skip to Main Content

Farklı Olmak İçin 7 Klişe Yöntem

Bu makale, Timur Demir tarafından, www.hizliadam.com için hazırlanmış özgün bir çalışmadır

Bugün bulunduğunuz noktadan bir adım öteye adım atmak ve olmak istediğiniz noktaya ulaşmak için ihtiyacınız olan tek şey yeni yeteneklere sahip olmaktır. Yani çoğunluktan farklı olmak

Fark yaratmak

Ortalama bir yaşantıya sahip olan insan ile başarılı ve mutlu bir insan arasında karşılaştırma yapmamız gerekirse, başarılı ve mutlu olan insanın hayatı boyunca çok daha fazla değerli(farklı) yetenek kazanmış olduğunu görürüz. Kendimizi en iyi halimizle görmek istiyorsak yapmamız gereken daha fazla kabiliyete sahip olmak ve dünyaya daha fazla değer katmaya çalışmaktır. Bu doğrultuda size destek olacak ve maksimum potansiyelinize ulaşmak adına öğrenmeniz gereken 7 yetenek bulunmaktadır. Bu yeteneklere sahip olarak hayatınıza bambaşka bir anlam katabilirsiniz.

 1. Yeni Diller Öğrenmek

Eğer Türkçe bildiğiniz tek dil ise bu durumda dünya genelindeki diğer insanları anlamak konusunda zorluk çekersiniz. İngilizce gibi yaygın olan bir dili konuşuyor olmak ise dünya genelinde belirli miktardaki insanları anlamanızı sağlayacaktır. Ancak toplumlar amansızca gelişmektedir. Bu gelişim neticesinde ise yerel olarak konuştuğunuz dili konuşmayan diğer insanlarla etkileşim kurabilmeniz bir zorunluluğa dönüşmektedir.

Yeni bir dil öğrenmeye başlamak ve bunu nasıl yapacağınızı bilmek size büyük bir avantaj kazandıracaktır. Bu basit bir bilgi birikimi değildir. Çünkü yeni dillere sahip olmak için ortaya koyduğunuz çaba aynı zamanda zihinsel gelişiminizi, hafızanızı ve karar alma kabiliyetinizi güçlendirmektedir.

 1. Enstrüman Çalmak

Bir enstrüman çalıyor olabilmek sadece arkadaşlarınızı etkilemez, aynı zamanda sizin akıllı biri olduğunuzu gösterir. Yapılan araştırmalara göre enstrüman çalan kişilerin IQ seviyeleri belirli bir oranda artış göstermektedir.

Müzik üzerine okumak veya eğitim almak konsantrasyon konusunda iyi olmanızı sağlar. Bugünün yoğun biçimde dikkat dağıtıcı halini düşünürsek bu sizin için son derece önemli bir niteliktir. Herkesten farklı olarak iyi bir biçimde odaklanma sağlayacağınız için çok daha iyi bir dinleyici olabilirsiniz.

 1. Topluluk Önünde Konuşmak

Uzmanlara göre son dönemin en iyi yeteneklerinden birisi topluluk önünde konuşma becerisidir. Bunu sanata dönüştürebilen kişiler ise çok değerli bir kabiliyete sahip demektir. Bu kabiliyetin en önemli dezavantajı ise iyi bir iletişimci olsanız bile asla bir sınırının bulunmamasıdır. Hayat, mutlaka size iletişimde sıkıntı çekebileceğiniz sürprizler hazırlayacaktır. En büyük avantajı ise kuşkusuz iş görüşmelerinde veya yaptığınız sunumlarda farklı olmanızı sağlayabilmesidir. İletişim beceriniz gerçekten yüksek düzeydeyse birçok kişi arasından sıyrılacak muazzam bir kabiliyete sahipsiniz demektir.

 1. Bloglama

Bloglama yeni bir alan sayılabilir ama önemini her geçen gün arttırmaktadır. İşinizi tanıtmak için bir fırsattır. Marka bilinirliği oluşturmak için en ideal yöntemlerden birisidir. Diğer insanlardan farklı olmanızı sağlayan önemli bir hobidir.

