Sayfalar

Kitap Yazmak Yerine Blog Yazdım Hayatım Değişti

Kitap yazmak veya blog yazmak isteyenlerin muhakkak okuması gereken bir deneyim yazısı hazırladım. Yazar olmak isteyenler için bir nevi yol haritası niteliğinde olan bu hikayemi pür dikkat okursanız bundan böyle “çöllerde kutup ayıları ile karşılaşır mıyım?” endişesinden kurtulacak ve belki de pencereyi açıp oturduğunuz şehre “seni yeneceğim İstanbuuul!” şeklinde haykıracaksınız 😉 Söz veriyorum!

seni-yenecegim-istanbul

Yıllar önce (2011 yılında) kitap yazmaya karar vermiş ve “kitap yazmak” hakkında hiçbir araştırma yapmadan harekete geçmiştim çünkü hemen başlamazsam aşağıdaki soruların kafamı karıştıracağını biliyordum.

 • Kitap nasıl yazılır?
 • Kitap yazma maliyeti nedir?
 • Kitap yazmak para kazandırır mı? (Masrafımı geri kazanabilir miyim?)
 • Kitap yazmak için gerekenler
 • Kitabımı nasıl tanıtabilirim?
 • Kitap bastırmak…

Yani, kitabın yazımından basımına, basımından tanıtımına, pazarlanmasından satışına kadar bir çok süreçten geçecektim. Bu süreçleri araştırmak veya çözüm aramak kitap yazmaya başlamamı geciktirecek ve belki de ertelememe sebep olacaktı. Fakat ben buna müsaade etmedim. Yazarı Spencer Johnson olan “Peynirimi kim kaptı?” isimli kitabı yeni bitirmiştim ki oradan aldığım gazla direk yeni word dosyası açıp yazmaya başladım. Kitabın konusu da pazarlama teknikleri ve kişinin kendini pazarlayabilmesiydi.

A4 ile görselsiz toplam 80 küsür sayfaya ulaştığımda yıl 2012 olmuştu. Artık bastırmak istediğim kitap hakkında eleştiri, yorum ve çeşitli geri bildirimlere ihtiyacım vardı çünkü konuyu toparlayıp kitabı bitirmek üzereydim. Turkcell’de mağaza sorumlusu görevinde çalışıyordum. Yaşça olgun ve kariyerinde iyi yerlere gelmiş iş arkadaşlarımdan (bölge müdürü, eğitim sorumlusu vs) kitabımı okuyup yorum yapmalarını istedim. Aldığım geri bildirimler çok mutlu ediciydi. Hem “bu kadarını beklemiyordum” şeklinde itiraflar, hem de “sen çok iyi yerlere geleceksin” şeklinde motive edici yorumlar aldım. Tüm bunlar kitabın o insanlar üzerinde bıraktığı etkiyi işaret ediyordu.

Derhal yayınevi araştırmaya başladım. Kitap bastırıp yayınlatmak için neler gerekiyor bilmiyordum. Tek bildiğim okumaya değer bir kitap yazmış olmamdı. Bundan emindim. Yukarıda maddeler halinde bahsettiğim soruları araştırmaya başlamıştım. Kitap yayınlatmak hakkında araştırma yaptıkça şunu fark ediyordum:

Kitap yazmak ve kitabı yayınlatmak işin en kolay kısmı. Yeteneğin varsa yazıyor, paran varsa bir yayınevi ile anlaşıp anında kitabı bastırabiliyorsun. Peki ya sonra?

 • Kitabın pazarlanması nasıl olacak?
 • Acaba kitap satılacak mı?
 • Harcadığım paraya ve emeğe değecek mi?
 • Arama motorlarına Bünyamin Kapıcıoğlu yazınca hiçbir şey çıkmıyordu. Kimse beni tanımıyordu. Dolayısıyla, insanlar kitabımı satın alacak mı?
 • Neden alsınlar?
 • Hangi yayınevi  ile anlaşmalıyım?
 • Yoksa kitabım raflarda tozlanıp beni yazarlığa küstürecek mi?

Tüm bu sorular uykularımı kaçıracak boyuta gelmişti. Sonra yıllardır ilgilenmediğim bloğuma halen daha günde 50-100 kişinin girdiğini hatırladım. Hemen bir strateji oluşturdum. Oluşturduğum strateji basitti. Şöyle:

Niş konulu bir blog açacaktım. Tabi ki bloğun konusu pazarlama ve kariyer edinme üzerine olacaktı çünkü kitabıma paralel bir konu bulmalı ve kitabın ilgi görüp görmeyeceğini test etmeliydim. Eğer test olumlu sonuçlar verirse bir miktar sabit takipçiye ulaşacağım da kesindi. Yani, yazılarım ilgi görürse mail abonelerim, sosyal medya takipçilerim ve hiçbir alarm sistemi oluşturmayan sadakatli ziyaretçilerim olacaktı. Bir insanın bu bloğu takip etmesinin yazılarımı beğenmek dışında başka ne sebebi olabilir ki? Kısacası “topluluk oluşturma” işini gerçekleştirecektim. O zaman şu sonucu çıkarabilir miyiz?

“Topluluk oluşturmayı başarabilirsek ilk kitabımızı satın almak isteyecek bir miktar gönüllüye ulaşmış oluruz”

BLOG YAZMAYA BAŞLADIM – SONUÇ

blog-yazmak

Hiçbir maddi karşılık beklemeden, bir çok insanın gelir potansiyeline olumlu etki edecek benzersiz yazılar paylaştım. Bu blogda paylaştıklarımdan 3 adet kitap çıkabilirdi ancak tüm bu kaynakları tamamen ücretsiz paylaşarak insanlara faydalı olmaya çalıştım. (Devam ediyorum)

Şuan okuduğunuz bloğun kategorilerine göz gezdirirseniz göreceksiniz ki kişinin kendini pazarlayarak kariyer edinmesi, gelirini yükseltmesi ile ilgili konulardan bahsediyorum. Yani iş dünyası hakkında kişiyi hızlandıracak (hızlı adama dönüştürecek) deneyim yazıları paylaşıyorum.

Bu blogda deneyimlerimi paylaşmaya başladığımda günlük 5-10 ziyaretçim var yada yoktu. Bir süre böyle çok az ziyaretçi ile yazmaya devam ettim. Google’ın beni fark etmesi, blog yazılarıma değer vermesi ve arama sonuçlarında bir nebze bulunabilir yerlere koyması 6 ay sürdü.

6. aydan 1. yıla kadar günlük ziyaretçi sayım 800’lere çıktı. O zamanlar bu rakam beni mest ediyor, karnına masaj yapılan kedi gibi sırt üstü şıltanmamı sağlıyordu. Bu rakam yükselmeye devam etti ve günlük 2500 yeni ziyaretçilere kadar yükseldi. Aslında ziyaretçinin sayıca çok olmasından ziyade nitelikli olması da önemliydi. Bu blog sayesinde danışmanlık, seminer, pazarlama departmanlarında yönetici ve yazarlık ile ilgili birçok iş teklifi aldım. Gelen teklifler arasından ağırlıklı olarak freelance metin yazarlığı tekliflerini değerlendirdim. Kurumsal firmalara tanıtım yazılar hazırladım. Katalog yazıları, hakkımızda sayfaları, reklam metinleri vb. bir çok alanda iş deneyimi edindim. Tüm bu imkanları sağlayan araç bloğum oldu. İnsanlar, bloğum vasıtasıyla bir şekilde bana ulaşıyordu.

Kim bilir, belki de bu yazıyı okuyan yazar adayları saatte 140 KM hıza ulaşabilen bir çita gibi hızla blog yazmaya başlar 🙂 Neden olmasın? Blog yazmaya başlamak sandığınız kadar meşakkatli bir iş değil. Sadece şu yazıyı takip ederek kendi bloğunuzu kolayca oluşturabilirsiniz: Blog açmak.

Bloğum tam 3. yılını doldurduğunda mükemmel çalışma şartlarına sahip, tam da hayal ettiğim gibi bir iş teklifi aldım ve istifamı verip gelen teklifi değerlendirmek üzere iş değişikliği yaptım. Şu an ben yazarlık yaptığım firmadan maaş alıyor ve yazdığım blog yazıları sayesinde bu blogdan reklam geliri elde ediyorum. Bloğumun aylık reklam getirisi asgari ücretin üzerinde. Demek ki yazar olarak para kazanmanın (hayatımızı yazar olarak idame ettirmenin) tek yolu kitap yazmak değilmiş 😉 Artık kitap yazmak maddi getirisinden ziyade vizyonumuzu tamamlamaya yönelik bir hamle olur.

