Sayfalar

Misyon ve Vizyon Örnekleri

Misyon ve vizyon nedir? Arasındaki farklar nelerdir? başlıklı makaleme olan yoğun ilgiden dolayı konuyu biraz daha güçlendirmek adına bir takım firmaların misyon ve vizyonlarını paylaşmak; yorumlamak istiyorum.

Öncelikle misyon ve vizyonu çok kısa tanımlarıyla hatırlayalım.

Misyon: Firmanın hangi ihtiyacı giderdiğini, neden var olduğunu ve gelecektede hangi amaç için var olacağını ifade eder. Aynı zamanda kısa vadeli hedefini açıklar. (Genellikle bulunduğu takvim yılı içindeki hedef)
Vizyon: Firmanın uzun vadeli hedefini, hangi amaç için ilerlediğini ve gelecekte kendisini konumlandırmak istediği yeri açıklayan bildirgedir.

Firmalardan Misyon ve Vizyon Örnekleri

Uluslararası firmalardan başlayarak özellikle başarılı markalardan örnekler verecek olursak:
(Son güncelleme 16.03.2015 tarihidir. Bu tarihten sonra firmaların kendi misyon ve vizyonlarındaki değişiklikler makalede güncellenmeyecektir)

Turkcell

Turkcell firmasının misyon ve vizyonu

Turkcell kendi resmi web adresinde misyona karşılık gelecek tanımı “Stratejimiz” olarak açıklamaktadır. İncelediğimizde küçük bir isim değişikliği yapılarak misyon bildirgesi yayınlamış olduğu anında fark edilir.

Turkcell’in Misyonu (Stratejisi)

Turkcell, Türkiye’deki geniş kapsama alanı ve yurt dışında kullanım hizmetlerinin yaygınlığıyla, abonelerine kaliteli bir iletişim sunmayı amaçlar. Avantajlı tarifeler ve kampanyalar ile abonelerinin iletişim alışkanlıklarına uygun birçok alternatif sunar.

Turkcell’in Vizyonu

İletişim ve teknoloji çözümleriyle hayatı kolaylaştırmak ve zenginleştirmek.

Yorum: Stratejimiz olarak belirtilen paragrafta, Turkcell’in şuan ki konumu belirtiliyor. “amaçlar” ifadesini kullanıyor olmasının sebebi ise “kalite” olgusunun devamlı değişebilecek bir anlam ifade etmesi ve bu amacı, içinde bulunduğu dönemde sürdürmeye çalıştıkları içindir. Bununla birlikte tüketiciye sürekli kampanya ve alternatif sunan bir operatör olduğunu vurguluyor (belirtiyor)

Vizyon bildirgesinde ise hayatı kolaylaştırıp zenginleştirme amacıyla devamlı teknolojilerini güncellemeyi ve sürekli yeni çözümler üretmeyi planladıklarını belirtiyor. Kısacası Turkcell kendi ifadesine göre: hayatı kolaylaştırmak ve zenginleştirmek amacıyla yaşamını sürdüren bir firmadır.

FLO

Flo'nun misyon ve vizyonu

FLO’nun Misyonu

Ürün ve hizmet kalitemizi sürekli geliştirerek müşteri talep ve beklentilerini en üst seviyede karşılamak,
Güçlü bir iletişim ile tüketicimizle aramızda duygusal bir bağ yaratmak ve müşteri sadakatini sağlamak,
Yurt içi ve yurt dışında mağazalar zincirini büyüterek en çok tercih edilen lider ayakkabı zinciri olmak, rekabet gücümüzü ve kârlılığımızı arttırmak.

FLO’nun Vizyonu

Firmamızın ulusal / uluslararası pazarda etkinliğini ve verimliliğini arttırmak amacıyla kendi uzmanlık alanımızda kendi yöntemlerini sürekli geliştiren, sektörün öncülüğünü yapan, Türkiye´nin güvenilir ve saygın kuruluşu olmak.

Yorum: Baktığımız zaman misyon ve vizyonu birbirinden ayırt etmek çok güçtür. Çünkü FLO misyonunda direk olarak kısa vadeli hedefini paylaşmıştır. FLO budur dememiştir.

