skip to Main Content

Marka Nedir?

Marka: çeşitli karakterler içeren (harf, sayı, görsel) işrete marka denir.

Bu tanımını biraz daha genişletmek gerekirse, marka: işletmelerin kendi ürünlerini veya hizmetlerini diğer işletmelerin ürün-hizmetlerinden ayırt etmek için kullandıkları özgün simgelerdir. Tamamen harflerden oluşabileceği gibi farklı sembol veya sayılardan da oluşabilir.

marka-nedir

Markanın Özelliği

Marka muhakkak görsel sunumla ifade edilebilir özelliğe sahip olmalıdır. İşletmeye ait ürünlerin tasarımı veya ambalajı da bir marka değerine sahip olabilir. Genellikle logo ile ifade edilen, görsel olarak yeniden çizilmesi, çoğaltılması ve paylaşımı mümkün olan değerlere marka denir.

Resmi tanımlar bir yana, özellikle marka sahibi olmak ile marka değeri yaratmak arasındaki fark göz ardı edilmemelidir. Evraklarını tamamlayıp, işletme adını belirleyen herkes marka sahibi olabilir ancak toplumun gözünde marka değerine sahip olmak bu kadar basit bir yöntem değildir. Çeşitli pazarlama faaliyetleri, reklam çalışmaları, isim bilinirliği yaratma ve ağızdan ağıza reklam unsuru olma, ürünlerin hedef kitleye hitap etmesi, pazar bulma veya kendi pazarını oluşturabilme gibi bir çok etken marka değeri yaratma konusunda oldukça önem taşır.

Türkiye’de tescil edilebilecek marka çeşitleri ortak marka, garanti markası, ticaret markası ve hizmet markası olmak üzere dört gruba ayrılır.

Marka çeşitleri ve marka değeri yaratma yöntemleri hakkında daha detaylı bilgileri ilerleyen süreçte paylaşacağım. Hızlı Adam‘ı takip edin.

Bünyamin Kapıcıoğlu | Marka Pazarlama Yazarı

8 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top