Ha bu arada, üşenmedim Miskin Adam isimli bir blog daha açtım. Miskin Adam’da düşüncelerimi sansürlemeden benzersiz içerikler paylaşmaya çalışıyorum.
UYARI: Gerçekten sansürsüz bir blog 😉

Eğer blog yazılarımız güzel dönüşümler sağlıyorsa şuan kitap yazmak için daha sağlam temeller üzerinde olmalıyız. Tam olarak “şimdi” kitap yazabiliriz.  

Yazar olmak istiyor muyuz? Öyleyse bugün blog yazmaya başlayabiliriz.

ÖZETLEMEK GEREKİRSE

Yazarlık yaparak hayatımızı idame ettirme veya kitap yazma gibi amaçlarımız varsa ne derece başarılı olacağımızı ölçümlemenin en iyi yolu blog yazmak olacaktır. Blog yazarak isim bilinirliği yaratabilir, topluluk oluşturabilir ve gelir elde edebilirsiniz. Oluşturduğunuz topluluk bundan sonra yazılarınızla veya kitaplarınızla ilgilenen gönüllü insanlardan oluşacaktır. Dolayısıyla “kitap yazsam okuyan olur mu?” endişesinden kurtulabilirsiniz.

Bu Arada, Merak Ediyorum:

 1. Ücretsiz kitap hediye etsem okur musunuz?
 2. Kitabım D&R gibi yerlerde satılıyor olsa satın alır mısınız?
 3. Parti kursam oy verir misiniz?

İster bu 3 sorudan ilk 2’sine; isterseniz bu yazı hakkındaki genel düşüncelerinize yer verdiğiniz yorumlarınızı muhakkak bekliyorum. Yorumlarınız benim için ve diğer okuyucular için çok önemli.

Yeni yazılarımı Instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️


BURADA YORUMUN DEĞERLİ
Binlerce HızlıAdam Takipçisi Yorumunu Merak Ediyor

, , , ,

128 Yorum = Kitap Yazmak Yerine Blog Yazdım Hayatım Değişti

 1. Mehmet 14 Eylül 2016 at 00:44 #

  1-Evet,okurum.
  2-Hayır,İnternetten alırım.
  3-Siz partiye bir kurun önce de sonra düşünürüz!

  • Hızlı Adam 14 Eylül 2016 at 13:38 #

   İlk 2 soruya olumlu yanıt almak gayet mutlu edici ve yeterli. Teşekkür ederim. Oy vermezseniz de haklısınız çünkü siyaset benim işim değil. En ufak potansiyel görseydim kendimde şimdi bir politika bloğu kurmaz mıydım 😀

  • Halil İbrahim Sungur 2 Mart 2019 at 23:19 #

   Evet Severek okurum

 2. Ahmet 14 Eylül 2016 at 09:25 #

  Sevgili Bünyamin hocam kitabını satın da alırım hediyeni de geri çevirmem 🙂 çünkü işini iyi yapan ehil blog yazarlarından birisin.parti kursan oy verir miyim orası meçhul 😊

 3. Sait Özgen 14 Eylül 2016 at 10:27 #

  1 ile 2’ye evet 3’e hayır.Parti işleri sıktı artık sizlik bir durum yok.:)

  • Hızlı Adam 14 Eylül 2016 at 13:36 #

   Saygı duyuyorum. Siyaset ve politika benim işim değil zaten. Haklısınız 😉

 4. Mehmet Alemdar 14 Eylül 2016 at 12:58 #

  Merhaba hızlıadam yazılarınızı zevkle okuyorum. yazılarınız okuyucuları motive ettigini düşünüyoyorum.sizin yazılarınızdan ilham alarak bende yazmaya çalışıyorum eger kitabiniz okıyucuya deger katıyorsa kitabınızı okurum satında alırım.sizi takibe devam ediyorum.parti kursanız oy verirmiyim önce partinizin içerigini anladıkdan sonra karar veririm.iyi bloglamalar hızlıadam tüm blog camiasının kurban bayramını kutlarım.

  • Hızlı Adam 14 Eylül 2016 at 13:35 #

   Parti kursam oy verme ihtimaliniz de var yani 🙂 Teşekkür ederim. Kitap yazarsam emin olun yine okuyucuya fayda sağlama prensibiyle yazarım. İyi bayramlar

 5. Suat Saygın 14 Eylül 2016 at 13:26 #

  Bir kitap yazıp masraflarını karşılamak, sonra kitapçı raflarında satılmayı beklemek ve diğerlerinin arasından sıyrılmak gerçekten zor. Ben de kitap yazmayı hala düşünüyorum ama 11 yıllık bloga da sahibim😊
  Son iki yıldır kendi alan adımla ilerliyorum ve şu an 1.8 milyon okunmaya ulaştım. Kitap yazsam bu kadar kişiye ulaşır mıydım, sanmıyorum.
  Siz en iyisini yapmışsınız, başarılarınızın devamını diliyorum. Bu bilinirlik sonrası zaten kitap çıkarmanız daha kolay olacak. İyi bayramlar..

  • Hızlı Adam 14 Eylül 2016 at 13:34 #

   Yaklaşık aynı şeyleri düşünüp aynı süreçlerden geçmiş biri olarak düşünce ve tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. İyi bloglarınız olsun…

   • Yasemin 23 Temmuz 2019 at 20:48 #

    Kendim için bir şeyler yapmam gerektiğini düşündüğüm ve harekete geçmek için bir araştırma yapmaya başladığım anda sizin yazınız çıktı karşıma. Sabırlı ve azimli olunca başarıya ulaşmanın çok da zor olmayacağı mesajını aldım ve baya bi gaza geldim :))) siz yıllar önce açmışsınız bu blogu gerçi yazımı görür müsünüz bilmiyorum ama yazmadan da durmadım. :)) ben de pazarlama üzerine eğitim aldım ve bu konu üzerine yoğunlaşmayı seviyorum. Yazılarınızı takip edeceğim. Ve son olarak kitabınıza ulaşırsam mutlaka okuyacağım. He hediye etseniz de hayır demezdim o ayrı 😉

    • Hızlı Adam 29 Temmuz 2019 at 16:55 #

     Evet, yıllar önce yazdım ama halen daha buralardayım. En azından yorumları kontrol ediyorum 🙂 Eskisi kadar olmasa da halen blog yazmaya devam ediyorum. Şu sıralar diğer blog siteme ( http://www.miskinadam.com ) daha fazla ağırlık vermeye başladım. Ticari kaygılarım olmadan, sadece içimden gelenleri yazdığım bir yer orası.

     Oturdum bir kitap daha yazdım ama onu da yayınlatmadım:)Sonraaa, şarkı sözü yazıp sattım. Şarkı sözü yazma işini sevdim. Biraz da o tarafa ağırlık vereceğim. Siz de bir yerlerden başlayın. Gördüğünüz gibi, yine “yazar” tanımı altında bambaşka alanlara sürüklenmek mümkün.

 6. Hasan ali kilic 14 Eylül 2016 at 14:15 #

  Blog tutuyoruz, tutuyoruz lakin verdigimiz emegin karsiligini alamayinca motivasyonumuz dusuyor. Kilit nokta da bu oluyor.
  Bu arada ilk 2 soruya hayir 3.ye evet. Biz turkler olarak okuma aliskanligimiz pek yok, yalana da gerek yok

  • Hızlı Adam 14 Eylül 2016 at 14:29 #

   Al bi de burdan yak 🙂 Kuzen, çok karamsar gördüm seni ya. Biz Türkler öyle basite alınacak insanlar değiliz. Çokça okuyanımız da var. Okuyan kitleyi yakalayabilmek önemli. Okumayı sevenler sayesinde hayatımı idame ettirirken “biz Türkler” şeklinde başlayan serzenişini desteklemem de şahsım adına aç gözlülük olur. Okuyoruz işte, sen de okuyorsun. Bak ilgini çekmiş okumuşsun. Biz Türk yazarlar yeterince ilgi çekemiyoruz dersen katılırım ama okuma konusunda sıkıntımız yok bence 😉

 7. Halise 14 Eylül 2016 at 16:28 #

  Evet, evet, evet 🙂 genel anlamda kitap alışverişimi internetten yapıyorum. Ama zaman zaman d&r raflarında gezinmeyide seviyorum. Hep destek tam destek yani sevgilerimle

  • Hızlı Adam 15 Eylül 2016 at 03:06 #

   Beğeniyor olmanız ve beğenmesem dahi sırf destek olmak için alırım anlayışında olmanız tüm yazarlar adına mutlu edici. Teşekkür ederim

   • Halise 15 Eylül 2016 at 12:14 #

    Küçük bir yanlış anlaşılma olmuş, beğenmesemde destek olmak için alırım demek istemedim. Sizin attığınız her adımda destek olurum anlamında, yazılarınızın ve bilginizin kalitesi ortada, yapacağınız her çalışma kaliteli olacaktır.

