skip to Main Content

Kredi Notu Neden Önemlidir?

Kredi notu, kişilerin bankalardan kredi kullanabilmesi ya da kredi kartı çıkarabilmesi için gerekli olan ve banka hareketlerinin bir oranı olan not sistemidir. Kredi notu, tüm finansal hareketlerinizin Kredi Kayıt Bürosu tarafından toplanması sonucunda oluşturulmaktadır.

İster bireysel kredi ister kurumsal kredi başvurusunda bulunun; tüm bankalar, mutlaka firmanızın ya da sizin kredi geçmişinize bakmaktadır. Kişilerin ya da firmaların finansal hareketleri, kredi kartı kullanım sıklığı, ödemelerini düzenli yapıp yapmadığı gibi etkenler; kişiler yeni bir kredi ya da kredi kartı başvurusu yaptığında kontrol edilir. Ancak günümüzde bu kontrolü bankalar değil bankalar için Kredi Kayıt Bürosu yapıyor.

Bankaya kredi ya da kredi kartı başvurusu yapıldığında banka, Kredi Kayıt Bürosu’ndaki verilere erişir ve kişilere kredi alıp alamayacakları hakkında geri dönüş yapar. Bu nedenle kredi ya da kredi kartı kullanmak isteyen kişiler kredi notlarını yükseltmek adına birkaç adım izlemelidir.

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Yapılması Gerekenler

Bankalardan yüksek miktarda kredi ya da kredi kartı kullanmak istiyorsanız; kredi başvurunuz öncesinde mutlaka az miktarda da olsa kredi çekmiş ya da kredi kartı kullanmış olmanız gerekmektedir. Kullandığınız bu kredi ve kredi kartlarının ödemesini de düzenli bir şekilde yapmış olmanız oldukça önemlidir. Gününde ve düzenli bir şekilde yapılan borç ödemeleri kredi notunuzu olumlu etkileyecektir.

Eğer var olan borçlarınızı tek kalemde ödeme gibi bir imkanınız varsa mutlaka ödeyin. Var olan kredi ve kredi kartlarınızın borcu, kredi notunu etkileyen unsurlardan biridir. Eğer tek seferde ya da birkaç seferde borcunuzu kapatırsanız kredi notunuz çok olumlu etkilenir. Hatta kredi notunuzu bir anda yükseltmek için en önemli yol, borçlarınızı tamamen kapatmaktır.

Kullandığınız kredi yoğunluklarına da dikkat etmelisiniz. Kredi Kayıt Bürosu tarafından belirlenen kredi notlarının %10’unu, kullandığınız kredilerin yoğunluğu etkilemektedir. Eğer sık sık kredi kullanıyor ve borçlarınızı gününde yatırmıyorsanız; bu durum kredi notunuzu olumsuz etkiler. Ancak sık sık kredi kullanmanıza rağmen borçlarınızı gününde yatıyor; hatta bu borçları yüksek miktarda ödeme ile düzenli olarak gerçekleştiriyorsanız da bu durum kredi notunuzu olumlu etkileyecektir.

Kredi kartı kullanmaktan vazgeçmeyin. Kredi kartlarınızı her ay kullanmanız ve ödemenizi düzenli olarak yapmak da; kredi notunuzu olumlu etkiler ve yeni başvurunuzda size kolaylık sağlar.

Findeks ile Kredi Notunuzu Hızlıca Öğrenin

Kredi ya da kredi kartı başvurusu yapmak istiyorsanız; bankaya başvuru yapmadan önce kredi notunuzu öğrenmek mümkün. Findeks ile siz de kredi notunuzu hızlıca öğrenebilir ve bu doğrultuda bankalara başvuru yapabilirsiniz. Kredi notumu nasıl öğrenebilirim sorusuna hızlıca çözüm bulan Findeks ile siz de tanışmaya başlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top