Sayfalar

Beden Dilinizi Kullanarak İş Görüşmesini Başarılı Sonuçlandırın

Beden DiliBeden Dili Nedir? başlıklı yazımda, yapılan araştırmalara göre yüzyüze görüşmelerde ikna sürecini oluşturan maddelerin pasta paylarının> |Sözcükler %10| Vurgu ve ses tonu %30 | Beden dili %60 | şeklinde olduğunu belirtmiştim.

Aynı şekilde beden dili kullanımı için uzman olmamız gerekmediğini de söylediğimi hatırlıyorum. Hepimiz her gün beden dilimizi kullanıyor ve beden dili çözümlemesi yapıyoruz zaten. Peki iş görüşmesinde beden dili nasıl kullanılmalı?

İlk bahsetmek istediğim madde Görüşme saati.

Görüşmeye nefes nefese kalacak şekilde son dakikada gidersek beden dilimiz hiç hoş şeyler söylemez. Dolayısıyla görüşme saatinden 15dk önce orada olmamız en sağlıklı zamanlamadır. Ne çok erken, ne de çok geç. 15dk erken gelmek tavsiye edilen bir süredir.

Genellikle işe alım uzmanlarının iş görüşmesini gerçekleştirdiği odaları vardır. Odaya alınıp insan kaynakları personelini bekiyorsak, yani bizden sonra odaya girecekse ayağa kalkıp nezaket göstermemiz gerekmektedir. Hangi pozisyonda işe alınacağımızın hiçbir önemi olmaksızın bu davranışı sergilememiz gerektiğini düşünüyorum. Diğer bir alternatif odaya bizim ikinci sırada girmemizdir. Bu defa karşımızdakiyle tokalaşıp bizi oturmaya davet etmesini beklemeliyiz. Bu esnada genellikle oturacağınız sandalyeyi/koltuğu kendiniz şeçmeniz beklenir. Bu bir gözlemdir. Ne çok uzak ne de çok yakın bir oturma pozisyonu seçmemeliyiz.

Dik bir duruşla göz teması kurarak tokalaşmalıyız. Bazen tokalaşabileceğimiz bir ortamda olmayabiliriz. (Bu çok nadir görülen bir iş görüşmesi başlangıcıdır) Tokalaşırken karşımızdakinin elini parmak ucuyla değil normal bir şekilde kavramalıyız. Ne çok sıkıp kompleks gösterisi ne de gevşek bırakıp “güvensiz hissediyorum” mesajı vermeyiniz. Tokalaşmalarda bileğimiz üstte avucumuz yere paralel kalacak şekilde olmamalıdır. Beden dilinde bu tokalaşma şekli üstünlük mesajı verir. Aynı şekilde bileğimiz altta kalacak şekilde avuç içimiz yukarıya bakmamalıdır. Avuç içlerinin birbirine dikey eşit pozisyonda olması en doğru tokalaşma şeklidir. Bunu yaparken göz temasını sakın kaçırmayın!

İlk andan itibaren tebessüm sahibi olmalıyız. Sırıtmaktan bahsetmediğimi biliyorsunuz. Hafif bir gülümseme ortamı rahatlatır. Aynı zamanda pozitif enerji verir.

Kendinizi ifade etmenizin temeli göğüs bölgenizin açık, omuzlarınızın dik duruşundan geçer. Kollarınızı göğüs bölgesinde bağdaştırmanız iletişime kapalı olduğunuz  mesajını verir. Dolayısıyla kol bağlamak yerine avuç içlerinizi karşınızdakine gösterebilecek şekilde jestler kullanarak sözlerinizi destekleyin. Elleriniz sürekli masanın altında veya sürekli masanın üzerinde sabit kalmamalıdır. El ve kol hareketlerinde karşımızdakine avuç içi göstermek samimiyet ve güven duygusu besler.

Oturma pozisyonunuz herzaman karşı karşıya olmayabilir. Eğer b kenarına yani masanın yan tarafına oturmuşsanız

İş Görüşmesi

Alıcıya Dönük Olma

bedeninizi karşınızdakine çevirin. Dizlerinizi kırıp ayaklarınızı sandalyenin altına doğru çekmeniz heran kalkabilecekmişsiniz gibi bir mesaj verir. Bu durum rahatsız edicidir. İletişimi engeller. Bu yüzden ayaklar hafif öne doğru (abartmadan) iletişim kurulan kişiyi işaret etmelidir. Sürekli hareket eden bacaklar stres yaratır ve tedirginliği işaret eder. Bu yüzden bacaklarınızın ne yaptığından haberdar olun.

Görüşme sırasında çok kasıntı oturmamaya özen gösterin. Bacak bacak üzerine atmanın doğruluğu başvurduğunuz pozisyona göre değişiklik gösterir. Yine de en sağlıklısı hiçbirzaman bacak bacak üstüne atmamaktır.

Karşımızdaki bizi ilgiyle dinliyorsa bunu avuç içleri tavana bakacak şekilde jestlerinden veya eli yanağında parmağı tavanı gösterir duruşundan anlayabiliriz. Bunun gibi zaman zaman gözlerini birazdaha açması da ilginç bulduğu anlamına gelebilir. Öylesye iyi gidiyoruz.