    • Hızlı Adam 15 Eylül 2016 at 23:06 #

     Çok teşekkür ederim Halise hanım. Eksik olmayın

 8. Etkin Yazar 14 Eylül 2016 at 22:16 #

  Yazılarınızı kitaptan okumak ayrı bir güzel olur. Yani neden olmasın 🙂

  • Hızlı Adam 15 Eylül 2016 at 03:04 #

   Teşekkür ederim. Bu bildirimleri değerlendirmek de nasip olur inşallah

   • Adem Doğan 9 Haziran 2019 at 22:04 #

    Öncelikle yaziniz için teşekkür ediyorum ve basarilarinizin devamını diliyorum.Sorulariniza gelince evet kitabınızı okurum ve satın alırım siyaset konusuna gelince bence yazmak daha yerinde olur zaten yazilariniz fikirlerinizi yansitir bu da insanlara her konuda ışık tutar diye düşünüyorum saygılarımla.

 9. Cihan Demirdaş 14 Eylül 2016 at 22:26 #

  Yazı çok mantıklı ancak kitap para kazanma amacıyla yazılmamalı bana kalırsa yoksa hüsranla sonuçlanma olasılığı çok yüksek.

  • Hızlı Adam 15 Eylül 2016 at 03:03 #

   Dediğine katılıyorum ancak kitaba harcanan bütçenin geri kazanılması çok önemli bence. Aksi halde sırf sükse için yazılmış demektir. Öyle ya kendi masrafını dahi geri kazanamayan bir kitap başarısız olmuş demektir. Kitabın satılma oranı bir nevi başarı kriteri oluyor. Makalede dediğim gibi. Şu saatten sonra yazmak ise vizyonumuzu tamamlamak olur çünkü kitaptan daha yüksek getirisi olan blog yazarlığını zaten yapıyoruz 😉

 10. seslichat 15 Eylül 2016 at 20:25 #

  Haftada bir sitenize girer makalelerinizden birini okurum

  • Hızlı Adam 15 Eylül 2016 at 23:05 #

   İlgi alakanız için çok teşekkür ederim. Eksik olmayın

 11. Hasan 15 Eylül 2016 at 21:07 #

  Bu bloğuna ikinci kez gelişim hocam tek kelimeyle harika bu arada hediye kitap için adres vereyim mi heleki pazarlama üzerine olursa tadından yenmez

  • Hızlı Adam 15 Eylül 2016 at 23:04 #

   Motive edici yorumun için teşekkür ederim. Kitap konusuna gelirsek henüz bitmiş bir kitabım yok. Önceden yazdığım kitabı bu blogda çeşitli başlıklar altında komple paylaştım. Kitap hediye etsem okur musunuz sorusunu şu yüzden soruyorum:

   Ücretli veya ücretsiz, blog takipçilerinin kitap okumaya karşı isteğini ölçümleyebilmek, tahmin yapabilmek için.

 12. Vahit Mutlu 19 Eylül 2016 at 00:06 #

  Sürekli düşünen biriyim hep iyi bir fikir bulmaya çalışıyorum. Ne zaman umutsuzluğa düşsem buraya gelip yeni bir makale okuyunca yeniden daha bir istekle beni bekleyen o müthiş fikri düşünmeye devam ediyorum. Soruların cevaplarına gelince;

  1- Evet
  2- Evet
  3- Siyaset doğruları konuşan bir insan için fazla zor, yazar olarak böyle çok iyisiniz 😉

  • Hızlı Adam 19 Eylül 2016 at 00:47 #

   Tam da bugün “umutsuzluğa düştüğümüzde veya enerjimiz azaldığında nasıl motive oluruz?” ile ilgili birkaç paragraf geldi aklıma. Bunun belki birçok yöntemi vardır ama benim kendi yöntemlerimden birini kaleme almaya karar vermiştim. Yeni bir bilgi değil ama paylaşmaya değer olduğunu düşünüyorum. En kısa zamanda kaleme alacağım inşallah. Makalelerimi motive edici bulmanız da beni motive ediyor. Çok teşekkür ederim

 13. Erdinç 19 Eylül 2016 at 00:49 #

  İlham verici akla gelmeyen konular… Blogunuzu beğenerek takip ediyorum.

  • Hızlı Adam 19 Eylül 2016 at 01:00 #

   Teşekkür ederim. Akla gelmeyen değil; not almayı unuttuğumuz konular diyelim 😉 Olur olmaz anda aklıma konu gelince hemen not alırım. Bunu da diğer yazar arkadaşlarla paylaşmış olalım (birkaç makalemde paylaşmıştım). Yorum için teşekkür ederim

 14. Muaccel 21 Eylül 2016 at 16:58 #

  Sevgili hizli adam,

  Blog yazmaya ilk basladigimda kesfedip takibe almistim sizi. Her yazinizi okudum diyemem ama mail kutuma gelen basliklari ilgimi cekenleri okumaya calistim, bu yaziniz da buna dahil.

  Simdi sorarim size, hic yazdiklariniza bakip kendinize yabancilastiginiz oluyor mu? Yahu dusundugum aslinda tam olarak bu degildi ama niye boyle ifade etmisim ki dediginiz peki? Insan dusunduklerini konusurak mi daha iyi aktarabiliyor karsi tarafa yoksa yazarak mi? Bu baglamda vlogun blogun onune gecmis olmasi artik yadsinamaz bir durum mu sizce de? Kafalar karisik.

  1- okurum
  2-belki.
  3-hayatta o kadar dibi gormemenizi dilerim.

  Sevgilerrr

  • Hızlı Adam 21 Eylül 2016 at 20:03 #

   Yazdıklarımı defalarca okuma hastalığım var. Özellikle ilginç veya detaycı yorumlar geldiğinde döner tekrar okurum. “Ne yazmıştım ki ben?” diye düşünürüm fakat okurken yazdıklarıma yabancılık çekmem. Okudukça bir sonraki cümleyi hatırlarım. Bazı insanlar sözlü iletişimde bazıları ise yazılı iletişimde daha iyidir. Popüler Vlogger’ların iyi birer blogger olamayacaklarına dair iddiaya girebilirim. Çok iyi bloggerların da iyi bir vlogger olamayacağını düşünüyorum. (Vasıfları her ikisine uygun olan istisna kişiler hariç tabi. Vardır öyleleri de) Herkes kendi vasıflarıyla ön plana çıkıyor. Vloglardan etkilenip blog yazarlığının pabucunu dama atmamanızı öneririm.

 15. ayhan 3 Ekim 2016 at 02:35 #

  Hocam faydalı bir paylaşım olmuş teşekkürler.

 16. mustafa tanrıverdi 8 Ekim 2016 at 22:46 #

  Öncelikle hakikaten feyz alınan bir yazı. Bu işe oldukça heves eden biri olarak hergün özgün ve belirli bir kalitede içerik üretebilen biri için sizin geldiğiniz noktalara ulaşmak sizce mümkün müdür? yasamsarmali.blogspot.com.tr için böyle bir potansiyel olabilir mi sizce?

  • Hızlı Adam 9 Ekim 2016 at 22:14 #

   Konu seçimi neredeyse hiçbir sınırlandırma içermediği için biraz çileli bir yolculuk olabilir. Yaşam ve insan dediğiniz zaman neredeyse her konuda içerik yayınlayabileceğinizi düşünüyorum. Özel bir alana yönelmemiş, özel kitlelere hitap etmeyen blogları çok şanslı görmüyorum. Hevesinizi kaçırmak istemem ve her konuda içerik paylaştığı halde çok iyi yerlere gelmiş blogların da var olduğunu belirtmek isterim. Ben sadece, bu işin daha kolayı var demek istiyorum. Niş blog konsepti oluşturun

   • mustafa tanrıverdi 11 Ekim 2016 at 10:04 #

    Aydınlatıcı ve yol gösterici cevabınız için teşekkür ederim. Sizce bloğumda yer verdiğim konular içerisinde niş olarak seçip ona odaklanabileceğim konular var mı? Ya da bizim gibi yeni blog yazmaya başlamış kişilere tavsiye edebileceğiniz nişler var mı?