Vizyon bildirgesinde ise bir yıla sığdırmak istemediği ve geleceğe yönelik olabilesi hedefini paylaşmıştır.

Eczacıbaşı Hijyen Ürünleri

eczacıbaşı firmasının misyon ve vizyonu

Eczacıbaşı Hijyen Ürünleri’nin Misyonu

-Yeni ürünler geliştirerek bebek bakımı, kişisel bakım ve hijyen ürünleri alanında hep ‘ilk’ ve ‘en iyi’ leri üretmek.
-Müşteri memnuniyetini ve bağlılığını sağlamak.
-2015 senesinde 1 numaralı bebek markası olmak

Eczacıbaşı Hijyen Ürünleri’nin Vizyonu

-Uni markasını dünya markası yapmak.
-Faaliyet içerisinde olduğumuz pazarlarda, bebek ve yetişkinlerin yaşam kalitelerini artıran hijyen ürünleri sunmak

Yorum: Tıpkı FLO örneğindeki gibi Eczacıbaşı Hijyen Ürünleri firması da misyon bildirgesinde bulunduğumuz takvim yılı için hedefini paylaşmış. Misyon başlığı altında paylaşılan hedefler genellikle gerçekleştirilmiş veya gerçekleştirme aşamasında ciddi mesafe kat edilmiş hedeflerdir.

Vizyon bildirgesinde yine mevcut pazarın hijyen ürünlerini sembolize edecek bir marka olmayı hedeflediğini belirtir. “Dünya markası olmak, uluslararası düzeyde faaliyet göstermek…” gibi ifadeler genellikle vizyon bildirgelerinde kullanılır

Bünyamin Kapıcıoğlu | Hızlı Adam | İş Dünyasında Rekabet Hız İster

Yeni yazılarımı Instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️


BURADA YORUMUN DEĞERLİ
Binlerce HızlıAdam Takipçisi Yorumunu Merak Ediyor

, , , , , , ,

9 Yorum = Misyon ve Vizyon Örnekleri

 1. WrithQuars 12 Mart 2017 at 20:04 #

  teşekür ederim harika bi yazı

 2. Süleyman Arif 8 Nisan 2017 at 17:51 #

  Misyon ve vizyonu ters tanımlamışsınız. Misyon kuruluşun varoluş amacı, gayesidir. Vizyon ise gerçekleştireceği yakın veya uzak hedefidir.

  • Hızlı Adam 9 Nisan 2017 at 13:29 #

   Merhaba Süleyman bey, ben de tam olarak aynı tanımı yaptım. Varoluş amacı veya gaye bulunulan takvim yılını (şuanı) ifade eder. Sizin tanımınıza ters olan ne?

 3. BenBilmemBeyimBilir 25 Kasım 2017 at 20:16 #

  Şu an değil firma var oldukça biz bu amaç için varızın en özlü ifadesidir.
  Tanım hatalı

  • Hızlı Adam 30 Kasım 2017 at 08:50 #

   Evet, sizin eklemeniz daha anlamlı olmuş. Teşekkür ederim. Şu da var ki bugün neden var olduğun, var olduğun sürece neden var olacağını da ifade ediyor olmalı. Benim tanımım yanlış değil, eksik olmuş sadece. Düzelteceğim.

 4. seyfo 20 Mart 2018 at 20:06 #

  beğendim ellerinize sağlık hem site hem de içerik tebrik allah devamını getirsin

 5. Eybekli 2 Mayıs 2018 at 01:20 #

  Vizyon tanımına pek katılmıyorum. ” Misyonunuzu yerine getirirken neleri ne şekillerde yapmayı planladığınız, sürece nasıl baktığınızdır” demek daha uygun bir tanım olur diye düşünüyorum.

 6. fikret yılmaz 31 Ocak 2019 at 09:31 #

  çok faydalandım.Teşekkür ederim

Bir cevap yazın


Bölüyorum ama…

Bu yazı ilgini çekmiş görünüyor.
Yeni yazılarımı Instagram’da duyuruyorum.