebilir

E Ticaret Sitesi Kurmak Çok Maliyetli midir?

E ticaret siteleri üzerinden satış yapmak ya da kendi e-ticaret sitesini kurmak isteyenler, ilk aşamada maliyetleri de araştırmalıdır. Bunun yapılması son derece önemlidir. İşe girecek olan kişilerin düşük bütçeli yada yüksek bütçeli işe girmeleri kendi tercihleridir.  Bunun içinde mutlaka maliyetlerin araştırılması gerekir. E ticaret sitesi kurarken satın alınması gerekenler olabilir. Bu da maliyetin artmasına neden olabilir. E-ticaret sitelerini kurmak için bazı sitelerden kurulum ve altyapı hizmetleri alınmalıdır. Maliyetler içerisinde bu hizmetler de yer alır. Tercih edilen firmalara göre fiyatlarda değişik gösterebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top