    • Hızlı Adam 11 Ekim 2016 at 18:22 #

     Blog konusu tavsiye edemem çünkü en iyi hangi konuda içerik üretebileceğinizi veya uzmanlık alanınızı bilmiyorum. Bu soruyu bence başkasına değil kendinize sormanız gerekir. “Ben hangi konuda daha faydalı içerik üretebilirim?”

 17. Oktay Efendi 10 Ekim 2016 at 11:15 #

  1. Seve seve okurum
  2. Alırım
  3. Bence parti işi senlik değil hocam,bence sen bir pazarlama konferanslari falan yap yılda 1 kere de olsa toplanalim,blogunun okurlari olarak.

  • Hızlı Adam 10 Ekim 2016 at 23:48 #

   3. şıkkı tamamen mizah olsun diye yazmıştım ama bir çok takipçim 3. soruya da cevap verdi 🙂 Sanırım siz de benle şekerleme yapıyorsunuz 🙂 Yorumunuz gerçekten onurize edici. Konferans fikri de üzerinde düşünmeye değer. Bir ara yotube videoları yayınlayarak takipçilerime sunumlar yapmayı planladım ama sadece kameranın karşısına geçmek yetmiyor. Gerçekten çok jenerik videolar hazırlayan youtuberlar var. Onların yanında videolarım kalitesiz ve sönük kalabilir. Bu yüzden video edit kısmında bana destek verecek bir arkadaş çıkarsa böyle bir projem var. Daha sık görüşmek dileğiyle, iyi bloglar

 18. kitapcumhuriyetim 11 Ekim 2016 at 20:10 #

  Keyif alarak okuduğum bir yazı.Kaleminize sağlık.Niş konulu bir blog dediğiniz en çok pazarlama bloglarında ve teknoloji bloglarında para kazandırıyor.Benim bloğumda da tek konu hakim.İsminden de anlayacağanız üzere “Kitap” Ancak ülkemizde okuma oranını düşünecek olursak bizim blog yazarak para kazanmamız haliyle çok zor.Para kazanmadım mı? Elbette kazandım.Ancak sabit bir gelir değil tabiki.Bir kısmı bumerangdan bir kısmı reklam verenlerden bir kısmı da yeni yazarlardan.Yani kitaplarını okuyup yorumlayarak diyelim.Kazanılan miktar devede kulak tabiki:) Amacım hiçbir zaman para kazanmak olmadı tabi ki ama az da olsa kazansak fena olmaz:) Ocak ayında 5.yılımı dolduruyorum bende.Blogspot uzantılı sitemi 1 aydır com olarak kullanıyorum.Değerler uçtu tabi ama sorun değil.İlerleyen zamanlarda belki biz eebiyat blogları da gereken değeri görürüz Bol kazançlı günleriniz olsun;)

  • Hızlı Adam 12 Ekim 2016 at 11:18 #

   Umarım maddi-manevi tatmin edici değerlere ulaşırsınız. 5 Yıl çok güzel bir süre. Başarılar dilerim

 19. abdullah esen 19 Ekim 2016 at 20:27 #

  merhaba, ben yazılarıma yeni başladım günde 40-50 okuyan var. kitapcumhuriyetim in dediği gibi sosyal konularda ya da edebi konularda yazmanın getirisi olabilir mi? sonuçta ortada ciddi bir emek var. Bir de hocam bu işlerin vergi maliye durumları sorun olmuyor mu. Teşekkürler.

 20. Erol Apaydın 23 Ekim 2016 at 00:12 #

  Merhaba, bende 2 aydır blog yazmaya başladım umarım sonum hayırlı olur. 🙂

 21. nedir nedendir 25 Ekim 2016 at 21:35 #

  güzel ve eğlenceli bir makale olmuş elinize yüreğinize sağlık. Parti kurarsanız oy veririm 😀

 22. Selda 30 Ekim 2016 at 23:31 #

  Ben kitap yazmak istemiyorum. Ama küçüklüğümden bu yana hep, bildiklerimi insanlara aktarmayı ve insanların da benden birşeyler öğrendiğini bilmek, ya da bildiklerimle, yaşadıklarımla insanların hayatına birşeyler kattığımı görmek beni mutlu etmiştir. Ben de kendi blogumu yazmak istiyorum. Ama sizin de söylediğiniz gibi aklımdaki sorular… nerden başlayacağımı bilmiyorum açıkçası.. konularım belli aslında. Ama ama’larım bitmek bilmiyor 😉
  Bu arada ilk ikiye evet..

  • Hızlı Adam 1 Kasım 2016 at 18:52 #

   Siz hayalinizi erteledikçe birileri blog yazarlığında profesyonelliğe terfi ediyor ve tam da sizin hayal ettiklerinizi gerçekleştiriyor. Bence biryerlerden başlamak için bugünden daha iyi bir zaman yok. Ertelemeyin. Umarım benden daha iyi bir blogger olur benden daha iyi bir bloğa sahip olursunuz. Teşekkürler

   • Selda 1 Kasım 2016 at 19:13 #

    😁 bunları söyleyeceğinizi tahmin etöiştim nerden estiyse. Size yorum attığım gün yazmaya başladım. Sizin gibi bencil olmayan insanlarla karşılaşmak güzel. Güzel dilekleriniz için de teşekkür ederim. Hayatınızda hep en iyilerle olun.

    • Hızlı Adam 3 Kasım 2016 at 22:54 #

     Sizin gibi-den sonra virgül var sanırım. Yanlış olmasın da 🙂 Teşekkür ederim

 23. morkahkul 31 Ekim 2016 at 10:34 #

  Merhaba. Bloğunuzu ilk kez görüyorum ve ilk okuduğum yazınız bu oldu. Ben ki okumaktan sıkılan bir insan sonu nasıl geldi anlamadım. Şimdiden sık kullanılanlarıma ekledim 🙂

  • Hızlı Adam 1 Kasım 2016 at 18:50 #

   Bu güzel haber 🙂 Daha sık görüşmek dileğiyle, iyi bloglar

 24. Doğuş Hakan Yılmaz 7 Kasım 2016 at 17:21 #

  Güzel fikirmiş gerçekten..Bu fikir etkiledi biraz beni çünkü benşm de kitap yazmaya niyetim var. Bakalım belki de sizin yolunuzdan giderim.teşekkürler

  • Hızlı Adam 9 Kasım 2016 at 08:40 #

   Sizin için hayırlısını diliyorum.

   • Kader 11 Kasım 2016 at 20:15 #

    Mrb yardmnz lazm ben blog açmak yerine yazılarmı metinlerimi insanlara duyurmak istiyorum bunu nasl başarabilirim

    • Hızlı Adam 12 Kasım 2016 at 22:15 #

     Merhaba,

     Blog yazmayı reddederek yöntemlerden birini elemiş oluyorsunuz. Peki insanlar sizin yazılarınızdan nasıl haberdar olacak? Nerede bulacaklar sizi? Neden okuma ihtiyacı hissedecekler? İşte bu sorulara yanıt bulmanız gerekir.

     Yazdığınız metinleri insanlara duyurmanın tek yöntemi blog yazmak değil tabi ki. Kitap yazabilirsiniz, sosyal medyayı kullanabilirsiniz, başkalarına ait web sitelerinde yazılarınızı yayınlatabilir veya e-kitap yazarak insanlara elektronik ortamlarda dağıtım yapabilirsiniz. Başka yöntemler de vardır fakat asıl cevaplanması gereken soru şu:

     -İnsanlar sizin yazılarınıza nasıl ulaşacak?

     Bu soruyu yanıtlamadan önce şunu da değerlendirmek gerekir:

     -Yazılarınızı duyurmanın size ne faydası olacak?

     Eğer bunu bir gönüllülük olarak değerlendiriyorsanız çeşitli maaliyetlere katlanmanız gerektiğini de bilmelisiniz. Kısacası reklam bütçesi diyelim.