Bloglama gerçekleştirdiğiniz zaman yazma, pazarlama ve esnek olma kabiliyetlerine sahip olursunuz. Bu kabiliyetleri hızlı bir biçimde geliştirmenin alternatif yolları pek yoktur. Ancak bloglama bu konuda size fazlasıyla destek olabilmektedir. Bloglama başkalarına iletmek istediğiniz mesajı en rahat biçimde onlara ulaştıracak önemli bir yöntemdir.

 1. Örgütlenme

Başarılı bir insan olmak istiyorsanız mutlak suretle etrafınızdaki insanları iyi seçmelisiniz. Başarılı, akıllı ve motivasyonu yüksek kişiler etrafınızda olduğu sürece diğer insanlardan bir farkınız olacaktır. Eğer gerçekten örgütlenme konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız ilk olarak başkalarına nasıl değer kazandıracağınızı bilmelisiniz.

 1. Hızlı Okuma

Hızlı okuma kabiliyeti hayatınız boyunca sahip olabileceğiniz en önemli kabiliyetlerden birisidir. Çünkü zaman sahip olduğumuz en değerli şeydir. Boşa geçirilen zamanı geri alma şansımız yoktur. Bu nedenle zamanımızı iyi kullanmamız gerekmektedir.

Hızlı okuma konusunda belirli bir kabiliyetiniz varsa ve bunu her geçen gün geliştirmeye çalışıyorsanız bu durumda yaşantınız boyunca binlerce saati kaybetmekten kendinizi kurtarabilirsiniz. Özellikle hırslı ve okumaya aç olan insanlar için bu oldukça değerli bir kabiliyettir.

 1. Hızlı Öğrenme

Hızlı öğrenme tüm kabiliyetler arasında en farklı olan kabiliyettir. Eğer hızlı öğrenme yeteneğiniz varsa bu durumda diğer tüm kabiliyetleri kolayca öğrenebilirsiniz. Hızlı öğrenme kavrama yeteneğinizi güçlendirmekle sınırlı kalmaz aynı zamanda belirli bir öğrenme planı geliştirmenizi sağlar.

Burada yer alan yeteneklerden hangisine sahipsiniz? Hangisini öğrenmek size daha fazla değer kazandırır? Bu soruları cevaplayarak sizin için en önemli yeteneği tespit edebilir ve onu öğrenmeye veya geliştirmeye çalışabilirsiniz.

Timur Demir | www.timurdemir.com.tr | Blog Yazarı

5 Yorum
 1. Çok şükür tüm maddelere sahip olduğumu düşünüyorum. Ve gerçekten bu yeteneklere sahip insanlar farklı kişilerdir. Çevremde bunların hepsine veya çoğuna sahip olan kişiler umarım artar. Şurası da var ki, her ne kadar farklı bir birey olmayı sağlasa da, blogculuk ve enstrüman çalmak birçok kişi tarafından gereksiz gibi görülüyor.

  1 madde de ben ekleyeyim. Arkadaş çevresini kaliteli tutmak, sayısı mühim değil. Sağlam arkadaşlar, ekip arkadaşları…

 2. Aktif olmak daha çok getiri olan bir şey artık. Günümüz de pasif kalarak yapabiliceğiniz, kazanacağınız bir şey yok malesef artık. Hep çalışıcak, çok çalışacak kenara çekilmiyceksiniz ki anca olsun bazı şeyler.

  Emek olmadan kazanç da yok malesef artık.

 3. Herşey gibi insanlarda her ne kadar birbirlerinden farklı olsada, genel anlamdaki getirilerimizin diğerlerine göre farklı olmasını isteriz. Gerek diksiyon kabiliyeti olsun gerekse farklı olarak görülen hal ve hareketlerimiz için olsun insanlar kayırılmak ister elbette. Bu yazı ile farklı olmak isteyenlerede şunu söylemek isterim. Belki bu yazıyı okuyan bir çok kişi böyle olmak için çabalayacaktır. Ve bu bir çok kişi bu tavırları sergilerken senin onlardan bir farkın kalmayacak. Yani farklı değil taklit olacağınızı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top