Görüşme sizin için olumlu ya da olumsuz geçmiş olabilir. O an düşünceniz sadece tahmindir. Görüşme bitiminde aynı nezaket ve kibarlıkla karşı tarafın elini sıkmayı, tebessüm etmeyi ve göz teması kurmayı unutmayın. Salondan çıkarken diğer çalışanları, 15 dk beklerken tanıştığınız sekreter/danışmanı selamlamayı da unutmayın.

Bünyamin Kapıcıoğlu | HizliAdam.com (Rekabet Hız İster)

 


BURADA YORUMUN DEĞERLİ
Binlerce HızlıAdam Takipçisi Yorumunu Merak Ediyor

, , , , , , ,

15 Yorum = Beden Dilinizi Kullanarak İş Görüşmesini Başarılı Sonuçlandırın

 1. Esra_GrayW 1 Temmuz 2014 at 16:42 #

  Beden dili kesinlikle önemli. Karşınızda çişi gelmiş gibi bacaklarını sallayan biri olduğunu düşünsenize:D:dD: “Bacaklarınızın ne yaptığından haberdar olun” yazdığınız satıra çok güldüm 😀 Güzel yazı. Tebrikler

 2. Kerim Potuk 19 Ağustos 2014 at 16:51 #

  Bugün çok işime yaradı hocam bu yazı teşekkürler 🙂

  • hızlı adam 19 Ağustos 2014 at 22:39 #

   Rica ederim. Makale amacına ulaşabilmiş demek ki. Geri bildirim için ben teşekkür ederim

 3. Pınar 25 Nisan 2015 at 01:48 #

  Aslında burada bahsettikleriniz, normal hayatta da olması gereken nezaket kurallarından..
  Misafirlikte size ‘buyrun’ denip yer gösterilmesi, odaya biri girince ayağa kalkmak, ilk buluşmaya erken gitmek..vb.
  Zaten “iş görüşmeleri, ilk buluşma gibidir” denir.. İki tarafta birbirini tanımaya çalışır ve ilk izlenimler çok önemlidir..
  İlişkinin devam edip-edemeyeceğinin ipucunu verir. O nedenle aşırı özgüven de hoş karşılanmayabilir.
  Bir dengeyi tutturmak gerek ama o sınırı bulabilmek de kişiyi heyecanlandırıyor.
  Şahsen, en hoşlanmadığım durum – özellikle bayan ikcılarda- kendi içlerine içlerine konuşmaları..
  O kadar sessiiiizz ve mıy mıy konuşanlar var ki.. ‘Bunları işe alırken, o ikcı nasıl iletişim kurmuş acaba’ diyorum bazen..

 4. Derya 7 Temmuz 2015 at 08:45 #

  Gönlünüze sağlık çok güzel özetlemişsiniz

 5. Fikriye 19 Kasım 2015 at 11:03 #

  Cuma günü (20/11/2015) resmi bir kurumda mülakata gireceğim, etek ve ceket takım giyeceğim. Oturma şeklim ve ayaklarım ne şekilde durmalı. Yardımınız için şimdiden teşekkürler 🙂

  • Hızlı Adam 19 Kasım 2015 at 13:39 #

   Aslında bu konuya makalede yer verdim Fikriye hanım. Bacak bacak üstüne atmadan, dizlerinizi birleştirip düz veya hifif öne veya yana doğru çapraz oturabilirsiniz. Ayaklarınızı geriye doğru (koltuğun altına doğru) çekmeyin, dizlerinizi titretmeyin yeterli; stresinizi belli etmeyin. Başarılar dilerim

 6. Mehmet 3 Şubat 2016 at 21:03 #

  Resmi bir kurumda kurum ici mulakata girecegim. Ayakta ve cok kisa suresi olan bir mulakat eller ve bene dili nasil olmali ayaktayken. Tesekkurler

  • Hızlı Adam 4 Şubat 2016 at 13:06 #

   Kollarınızı göğüs hizasında bağdaştırmaz veya ellerinizi cebinize sokmazsanız görüşme daha rahat geçecektir. Sözlerinizi el-kol hareketlerinizle destekleminizi öneririm.

 7. Hasan 27 Şubat 2016 at 11:06 #

  Selam şirketler arası tahsilat larda nasıl davranıl malı

  • Hızlı Adam 27 Şubat 2016 at 11:12 #

   Selam, bu konu benim uzmanlık alanım değil. Maalesef destek olamıyorum

 8. Huzursuz 24 Mart 2016 at 02:04 #

  Ne yöntem denediysem ellerim hep boş döndüm ? görüsmelerim gayet iyi gidiyor ama sonuc yok. Zaten biz sizi arariz kelimesinden nefret ettim. Bence is verenlerde ne istediklerini bilmiyorlar

  • Feyza 13 Temmuz 2016 at 12:34 #

   Katılıyorum hepsi aynı seyi yapıyor.En azından arayıp olumsuz olduklarını soyleseler bizde umut icinde beklemeyiz.

 9. Hamit 11 Ocak 2017 at 08:50 #

  Şimdi artık sadece Türkiye de öpüşme yerine boynuzlaşıyorlar. Diyorum acaba bu iş görüşmelerinde de böynuzlaşırsak olulmu etkisi olurmu?

Bir cevap yazın


Bölüyorum ama…

2 dk’dan uzun süredir buradasın. Öyleyse bir beğeniyi hak ettik 😉