     Açıkçası, “Metinlerimi insanlara duyurmak istiyorum” şeklindeki talebinizi net anlayamadım. Metinleri insanlara duyurarak neye ulaşmaya çalışıyorsunuz?

 25. Ayşe 8 Kasım 2016 at 21:06 #

  Sevgili Hızlı Adam,
  Bu güzel yazı ve bilgi paylaşımınız için teşekkürler..
  Bende 2011 den beri bloggerdayım. Ama sizin gibi üzerine düşüp, yeterince emek harcamamışım onu farkettim yazınızı okuyunca..Bir farkındalık oluşturdunuz yani teşekkür ederim 🙂
  Bloğa reklam almak zor bir iş mi? Ya da tanınmak için ve google da üst sıralarda yer edinebilmek için hangi sıklıkla yayın yapmak gerekir? ‘ .com ‘ uzantılı bir siteye sahip olmak şart mıdır bu bahsettikleriniz için?
  Şimdiden teşekkür ederim, başarılarınızın katlanarak devamı dileğiyle..

  • Hızlı Adam 9 Kasım 2016 at 08:36 #

   Merhaba Ayşe hanım,

   Bu çok geniş bir konu ama kısaca şöyle özetlemek isterim.
   1- Haftada 1 veya 2 yazı ama periyodik aralıklarla ve tamamen özgün (%100 özgün) hazırlarsanız çok faydasını görürsünüz.
   2- Google’da üst sıralara çıkmanın en iyi yolu 1 maddeye uymaktır. 1. maddeye uyduktan sonra TEMEL SEO KURALLARI konusunu bir araştırın. TEMEL SEO KURALLARI’nı öğrenmeniz 1 gününüzü alacaktır. Uygulaması ise gayet basit.
   3- Reklam almak zor değil. Siz bir şey yapmasanız bile reklam verenler sizi bulup teklif ediyorlar ancak bloğunuzda reklam aldığınızı belirten ibareler olmalı. Mesela REKLAM başlıklı bir sayfa ve reklam koşullarından bahsedebilirsiniz. İLETİŞİM sayfanız muhakkak olmalı. Sitede bazı alanları BANNER alanı olarak işaret edebilirsiniz.
   4- .com uzantısı her zaman daha şık durur. Benim tavsiyem blogspot vb uzantıları url’den kaldırmanızdır.

   Umarım bu anlattıklarımı uygular ve faydasını görürsünüz

 26. ege 9 Kasım 2016 at 17:27 #

  slm blogunuzu yeni kesfettim ve yazılarınıza bayıldım acıkcası ve bu yazı da tam benlik olmaya aday bende yazmayı seviyorm hatta şiir kitabı yazsam nasıl olur acaba diye liseden beri düşünürdm fakat okunmaz diye hep erteledm.bu yazınızla beraber blog sahibi olmaya karar verdm fakat bir sorum olacak blog da paylaşılan yazıların ve şiirlerimizin çalınma ve baskaları tarafından yayınlanmaya karsı bir önlem var mı blogger da. yani bu bizimdir diye kanıtlayabilir miyiz. cevabınız için şimdiden tesekkürler

  • Hızlı Adam 9 Kasım 2016 at 22:36 #

   İçeriği ilk yayınlayan sizseniz ve google’a ilk siz indeksletirseniz o yazı artık sizindir. Başkaları kopyalayıp yayınlasa bile google onlara itibar etmez ve arama sonuçlarında size öncelik verir. Tabi ki bu çalınmayacağı anlamına gelmez. İçerik yine çalınmış olur. Bunu engellemek neredeyse imkansızdır ama çalan kişiye Sinai ve fikri haklar mahkemesinden dava açacağınızı belirtirseniz ışık hızında kaldırır yayını 🙂 Benim tavsiyem içeriklerinizin kopyalanmasından endişelenmeyin. Benim makalelerim Türkiye’nin en büyük gazete yayın organları tarafından bile kendi bloglarına kopyalanabiliyor. Altında yazar olarak ismim geçiyor. Bu da bana marka bilinirliği sağlıyor. İsmim geçmese de zararı yok. İçeriğin gerçek sahibi ile ilgilenen kişi zaten ilk yayıncıya rahatlıkla ulaşabilir.

   • ege 11 Kasım 2016 at 01:34 #

    cevabınız için teşekkür ederim gerçekten aydınlatıcı oldu benim için umarım bende bu işi başarabilirim sevgiyle kalın…

 27. burak 31 Aralık 2016 at 23:49 #

  Başarı hikayeniz birçok kişi için ilham kaynağı olabilir. Gerçekten tebrik ediyorum.

 28. Ayna 3 Ocak 2017 at 09:35 #

  Sitenizi ilgi ile takip ediyorum. Bilgiler icin Teşekkürler.

 29. unal turkel 22 Mayıs 2017 at 20:52 #

  Merhaba Hızlı Adam ve Topluluğu…

  Biliyorum network marketing sektörüne karşısınız, sizinle bu konuda mailleşmeler de olmuştu. Ancak yine de, geçmişte ve günümüzde yaşanan olumsuzluklardan ötürü bir karalama olduğundan dolayı elimden geldiğince bunu paylaşacağım.

  Bu konuda yazılarınız bana çok ilham veriyor. Her yazınız çok değerli gerçekten. Sadece içerisinde ilgilendiğim sektörü göremiyorum. Şimdi bu yazıya istinaden aklıma gelenleri paylaşayım. Öncelikle halk oylamasına cevap vereyim 🙂

  Ücretsiz kitap hediye etsem okur musunuz? (evet)
  Kitabım D&R gibi yerlerde satılıyor olsa satın alır mısınız? (bedavadan almadıysam alırdım tabi)
  Parti kursam oy verir misiniz? (o anki rakipleriniz şimdikiler olsaydı, size verirdim)

  Topluluk oluşturmayı başarabilirsek ilk kitabımızı satın almak isteyecek bir miktar gönüllüye ulaşmış oluruz. Kitap sadece bir kereye veya her kitap başına size gelir elde ettirir. Bunu kitap veya blogdan ziyade doğru network marketing ile birleştirirseniz; kendinize hem kariyer, hem kitaptan veya kitaptan oluşan bir topluluk, hem bunlardan ötürü oluşan bir güven, hem de bu topluluğa bu manevi faydalar haricinde maddi gelir de sağlayabilirsiniz. kendi gelirinizi zaten söylemeye gerek yok…

  Hiçbir maddi karşılık beklemeden, birçok insanın gelir potansiyeline olumlu etki edecek benzersiz makaleler paylaşmış olabilirsiniz. Ancak bu makaleler sayesinde hem okuyanları hem de sizi maddi ve manevi değerlendirecek bir çalışma yapabilirsiniz. Bunu yapabilmeniz için doğru network marketing firmasını benimsemeniz gerekli. Blogda veya kitaplarınızda paylaştıklarınız tamamen ücretsiz olarak insanlara faydalı olmaya çalışırsınız. Ama bir yere kadar. Uygulama konusu kişinin elindedir. Bu paylaşımlar sayesinde kişiye motivasyon ve verdiğiniz gaz ile, kişinin kendisine doğruyu göstermek ve o kişiye gelir elde ettirmeniz mümkündür ve tabii ki size de…

  Kendinizi kopyalamanın, klasik sektörde, bazı zamanlarda veya bazı yerlerde, size zarar verdiğini veya ayağını kaydırma eyleminin gerçekleştirdiğini hepimiz biliyoruz. Network marketing zaten kendini kopyalama işidir. Ancak doğru firma olması gerekli. Doğru firmanın network marketing işleyişi adaletli ve şeffaf olarak çalışır. Kendinizi kopyalama ile maddi ve manevi değeriniz yükseldikçe bu yaşam tarzınız başkalarına yine aynı şekilde maddi ve manevi olarak değer katacaktır. Sonrasında bloğumu veya yazımı bu kadar kişi okudu, yorum yaptı ile yetinmeyip, sizin fabrikanıza ortak olanların mutluluğunu da paylaşmış olacaksınız ve bu sürekli değerli bir şekilde artacağını göreceksiniz…

  • Hızlı Adam 24 Mayıs 2017 at 15:11 #

   Ben network marketingi hangi firma çatısı altında olursa olsun doğru bulmuyorum. Her şeyden önce etik de bulmuyorum. Bunun sebeplerini yeniden tartışmaya açmayacağım ancak yorumunuzu onayladım. İlgilenmek isteyenlere de saygı duyarım.

