skip to Main Content

İyi Polis-Kötü Polis Muhabbeti Nereden Gelir?

iyi polis

İyi Polis-Kötü Polis

Eğer iş hayatınızda üstleriniz veya yöneticileriniz varsa ağızdan ağıza dolaşan iyi polis kötü polis benzetmelerini duymuş olmalısınız. Genelde yöneticiler için kullanılan iyi polis-kötü polis benzetmesinin nedenini hiç merak ettiniz mi?

Bu kavramı oluşturabilmek için minimum iki birey gereklidir. Yöneticiler arasında işbirliği olabileceği gibi bazen doğal karakterlerinden ortaya çıkan bir takım oyunu da olabilir. Peki iyi polis kötü polis çalışmasının bir çeşit ikna ve itaat tekniği olduğunu biliyor muydunuz? Bilmiyorsanız tüm soru işaretlerinizi bu yazıda cevaplıyorum.

İyi polis-kötü polis uygulaması sorgu odalarında suçluya şuçunu itiraf ettirmek üzere kullanılan bir metoddur. Polislerden biri iyi diğeri ise kötü karaktere bürünür. Bazense durum gerçekten öyledir. Nitekim sorgulamaya kötü polis başlar.

-Suçlu olduğunu biliyorum, sizin gibi gözü dönmüş suçlular yüzünden masum insanların canı yanıyor! En ufak açığını yakaladığım anda seni içeri tıkayacağım!… gibi cümleler kullanır.

Bu tepki karşısında suçlu suçunu itiraf etmekte çekinir. Çünkü kötü rolündeki polisin zanlının suçluluğunu kanıtlaması halinde sonuçlar hiç de iyi olmayacaktır. Fakat kötü polis bu azarlamanın devam etmesinin hiçbir sonuç getirmeyeceğini bile bile öfkeli tavırlarına devam eder. Zanlıya hakaret eder, masaya, sandalyeye vurur ve kin kusar.

Bütün bunlar gerçekleşirken iyi polis karakteri biraz geriden olan biteni izlemektedir. Bazense kötü polise daha sakin olması gerektiği konusunda sesli birşeyler söyler. “Hadi ama, okadar sinirlenmeni gerektirecek bir durum yok.  Zanlı suçu işlerken psikolojisi bozuk olabilir. Bu her insanın başına gelebilir” gibi telkinlerde bulunur. Aslında iki polis de iyi veya kötü olabilir. Fakat o an takım çalışması yaptıkları için çalışılmış senaryoyu başarıyla oynarlar.

Kötü polis bir süre daha hakaret ve sert tavırlarda bulunduktan sonra boğazı kurur veya çay içmeye gitmek ister. Ama daha etkili olanı ise iyi polisin ondan 3 kişilik içecek almasını rica etmesidir. İyi polis zanlıyı da düşünmüştür ve ona da içecek ısmarlıyordur.

Baskı altında kalan zanlı çok zor psikoloji içine girer. Sert olan polis sürekli üzerine yüklenirken, diğer polis onun iyiliğini düşünüyordur. Yani perdeye yansıyan kısmı bu şekildedir. Doğal olarak zanlı iyi polise karşı sempati beslemeye başlar. İnsanlar sevdiği insanların düşüncelerine itaat eder / evet der / pozitif yaklaşır.

Bütün bunların bilincinde olan polis ekibi ikinci sahneye geçer ve söz hakkı iyi polisdedir. Kötü polisi içecek almaya gönderen iyi polis zanlının yanına yaklaşır ve ona yardımcı olmak istediğini söyler. Örneğin:

-Bak Özkan, Ağır bir suç işlemiş olabilirsin. Suçun ıspatlandığında kanunlar gereği en az 10 yıl hapis cezası isteğiyle yargılanırsın. Fakat suçunu itiraf edersen pişmanlık yasasından faydalanır ve cezanı 5 yıla hatta belki de iyi haller göz önünde tutularak 3-4 yıla düşürebilirsin. Ben senin gözü dönmüş bir vatandaş olduğunu düşünmüyorum. Başına gelenler senin psikolojini bozmuş olabilir. Hata yapmış olabilirsin. Fakat hatanın bedelini 10 yıl yerine 4-5 yılda ödemen daha mantıklı olur. Dışarı çıktığında hayat değişmiş olmaz. Zor durumlarda yaptığın bir hatanın bedelini ağır bir şekilde ödemeni istemiyorum…. gibi

Böyle bir sorgulamada zanlıların çoğu iyi polise beslediği pozitif duyguların etkisiyle suçunu itiraf eder ve sorgulama başarıyla tamamlanmış olur.

