skip to Main Content

Jenerik Marka Nedir? Ürün Adına Dönüşen Markalar

Jenerik marka: Özellikle bir üründe diğer firmalara göre çok daha fazla ön plana çıkarak, ilgili ürünün modeliyle değil de marka adıyla anılmasına yol açan firma isimlerine jenerik marka denir. Örneğin 4×4 arazi araçlarına jeep denilmesi gibi.

Jenerik markalaşmaya sebep olan diğer faktör ise ilk olmaktır. Örneğin ilk taşınabilir kaset çaları SONY firması üretmiş ve modelin adını Walkman vermiştir. Ondan sonra üretilen tüm taşınabilir kaset çalarlara walkman denildi. Toplumun ağız alışkanlığı sayesinde jenerik markalar zamanla oluşur ve oturur.

Dolayısıyla jenerik markalar artık ürün kategorisi olarak da kabul edilmektedir. Resmiyette olmasa da toplum tarafından kategori isimleri jenerik olmuş markalardan oluşabilmektedir.

Jenerik markanın en özet tanımı: ürün adına dönüşen markadır

Ürün adına dönüşen markalar hakkında oldukça fazla örnek verebilirim ancak bir kısmını yazdığımda devamı zaten aklınıza gelecektir 😉

jenerik-markalar

Dünyada ve Türkiye’de Ürün Adına Dönüşen Markalar (Jenerik Markalar)

Vespa: Scooter tipi motosikletlere verilen genel isim. (Oysa ki vespa bir tanedir. Vespaya benzeyen diğer motosikletlere scooter tipi motosiklet denilmesi gerekirdi)

Lacoste: yakalı tişörtlere verilen genel isim haline gelmiştir (Oysa ki lacoste bir markadır)

Aspirin: Ağrı kesici etkisi olan ilaçtır ve diğer bir çok ağrı kesicinin aspirin şeklinde anılmasına sebep olmuştur.

Selpak: yumuşak kağıttan üretilmiş tüm mendillere selpak diyoruz; markası farklı olsa bile…

Bankamatik: Türkiye’de ilk defa İş bankası tarafından kurulduğu için diğer tüm ATM’lere Bankamatik denilmesine yol açmıştır.

Devam eden örnekler kafanızda çoğalmış olmalı. Markalaşma, marka değeri yaratma ve marka pazarlama adına daha çok makale paylaşacağım. Hızlı Adam’ı takip edin (abone olun)

Bünyamin Kapıcıoğlu | İçerik Pazarlama Yazarı

6 Yorum
  1. Jenerik markaların çoğu pazarı ilk oluşturan ve sektöre ilk giren firmalar oluyor. Akılda kalıcılıkları ve kıyas ortaya çıkıyor. Bir dönem tekel olmuş markalar, yenilerinin türemesi ile kıyas ediliyorlar. Pazara yeni gelenler reklamlarında ürünün değilde kendi markalarının ismini vurguladıkça, ilk firmanın ürününün ismi jenerik marka oluyor.
    Güzel bir konu seçmişsiniz. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top