 30. ayşe 24 Ağustos 2017 at 08:46 #

  Merhabalar, bolğunuzun konsepti bana tam olarak uymasa da (pazarlama , iletişim vs.) yazılarınızı okuyunca oldukça samimi ve umut verici buldum.Yazma serüveniniz, blog serüveniniz bana ilham verdi.Ben de iki yıldır blog yazıyorum (bence özgün yazılar, okuyan nadir bir kitle var, onlara göre de özgün) fakat, okuyucuya ulaşması konusunda umutsuzluğa düştüğüm, hevesimin kırıldığı çok zamanlar oluyor.Para kazanma amaçlı kurmadım bloğu ki kurduktan sonra bu işten para kazanılabileceğini öğrendim.İsteğim daha fazla kişiye ulaşmak ve insanların beğenmesi.Sırf bloğumu tanıtmak için facebook sayfası açtım ki o da çok etkili olmadı.Neyse uzar gider bu diyalog…Başarılarınızın devamını dilerim.

  • Hızlı Adam 24 Ağustos 2017 at 23:00 #

   Deneyiminizi ve blog sitem hakkındaki yorumlarınızı paylaştığınız için teşekkür ederim. Umarım bloğunuzu hedeflediğiniz yerlerde görürüz. İyi bloglar

 31. Abdullah 16 Eylül 2017 at 16:07 #

  D&R gibi TEKELCİLİĞE karşıyım neden gidip öyle yerden alayım ki, küçük bir kitapçı yada Kırtasiyede varsa oradan alırım.Orta ve küçük esnaf da para kazansın. Bunlarda da yoksa internetten daha ucuza alırım zaten. Ayrıca Şunuda biliyorum D&R gibi Tekeller aldıkları kitapların parasını 18 ay sonraya ÇEK vererek ödüyorlar.
  Son zamanlarda teknolojiden dolayı pek kitap okumuyorum ama tekrardan başlamam gerektiğiniz farkındayım.
  Siyaset ise ŞEYTAN işi bir iştir o yüzden sizinde uzak durmanızı tavsiye ederim.

 32. Sevil Çevirgen 17 Eylül 2017 at 18:38 #

  Yazınızı ilgiyle okudum.Ben de şu sıralar kitap yazmaya çalışan ama yazmaya bir ara verip kişisel blog açan bir kişiyim.O nedenle yazdıklarınız ve yaşadıklarınız umut verici benim gözümde.Belirli bir konu üzerinde yazmaya devam etmek daha iyi sonuç veriyor anladığım kadarıyla.Bu arada sorunuza gelince ; kitap çıkarsanız evet alıp oluyabilirim neden olmasın 🙂

 33. bbs 19 Eylül 2017 at 18:51 #

  1-evet 2-olabilir 3-hayır:) … şaka bir yana emeğiniz için teşekkürler

 34. YeniAnneyim 5 Ekim 2017 at 12:39 #

  1. okurum.
  2.alabilirim (internet tercihimdir)
  3. oy vermeyi hiç sevmedim 🙂

  emeğiniz için teşekkürler, başarılarınızın devamını dilerim.

 35. Uğur Kırlangıç 28 Ekim 2017 at 22:55 #

  Bu güzel ve değerli yazının için teşekkürler. Sonuna kadar bir solukta okuduk.

 36. kalemiye 11 Aralık 2017 at 07:20 #

  Yaklaşık yirmi gün önce eski bir alışkanlığım (çokta iddialı olmayan) blogculuğa yeniden dönüş yaptım. Ben de kitap yazma heveslisi biriyim. Lakin benim formatım roman üzerine ve takdir edersiniz ki sizin kitap gibi alınıp site yapılacak bir kapsamı yok. Yani basılı olması şart. Tabi acelesi de yok. Blogun ise bana faydası kendime kısa vadeli hedef olarak koyduğum günlük 500 kelimeyi kısa zamanda 750 kelime yazmayla revize etmek oldu. Sadece bloga değil, not defterime, bilgisayara yazdıklarımı da eklersek 1500 kelimeye yaklaşıyor günlük. Bu da roman için gereken antrenmanı da sağlamış oluyor. Yani blog herkese lazım sizin de katılacağınız gibi:)
  Benim size sormak istediğim soru işe şu: WordPress kullanıyorum orta-alt düzeyde seo bilgim var (Yoastı kullanabilecek kadar) yazıların tamamı özgün ve en kısası 500 600 kelime. Fakat google’den henüz yeterli geri dönüş alamadım. ayrıca blog için zorunlu olan sabit takipçi sayım da yetersiz. Henüz çok yeni olduğunun farkındayım ama, insan emeklerinin geri dönüşü olsun istiyor bir yerde. Bu süre tahmini olarak ne kadar sürer? Yani 500-600 kişilik sabit bir takipçi sayısına ulaşmak?
  Teşekkür ederim.

  • Hızlı Adam 12 Aralık 2017 at 20:32 #

   Merhaba, bunu süre ile tahmin etmek zor ama bazen bir içeriğiniz size sürpriz yapar ve çok aranan bir anahtar kelimede en üst sıralarda yer alır. O zaman günlük ziyaretçinizin 2’ye ya da 3’e katlandığını görebilirsiniz. Trend konuları, aranan anahtar kelimeleri araştırın ve %100 özgün içerikler üretmeye devam edin. Bu arada şunu söylemek mümkün: Genellikle bloglar 1. yılını doldurduklarında daha iyi sıralama almaya başlıyorlar (genellikle) Her zaman böyle olacak diye bir kural yok tabi. İyi bloglar

   • kalemiye 16 Aralık 2017 at 06:47 #

    Çok teşekkür ederim anahtar yine de önce sabır sonra emek olacak. Başarılar.

 37. Arda 6 Ocak 2018 at 11:06 #

  Keyifli ve bilgi verici bir yazı olmuş, teşekkürler 🙂

  Hediye kitaplara bayılırım, kitabınızı da alırım ama bu devirde parti kurarsanız tüm sempatinizi kaybedebilirsiniz 🙂

  Başarılarınızın devamı dileğiyle…

 38. şahin 23 Ocak 2018 at 19:39 #

  mrb öcelikle şunu söylemek istiyorum ben cok zor beğenen bir insanım, okuduğum kitaplar ya cok ozel yazarların kaleminden çıkacak yada çok ilginç olacakki ben okuyayım, blog yazılarında ise normalde okumaya başlayınca pek ilgimi çekmez başlangıcta ve hemen kapatırım sayfayı ama bu yazıda bi farklılık var ve hepsini harfi harfine dikkatlice okudum bende uzun zamandır kitap yazmayı düşünüyordum ama sadece bana özel, parça parça bir çok yerde bir çok deftere yazılar yazzdım ama tekrar söylemekte fayda var (bana özel ) bi hobi gibi düşünün 🙂 ne senaryolar yazdım ne şiirler ama başkalarının yazılarını okumak pek ilgimi çekmiyor, ama dedigim gibi bunu dikkatlice sununa kadar okudum siz işinizde iyisiniz kitabınız çıktıgında;ki belki çıkmıştır bana mail den yazın size söz satın alacagım kitabınızı eminim kitabınızıda çok iyi yazmışsınızdır .gelelim sorularınıza .tabiki okurum hediye kitabı ve satında alırım partıye gelecek olursak hiç bulaşmayın derim siyaset kötü ve yalanlarla doludur yukrda ARDA beyinde dediği gibi (tüm sempatinizi kaybedersiniz) iyi günler ve başarılar

  • Hızlı Adam 23 Ocak 2018 at 22:29 #

   Merhaba, güzel yorumunuz için ne kadar teşekkür etsem azdır. Gerçekten motive edici. Yazdığım bir kitabım var ancak taslak şeklinde. Yayınlasam mı yayınlamasam mı diye kararsız kalıyorum. İlk kitabımı henüz yayınlamadan, yalnızca bir deneyim olarak tutabilirim. Asıl konusuna güvendiğim kitabımı ise henüz yazmadım. Neden yazmadığımın birçok bahanesi var ama elbet birgün yazacağım 🙂 Parti konusuna gelince, onu tamamen yazıya renk katmak için yazdım. Gerçekten siyasetten nefret ederim.

