skip to Main Content

Evde Kalmak İle İşte Kalmak Arasındaki 7 Farkı Bulabilir Misiniz?

Bu makale, Kemal Okut tarafından, HızlıAdam’da yayınlanmak için hazırlanmış özgün bir çalışmadır.

Evet evet bu yazı italik olmalı, biraz yan yan bakmalı…

Günümüzde yaş kriterleri biraz ilerlerse de yaşı 35i geçen her bekarın soran ile karşılaşmamak için yolunu değiştirmeye çalıştığı bir soru var! Ne zaman evleniyorsun? 25-35 yaş arasını sorgusuz zaman olarak baz aldığımızı düşünelim. Peki 10 yıldır aynı işyerinde dirseklerini çürütmüş ama hiçbir kariyer basamağını tırmanamamış birine neden halen aynı şirkette ve aynı pozisyonda mısın? diye sorulmaz. Buna öğrenilmiş çaresizlik, boyun eğilmiş baskılar, görülmeyen performanslar ve geride unutulmuş umutlar diyebilir miyiz?

işte kariyer yapmakArtık gerçekten evde kaldığınızı hissettiniz diyelim, yaş kemale erdi ve siz bile artık kendi kendinizi hayat boyu bekar yaşamaya inandırdınız. Aynı şirkette ve aynı pozisyonda yıllarca kaldığınızda da, kendinizi artık bu pozisyonda yaşamaya aynı şekilde inandırırsınız.

Arkadaşlarınız vasıtasıyla görüşmeler yaptınız, fakat kiminin boyunu, kiminin kilosunu beğenmediniz ve denemeyi düşünmediniz bile. Anneniz her eve döndüğünüzde rahat ol evladım biz varız, seni çok seviyoruz dedi. Annem beni bu kadar düşünürken onu düşünmeden hareket edemem o bana nasıl olsa birisini bulur.

Buna paralel olarak iş hayatında ise; Arkadaşlarınızın torpilli iş teklifleri sayesinde görüşmeler yaptınız, hep şimdiki işinizle kıyasladınız ve olmadı üstüne birde sanki biliyor gibi işe döndüğünüzde müdürünüz odasına çağırdı ve sizi çok sevdiğini ama çok izin aldığınızı işlerin aksayabileceğini söyledi, sanki az görüşmelere gitsem daha iyi olacak. Nasıl olsa bir yerden bir iş çıkar.

Akrabalarınızda bu işlere bakan biri vardı, size de yardımcı olacağı kesindi, sizi de çok severdi ama onunda bir dedikodu yüzünden annenizle arası açılmıştı.

Aynı benzer durum kariyerinizde de şu şekilde cereyan edebilir; Bir üst müdürünüz sizi çok severdi siz söylemeseniz de sizin kariyerinizi düşüneceğinden emindiniz ama oda ne! Yıllardır fark edecek diye beklediğiniz müdürünüz birden bire işten ayrıldı.

Yıllardır tanıdığınız ama hep arkadaş olarak gördüğünüz biri vardı, bir an fark ettiniz ve neden onunla birliktelik düşünmediğinize siz de cevap veremediniz. Hemen yanına gittiniz bu hafta sonu ne yapıyorsun? Sinemaya gidelim mi? Dediniz, ama bu hafta sonu nişanlanıyorum çok geç kaldın cevabını aldınız.

Aynı durum işyerinizde de yaşanabilir mi? Aynı işi yapmaktan iyice sıkılmıştınız ve yıllardır aynı pozisyonda çalışmakla acaba hata mı yapıyorum diyerek genel müdürünüze kadar gittiniz ve kariyerinizi artık değiştirmek istediğinizi söylediniz. Genel müdürünüz aynı hızla cevap verdi, bildiğin gibi geçen ay şirketimizi yabancı bir şirket satın aldı, çok genç ve donanımlı kişileri başımıza getireceklermiş, benim bile yerim garanti değil artık bence otur oturduğun yerde.

Sanırım 7 farkı hiç bulamayacağız; unutmayalım ki hayat kimseye imzası karşılığında teslim edilmemiştir. Eğer kendinize güveniyorsanız, yeterince bilgi birikimi ve çalışmalarınızla artık kariyer yapmanız gerektiğine inanıyorsanız, artık kariyer yapmanın zamanı gelmiş demektir! Aynı şirkette, aynı bölümde, aynı meslekte bile olmayabilir, yeter ki! hedefiniz artık net olsun ve bu hedefinizi gerekli kişilere bildirmek için gerekli adımları atmaya başlayın.

Kemal OKUT

Yazar Hakkında; E-Ticaret, Yeni Nesil Ticaret, İş Geliştirme, Danışmanlık, Kurumsal Satış, Dijital Pazarlama seveni ve uzmanı.

‘Hayatta hiçbir tecrübe tesadüf, hiçbir başarı şans değildir.’ KO

[ Evde Kalmak İle İşte Kalmak Arasındaki 7 Fark ]

12 Yorum
 1. Elinize sağlık.
  Çoğu zaman gün içerisinde yorulmuş bir haldeyken mailiniz geliyor ve yüzüm gülümseyerek,ara verip yazınızı okuyorum.

  1. Özgül Dündar ve Elif hanım;
   Geri bildirimleriniz için teşekkür ederim.

   @Elif: Bu makale bana ait değil ama benzer tarzda içerik üretebilen bir üstadımızın kaleminden. Kemal Okut’un misafir yazar olarak gönderdiği her makale yoğun ilgi görüyor. Kendisine tekrar teşekkür ederim.

   Bünyamin Kapıcıoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top