skip to Main Content

İş Bulmak İçin Okul Dönemi ve Okul Sonrası Tavsiyeler

Bu makale Mustafa TANRIVERDİ tarafından HızlıAdam ziyaretçileri için hazırlanmış özgün bir çalışmadır

iş bulmakÜniversiteyi ya da liseyi acısı ile tatlısı ile bitirdiniz ve artık sıra işe geldi. Öncesinde hesabınıza yatan aylık belli bir miktar hazır para ile yaşıyor bir yandan da ders çalışıp sınavlara giriyordunuz. Yaşadığınız en büyük kaygınız sınavlardı. Okulu tamamladığınızda ise yeni bir kaygı ile baş başa kaldınız. Söz konusu durumu daha öncesinden yaşamaya başlayanlar dahi vardır. Peki bu döneme nasıl hazırlık yapılabilir? Yayınımda bu konuyu irdelemek istiyorum.

Özenle Yazılmış Bir CV’ niz Olmalı

İş başvurusunda bulunacağınız firmalar çok büyük ihtimalle sizden CV isteyeceklerdir. Bu nedenle henüz okulu bitirmeden önce bir taslak CV’ nizin olması bence çok önemlidir. Durumunuzda değişiklik oldukça yapmanız gereken tek şey CV’ nizi düzenlemektir. CV’ niz kesinlikle baştan savma olmamalı, belirli bir düzende yazılmış olmalıdır. Sadece görünüm olarak bile ön plana çıkabilmelidir.

naylon staj

Okul Dönemindeki Staja Okul Hayatınızın En Önemli Öğesi Olarak Bakmak

Staj dönemi genelde öğrenciler için sıkıcı buldukları ve yaz tatillerini ya da vakitlerini çalan bir dönem olarak görülür. Bu kanı son derece yanlıştır. Henüz stajını yapmamış olan öğrencilere aktarabileceğim en önemli mesaj stajın iş hayatına giden bir köprü olabileceğidir. İyi bir işyerinde geçirilen nitelikli bir staj, bulunmaz bir fırsattır. Staj döneminde kendini gösterebilen bir birey diğerlerine nazaran 1-0 öne geçmiş denilebilir. Yapacağınız nitelikli staj dönemi CV’ nizi oldukça değerli hale getirebilir. Eğer stajın ne kadar önemli olduğu anlaşılabilseydi, eminim ki bir çok öğrenci okul hayatının daha fazla kısmını stajda geçirmek isterdi.

Fırsatları Kaçırmamak ve Sabırlı Olmak

İş bulmak zaman alabilir. Başta bunun bilincinde olunmalı ve bu konuda aileden mutlaka destek alınmalıdır. İş arama döneminde çeşitli fırsatlar yakalayabilirsiniz. Bu fırsatları düşük ücret yüzünden değerlendirmemek pek akıllıca olmayabilir. Düşük ücretle dahi olsa bir süre iş aradığınız alanda kazanacağınız bir yıllık tecrübe bile sizin için bir sıçrama tahtası görevi görebilir. Çünkü iş arayanların en çok karşılaştığı durumlardan biri iş tecrübelerinin olmaması ve eleman arayanların ise genelde 1-7 yıl gibi tecrübeli personel arayışında olmasıdır.

Kolay İş Bulmak İçin Yabancı Bir Dili Gerçekten Öğrenin

yabancı dil bilmek

Türkiye’ de yabancı dil öğrenimi ile ilgili en bilindik unsur, görülen onca derse rağmen bir yabancı ile karşılıklı konuşabilecek düzeyde yabancı dil bilememektir. Okulda sadece dersten geçelim mantığı ile yaklaştığınız yabancı dil, iş başvurularında önemli köşe başlarından birini tutar. Örneğin Fransızca konuşabilmeniz durumunda ünlü bir markanın fabrikasında işe alınacaklar listesinde ilk sıraya yerleşebileceğinizi anlarsınız. Bu nedenle vaktinizin bir kısmını düzenli olarak yabancı dil öğrenimine ayırmanız gerektiğini hatırdan çıkarmayın.

Gündemi Takip Etmek, Güncel Kalmak, Hayatın İçinde Bulunmak

İnsan ne iş yaparsa yapsın mutlaka okumalı. Özellikle sektörünüzle ilgili süreli yayınları takip etmelisiniz. Davet edildiğiniz sosyal organizasyonları kaçırmamalısınız. Bu saydığım tüm unsurlar size farklı fırsat kapıları aralayabilir.  Gönüllülük esası ile çalışılan faaliyetlere katılabilirsiniz. Bu size hem yeni insanlarla tanışma hem de kendinizi tanıtma imkanı sağlayacaktır.

Mustafa TANRIVERDİ

Yazar Hakkında

Blog dünyasına kişsel yazıları ile katkı sağlamaya çalışan yazar yasamsarmali.blogspot.com.tr adresli bloğun sahibir. Blogda yaşama yön vermenizde size rehberlik edecek yayınlar yayınlanmaktadır. Blogun genel teması kişisel gelişim olarak kabul edilebilir.

 

6 Yorum
  1. Üniversitedeyken staj öğrenciler arasında pek sevilmese de en önemli adım staj. Yeni mezunları değerlendirirken iyi bir yerde yapılan staj, varsa ayrıntılı iş tanımının yazıldığı bir cv eğer ingilizce çok da önemli değilse mutlaka ön plana geçiyor. Stajı önemsemek gerekiyor mutlaka..

    1. Staj çalışması o kadar değerli ki, özellikle kendi işini kurmak isteyen herkes bence iyi bir işletme veya işyerinde bir süre çalışarak deneyim kazanmalı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top