 39. esengül 16 Şubat 2018 at 13:54 #

  merhaba süper güçlü karaktere sahip ve bolca şanslı bir insansınız yazılarınıza bayıldım … kitap yazarsanız kaç para olursa olsun mutlaka alır okurum .. emeğinize sağlık başarılarınızın devamını dilerim

  • Hızlı Adam 3 Mart 2018 at 11:46 #

   Yazıp bastırmadığım bir kitabım var. Şimdi yeni bir kitap yazacağım. Bu defa, bastırmaya değer bir kitap olacak inşallah

 40. Cemil 19 Şubat 2018 at 20:07 #

  Mükemmel anlatım olmuş. sayfa çeviri gibi blogunu iştahla okuduğum tek insansınız.

  1: Elbette okurum.
  2: Maddiyatım elverdiği sürece evet!
  3: Anarşistim

  • Hızlı Adam 3 Mart 2018 at 11:45 #

   Yorumunuz çok motive edici. Teşekkür ederim. Yazdığım bir kitap vardı ama en iyi ihtimalle üniversite öğrencilerine hitap eder. O yüzden, bu kitabı bastırmayacağım. Yeni kitap yazmaya başlıyorum.

 41. Erkan 22 Mart 2018 at 22:19 #

  İnsanların içindeki ukteleri açığa çıkaracak bi yazarsınız şuan okuduklarıma bakılırsa teşekkür ederim.
  1.Her insanın okumaya ihtıyacı var tabıki okurum
  2.öğrenciyim param olursa neden olmasın
  3.Birakın siyasetı siyasetçiler yapsınlar yada yaptıklarını zannetsinler hiç işiniz olmasın mesleğiniz mükemmel herşeyiyle ilimi içerdiği için saygı duyucu.

  • Hızlı Adam 23 Mart 2018 at 13:31 #

   Teşekkür ederim @Erkan. Siyaset gerçekten bana çok uzak bir saha zaten. Partisiz ve herhangi bir “…izm” sahibi olmayan biriyim 😉

 42. Merve 25 Mart 2018 at 21:01 #

  Bir otobüs yolculuğu esnasında kulağımda kulaklık mabel matiz dinlerken nasıl kitap yazılır konu başlığına girdim ve senin yazınla karşılaştım.. Yazdıkların ilginç geldi, ilginç derken ufak bir blog yazılarından başlayarak şuan ki konumuna gelmen şaşırttı. Belki bende bir gün blog yazmaya karar veririm. Yazı yazmayı, insanlara birşeyler anlatmayı çok istiyorum. Şuan bunun için çok erken, biraz daha kendimi bu konusa geliştirmem lazım. Bu esnada da seni yani yazılarını takip etmeye devam edeceğim. Görüşmek üzere..

  • Hızlı Adam 25 Mart 2018 at 23:43 #

   Geri bildiriminiz mutlu edici. Çok teşekkür ederim.

   Bu arada, yeni kitabımı yazmaya bugün başladım 😉

 43. Umut oktay 8 Nisan 2018 at 22:35 #

  Değerli üstadım, herşeyden önce yaptığınız işi sevmeyi bilmek gerekirmiş, bunu şimdi daha iyi anladım. Bugün bende bir yazmak için kendimi bir serüvene attım. Sizinle tanışmak fikir alışverişinde bulunmak beni mutlu eder. Umarım mail adresime dönüşünüz olur…

 44. Sena nur 12 Nisan 2018 at 14:13 #

  Merhabalar sayfanizi faydalı buldum,ben bir kitap kurduyum, hediye kitabınızı istiyorum, ayrıca satinda alırım…

  • Hızlı Adam 13 Nisan 2018 at 20:54 #

   Henüz yeni başlayabildim kitabı yazmaya 🙂 Bu miskin hızla tahmin ediyorum ki 6-7 ay sürer. Yorum için teşekkür ederim.

 45. hasan 3 Mayıs 2018 at 13:50 #

  güzel ve faydalı bilgiler ancak bloglara yorum yazmak vakit alan zahmetli bir iş… kaldı ki kitap yazmak çok çok daha zahmetli ve vakit alan bir şey…

 46. İbrahim 24 Mayıs 2018 at 10:54 #

  fotoğrafta kayıt studiosu gördüm sanki 🙂

  • Hızlı Adam 24 Mayıs 2018 at 12:53 #

   Doğru, aranjör arkadaşımın ofisinde çalışıyorduk o sıra 🙂

 47. Mia 23 Temmuz 2018 at 23:28 #

  Henüz yeni tanıdım sizi fakat kitabınızı okumak çok isterim,ayrıca hediye ise bayıla bayıla alırım:))

 48. Barlas Omay 10 Ağustos 2018 at 12:17 #

  Sizin gittiğinizin tam tersi bir yolda gitmiş biri olarak düşüncelerimi paylaşayım ben de.

  Ben önce kitabımı bastırıp sonra blog açtım 🙂

  Kitabımı kendim bastırdığım için özgürlüğümden taviz vermemiş oldum ve bu açıdan çok mutluyum ancak dağıtım ve reklam konusunda çok sıkıntı var tabi ki.

  Kitabı, kitabevlerinde bulmak imkansız, tanıtım işi de siz ne yaparsanız o. Ancak insanın kendi kitabının her şeyiyle yine kendisinin uğraşması da ayrı bir zevk. Çünkü sizden başka kimse sizin gösterdiğiniz özeni göstermiyor. ( İlk kitabımla ilgili yine yayınevlerine başuruda bulunuyorum tabi ancak çok da bir ümidim yok. )

  İnceleme yazdığım iki dergiyi ve yayınevlerini kovalamayı bıraktıktan sonra bir blog açıp yazmaya başladım ve bu kararımdan son derece mutluyum. Hiç bir kısıtlama ve yanlışa maruz kalmadan istediğim gibi yazabiliyorum.

  İkinci bir kitap üzerinde de çalışıyorum tabi ufaktan ama hayalim kitabımı yine kendim yayımlamam.

  Bence önemli olan öncelikle eseri değil onun arkasındaki ismi insanlara kabul ettirmek. Yani “… kitap çok iyi” denmesindense ” Barlas Omay’ın elinden boş iş çıkmaz.” denmesini tercih ederim. İnsanlara bir katkıda bulunmak için önce bunu başarmam lazım diye düşünüyorum.

  Bu sebeple blog’umun olmasına karar verdim ve çok mutluyum.

  İnşallah sizin yazdığınız kitabı okumak da nasip olur Bünyamin Bey.

  İnanın, birisinin kitabını okuyup ” Acayip beğendim, emeğinize sağlık, yeni kitap yazacaksınız değil mi ?” diye mesaj atması kadar güzel bir şey yok 🙂

  • Hızlı Adam 13 Ağustos 2018 at 11:47 #

   Deneyiminizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Ben gitgide artan iş yoğumluğumdan dolayı artık neredeyse blog bile yazamıyorum. Şu süreci bir atlatayım, kitabıma devam edeceğim. Pazarlama süreçleri tümüyle sizdeyse, blog sitemde işinize yarayacak birçok deneyimimi naçizane paylaştım. Kurcalamanızı öneririm.

 49. 15 Ağustos 2018 at 13:41 #

  Her gün binlerce blog açılıyor ama bunlardan belki bir tanesi bile gelir kazanmıyor. İllaki para harcamak gerekiyor ki para kazandırsın. Reklam falan vermek lazım diye düşünüyorum

 50. Çin Takvimi 17 Ağustos 2018 at 22:44 #

  Çok iyi hocam vallahi. Sorunuza gelecek olursak.
  Ücretsiz kitap hediye etsem okur musunuz?
  Okurum 🙂
  Kitabım D&R gibi yerlerde satılıyor olsa satın alır mısınız?
  Genelde oradan alıyorum zaten 🙂
  Parti kursam oy verir misini
  Oy konusuna hiç girmeyelim 🙂

 51. erdal yıldız 10 Ekim 2018 at 22:36 #

  Değerli Bünyamin üstad;

  Evet ücretsiz kitap hediye etsen şahsen ben okurum. Zira zaten her gün sitene en az bir defa girip seçkin ve kaliteli makalelerini keyifle okuyorum. MaşaAllah bayağı kaliteli seçkin ve bilgilendirici içeriğin var. Zaten bu içerik ücretsiz onlarca kitap niteliğinde değilmi?. Dolayısıyla sen zaten ücretsiz kitap sunuyorsun. Teşekkürler.

  Kitabının D&R vs vs kitapçılarda satılması durumunda alacağımdan şüphen olmasın. Esasen yazılarını okuyan diğer arkadaşlarında aynı fikirler olduğuna eminim.

