skip to Main Content

Hosting Hesabının SEO Çalışmalarına Etkisi

Google, Yandex ve Bing arama motorlarının optimizasyon konusunda yayıncılara karşı oluşturduğu beklentiler sadece içerikle sınırlı değildir. Bu durum ne yazık ki bu zamana kadar önemsenmemiş olsa da yapılan açıklamaların hosting performansının seoya büyük etkisi olduğunu gösterdiği aşikar bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Bir internet sitesinin hızlı ve stabil bir yayın hayatı sunması için seçilen hostingin bu duruma elverişli olması gerekiyor. Aksi halde sitenize gelen trafiğin ve tıklama oranlarının oldukça düşük olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Hâl böyle olunca geçmişte önem verilmeyen ancak günümüzde fazlasıyla önemli olarak görülen web hosting seçimi hakkında sizlere bilgiler vererek bu kriterin seo açısından ne kadar değerli olduğunu içeriğimizde anlatacağız.

seo için hosting

Hosting SEO Açısından Neden Bu Kadar Önemlidir?

Bir siteyi aktif hale getirmeden önce ilk olarak web hosting hizmetini alacağınız firma hakkında araştırmalar yapmanız gerekiyor. Firmalar hakkında aldığınız notların yanı sıra yapacağınız seçimin kaliteli ve seoya elverişli olmaması durumunda emeklerinizin tamamının çöpe gideceğini düşünmelisiniz. Kaliteli bir hosting almak ne kadar maliyeti yüksek gibi görülüyor olsa da Verigom aracılığıyla kaliteli ve ucuz hosting almanız mümkündür. Verigom web sitesine https://www.verigom.com üzerinden ulaşarak bilgi edinebilirsiniz.

SEO Dostu Hosting Nasıl Anlaşılır?

Her firma sizlere farklı farklı konularda vaatler verecektir. Tabii ki bu vaatlerin yerine getirilip getirilmediği tartışmaya açık bir konudur. Firma hakkında kesin kararı vermeden önce son derece kaliteli bir hosting hizmetinden faydalandığınızdan emin olmalısınız.

Sitenin Açılış Hızı

Bir kullanıcı internet sitesini ziyaret ettiğinde kategoriler ya da yazılar arası geçiş yaparken uzun süreli geçişlerden sıkılacaktır. Bu sebeple Google bazlı çalışan seo uzmanları internet sitelerinin açılış ve geçiş hızlarının maksimum 2 saniye bandında seyretmesini öneriyor. Bu süreden daha uzun hız performansı gösteren siteler ne yazık ki arama sonuçlarında kullanıcı deneyimine değer vermedikleri için alt sıralarda listeleniyor.

%99,9 Uptime Süresi

Hayallerinizi süsleyen projenin yayın hayatını aktif olarak başlattıktan sonra oluşan her türlü kesinti bir süre sonra can sıkıcı hale gelecektir. Bu sebeple barındırma firması seçerken kesinlikle bu kriteri her şeyin üstünde tutmanız gerekiyor. Bir arama motoru botu internet sitenizi ziyaret ettiğinde sitenin kapalı olduğunu görürse bu durum sizin adınıza hiç iyi olmayacaktır. Verigom’un %99,9 kesintisiz hizmet garantisiyle arama motorlarının gözünde her zaman güvenilir olabilirsiniz.

Hosting Hesabı ve Site Güvenliği

İnternet sitenizin dışarıdan gelecek saldırılara karşı güvende olması için üstün güvenlik performansı sunan firmalardan hosting satın al tercihi yapmalısınız. Hosting hesabınızda herhangi bir açık olduğunda kötü niyetli kişiler internet sitenizi +18 içerikli ya da bahis içerikli bir siteye yönlendirebilir. Bu durumda yine aynı şekilde arama motoru botları ziyaret ettiğinde internet sitenizin bu kategoride hizmet verdiğini tespit ederse sıralamanız her geçen gün düşecektir.

Hosting Yedeklemesinin Önemi

Her ne kadar kullanıcılar yedeklemenin seo ile ilişkilendirilmiş bir faydası olmadığını düşünüyor olsa da kötü anları düşünerek karar vermeniz daha sağlıklı olacaktır. Bir sürü zaman ayırıp ziyaretçi sayısının yükselmesini sağladığınız internet sitesinin dosyaları silinerek tüm indexleriniz 404 hata kodu verirse ne yazık ki sıralamalarınız da düşmeye başlayacaktır. Bu sebeple karşılaşacağınız her türlü soruna önlem olması için haftalık, aylık ya da belli periyotlarda yedekleme hizmet veren firmaları tercih etmelisiniz. Alınan yedekler kısa süre içerisinde geri yüklenerek linklerin aynı eskisi gibi kullanışlı olması sağlanacaktır.

Lokasyonun SEO Konusunda Etkileri

Arama motorları arama yapan kullanıcının bulunduğu konuma en yakın olan arama sonuçlarını karşısına çıkaracaktır. Bu sebeple satın alacağınız web hosting hizmetini sunan firmanın iyi bir lokasyonda sunucu barındırması gerektiğini söylemeliyiz.

5 Yorum
  1. Kesintisiz çalışan ve gecikme süresinin az olduğu hosting sunucuları hem kullanıcı deneyimi açısından hem de SEO açısından bence çok etkili. Yazıda çok bilgilendirici olmuş tebrik ederim.

  2. Blogger altyapısını kullanıyorum ve sanırım ilk sonuçların yansıması için bir iki ay daha beklemem gerekecek. Bu arada trafikli veya potansiyel vaadeden bir web siteniz varsa kesinlikle paylaşımlı merdivenaltı hosting’lerden uzak durmalısınız.

  3. Eğer çok fazla içerik üretmiyor, haftada bir ya da iki yazı paylaşıyorsanız blogger’dan şaşmayın derim. Alan adınızı ilişkilendirir ve güzel de bir tema seçerseniz hosting’i ve yıllık ödemelerini düşünmenize gerek kalmaz, tamamen yazmaya odaklanırsınız. Evet WP kadar geniş bir eklenti ağı ve esneklik sunmuyor ancak Blogger’ı da yabana atmamak gerek. Yazıda bahsettiğin hız faktörü epey iyi..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top