skip to Main Content

İstifaya Körükle Gitme!

İstifaların büyük bir kısmı anlık kızgınlık, panik, stres gibi ruh hallerinde gerçekleşiyor. Bazen bir kaçış bazense yeni bir arayış uğruna verilen istifalar neyazık ki pişmanlıkla sonuçlanabiliyor. Bu nedenle bizi istifaya sürükleyen durumların analizini çok iyi yapmalı gerektiği yerlerde önlem almalıyız.

istifaya neden olan durumlar

İstifa Nedenleri: Stres, Gerginlik, Öfke, Kaygı, Mutsuzluk…

İsyankar Çalışma Arkadaşlarınızdan Uzak Durun:

Hemen hemen her iş yerinde çalışanlardan en az bir tanesi şartlardan şikayetçi olmaya bayılır. Sürekli isyanlarda olmasına karşılık her sabah aynı saatte kalkıp mesaisine gelmeyi de ihmal etmez. Oysa ki ona sorulsa, ya kullanılıyor ya da değeri bilinmiyordur. Tüm şartları belli olan bir firmada her ay “yemek parası ne kadar az!” diye isyan etmenin hiçbir anlamı yoktur. En azından kendi kendine söylenmenin bir anlamı olmadığı kesin.

 • İşten çıkarken havanın kararmasına sinirlenen,
 • her gün aynı trafiğe katlanmak zorunda olduğunu bir türlü kabullenemeyen,
 • iş arkadaşının izinli olması durumunda ek sorumlulukların kendisine verilmesini bir türlü hazmedemeyen,
 • hedef tutmadığında neden tutmadığını değil de neden prim alamadığını sorgulayan
 • ve bunun gibi devir eden davranışlardan hiçbir zaman usanmayan

personeller negatif elektrik yüklü trafolar gibidir. Değil onlara dokunmak, yakınlarından geçseniz negatif elektriği size ve işinize yansıyacaktır.

Lakin aynı çalışma ortamında bulunduğunuz için belirli bir mesafeden daha fazlasını koyamazsınız. Öyleyse ne yapmalı?

İsyankar Çalışma Arkadaşınızı Desteklemeyin:

-Bu dosyaları incelemek bizim işimiz değil! Patron az yesin de bir tane asistan tutsun kendine. Nedir bu kardeşim! Akşama kadar fuzuli evraklarla mı uğraşacağız yoksa işimizi mi yapacağız. Öyle değil mi Gökhan?

Öyle olmadığını ona anlatın ya da az önce dediğim gibi konuyu değiştirin. Hiç olmadı “haklısın” diyerek dosyaları incelemeye devam edin. Eğer yarın aynı iş yerine aynı saatte gidip, aynı dosyaları inceleyeceğinizi biliyorsanız: ya daha iyi bir iş bakmalı, ya da serzenişlere bir son vermeli. Madem bu iş yapılacak bari severek yapılsın değil mi?

Birçok personelin şikayetidir, “görev tanımında olmayan” bir işi yapmak. Evet hiçbirimiz ek işlerle meşgul edilmek istemeyiz fakat olaya bir de işveren açısından bakmak gerekir. Her incik boncuk iş için yada nadiren oluşan yoğunluklar için ayrı bir personel çalıştırmak mümkün olmayabilir.

Tartışmaktan Kaçının:

Sürekli şartlardan şikayetçi olan kişiler muhtemelen at gözlüklerini çoktan takmış olmalı. Eğer bu karamsarların düşüncelerine etki edebileceğinize inanıyorsanız, ona işinizin güzel taraflarını anlatmaya çalışın. Fakat! Bunu başaramayacaksanız asla ve asla tartışmaya girmeyin. Siz güzeli gösterdikçe o işinizin olumsuz taraflarını irdeleyecektir. Bu durum bir anlık dahi olsa kafanızda soru işaretleri belirmesine sebep olabilir. Siz işinizi artı ve eksileriyle analiz edebiliyor olmalısınız. Bu yüzden son derece karamsar birinin analiz etmesine ve yorumlamasına müsade etmeyin. Gerekirse sadece dinleyin ama cevap vermeyin. Konuyu değiştirmek de iyi bir fikir olabilir.

Dedikodu Zincirine Dahil Olmayın:

Sonuçları istifaya veya kovulmaya varacak kadar tehlikeli olan bu aktiviteden uzak durmaya çalışın. Duymasını istemediğiniz bir arkadaşınızı eleştirirken yarın bir gün duyabilme ihtimali olduğunu unutmayın. Eleştirinizde haklı dahi olsanız hedef kişinin bu eleştirilerden bıkmış olma ihtimalini düşünün. Bir yenisini daha kaldıramayıp “yeter artık” diyerek istifa etmesine ya da tam tersi size cephe alıp sizi işinizden soğutmasına sebep olabilirsiniz. Kısacası: İstifaya sebep olabilirsiniz

Sorunları Bilir Kişilerle Tartışın:

Geldik yazının en önemli başlığına. İş yerindeki sorunlarınızı yetkili veya tecrübeli olmayan kişilerle tartıştığınızda her kafadan ayrı ses çıkması muhtemeldir. Bu durum sorunların daha fazla büyümesine sebep olabilir. Yazı boyunca bahsi geçen karamsar çalışma arkadaşlarınız son tercihiniz olması gerektiği gibi; yetkisiz ama pozitif düşüncelere sahip kişiler de ilk tercihiniz olmamalıdır.

 • Öncelikle sorunlarınızı tartıştığınız kişinin hayat tecrübesine güvenip güvenmediğinizi netleştirin.
 • Sorunların çözümünde basamak olup olamayacağını değerlendirin
 • Herhangi bir sorunu giderip gideremeyeceği konusunda sahip olduğu yetkileri göz önünde bulundurun

ÖZETLE: İş hayatı boyunca motivasyonumuzu bozan kişi ve nesneleri bir şekilde kendimizden uzak tutmamız gerektiğini düşünüyorum. Şikayetler ve serzenişler her iş yerinde olacaktır. Bu gibi isyan ateşlerine körük tutmamak gerektiğini, istifaya körükle gitmenin problem çözmediğini savunuyorum. Her ne olursa olsun alternatiflerimizi göz önünde bulundurmalıyız. Yapılacak daha güzel işler varsa ve hayat bize daha iyi fırsatlar sunuyorsa değerlendirme taraftarıyım. Lakin yazıda belirttiğim gibi: alternatifleri değerlendirmeyip hergün isyan ediyor ve hergün aynı işe aynı saatte gidip zaman harcıyorsak istifaya körükle gitmenin bir anlamı olmayacaktır. Tüm bunlara ek olarak: problemlerin yetkili (bilir kişi)lerle tartışılmasının daha sağlıklı olacağını aktarmaya çalıştım. Mutlu işler diliyorum…

Bünyamin Kapıcıoğlu | HızlıAdam | İş Konulu Niş Blog

2 Yorum
 1. Bünyamin Bey merhabalar,

  22 yaşında Pazarlama bölüm mezunu, Kurumsal bir firmada Kurumsal Satış departmanında çalışmaktayım. Tecrübelerinizden faydalanmak amacıyla sizlere danışmak istediğim bir kaç iş yerim ile ilgili özel sorunum var. e-mail adresinize bununla ilgili sorunlarımı belirtsem tecrübeleriniz ve bilgilerinizden yararlanabilir miyim? Teşekkürler, saygılarımla.

  1. Merhaba Tayfun bey;

   Mail gönderirseniz üzerinde düşünmek isterim. Yardımcı olabileceğim bir konuysa neden olmasın.

   Haberleşmek dileğiyle iyi çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top