  Fakat şu parti konusunda olumlu cevap veremiycem zira ben kendim dahi parti kursam kendime dahi artık oy vermem. Bu parti işleri artık tadını kaçırdı. Aşırıya kaçtı. Ama bi dernek kursan, bir vakıf veya benzeri bi oluşum kursan bu oluşumun içinde yer alırım ve desteklerim.

  Başarı ve keyifli günler diliyorum.

  • Hızlı Adam 12 Ekim 2018 at 12:09 #

   Değerli yorumun için teşekkür ederim. Bu parti konusunu neden ciddiye aldınız yahu 🙂 Şakadan ibaretti. Gerçekten parti kursam ben de kendime oy vermem 🙂

 52. nehir 14 Ekim 2018 at 22:03 #

  hocam kitabıda satın alırım.Kitap yaz alalım.

 53. zeliş 16 Ekim 2018 at 21:13 #

  1 – Bir insana doğru yolun nerede olduğunu göstermektense o insanı al ve doğru yolun başına götür belki hayatı değişir 🙂 Günümüzde ne yazık ki değil kitap hediye etmek gülümsemeyi bile selam verip borçlu çıkmak olarak gören kendi içinde yok olmuş bunca insanın içinde yaşıyorken hala bir umut fısıldıyor gibi hisettim 🙂 Kitabı severek okurdum .

  2-D&R mağazında olmak zorunda değil benim için 100 sayfa birbirine zımbalanmış bir dosya bile olsa eğer birşeyler katabilecekse her zaman 🙂

  3-sen gülşen değilsin kendine gel 🙂 herkes bir konuda yeteri kadar iyi olsa bu dünya çok güzel olur 🙂

 54. Hatasız Kul 22 Ekim 2018 at 02:18 #

  Blog yazıyorum ancak kitap yazmakta hayalim ama malum kitap yazmakla bitmiyor kapak tasarımı matbaa giderleri derken işin içinden çıkılmıyor. Sorularınıza gelecek olursak kitap hediye etseniz hatta satışa çıkarsanız kesin almak isterim geçenlerde D&R mağazasında dolanıyorum bir kitap nasıl 34 TL olabilir kitabın pahalı olmasına mı yanayım yoksa küsüratlı oluşuna mı yanayım bilemedim neden bu kadar pahalı kitaplar sizce ?

  • Hızlı Adam 22 Ekim 2018 at 17:17 #

   Kağıt fabrikalarımız satıldığı için olabilir mi mesela?

 55. enes 11 Aralık 2018 at 20:07 #

  blogumu kontrol eder misin. tavsiyelerini kullanmaya çalışıyorum. iyi çalışmalar dilerim.

  muhendisler1.blogspot

 56. emel 22 Ocak 2019 at 06:41 #

  Hızlı adam bloğa bayıldım, ilgi duyduğum her konu hakkında yazınız var. Özellikle yazı yazmak hayatımda bu denli önemliyken, okunur olmak daha büyük bir kitleye ulaşmak istediğim bir şey. Önerileriniz ve deneyimleriniz önemli.Şu anda tamda istediğim sonuca gelmişsiniz:) Dolasıyla takipteyim:) Ben çeşitli internet sitelerinde yazdıktan sonra kendi düzenimi kurmaya karar verdim. Bir bloğum var; bir süredir orada yazıyordum. Yeni bir blog açtım. Kendime bir yol haritası çizmeye çalışıyorum. Yazılarınız netleşmemi ve ne yapmam gerektiğini gösteriyor, çok teşekkürler….

 57. emine 26 Ocak 2019 at 16:44 #

  ücretsiz kitap versen okurum ve evet kitabını satın alırım.

  yazı yayınlanalı uzun zaman olmuş ama dilerim aktifliğiniz devam ediyordur.

  • Hızlı Adam 28 Ocak 2019 at 11:21 #

   1. kitap bitmeden 2. kitaba başladım; ikisi de bitmedi 🙂 Ya işte dediğim gibi kitaptan maddi beklentim olmadığı için nadiren yazıyorum ve bir planlama yapmayınca maalesef bitmiyor. Bu arada bir tane de kişisel blog açtım. Bakalım nasıl olur ya. Konu aktif ama ben pek aktif değilim. Ya da çok aktifim hepsi üst üste bindi…

 58. Abdulkadir 28 Ocak 2019 at 19:03 #

  Artık imzalı bir kitap gönderirsin

  • Hızlı Adam 30 Ocak 2019 at 10:24 #

   Bir gün kitaplarımı bitirirsem neden olmasın 🙂

 59. enes 31 Ocak 2019 at 18:45 #

  ilerleyendunya.blogspot.com

  blogumu inceler misin? sence iyi bişeyler yapmış mıyım?

 60. gerçek tarih 24 Şubat 2019 at 23:38 #

  Çok sağlam bir içerik olmuş blogların tekrar canlanması lazım teşvik edici bir yazı. Ama senden blog geliştirmek ve sıralama yükseltmek adı altında bir içerik bekliyorum.

 61. Kitap Yorumu 28 Şubat 2019 at 20:35 #

  Harika bi yazı. Elinize sağlık.

 62. suzan 6 Mart 2019 at 00:24 #

  Yazınız çok güzel heveslendim yalnız blog yazımında ücreti nasıl alıyoeuz ve enazından kaç kişilik ziyaretten sonra?

 63. Sibel 9 Mart 2019 at 19:56 #

  Emeğinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş . ben direkt 3. Soruya cevap vereyim. Oy falan vermem hep torpil kullanıp yakınlarını işe alıyorlar bizi gibilerde boşta kalıyor . ama beni işe alırsan oyum sana 😂😂

 64. elif 28 Mart 2019 at 13:45 #

  amaç para kazanmak olmadığında daha rahat oluyorsun ve kelimeler de kendini doğru şekilde ortaya koyuyor…
  güzel bir yazıydı teşekkürler takibi hak ediyosun saygılar…

 65. semra 3 Nisan 2019 at 16:01 #

  1 -evet okurum
  2- internetten alırdım .
  eline sağlık güzel bir yazı olmuş. Bende kendi çapımda bir şeyler karalıyorum ve bunları yayınlyorum.Blog açma fikrini söyleyen bir çok insanla konuştum. Yazılarını okuyacağım ve bilgi edineceğim.

 66. oguz 29 Nisan 2019 at 23:04 #

  Üstad merhaba;
  Tüm sorularına koca bie EVET diyorum. Bu arada tebrikler, harika bilgiler içeren web sayfanız var… 🙂

 67. Sevgi 9 Temmuz 2019 at 02:27 #

  Teşekkür ederim çok fayda li inşallah başarırım bende birgün

 68. Alper Taner 15 Eylül 2019 at 22:49 #

  Ben kendi hayatımı yazıyorum ama kimse beni okumadı örnek olmak için yazmıştım halbuki wattpad de alper taner kitabımın ismi hayata tutunmak

 69. Esen Gül 12 Ekim 2019 at 13:54 #

  Ben de bir romanı bloğumda hergün birkaç sayfa yazarak tamamlamak istiyorum. Sizce mantıklı mı

  • Hızlı Adam 12 Ekim 2019 at 15:22 #

   Mantıklı mı bilmiyorum ama benim de yapmak istediğim bir şeydi bu 🙂

 70. engeller kraliçesi 24 Ekim 2019 at 08:33 #

  blog açmak da ücretli…bunu karşılamak da zor geliyor şuanda… web sitesi,domain, kapak fotosu ve yazısı derken 100 dolar fiyat aldım… insan kendi isteğiyle bile yazı yamaz hale geliyor. sosyal medayayı kullanarak yazılarımı paylaşmakta da kararsızım. bu konuda siz de bana yardımcı olursanız çok memnun olurum…

  • Hızlı Adam 25 Ekim 2019 at 08:53 #

   Size katılmıyorum. Yazı yazamaz hale gelmek diye bir şey yok. Ajandanıza yazın, sosyal medyada yazın, bilgisayarınızda word dosyasına yazın, ücretsiz blog servisleri var, onlara yazın. Ha yok, profesyonel bir şey olsun istiyorsanız da 100 dolarlık yatırımı çok görmeyin bence.

Bir cevap yazın


Bölüyorum ama…

Bu yazı ilgini çekmiş görünüyor.
Yeni yazılarımı Instagram’da duyuruyorum.