Peki iyi polis kötü polis benzetmesi yöneticiler için neden kullanılabilir?

Çalıştığım birçok firmanın birden fazla patronu ve ya yöneticisi vardı. Dikkatimi çeken durum ise her firmada yöneticilerden biri, çalışanların düşüncelerini önemsemiyor gibiydi. Diğeri ise çalışanlara adeta güzin ablalık (dert dinleyen, çözüm odaklı, iyimser) yapıyordu. Her ikisinin de iyi huylu, astlarının duygularını inciltmeyen ve ya onları sıkmayan insanlar olması imkansız mıydı? Neden her iki yöneticinin de iyi olduğu bir firmada çalışmak bana hiç nasip olmamıştı? Nedenini artık biliyorum.

Kötü polis yeleğini giyen yönetici otoritenin gücünü kullanarak itaat ettirmeyi deniyordu:

-Boş boş oturup müşterilerin gelmesini beklemeyin. Nezaman aksiyon almayı düşünüyorsunuz. Kımıldanın artık! Bu rakamlar gerçekleşmezse sonuçlar hiç iyi olmayacak! Benim sabrım taşıyor. Silkelenin ve kendinize gelin!!!

gibi konuşmalarla disiplini sağlıyor ve umursamaz tavırların önünü alıyordu. Fakat bu otorite satış rakamlarını yükseltmiyordu. Evet çalışanlar disiplinli ve ciddi bir şekilde işlerine sarılıyordu. Tek eksik olan ve asıl amaç olan +para kazanımıydı. İşte bu noktada iyi polis rölündeki veya karakterindeki yönetici devreye giriyordu:

-Arkadaşlar bu rakamları gerçekleştirirsek ay sonu ciddi prim alırız. Dahası güzel bir sükse olur. Ben sizin yapabileceğinizi biliyorum. Size güveniyorum ve gerçekten çabaladığınıza tüm samimiyetimle inanıyorum… gibi olumlu cümleler kurardı.

İşte o büyük güç. İtaati sağlayan ve geri dönüşü pozitif olan güç. Sevgi. Biz iyi yöneticiyi seviyorduk ve onun ricası asla kulak arkası edilemezdi. Onun için gerçekten çabalamaya hazırdık. Ve başarıyorduk.

Fakat burada kötü polisin/yöneticinin etkisini unutmamak lazım. Eğer her iki yönetici de sevgi kelebeği gibi davransaydı bu davranışın “zaten olması gereken davranış biçimi” olduğunu düşünür ve extra çaba içine girmezdik. Kendimizce mazeretler üretmekten öteye geçemezdik. “Sevgili yöneticilerim bu rakamların olmasını çok istiyor ama bu mağazanın potansiyeli de bu yani. Yapacak birşey yok.” gibi cümleler kurar teselli olurduk. Sonuç olarak firma kazanamaz ve biz de kazanamazdık.

Dolayısıyla kazancımızdan ötürü kötü polis rolündeki yöneticimize bir teşekkür borcumuz olduğunu unutmamalıyız. İyi polis kötü polis uygulaması bir takım çalışmasıdır ve her iki tarafa da kazanç sağlar. Bu gibi durumları profesyönel firmalarda gözlemlemeniz oldukça olasıdır.

Bünyamin Kapıcıoğlu

6 Yorum
  1. Google aramalarından girdim ve saatlerce çıkamadım:D D.D.d elinize emeğinize gönlünüze sağlıkkKK….

    1. Ben de maillerime bakıyordum yeni yorumları görünce uzun süre çıkamadım:) Teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top