skip to Main Content

En Çok İş İlanı ve Aranan Kriterler

iş ilanları

En Çok Aranan Meslekler

İşkur verileri ve kariyer sitelerinde yaptığım araştırmalara göre en çok iş ilanı olan meslekleri ve aranan kriterleri sıraladım.

2013-2014 verilerine göre;

En Çok İş İlanı Olan Meslekler ve Aranan Kriterler:

Satış Personeli: En çok aranan mesleklerin başını çeken satış danışmanlığı için kriterler çok değişken. Hiçbir tecrübe gerektirmeyen sektörler (genellikle hazır giyim) olduğu gibi; uzun tecrübe gerektiren sektörler de var. Örneğin: Otomotiv sektörü, araç satışı gibi. Genellikle lise mezunu olmanın yeterli olduğu bu meslekte satacağınız ürüne göre yüksek lisans mezunu, mühendis, uzman olmanız da istenebilir.

Pazarlamacı: Genelde pazarlama bölümü mezunu olmanız istenirken; satış sektöründe yetişmiş olmanız da yeterli olabiliyor. Pazarlamakla sorumlu olduğunuz ürüne göre lise veya üniversite mezunu olmanız beklenecektir. (Tencere, tava hariç)

Şoför: Eskiden ehliyeti olan herkesin yaptığı şoförlük günümüzde çeşitli belge ve sertifikaları zorunlu hale getirdi. Taşıyacağınız nesneye göre çeşitli SRC belgelerine sahip olmanız istenecektir. Süreceğiniz araca göre ehliyet sınıfı ve çalışacağınız bölgeye göre araç tecrübesi bu mesleğin olmazsa olmazlarıdır. İstanbul içinde çalışmak isteyen bir şoföre ilk sorulacak soru: “İstanbul trafiğinde kaç yıl araç kullandınız?” şeklinde olacaktır. Uzun yol için “uzun yol tecrübeniz” sorulacağı gibi bazı sektörlerde “ileri sürüş teknikleri sertifikası” aranmaktadır.

Vezne elemanı/Ön büro: Genellikle yüksek okul mezunlarının istihdam edildiği bu meslekte; içinde bulunacağınız sektörün özelliklerine göre ilgili bölüm mezunu olmanız beklenir. Örneğin bankaların veznelerinde Banka ve Sigortacılık mezunları ağırlıktadır. Fakat karşılama personeli olarak çalışabileceğiniz “DANIŞMA” büroları için ne mezunu olduğunuzdan ziyade nasıl görünüme sahip olduğunuz önemlidir. Kurum kimliğine yakışır, prezentabl ve diksiyonu düzgün olmanız beklenecektir.

Call Center (Çağrı Merkezi) Personeli: Kurumsal firmaların çağrı merkezinden bahsedeceksek minimum lise mezunu; öncelikli olarak yüksek okul mezunu olmanız beklenir. İyi bir diksiyon, iyi bir dinleyici ve çözüm odaklı olmanız beklenir. Zor ve stresli bir meslektir fakat gerçek vasıflar gerektirir. Hızlı okuma, satış yeteneği, ikna ve iletişim gücü önemlidir. Çağrı merkezinde çalışabilmek için gerçek anlamda kendinizi yenilemiş olmanız gerekir. Tabi eğer 5 kilosu 100 liralık bal satmayacaksanız 😉

Garson: Bir zamanların küçümsenen mesleği garsonluk 2013-2014 yılının en popüler meslekleri arasında. İlkokul mezunu olarak da çok kurumsal firmalarda çalışabileceğiniz çok çeşitlilik gösteren bu meslek artık gerçek anlamda uzmanlık gerektiriyor. Genellikle komilikten yetişme olmanız ve sektör tecrübesine sahip olmanız beklenir. Dünya mutfağına olan hakimiyetinizin önemli olduğu bu meslekte aynı zamanda iyi bir satış danışmanı olmanız da beklenecektir. Herhangi bir okul veya sertifika gerektirmediği bir gerçek olsa da; bazı firmalar turizm ve otel işletmeciliği gibi bölümlerinden mezun olmanızı isteyebilir.

Kasiyer: Güvenilir ve dikkatli bir insan olmanızın yeterli olduğu kasiyerlikte genellikle lise mezunu olmanız beklenir. İlkokul mezunu olarak da iş bulabileceğiniz bu meslekte yine sektörün özelliklerine göre farklı vasıflar aranabilir.

Bünyamin Kapıcıoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top