skip to Main Content

✔️ Metrekare Hesaplama

Ev ya da işyeri satın alacak olan vatandaşların ilk dikkate aldığı husus metrekare oluyor. Metrekare hesaplamalarına göre fiyatlar değerlendirilir ve satın alma işlemlerine geçilir. Aynı zamanda:

  • Ev ya da işyeri için tercih edilecek eşyalar da hesaplamalara yer verilir.
  • Direk odanın metrekaresi üzerine doğru bir yerleştirme planına geçilebilir.
  • Planın doğru bir işleyiş göstermesi adına hesaplamalara başvurulur.

METREKARE HESAPLAMA

Başta metrekare hesaplama üzerinde durulur. Kulağa yabancı olmayan bir ölçüm birimi, çoğu kişi tarafından ele alınmıyor. Ancak son derece basit bir sistem üzerinden hesaplamanın gerçekleşmesi mümkün.

Ev Metrekaresi Nasıl Hesaplanır?

Odaların şekline bağlı olarak metrekare hesaplama üzerinde durmak daha doğru olacaktır. Örneğin dikdörtgen olanlara karşılık işiniz uzun sürmez. Ancak dikdörtgen dışındakiler için imar planlamaları devreye girer. Bunun için:

-Diktörgen: Üzerinde cm ve m ifadeleri bulunan mezüre eşliğinde hesaplama gerçekleşir. En ve boy hesaplamalarına geçmeniz gerekir. Mesela en 20 cm, boy ise 40 cm ise odanın metrekaresi ikisini çarpımına işaret eder. Sonuç 800 metrekare şeklindedir.

-Şekiller: Bombeli ve de yuvarlak olan odalara karşılık üçgenlere yer verilir. Yani bombeli kısımlar üçgen olacak şekilde hesaplanır. Dik üçgen alanlarının iki kenarı çarpılır ve metrekareye ulaşım sağlanır.

Net Metrekare Hesaplamaları

Metrekare hesaplama başta daire satın almak isteyenler tarafından sık sık araştırılır. Nitekim daireler için net ve brüt metrekare bilgisi verilir. Bu durumun netleştirilmesi adına hesaplama gerçekleşir. Daire satın almak isteyenler:

  • Brüt yerine net metrekare ile ilgilenir.
  • Net olan için yukarıda belirttiğimiz hesaplamalara başvurulur.

Nitekim brüt olan içerisinde kullanılamayan alanlar da mevcut. Mesela elektirik şaftları ya da merdivenler bunlara örnek gösterilebilir. Kullanıma uygun olmayan bu alanlar satın almak isteyen vatandaşları yanılmasına neden olur. Ve yanılma payının oluşmaması adına net hesaplamalara başvurulur.

Brüt Metrekarede Neler Var?

Yukarıda belirttiğimiz gibi net ve brüt metrekare hesaplamalarında ciddi farklar mevcut. Öyle ki net olan direk olarak mevcut alanı ifade eder. Brüt ise kullanım alanlarının dışına işaret eder. Bu hususa karşılık metrekare nasıl hesaplanır öğrenmek ve daire satın almak daha doğru olacaktır.

Brüt içerisinde duvar kalınlıklarının dahi yer alması dikkatlerden kaçmıyor. Asansör boşluklarının dahil katılması satın almak isteyen vatandaşların aklını karıştırıyor. Neyse ki vatandaşlar tüm bu brüt alanlarını devre dışı bırakarak net hesaplamalara göre harekete geçiyor.

Metrekare Hesaplama Araçları

Metrekare nasıl hesaplanır öğrenenler uygulamada zorlanabilir. Bunun için en ve boy ölçümlerine geçmeleri yeterli olacaktır. Öyle ki bu ölçümlere göre otomatik araçlardan faydalanmanız uzun sürmez. Araçlar üzerinden:

  • Parçalı olacak şekilde alan hesaplamalarına geçilebilir.
  • Önce alanın enini arkasından da boyunu belirtmeniz gerekir.

İlk parça için en ile boy çarpımı ele alınır. Ortaya çıkan sonuç tek parçanın metrekaresini gösterir. Böylece diğer parçalar üzerinden hesaplama yapılabilir. Bu adımları takiben bulunduğunuz alanın net metrekaresini değerlendirmeniz uzun sürmez. Örneğin hesaplamauzmani.com hesaplamalara dair yol gösterir ve işinizi kolaylaştırır.

Ürünlere Göre Metrekare Hesaplaması

Yukarıda belirttiğimiz üzere hesaplama sırasında ürün ya da parça detayları göz önünde bulundurulur. Sadece mevcut konum üzerinden hesaplama yapılmaz. Haricinde isteyenler ürünlere göre hesaplamaya geçebilir. Yine bunun için:

  • Ürüne karşılık genişlik ele alınır.
  • Genişlik ile yükseklik çarpımı üzerinden metrekare ortaya çıkar.

Santimetre olarak hesaplama yapılır. Ancak sonucun sıfırlara göre metre üzerinden ifade edilmesi söz konusudur. Bu detaylar üzerine alan ölçümü yapılabilir. Parça ya da ürün üzerinden de metrekareyi netleştirmeniz uzun sürmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top