skip to Main Content

Kuruyemiş Açısından Zengin Bir Beslenme Programı Üreme Sistemini Destekler Mi?

2017 yılında, Batı ülkelerinde erkek üreme sağlığı üzerine yoğunlaşan büyük bir meta analiz, sperm sayısının, son 30 yıl içinde sürekli olarak düşüşe geçtiğini ortaya koymuştur. Bu analizler, erkek doğurganlığının endişe verici bir oranda düştüğü anlamına gelir ve bu duruma karşı koymak için çözüm bulmak önemlidir. Yürütülen araştırmalar, erkeklerin günlük olarak yedikleri ya da yemedikleri besinlerin sperm kalitesini önemli ölçüde etkileyebileceğini ileri sürdü. Tüm bu analiz ve çalışmalar, özellikle kuruyemiş tüketiminin sperm sağlığı üzerindeki etkisine dair randomize kontrollü (kanıt değeri yüksek çalışmalar) bir çalışmadır.

Yapılan Bir Deneme ve Sonuçları

Yurt dışı bazlı yapılan bir çalışma şöyledir: 18 – 35 yaşları arasındaki 119 sağlıklı erkek katılımcı rastgele iki gruba ayrıldı. Bir gruptan fındık, badem ve cevizleri oluşan kuruyemişleri günlük olarak belirli oranlarda tüketmeleri istenmiştir. İkinci gruptakiler ise kuruyemiş tüketmekten her zamanki yeme – içme düzenlerini devam ettirmişlerdir. İki grubu karşılaştırmak için sperm ve kan örnekleri tüm katılımcılardan hem bu deneyin başında hem de sonunda toplanmıştır. Deneme süresinin sonunda, bilim adamları kuruyemişle zenginleştirilmiş diyetleri takip eden katılımcıların sperm kalitelerini önemli ölçüde iyileştirdiklerini fark ettiler. Daha spesifik olarak; bu katılımcılar %16 daha yüksek sperm sayısına, %4 daha yüksek sperm canlılığına (yani spermada bulunan canlı, sağlıklı sperm hücrelerinin miktarı) kavuşmuştur. Ayrıca sperm motilitesinde %6 iyileşme ve sperm morfolojisinde %1’lik bir iyileşme (hücrelerin normal, sağlıklı, büyüklüğü ve şekli) görülmüştür. Günde bir avuç karışık kuruyemiş yemiş olan erkekler, araştırmanın sonunda daha az sperm DNA fragmantasyonu (DNA’da enfeksiyon ve kimyasal maddelerden dolayı yaşanan hasarlar) göstermiştir. Bu da bu katılımcıların genetik bütünlüğünün daha iyi korunduğu göstermektedir. Sperm DNA’sı çok parçalandığı zaman doğurganlık azalmaktadır. Ayrıca ikinci bir çalışma olarak; 2012 yılında, California Üniversitesi’ndeki bir araştırma ekibi de, her gün 75 gram ceviz tüketen erkeklerin sperm canlılığı, motilite ve morfolojisinde belirgin bir iyileşme yaşadığını gösteren bir çalışmanın sonuçlarını yayımladı.

Kuruyemişlerin Bu Faydaları Nereden Geliyor?

Araştırmacılar bu gelişmelerin kuruyemişlerde bulunan protein, vitamin ve omega-3 gibi önemli besinlerden kaynaklandığını vurgulamaktadır. Ancak yine de kuruyemişlerin tek başlarına böyle bir fayda sağladığını söylemek kolay değil. Kuruyemişleri tek başlarına düşünmekten çok, sağlıklı bir diyet ve beslenme programına yardımcı olabilecek besinler olarak düşünebiliriz.

Online kuruyemiş siparişi için Hacıbaba Kuruyemiş web sitesini ziyaret etmeyi unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top